ТОМ СОЙЄР І ГЕКЛЬБЕРРІ ФІНН

Мета: використовуючи можливості навчального діалогу, розкрити загадку дружби Тома Сойєра і Гекльберрі Фінна у зв’язку з авторським задумом цінностей художньої реальності “Пригод Тома Сойєра”; формувати в учнів розуміння істинних засад дружби та стосунків між людьми.

Обладнання: звуковий запис шуму ріки, гудків пароплаву; фрагменти екранізації повісті Марка Твена “Пригоди Тома Сойєра”.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

I. Організаційний момент

На попередніх уроках ми вже розкрили деякі таємниці й загадки повісті Марка Твена “Пригоди Тома Сойєра”. Сьогодні спробуємо узагальнити та більш глибоко оцінити деякі важливі моменти у тексті твору й зануримося в одну із найсуттєвіших таємниць, яку заховав у своєму творі великий хитрун Марк Твен. Сподіваюсь, що ви самі зможете визначити, що це за загадка. Але спочатку узагальнимо, де відбуваються події у творі, адже краще зрозуміти героїв та їхні вчинки допомагають обставини життя.

II. Актуалізація та поглиблення опорних знань

– Пригадайте, де відбуваються події й спробуйте пояснити, чому автор оселив своїх улюбленців саме тут. (Чути шум річки, лунають пташині голоси та пароплавні гудки. Вчитель просить уважно вслухатись у ці звуки і поміркувати, як саме вони пов’язані з художнім простором повісті.)

– Що вам нагадують ці звуки? (Вони нагадують річку Міссісіпі, на березі якої розташоване рідне містечко Тома Сойєра Сент-Пітерсберг.)

– З цими звуками лягають спати і просинаються. Це своєрідна звукова візитна картка Сент-Пітерсберга. Марк Твен не подає цілісного опису містечка, але його образ складається з деталей художнього простору, які ми маємо об’єднати.

На дошці поетапно в ході дослідницької бесіди створюється опорно-смислова схема “Художній простір повісті Марка Твена”, учні паралельно будують її у своїх зошитах. Поговоримо докладніше про містечко та його мешканців.

Художній простір повісті М. Твена “Пригоди Тома Сойєра”

ТОМ СОЙЄР І ГЕКЛЬБЕРРІ ФІНН

– Яке це містечко? (Глухе, провінційне.)

– Що означає “провінційне”? (Провінція – віддалений від столиці населений пункт, периферія (символ відсталості, обмеженості).

– Чому воно називається Сент-Пітерсберг? Що можна сказати про жителів, які дали йому назву, надзвичайно схожу з назвою одного із найбільших і найкрасивіших міст Росії?

– Чи роблять мешканці щось для того, щоб їхнє містечко процвітало? (Ні! Атмосфера млява, розмірена, з назавжди усталеними звичками, звичаями і законами. Найвизначніша споруда – “палац” вдови Дуглас – це все, що говорить про “велич” Сент – Пітерсберга. У містечку панують краса, мир, спокій (розділ II, початок). Але воно являє собою замкнений простір, застійний, сонний. Справжній рух на річці. Життя там вирує, але воно проходить повз містечко з такою амбіційною назвою, як Сент-Пітерсберг.)

– За яким розпорядком має жити Том? (Дім, школа, у вихідні дні – церква. Розпорядок для Тома встановила тітонька Поллі.)

– Чи тільки Том має жити за таким розпорядком? (Ні! Так живуть всі хлопчаки містечка. Для них дорослі визначили спосіб життя. Дорослі хочуть, щоб вони були “Зразковими Хлопчиками”. Таким чином ми закріплюємо поняття про художню опозицію “світ дітей” – “світ дорослих”.)

– Чи подобається Томові таке життя? Де він почуває себе комфортно? (Томові таке життя не подобається. Комфортно він почуває себе:

В містечку

За межами містечка

1) на вулиці

2) на площі, де відбуваються бої армій Тома Сойєра та Джо Гарпера

3) скрізь, де він почувається вільним, господарем власного життя

1) на річці

2) у лісі

3) на Кардифській горі

4) на кладовищі

5) на острові

– На попередньому уроці та вдома ви заповнювали таблицю “Свій” та “чужий” світи “Пригод Тома Сойєра”. Узагальніть ще раз, де знаходиться “свій” та “чужий” світ головного героя твору?

– Ця модель “свого” та “чужого” світів стосується тільки Тома Сойєра? (Ні, всіх хлопчаків Сент-Пітерсберга.)

– Хто ж, на вашу думку, був справжнім другом Тома Сойєра? (Гекльберрі Фінн.)

– Чому саме він? Це нам і належить з’ясувати й розкрити ще одну загадку Марка Твена.

Тож як би ви сформулювала тему уроку?

(Вислуховуються учнівські пропозиції.)

III. Оголошення теми і мети уроку. Робота над темою урока.

– Спробуємо розгадати загадку дружби Тома Сойєра та Гекльберрі Фінна. У цьому нам допоможуть самі герої Марка Твена та елементи зображувального ряду (портрет героя, художня деталь, показ внутрішніх переживань.)

– Що об’єднує хлопців? Як їх оцінює містечко? Що для них найголовніше у житті?

– Важливо зрозуміти, яку роль в їхньому житті відіграє дружба, за якими правилами вони живуть, які життєві цінності сповідують. З’ясувати це нам допоможе дослідницький діалог у межах тексту повісті Марка Твена “Пригоди Тома Сойєра”.

Прочитайте уривок з розділу 6, який знайомить нас з Гекльберрі Фінном. Назвіть ключові слова-характеристики Гека.

“юний відщепенець”

“безпритульник”

“сирота”

“романтичний обідранець”

Гекльберрі Фінн

“волоцюга”

“юный пария” (російськомовний переклад К. Чуковського)

“син відомого в містечку пияка”

“нероба”

– Хто такий відщепенець? (За великим тлумачним словником сучасної української мови Відщепенець – 1) той, хто відірвався від певного суспільного середовища; 2) викинутий середовищем.)

– Хто називав Гека “юним відщепенцем”?

– Як ви гадаєте, в якому значенні слово “відщепенець” вжито у тексті повісті? (Викинутий середовищем.)

– З’ясуємо лексичне значення слова “волоцюга”.

“Волоцюга” –

1) бездомна людина, що не працює, живе з жебрацтва, з крадіжок;

2) бродяга, пройдисвіт;

3) той, хто ходить кудись без потреби;

4) той, хто певний час був відсутній дома.

– Хто так характеризує Гека? (Тамтешні матусі, тітка Поллі.)

– Для кого він “романтичний обідранець”? (Для Тома. “Цей хлопець мав усе, що робить життя прекрасним”. Він “сам собі господар”.)

– Чому автор не зображує рис обличчя Гека, а так детально описує його обноски? Виберіть із опису зовнішнього вигляду Гека ключові слова (розділ 6). Як вони характеризують героя? (Марку Твену важливо продемонструвати виклик Гекльберрі Фінна зовнішнім виглядом добропорядному містечку та його мешканцям. Він контрастує з жителями Сент-Пітерсберга, котрі щонеділі добропорядно вдягаються і йдуть до церкви, всім “вирядженим дивам”. Гек демонструє презирство до всього, що обмежує його свободу, навіть в одязі).

– Чи має Том Сойєр у характері та поведінці щось спільне з Гекльберрі Фінном? Як містечко оцінює Тома?

Том Сойєр

“хлопчисько”

Розбишака

Ледащо

“в ньому наче біс сидить” (тітка Поллі)

Не був Зразковим Хлопчиком

“поганець” (тітка Поллі)

– У чому, на ваш погляд, різниця між Томом і Геком? (Свобода Тома обмежена. Він сам собі не господар.)

– Чи пов’язаний вибір найкращого друга Тома Сойєра з головним законом життя, виведеним Томом під час фарбування паркану? (Розділ 2: “… і кожен хлопець, і кожна доросла людина завжди прагнутимуть і домагатимуться тільки того, чого важко досягти”.)

– Що для них найважливіше, найцінніше у житті? (Свобода, гра, таємниці, пригоди, слава, визнання.)

– Ми вже звикли до того, що Том у стосунках з усіма хлопцями прагне бути лідером. Хто ж верховодить у цьому дуеті, Том чи Гек? (Вони поступаються один одному як справжні друзі, їхні стосунки базують-ся на довірі й взаємоповазі. Хлопці ніби доповнюють одне одного.)

– Які епізоди з пригод Тома і Гека вам запам’ятались найбільше? Чому? Якими показали себе хлопці у цих пригодах?

Епізод на кладовищі

Зовнішня мета (маска) – виводити бородавки за допомогою дохлого кота і нечистої сили

Справжня мета (Слава! Мрія підняти ще вище свій рейтинг серед хлопців)

– У який момент події перестають бути грою і пригодою? (Коли хлопці стали свідками вбивства, злякались, побачили страшну підступність індіанця Джо.)

Висновок. Гра закінчилась. Хлопці зіткнулись із жорстокістю світу дорослих, який у даній ситуації не просто обмежує їхню свободу і бажання, а стає відкрито ворожим і небезпечним. Художня опозиція “світ дітей” – “світ дорослих” стає гостро контрастною.

Які два шляхи були у друзів?

І. Відразу все розповісти дорослим, не доводити до суду над Мафом Поттером, відразу з’ясувати його невинність і підступність негідника індіанця Джо.

II. “поки мовчимо, нам нічого боятись” Але: до кінця днів хлопців гризтимуть гризоти і мучитиме совість через нечисте сумління.

IV. Підсумок.

Учитель. Назвіть найголовніші цінності життя дітей, які є ключем до розгадування загадки дружби Тома Сойєра та Гекльберрі Фінна. (Дружба, порядність, добро, гра, пригоди, здатність прийти на допомогу, свобода).

V. Домашнє завдання

Прочитати розділи XII-XXII за повним текстом.

Індивідуальні завдання: двом учням пропонується підготувати стислий переказ епізоду присутності втікачів на власній заупокійній месі.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ТОМ СОЙЄР І ГЕКЛЬБЕРРІ ФІНН