СЮЖЕТНО-КОМПОЗИЦІЙНІ ОСОБЛИВОСТІ ПОВІСТІ О. ДЕ БАЛЬЗАКА ГОБСЕК – РЕАЛІЗМ
Мета: проаналізувати з учнями сюжетно-композиційні особливості твору “Гобсек”, визначити роль прийому розповіді в розповіді, елементи сюжету твору, інсценізувати уривок повісті; розвивати навички аналізу епічного твору, критичне мислення, творчі здібності; прищеплювати прагнення доброчесного життя, інтерес до творчості Бальзака.
Компетентності, що формуються: предметні – уміти встановлювати сюжетно-композиційні особливості повісті “Гобсек”, розповідати про ідеї з концепції “Людської комедії”, які втілив у творі Бальзак; ключові – математична компетентність (уміння перетворювати інформацію з однієї форми в іншу (складати таблицю)), спілкування державною мовою (уміння сприймати, розуміти інформацію державною мовою; уміння письмово тлумачити поняття, висловлювати думки, почуття, погляди).
Обладнання: підручник, повний текст повісті “Гобсек”, реквізит для інсценізації, аркуші з уривками передмови Бальзака до “Людської комедії” (один на парту).
Тип уроку: урок застосування знань, умінь, навичок.
Перебіг уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Учні, які готували індивідуальне домашнє завдання, презентують інсценізацію епізоду повісті “Гобсек”. Клас обговорює роботу “акторів”: указує на недоліки, відзначає вдалі знахідки.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя
У повісті “Гобсек” Бальзак майстерно показав руйнівну силу людських пристрастей – розпусти, бездумного потурання власним бажанням, жаги до накопичування матеріальних багатств. На уроці ми зазирнемо до творчої лабораторії письменника, щоб зрозуміти, як йому вдалося в невеликому за обсягом творі вичерпно розкрити цю тему, відтворити психологію героїв, для яких, за словами Гобсека, “переконання й мораль – пусті слова”.
IV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ, ФОРМУЛЮВАННЯ РАЗОМ З УЧНЯМИ МЕТИ УРОКУ
V. СПРИЙНЯТТЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Бесіда
1. Дайте визначення поняттю “композиція”.
2. Які види композиції ви знаєте? Які з цих видів ви спостерігали у вивчених творах?
3. Яку особливість має композиція повісті “Гобсек”?
4. Чому, на ваш погляд, автор використав композиційний прийом оповідання в оповіданні?
Пояснення вчителя. Форма оповідання в оповіданні дозволила авторові подати події під певним кутом зору, адже Дервіль не тільки розповідає про окремі епізоди з життя Гобсека і родини де Ресто, а й дає їм оцінку. Оскільки Дервіль – чесна, порядна людина, читач може довіряти його оцінкам.
5. Як саме Дервіль оцінює драматичні події, свідком і учасником яких йому випало бути? У відповіді використовуйте цитати з твору.
6. Як оцінка подій, що її дає Дервіль, характеризує цього персонажа? Яким ви уявляєте його за світоглядом, моральними принципами?
7. Спробуйте визначити ставлення автора до Дервіля.
8. Поміркуйте, яку роль у композиції твору відіграють епіграф та епізоди в салоні віконтеси де Гранльє.
9. Що називають сюжетом?
10. Скільки сюжетних ліній у повісті “Гобсек”? Яким чином вони поєднані? (У повісті можна виділити три сюжетних лінії: лінію оповідача – адвоката Дервіля, який допоміг віконтесі де Гранльє повернути свої статки, відібрані під час революції: лінія родини де Ресто та лінія лихваря Гобсека. Усі вони об’єднані фігурою Гобсека, який відіграє вирішальну роль у долях Дервіля та нещасної родини де Ресто.)
11. Використовуючи складену вдома таблицю, назвіть елементи сюжету повісті.
12. Який позасюжетний елемент (пейзаж, портрет, опис інтер’єру тощо) найчастіше використовує у творі Бальзак?
13. Яку роль відіграють портрети персонажів та інтер’єри в повісті “Гобсек”?
14. Пригадайте, які твори відносять до жанру повісті.
15. Залежно від тематики розрізняють види повістей: соціально-психологічна, соціально-побутова, філософська тощо. До якого з названих видів, на вашу думку, належить повість “Гобсек”? Аргументуйте свою відповідь.
Виконання завдання (робота в парах)
Узагальніть результати обговорення композиції та сюжету повісті “Гобсек”. Стисло письмово схарактеризуйте композицію, сюжет і жанр твору.
Пара учнів представляє результати роботи, клас доповнює відповідь.
VI. ЗАСТОСУВАННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК
Виконання завдання
Прочитайте уривки з передмови О. де Бальзака до “Людської комедії”. Визначте, які з названих ідей письменник утілив у повісті “Гобсек”.
(Уривки з передмови подано в електронному додатку.)
VII. ОГОЛОШЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Скласти план характеристики Гобсека – головного героя повісті О. де Бальзака.