Оноре де Бальзак “Гобсек”. Багатогранність образу Гобсека – IІ семестр

Мета: формування предметних компетентностей: допомогти учням зрозуміти складний і неоднозначний образГобсека як головного героя повісті, показати наявність у ньому романтичних і реалістичних рис; поглиблювати вміння учнів аналізувати прозовий твір; допомогти розкрити філософські питання твору; розвивати навички аналізу художнього образу, переказу тексту, зв’язного мовлення, логічного мислення; виховувати у старшокласників потребу саморозвитку та самовдосконаленні; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі та толерантне ставлення до суджень інших; інформаційної: формувати вміння визначати головне та роль деталі в тексті; розвивати навички роботи з художнім текстом; загальнокультурної: виховувати естетичний смак та читацькі інтереси учнів; розширювати кругозір школярів.

Тип уроку: нетрадиційний (урок-дослідження).

Основні терміни та поняття: соціальний тип доби, філософ, портрет, психологічна деталь, монолог.

Міжпредметні зв’язки: історія, географія, образотворче мистецтво, економіка.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору, фрагменти кінофільму.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Складання таблиці “Ознаки реалізму та романтизму у повісті О. Бальзака “Гобсек “”

Ознаки реалізму та романтизму у повісті О. Бальзака “Гобсек”

Ознаки реалізму

Ознаки романтизму

– Опис життя Франції 1829-1830 рр. (історична конкретика);

– точність деталей;

– докладний опис фінансових дій;

– типовість ситуацій;

– соціально-побутова характеристика героїв

– Самотність головного героя;

– минуле Гобсека – загадка;

– він – сильна та незвичайна особистість;

– грандіозні масштаби діяльності Гобсека;

– винятковий розум, його романтичний світогляд

Коментар учителя. З одного боку, автор створює реалістичний образ лихваря, який тихо живе у своєму вогкому закутку й снує павутиння для чергової жертви, а з іншого – письменник-реаліст використовує прийоми романтичної літератури, вдаючись до згущення фарб і перебільшень та наділяючи скнару найбільш огидними рисами.

2. Опрацювання цитат, які розкривають життєву філософію Гобсека

– “Щастя або в сильних емоціях, які підточують наше життя, або в розмірених заняттях”;

– “Краще самому утискувати, ніж дозволяти, щоб тебе утискували інші”;

– “Я володію світом.. а світ не має наді мною ані найменшої влади”;

– “Я читаю в серцях, від мене ніщо не сховається”.

– “Гонор – це завжди наше “я”. А що може вдовольнити гонор? – Золото.

– “Незрушне лише одне почуття, яким нас наділила природа,- інстинкт самозбереження”.

Исновок. Філософія Гобсека – своєрідний підсумок його особистого життєвого шляху. Його світосприйняття формувалося під впливом реального життя, а висловлювання свідчать про глибину інтелекту. Він був моряком, морським торговцем, об’‎їхав увесь світ, бачив далекі та екзотичні країни. Його розвинута свідомість, не властива йому з дитинства, пояснюється тим, як багато він бачив протягом свого життя. Він пройшов через усе, щоб накопичити своє багатство: мав зв’‎язок із корсарами, був причетний до американської війни за незалежність, потерпав від голоду, пройшов через смертельну небезпеку, кілька разів втрачав і знов здобував багатство.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Слово вчителя

– “Золотий кумир”, “глитай”, “скнара”, “жмикрут”, “докір сумління”, “створіння нице”, “створіння шляхетне”, “справжній удав”, “казкове страховище”, “людина-вексель”, “людина-автомат”, “голландець, гідний пензля Рембранта”, “філософ із школи циніків”, “привид помст” – які тільки метафори не добирали, характеризуючи головного героя. На перший погляд, образ Гобсека негативний, але він набагато глибший, ніж здається.

2. Робота з таблицею “Суперечності характеру Гобсека”

– Складіть таблицю “суперечностей” характеру Гобсека.

Суперечності характеру Гобсека

Гобсек надзвичайно багата людина (усього п’‎ятеро осіб у Парижі можуть дорівнятися до нього за багатством)

Ставши лихварем, збагачується. З часом його ощадливість переходить у надмірну скупість, тому він і живе, як злидар, знаходячи втіху в усвідомленні себе володарем світу, здатним купити все, навіть совість людську

Мізантроп. Ненавидить свою родину.

Підтримує приятельські стосунки з Дервілем

Зосередив у своїх руках владу над світом

Сам ходить до клієнтів й власноруч збирає борги

Позбавлений будь-яких людських почуттів: “людина-вексель”, “золотий кумир”

Відчуває співчуття до графині де Ресто, милується її красою; розчулився, побачивши кімнату швачки Фанні Мальво

“Дикун” (відчував захват дикуна, що заволодів блискучими камінчиками)

Освічена людина: знає тонкощі юриспруденції, добре розбирається в політиці, мистецтві

Лихвар

Чесна людина

Працелюбний, має гострий розум, передбачливий, чудово розбирається в людях та їхній психології, енергійний, вміє цінувати прекрасне, дотримує слова, об’‎єктивний, з почуттям справедливості, філософ, романтик

Жадібний, скнара, байдужий, жорстокий, безпринципний, владолюбний, надмірно любить золото, безжалісний, замкнутий, з черствою душею

Висновок. У Гобсека все підкорено одній пристрасті – гроші. Перемогли темні сили його натури. У фіналі повісті ми бачимо, як він остаточно деградує. Багатство не принесло щастя ні йому, ні іншим, життя пройшло марно. У ньому живе “скнара і філософ”, “нице й шляхетне створіння”, він “старий малюк”

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Створити презентацію або підготувати повідомлення “Життя та творчість М. Гоголя”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Оноре де Бальзак “Гобсек”. Багатогранність образу Гобсека – IІ семестр