Олександр Грін. Пурпурові вітрила. Ассоль і Грей

Мета: продовжити аналітичне дослідження твору, схарактеризувати систему образів повісті-феєрії, з’‎ясувати місце і роль у ній образів Ассоль і Грея; розвивати аналітичні здібності учнів, вміння характеризувати образи, спираючись на текст, порівнювати їх та робити висновки; сприяти вихованню в учнів кращих моральних якостей.

Обладнання: портрет письменника, тексти повісті, фрагменти фільму “Пурпурові вітрила”.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

Перевірка домашнього завдання: інтерв’‎ю з одним із жителів Каперни.

ІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель. Предметом нашого сьогоднішнього дослідження буде система образів повісті-феєрії “Пурпурові вітрила” Олександра Степановича Гріна та засоби її художнього створення і функціонування в площині літературного тексту. Основну увагу ми, безперечно, зосередимо на головних персонажах твору. Проте маємо з’‎ясувати й роль другорядних та епізодичних образів у втіленні авторського задуму. На попередньому уроці ми відзначили для себе як провідну рису творчості Олександра Гріна романтичний характер його текстів у цілому й змалювання героїв – мрійників. Для створення романтичного силового поля своїх творів Грін широко використовував образи-символи. Тож і на їхнє смислове навантаження ми також звернемо увагу.

ІІІ. Робота над темою урока.

– Визначте головний принцип створення системи образів повісті-феєрії Гріна. (Головний принцип створення системи образів твору – це антитеза. Грін чітко розподіляє своїх персонажів на мрійників і людей заземлених, заматеріалізованих, що для нього є головною ознакою розмежування героїв на позитивних і негативних.)

– Назвіть головних героїв твору. Чому саме вони стоять у центрі оповіді? (Головні герої – Ассоль і Грей. За авторським задумом, саме ці герої є носіями рис, які письменник найбільше цінує в людях.)

Колективне створення опорної схеми “Система образів повісті-феєрії “Пурпурові вітрила” Олександра Гріна”

Головні персонажі твору

Ассоль і Грей

Другорядні персонажі

Лонгрен і Мері – батьки Ассоль, батьки Грея (Ліонель і Ліліан) та жителі Каперни (узагальнений образ: чоловіки, жінки, діти), Меннерс-батько, Меннерс-син

Епізодичні персонажі

Добросерда сусідка, вугляр, Егль, Польдішок, кухарочка Бетсі, конюх Джон, капітан “Ансельма”

Гоп, матрос Летіка, скрипаль Циммер та інші музики, помічник капітана Пантен, молодий злидар

Образи-символи

Яхта-іграшка з пурпуровими вітрилами, дерева, з якими говорила Ассоль, вино Джона Грея, картина в бібліотеці замку Греїв, каблучка Артура Грея, пурпурові вітрила, корабель “Секрет”.

Визначення головних рис характеру персонажів твору та їх місця в розвитку сюжету й втілення авторського задуму.

– На попередньому уроці ми зосередили свою увагу переважно на образі головної героїні. Працюючи в парах, за 3-4 хвилини підготуйте стисле висловлювання-характеристику Ассоль.

– Визначте провідні риси Ассоль, які роблять її головною героїнею твору.

– З яким персонажем фольклорних казок споріднений образ Ассоль? Наведіть аргументи.

Звіт І групи: цитатна характеристика Артура Грея

– Ми знаємо, що Ассоль народилася в родині моряка з “Оріона”. Що вам відомо про походження Артура Грея? Поміркуйте, чому автор робить головних героїв представниками діаметрально протилежних суспільних верств. Схарактеризуйте стосунки Артура з батьками, порівняйте їх із взаєминами Ассоль з батьком. (Грей належав до старовинного роду. “Греєві батько й мати були пихатими невільниками свого становища, багатства і законів того суспільства, стосовно якого могли казати “ми”. Артура Грея намагалися виховувати як достойного спадкоємця традицій родини, але він не хотів цього. Хлопчик більше тяжів до живого спілкування з простими людьми й зовсім не хотів, щоб його портрет зайняв місце в галереї пихатих аристократів. Умовності виховання не давали змоги матері говорити із сином мовою любові, хоча вона й прагнула цього. Аристократичний холод батьків позбавив Грея родинного тепла й зробив хлопчика самотнім серед багатства й етикету.)

– Яким був Грей у дитинстві? Чому він розчаровував своїх батьків? Що ріднить Артура й Ассоль у дитячі роки? (“Артур Грей народився з живою душею”. Він не міг дивитися на страждання інших, навіть на картині (замалював рани Христа). У нього був свій світ, як і в Ассоль. Наділений багатою уявою, він сприймав оточуючий світ як фантастичний, казковий, у якому предмети оживали й мали душу.)

Перегляньте фрагмент фільму “Пурпурові вітрила”, що показує Артура Грея перед картиною в бібліотеці.

– Наскільки цей кінофрагмент увиразнив ваше розуміння романтичної сутності хлопчика й сили його характеру?

– Наведіть приклади благородних вчинків хлопчика. Які риси характеру персонажа в них проявилися?

– Яку роль відігравала дружба Артура Грея з кухарочкою Бетсі та дворецьким Польдішоком? Розкрийте символічне значення образу “вина предка Джона Грея”. Чому Артур сказав, що саме він буде тим Греєм, що вип’‎є це вино?

– Чому Грей утік із дому й став матросом? (Це був перший крок до реалізації найзаповітнішої мрії його життя – стати капітаном. П’‎ятнадцятирічний юнак вже був готовий узяти на себе відповідальність за своє життя.)

– Розкажіть про службу Грея на кораблі “Ансельм” під командуванням капітана Гопа. Як він ішов до своєї мети? Чому капітан дав йому прізвисько “Роза Мімоза”? У чому старий моряк помилився? Яку роль капітан Гоп відіграв у житті Артура Грея? Що означає вислів капітана Гопа “займатися обробкою щеняти під капітана”? (Грей найнявся на корабель простим моряком і працював як звичайний матрос, зціпивши зуби; він розвивався фізично, міцнів і вчився моряцької справи, аж поки капітан корабля не побачив у ньому потенціал і не почав учити його всього, що мав знати капітан. Грей досягнув усього завдяки наполегливості, витривалості й силі духу.)

– Пригадайте, де відбулася перша зустріч Грея з Ассоль. Чому Артур бачить саме сплячу дівчину? Доведіть, що Ассоль і Грей гармонійно вписуються в природне середовище? Перегляньте фрагмент з кінофільму “Пурпурові вітрила”, який відповідає даному епізоду тексту. Наскільки, по-вашому, вдалося зберегти казковість та урочистість моменту зустрічі Грея й Ассоль на кіноекрані?

– Подумайте, чим була зустріч Грея й Ассоль – випадковістю чи закономірністю? Аргументуйте свої відповіді. (Їхня зустріч була визначена усім розвитком подій та особливостями вдачі обох героїв. Вони створені одне для одного. У них багато спільного. У дитинстві вони обоє були самотні, але кожен мав мрію й жив нею. Обоє жили у своєму уявному світі. Обоє сприймали оточуючий світ наповненим таємницями, красою та казкою, природа для них – жива істота, яка має душу. Вони обоє вміють мріяти й любити.)

– Що вразило Грея у сплячій дівчині? (Незвичайність моменту, оточуюча природа вразили його. Він сприйняв її як дарунок долі, як сплячу красуню, яку саме він має пробудити до щасливого життя.)

– Як характеризує Грея його любов до музики? (Людина, яка відчуває прекрасний світ справжнього мистецтва, має поетичне світосприйняття, чутливе до найменших порухів чужої душі.)

– Чому Грей покохав Ассоль, не зважаючи на те, що йому про неї в селищі розповідали багато поганого? (Грей був розумною та чутливою людиною, він умів любити та розуміти, він не був таким обмеженим, як мешканці Каперни. Грей аналізував і робив свої висновки, а не бездумно вірив оповідкам охочих до пліток. З першого погляду Грей зрозумів про Ассоль головне, те, що про неї вже давно знав автор цієї книги: “У ній дві дівчини, дві Ассоль, що перемішалися в чудовній, прегарній неправильності. Одна була донькою матроса, ремісника, який майстрував іграшки, друга правила за живий вірш, з усіма дивами його суголось і образів, з таємницею сусідства слів, у всій взаємності їхніх тіней і світла, які падали з одного на інше. Вона знала життя в межах, поставлених її досвідові, та понад загальні явища бачила відбитий смисл іншого штибу. Так, вдивляючись у предмети, ми помічаємо в них щось не лінійне, та враженням – безумовно людське, і – так само, як людське, – різне. Щось на зразок того, що (коли поталанило) сказали ми цим прикладом, бачила вона ще понад видиме. Без цих тихих завоювань усе просто зрозуміле було чуже її душі. Вона вміла й любила читати, але й у книзі читала переважно поміж рядками, як жила.”)

IV. Рефлексія.

– Чому Г рей вирішив утілити в життя мрію Ассоль? Визначте життєвий девіз Артура Г рея. Коли Грей усвідомив для себе його сутність? (У розмові з помічником капітана Пантеном Грей говорить, що саме завдяки Ассоль він “зрозумів одну немудру істину. Вона в тому, щоб робити так звані дива своїми руками. Коли для людини головне – отримати дорогесенький п’ятак, то легко дати цей п’ятак, але коли душа таїть зернину полум’яної рослини – дива, зроби їй це диво, якщо ти у змозі. Нова душа буде в нього й нова в тебе. Коли начальник в’язниці сам випустить в’язня, коли мільйонер подарує письмаку віллу, опереткову співачку і сейф, а жокей бодай раз притримає коняку заради іншого коня, якому не щастить, – тоді всі зрозуміють, як це приємно, як це невимовно чудесно”.)

– Чи до кінця зрозумів Пантен Греєві слова? Чому?

– Як Греєве відкриття пов’язане з авторським задумом і провідною ідеєю твору? (“Та є не менші дива: усмішка, веселощі, прощення і… вчасно сказане, потрібне слово. Володіти цим – значить володіти всім. Що ж до мене, то наш початок – мій і Ассоль – залишиться нам назавжди в ясно-червоному відблиску вітрил, створених глибиною серця, котре знає, що таке любов”. Він теж романтик, як і Ассоль, поетична натура, він також цінує красу природи, духовну красу людини. Грей – добра людина, яка відчуває задоволення від того, що приносить іншим людям радість та щастя. Це й найважливіші думки самого Гріна, який прагнув “творити дива власними руками”.)

Самостійна робота

На основі проведеного дослідження тексту заповніть порівняльну таблицю “Ассоль і Грей – дві частини одного цілого” Спираючись на результати дослідження, доведіть, що Ассоль і Грей створені один для одного.

Ассоль

Грей

Походження

Народилася в родині моряка

Народився багатим і знатним

Дитинство

Самотність серед людей. Тільки батько був для неї близькою людиною й створював атмосферу любові й родинного тепла.

Самотність у родині. Відчуженість від холодних й егоїстичних батьків-аристократів. Спілкувався з простими людьми більше, ніж із батьками.

Ставлення оточуючих

Більшість людей не розуміли її і не прагнули зрозуміти. Тільки батькове серце билося в унісон із серцем Ассоль.

Людям було важко зрозуміти його, він жив у власному світі фантазій. Найкраще юного Грея розумів Польдішок. Та ставши капітаном “Секрета”, Грей намагається якнайкраще ставитися до своєї команди й до всіх людей, з якими його зводить доля.

Сприйняття навколишнього

Світу

Відчувала красу природи, яка була для неї живою істотою, поетично сприймала оточуючий світ, у ній жило дві дівчини: одна донька матроса й ремісника, друга – “живий вірш”.

Відчував красу природи, яка була живою істотою, поетичне сприйняття навколишнього світу.

Риси характеру

Доброта, ніжність, лагідність, мрійливість, великодушність, вміння любити, терпіння, стійкість, сила духу.

Доброта, співчутливість, бажання допомогти тим, хто цього потребує, принести радість у життя інших. Здатність творити дива власними руками, Вміння любити. Наполегливість, вміння йти до поставленої мети, людська гідність, надійність, розум, витривалість, сила духу.

– Які другорядні та епізодичні персонажі допомагають читачеві краще зрозуміти головних героїв? Хто з них зіставлений з головними героями, а хто протиставлений? Поясніть чому.

Перегляд фрагменту фільму “Пурпурові вітрила”.

– Поміркуйте, чому Грей забирає Ассоль із Каперни.

V. Домашнє завдання.

Створити обкладинку до повісті “Пурпурові вітрила” (намалювати або комп’‎ютерний варіант) або намалювати малюнок до твору, скласти розповідь про Грея від імені “Секрета”, про Ассоль

– від імені кошика.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Олександр Грін. Пурпурові вітрила. Ассоль і Грей