Билина як жанр давньоруської літератури. Поетичне відображення історії Київської Русі в билинах. Основні цикли билин (київський, новгородський) – БИЛИНИ ТА БАЛАДИ

Тема. Олександр Грін “Пурпурові вітрила”. Поєднання реального і фантастичного в повісті

Мета: навчальна: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст та естетичну привабливість твору Олександра Гріна; розвивальна: розвивати образне та критичне мислення; формувати основні вміння аналізу та інтерпретації художнього твору; виховна: сприяти формуванню поваги до духовних надбань людства та загальнолюдських цінностей, стійкості у життєвих труднощах, прагнення до реалізації своїх мрій, віри в краще майбутнє.

Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього, фрагменти кінофільму.

Теорія літератури: повість, феєрія, художні образи, художні засоби.

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

– Мріями про радість, чеканням щастя сповнені всі оповідання Олександра Гріна. І важко собі уявити, що казкову, чарівну книгу – повість “Пурпурові вітрила” – письменник обдумував і почав створювати в Петрограді 1920 року, коли, тяжко перехворівши на висипний тиф, він блукав голодний обледенілим містом і щодня шукав нового притулку на ніч у випадкових, напівзнайомих людей. Яку ж силу духу, який оптимізм треба мати, щоб не зневіритися, не вилити на папір усе своє розчарування, усі свої жалі! Сьогодні ми продовжуємо знайомство з чудесною книгою Олександра Гріна та його чудовими героями.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання. актуалізація опорних знань

Виразне читання уривків, переказ, коментування ключових моментів першої умовної частини повісті Олександра Гріна “Пурпурові вітрила”

– Розкажіть, як Лонгрен виховував свою доньку.

– Чому він відмовився від послуг сусідки удови, не одружився вдруге?

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Виразне читання другої умовної частини повісті Олександра Гріна “Пурпурові вітрила”

2. Словникова робота, обмін враженнями

3. Бесіда за запитаннями підручника, виконання завдань (вибірково)

– Поясніть, з якого приводу сказані слова

“- Чорну іграшку я зробив, Ассоль, спи!” (Лонгрен помстився лавочнику, не допоміг йому, як він не допоміг його дружині, що й призвело до трагедії.)

“- Ет, Ассоль,- казав Лонгрен,- хіба вони вміють любити? Треба вміти любити, а цього вони й не можуть”. (Коли дівчинка спитала, чому їх не люблять у селі.)

“- Клянуся Гріммами, Езопом і Андерсеном,- сказав Егль, позираючи то на дівчинку, то на яхту. – Це щось особливе. Слухай-но ти, рослино! Твоя штуковина?” (Ассоль гралася, пустила кораблик на воду, а він поплив. Дівчинка довго гналася за ним. Його піймав чоловік, що сидів на березі. Побачивши дівчинку в таких глухих місцях, він дуже здивувався.)

“- Це все мені? – тихо запитала дівчинка. Її серйозні очі, повеселівши, зайнялися довірою. Небезпечний чарівник, зрозуміло, так би не сказав; вона підійшла ближче. – А що, коли він уже приплив… той корабель?

– Не так швидко,- заперечив Егль, спочатку, як я сказав, ти виростеш. Потім… Що казати? Це буде, і крапка. Що б ти тоді зробила?

– Я?

Вона глянула в кошик, але, певно, не знайшла там нічого, щоб б могло правити за істотну винагороду.

– Я б його любила, – кинула вона, і не надто твердо додала: – Якщо він не б’‎ється.

– Ні, не битиметься, – сказав чарівник, таємниче підморгнувши, – це точно, я тобі обіцяю”. (Дівчинка повірила в те, що їй напророкував Егль, і готова була сприйняти подарунок долі.)

“Грей завмер. Тим часом як інші жінки бігали біля Бетсі, він пережив відчуття гострого чужого страждання, що його не міг відчути сам.

– Тобі дуже боляче, еге ж? – запитав хлопчина.

– Спробуй, і сам знатимеш,- відповіла Бетсі, накриваючи руку фартухом”. (Грей побачив, як кухарка обпекла собі руку окропом і дуже страждала. Щоб зрозуміти, настільки їй боляче, хлопчик теж ошпарив собі руку.)

4. Складання таблиці “Реальне й фантастичне у творі Олександра Гріна “Пурпурові вітрила””

Реальне й фантастичне у творі Олександра Гріна “Пурпурові вітрила”

Реальне

Фантастичне

Життя бідних рибалок, їхній побут, становище дітей-напівсиріт, негативне ставлення оточуючих до тих, хто на них не схожий, особливо серед дітей

Здійснення чуда, фантастичні пейзажі, щасливий кінець

5. Перегляд фрагментів кінофільму, порівняння з книгою

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Вікторина для найуважніших

– Назвіть героїв повісті, скажіть, хто вони.

– Лонгрен (батько Ассоль)

– Мері (мати Ассоль)

– Хін (син лавочника, потім власник крамниці)

– Меннерс (власник крамниці)

– Егль (збирач фольклору, чарівник для Ассоль)

– Грей (капітан корабля, наречений Ассоль)

VI. Домашнє завдання

Виразно читати, переказувати, коментувати другу частину твору Олександра Гріна “Пурпурові вітрила”, висловлювати свої думки та враження.

VII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа “Мікрофон”

– Продовжте речення

“На мою думку, мрія, фантазія для людини…”


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Билина як жанр давньоруської літератури. Поетичне відображення історії Київської Русі в билинах. Основні цикли билин (київський, новгородський) – БИЛИНИ ТА БАЛАДИ