НЕЙМОВІРНІ ПРИГОДИ ЮНИХ ВИНАХІДНИКІВ. ВСЕВОЛОД НЕСТАЙКО “ЯК МИ ЛІТАЛИ В КОСМОС” – урок 2 – СКРИНЬКА СМІХУ – ОПОВІДАННЯ – IІ семестр
Мета: продовжити роботу над оповіданням В. Нестайка “Як ми літали в космос”; удосконалювати навички свідомого виразного читання, вміння передавати під час читання різні почуття героїв твору, визначати головну думку прочитаного; розвивати пізнавальний інтерес, почуття гумору.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над чистомовкою
Ра-ра-ра – у дворі весела гра.
Ру-ру-ру – ми продовжуємо гру.
Ло-ло-ло – все навкруг розцвіло.
Лі-лі-лі – кури ходять по землі.
2. Читайте, думайте, доповнюйте!
Росте – дерево, дитина,… (кущ, квітка, саджанець).
Пливе – пароплав, човен,… (качка, хмара, риба, пліт, кит).
Висить – рушник, картина,… (портрет, павутиння, лампочка, яблуко).
Хрумтить – морква, огірок,… (цукор, капуста, сухар).
Дзижчить – комар, муха,… (оса, бджола, джміль).
3. Робота над лічилкою
Я жмурюсь, заплющую очі,
Всі ховайтесь, хто де хоче!
Вмить розбіглась дітвора –
Йти шукать мені пора.
Більш не буду я чекать:
Раз, два, три – іду шукать.
Раз – за Петра.
Два – за Дмитра.
Три – за Тетянку.
Чотири – за Оксанку.
Я усіх уже знайшов,
Сам ховатися пішов.
В. Гринько
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Дуель”. Робота в групах
Групи ставлять запитання одна одній за змістом оповідання.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми прочитаємо, чим завершився незвичайний політ у космос.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра “Бджілки”
Самостійне напівголосне читання другої частини оповідання (с. 132-133, до слів “почувся тріск, щось гупнуло, загриміло і…”).
– Хто розкрив намір друзів?
– Чому хлопці вимушені були взяти Тетянку із собою у політ?
2. Читання твору “ланцюжком” (с. 134, до слів “і раптом…”)
– Як ви вважаєте, де опинилися юні “космонавти”?
3. Виразне читання оповідання вчителем (с. 135)
– Чим закінчився політ?
Фізкультхвилинка
4. Словникова робота
1) Довідкове бюро.
Песиголовці – про людину, що втратила свої кращі риси і людську подобу. Атмосфера – газоподібна оболонка Землі та деяких інших планет.
2) Читання стовпчиків слів.
Пообриває зціпивши
Хвилюючись в крайньому
Злорадно двірничці
Потилицю найпопулярніша
Читання кожного стовпчика згори вниз (“луною” за вчителем) і знизу вгору (“буксиром” із сусідом по парті).
5. Гра “Квіточка”
Читання другої частини оповідання. Читає той учень, на парту якого впала квіточка.
6. Аналіз оповідання з елементами вибіркового читання
– Як хлопці відреагували на появу Тетянки?
– Як називає її автор?
– Як діти вмощувалися в ракету?
– Як відбувався запуск ракети? Прочитайте.
– Який епізод космічного польоту викликав у вас сміх? Прочитайте.
– Якого висновку дійшли космонавти?
– Назвіть головних героїв оповідань Анатолія Григорука та Всеволода Нестайка.
– Чому твори про них вміщено саме в скриньці сміху?
7. Гра “Земля – небо”
За командою “земля” – діти нахиляються до книжки і читають текст. За командою “небо” – піднімають голівки вгору, прибираючи вказівки від тексту. Знову “земля” – учні очима знаходять, де вони закінчили читати.
8. Робота над змістом малюнка
– Розгляньте малюнок. Кого на ньому зображено?
– Прочитайте рядки оповідання, які проілюстрував художник.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Який настрій панував на сьогоднішньому уроці?
– Коли було найвеселіше?
– Чому хлопцям так і не вдалося полетіти в космос?
– До якого висновку вони дійшли?
– Чи згодні ви з цією думкою?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати відповіді на запитання “Повтори і пригадай” (с. 136).