Літературні жанри і стилі. Перехідні явища в літературі – І семестр

Мета: формування літературних компетентностей: розширити знання про літературні жанри, розвивати вміння на прикладі прочитаних творів визначати жанрові ознаки; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі; інформаційної: формувати вміння знаходити потрібну інформацію та подавати її; загальнокультурної: виховувати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати кругозір школярів; виховної: виховувати любов до читання.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Основні терміни та поняття: жанр, стиль.

Обладнання: таблиці.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Слово вчителя

– Уявіть бодай на мить, що у світі зникли всі художні книжки. Люди тепер дивляться тільки телевізор і ні про що не замислюються. Натомість тих, у кого ще залишилися література, уряд переслідує, а пожежники, що стоять на варті порядку, спалюють знайдені книжки. Дивний сюжет, чи не так? Утім, саме таким постає наше майбутнє у фантастичному романі Рея Бредбері “451 градус за Фаренгейтом”.

2. Бесіда

– Як ви вважаєте, чому уряд переслідував людей, які зберігали й читали книги?

3. Слово вчителя

– Певно, ви вже зрозуміли, що ці люди були небезпечні своїм критичним мисленням, адже найголовнішою цінністю для них була свобода вираження особистої думки та можливість донести цю істину до інших. Тому ми маємо більше читати, щоб набувати досвіду, розвиватися, уміти критично оцінювати людей і життєві ситуації та відчувати задоволення від справжніх творів мистецтва.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Літературне лото

1) Його найвідомішого персонажа літературознавці називають “лицарем печального образу”. (Сервантес Сааведра.)

2) Коли єство моє ліпив творець із глини,

Зарані відав він про всі мої провини.

Якщо від нього й гріх, чому мене він хоче В день суду ввергнути в палаючі глибини?

Наведені рядки взято з… (рубаї Омара Хайяма).

3) Історики та літературознавці досі сперечаються з приводу того, чи існував цей письменник насправді, чи під цим іменем ховається хтось інший. (Шекспір.)

4) Ми знаємо його як поета, проте його сучасники знали його як математика, астронома. (Омар Хайям.)

5) Головний герой цієї філософської повісті прагне вдосконалити свій політ, щоб вирватись із дріб’‎язкової суєти, пізнати сенс життя. (“Чайка Джонатан Лівінгстон” Р. Бах.)

6) Перша відома світові поетеса часів античності. (Сапфо.)

7) За легендами, він був сліпим, але це не стало на заваді його літературній творчості. (Гомер.)

8) І злу добро поставлене в служниці,

І владою уярмлені митці,

І істину вважають за дурниці,

І гине хист в недоума руці.

Наведені рядки взято із… (сонета 66 В. Шекспіра).

9) Відомий драматург, прихильником таланту якого був французький король Людовік XIV. (Мольєр.)

10) Льотчик-письменник, який 14 разів потрапляв в авіакатастрофи, а з 15-го рейсу не повернувся. (Антуан де Сент-Екзюпері.)

11) Кинулась швидко вона [Афіна] з високих вершин олімпійських.

А прудконогий Ахілл безустанно за Гектором гнався.

Наведені рядки взято з… (“Іліади” Гомера).

12) Цей герой французького героїчного епосу через надмірну самовпевненість гине сам й приводить до загибелі своє військо. (Роланд.)

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Опрацювання статті підручника з теми, відповіді на запитання та виконання завдань

2. Робота з літературознавчим словничком

Літературний жанр (фр. genre – рід, вид) – тип літературного твору, один із головних елементів систематизації літературного матеріалу, класифікує літературні твори за типами їх поетичної структури.

Стиль у літературі (грец. stylos – грифель для писання.) – сукупність ознак, які характеризують твори певного часу, напряму, індивідуальну манеру письменника, ідейно-художню своєрідність його творчості.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа “Продовжте речення”

– Допишіть ключові слова – символи літературних напрямів.

– Античність – … культ тіла.

– Середньовіччя – … культ Бога.

– Відродження (Ренесанс) – … гармонія тілесного і духовного.

– Бароко – … химерність, ілюзорність.

– Класицизм – … суворі правила.

– Сучасна література – … пошуки сенсу буття.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати статтю підручника, знати визначення основних жанрів та стилів, наводити приклади, використовуючи вивчені раніше твори.

2. Творче завдання. Підготувати презентації до міні-проекту “Стилі в мистецтві й у нашому житті”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Літературні жанри і стилі. Перехідні явища в літературі – І семестр