ВСТУП ДО РОЗДІЛУ “АВТОРСЬКІ ВІРШІ ТА МАЛІ ЖАНРИ ДЛЯ ДІТЕЙ” – АВТОРСЬКІ ВІРШІ ТА МАЛІ ЖАНРИ ДЛЯ ДІТЕЙ – З НАРОДНОГО ДЖЕРЕЛА – І семестр

Мета: продовжити ознайомлення учнів з перлинами української мови; поглиблювати знання дітей про рідну мову, її багатство і красу; удосконалювати навички виразного, свідомого правильного читання; розвивати зв’язне мовлення, фонематичний слух; виховувати любов до рідної мови.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Читайте, запам’ятовуйте!

Зранку злива здивувала –

Всю пилюку позмивала:

З листя, з прутиків лози,

Із сухої дерези.

Після зливи і грози –

Світ чистіший від сльози.

Г. Чубач

2. Гра “”Зайве”слово”

Вода, водичка, підводний, водій, водяний.

Мило, милуватися, мильниця, милитися, мильце.

Гуси, гусячий, гусінь, гусак, гусятниця.

3. Розпитування за складовою таблицею

4. Гра “Збери прислів’я”

– Прочитайте прислів’я, поясніть їх значення.

(Слово до слова – зложиться мова.)

ВІД ДОБ РО ГО СЛО BA І ЛІД РОЗ МЕР ЗА Є

(Від доброго слова і лід розмерзає.)

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

– Які жанри усної народної творчості ви знаєте?

– Чому приказки, прислів’я, загадки називають народними творами? Хто їх автор?

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні ми розпочинаємо вивчати новий розділ. Прочитайте його назву (с.21).

– Які твори називають авторськими?

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Читання речення із твору В. Сухомлинського (с. 21)

– Про що пише автор?

– Чи не здається вам, що автор наділив дерева людськими властивостями? Поясніть свою відповідь.

– Які слова допомогли вам почути, як шумлять дерева, зрозуміти їх настрій?

– Як дзюркоче в гайку струмочок?

– Як бринить у саду бджілка?

2. Робота над віршем

– Послухайте вірш і відгадайте його назву.

Сонечко всміхнулось,

Вийшло на поріг,

З лісом привіталось

І заплакав сніг.

Розбіглися струмочки

По усій землі,

Пташки, немов дзвіночки,

Співають на гіллі.

– Які слова вам допомогли відгадати, що автор змальовує весну?

Фізкультхвилинка

3. Робота над завданнями з авторської скриньки

– За назвою вірша “Прийшла осінь” здогадайтеся, які картини природи намалює словом його автор.

– Послухайте, як змальовує осінь у своєму вірші поетеса М. Хоросницька.

Нарядилась осінь

В дороге намисто,

Золоте волосся

Розплела над містом.

Кольорові фарби

Вийняла з кишені

І малює осінь

Жовтим по зеленім.

Здогадатись можна

В парку по деревах:

Є червона фарба

В неї і рожева…

Ще й відтінків різних

Безліч осінь має,

А стрункі ялини

Боком обминає…

Їй не шкода фарби

Й часу ні хвилини –

Колються нечемні

Сосни та ялини.

– Які слова допомогли вам відчути красу і різнобарвність осені?

– Яке з поданих речень може бути початком забавлянки? (Ой чук-чуки, чуки-на!)

– Визначте настрій вірша, у якому є такі слова: чудова погода; найкраща погода.

– Як ви вважаєте, чому завдання вам запропонувала саме авторська скринька?

– Спробуйте передбачити, які твори чекають на зустріч із вами.

– Чим вони можуть бути схожі на твори з розділу “Народні дитячі пісні та малі жанри”?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Який розділ ми почали вивчати?

– Які твори чекають на зустріч із вами?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати загадки про птахів, щоб загадати їх однокласникам.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

ВСТУП ДО РОЗДІЛУ “АВТОРСЬКІ ВІРШІ ТА МАЛІ ЖАНРИ ДЛЯ ДІТЕЙ” – АВТОРСЬКІ ВІРШІ ТА МАЛІ ЖАНРИ ДЛЯ ДІТЕЙ – З НАРОДНОГО ДЖЕРЕЛА – І семестр