ПІДСУМКОВИЙ УРОК ЗА РОЗДІЛОМ “АВТОРСЬКІ ВІРШІ ТА МАЛІ ЖАНРИ ДЛЯ ДІТЕЙ” – АВТОРСЬКІ ВІРШІ ТА МАЛІ ЖАНРИ ДЛЯ ДІТЕЙ – З НАРОДНОГО ДЖЕРЕЛА – І семестр

Мета: систематизувати знання дітей про авторські вірші та малі жанри для дітей; перевірити знання, уміння, навички учнів; розвивати зв’язне мовлення, уміння аналізувати, зіставляти; виховувати любов до рідного слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над чистомовкою

А-а-а – котика нема.

Е-е-е – де наш котик, де?

У-у-у – мишку з’їв малу.

І-і-і – він спить на печі.

И-и-и – має гарні сни.

О-о-о – не будіть його.

І-і-і – тихо, мишки всі!

М. Підгірянка

2. Робота над скоромовкою

Скрекоче сорока сороці:

– А я у сорочці сорочій!

Сорока сороці скрекоче:

– А в мене яєчко сороче!

3. Гра “Складіть слово”

1) Складіть слово з перших складів слів.

Бавились, янтар. (Баян)

Піраміда, акація, німий, нова. (Піаніно)

Скеля – ля – е + рип + ка. (Скрипка)

2) Доберіть загальну назву.

Баян – піаніно – скрипка -…

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра “Обличчям до обличчя”

Учні повертаються обличчям одне до одного у парі, проказують вивчені скоромовки.

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Повторіть і пригадайте (с. 33)

1) Доповніть рядки з вірша Марійки Підгірянки.

Шумить верхами буйний ліс –

Дуби, берези, буки.

Співає… (сойка), свище… (дрізд),

І… (воркотять) голубки.

2) Знайдіть закличку у вірші Наталі Забіли “Дощ іде”.

Ой дощику, дощику,

Лий, поливай,

Готуй для людей

Золотий урожай.

3) Назвіть автора наведених рядків.

Що ж то за баба Гася тая,

Невже не можна розгадать?

Л. Глібов

4) Прочитайте вірш Дмитра Білоуса.

– Чи можна назвати його скоромовкою? Чому? (Вислів, що складено з важких для вимови слів.)

5) Порівняйте авторську й народну загадки.

– Чим вони подібні, а чим відрізняються?

– Вірші, загадки, лічилки, скоромовки, створені письменниками, – це літературні твори.

Фізкультхвилинка

2. Гра “З’єднай!”

– З’єднайте рядки з творів та їх назви.

1) Дзьобнув хлібця “Прийшла осінь”

Горобець,

Дзьоб обтер

Об стовбурець. “Весна зелені”

2) Ох, невесело Наталці:

Рукавички загубила. “Подзьобав і пострибав”

3) Сьогодні за хмари

Сховалося сонце. “Наталчина пригода”

4) Дивлюсь – до мене суне Гася…

Ну, чуба, дубаю, намне!

5) Травень – це розквіт і буяння зелені. “Загадка”

– З’єднайте рядки творів з прізвищами їх авторів.

1) – Ладки, ладоньки, ладусі,

Ой ладусі, ладки. Степан Жупанин

Де були ви?

– У бабусі.

2) Стрибає білка по верхах, Олена Пчілка

Дітей зозуля кличе.

3) Он кучері з верби рясні

Вітерець несе Наталя Забіла

По узгір’ю на змокрілий

Холодний пісок

4) Тьох-тьох-тьох, тіву-тів… – Марійка Підгірянка

Лине радісно з гаїв.

3. Гра “Добери риму”

– Здогадайтесь, якого слова бракує у римованому рядку.

Сійся жито і пшениця –

Буде дітям – … (паляниця).

Для веселої малечі

Бублик вигляне із… (печі),

А рум’яний… (колобок)

Скочить прямо на… (зубок).

Виросте всього доволі

На широкім житнім… (полі).

Запеклося сонце в хлібі,

Хто зростив його -… (спасибі).

V. ПІДСУМОК УРОКУ

– Який розділ закінчили вивчати?

– Які твори вам найбільше сподобалися?

– Хто їх автор?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Повторити вивчені твори з розділу “Авторські вірші та малі жанри для дітей”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ПІДСУМКОВИЙ УРОК ЗА РОЗДІЛОМ “АВТОРСЬКІ ВІРШІ ТА МАЛІ ЖАНРИ ДЛЯ ДІТЕЙ” – АВТОРСЬКІ ВІРШІ ТА МАЛІ ЖАНРИ ДЛЯ ДІТЕЙ – З НАРОДНОГО ДЖЕРЕЛА – І семестр