І. Я. ФРАНКО “ЗАХАР БЕРКУТ”. ЗМАЛЮВАННЯ ГЕРОЇЧНОЇ БОРОТЬБИ РУСИЧІВ-УКРАЇНЦІВ ПРОТИ МОНГОЛО-ТАТАРСЬКИХ НАПАДНИКІВ

Мета:

– навчальна: опрацювати ідейно-художній зміст перших чотирьох розділів історичної повісті; дослідити, як у творі змальовано героїчну боротьбу русичів-українців проти монголо-татарських нападників;

– розвивальна: розвивати логічне мислення, спостережливість, уміння узагальнювати, робити висновки, виразно читати прозовий твір;

– виховна: виховувати патріотичні почуття; відчуття гордості за наших предків, які мужньо обороняли руські землі від зовнішніх ворогів; зацікавлювати учнів історичним минулим.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник, портрет Івана Франка.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

IV. ЗАСВОЄННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ У ПРОЦЕСІ ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ

Розгадування кросворда

1. Тварина, на яку полювали у творі “Захар Беркут”. 2. Дочка Тугара Вовка. 3. Професія батька Івана Франка. 4. Пестливе ім’я, із яким зверталася мати до Івана Франка. 5. Персонаж, який урятував Мирославу від звіра. 6. Автор твору “Захар Беркут”. 7. Село, у якому народився Іван Франко.

Гра “Вірю – не вірю”

1. Князь Данило подарував Тугару Вовку величезні полонини. (Так) 2. Виховання в Мирослави було мужеське. (Так) 3. Першого ведмедя вбив Максим Беркут. (Ні) 4. Мирослава врятувала Максима від смерті. (Ні) 5. Керівником тухольської громади був Захар Беркут. (Так) 6. Тугара Вовка обурив звичай скликати копу без його відома. (Так) 7. Тугару подобалось, що Максим сміливий і поводиться з ним та його дочкою, як із рівнею й не соромиться. (Ні) 8. Захар Беркут вивчав лікувальну справу в афонського старця. (Так) 9. Тугар Вовк поставив рогачку й забажав мита. (Так) 10. Тугар убив Митька, який хотів дати свідчення на суді. (Так)

Розставте події у правильній послідовності та пригадайте, про які епізоди йдеться.

1. Ледве сказав ті слова, коли втім крізь велику щілину між двома переверненими пнями просунулася пелехата, величезна голова, і двоє сірих очей напівпікаво, напівтривожно вдивлялися в Тугара Вовка, що стояв на своїм становищі, якраз о яких десять кроків перед щілиною. Тугар був старий вояк і старий ловець,- він не знав, що то тривога. Тож, не говорячи ані слова, не відзиваючись ні до каго, він вихопив важку залізну стрілу з сагайдака, положив на лук і намірявся до звіра. 2. Обі неприятельки стояли так довгу хвилю, не зводячи ока одна з одної, не схибляючи ані одним рухом зі свого становища. Мирослава не сміла перша нападати на медведицю; медведиця знов шукала очима, куди би напасти на ворога. Раптом медведиця вхопила в передні лапи великий камінь і, зводячись на задні ноги, хотіла шпурнути ним на Мирославу. Але в тій самій хвилі, коли зводилася на задні ноги, Мирослава одним могучим рухом пхнула їй ратище між передні лопатки. 3. Аж ось насеред села з ними пострічалася дивна компанія. Три старці, убрані по-празничному, несли дорогою на високій, гарно точеній і оздібно сріблом окованій дрючинівеликий, також сріблом окований ланцюг, вироблений суцільно з одної штуки дерева в виді перстеня, нерозривного і замкнутого в собі. 4. З тим відпоручники й віддалилися, але зараз по їх відході прийшла з Тухлі ціла ватага сільської молодежі з сокирами і тихесенько порубала рогачку на дрібні кусні, наклала з неї огонь і спалила її недалеко від боярського двора. Боярин лютився на своїм дворі, кляв поганих смердів, алесупротивлятися їм не мав смілості і наразі не робив уже другої рогачки. 5. Не диво, отже, що Тугар зі своїми гістьми вибирався на лови, мов на війну, з запасом стріл і рогатин, зі слугами й запасами живності, навіть з досвідним знахарем, що вмів замовляти рани. 6. Хоч вихований при княжім дворі і зіпсований гниллю та підлотою, він усе-таки був рицар, вояк, чоловік і мусив відчути серцем хоч крихту того чуття, яке так сильно порушувало серце Захара Беркута. А при тім же він далеко не по щирій совісті виповідав уперед свої слова про необмежену власть князя; йогодуша й сама не раз бунтувалася проти тої власті, а тут він тільки хотів заслонити показом на княжу власть свої власні забаги такої ж власті. 7. Широкою рікою плили по Русі пожежі, руїна та смерть. Страшенна монгольська орда з далекої степової Азії налетіла на нашу країну, щоб на довгі віки в самім корені підтятії її силу, розбити її народне життя. Найперші міста – Київ, Канів, Переяслав – упали і були зруйновані до основи; їх слідом пішли тисячі сіл і менших городів. Страшний начальник монгольський Бату-хан, прозваний Батиєм, ішов на чолі своєї стотисячної орди.

Художній переказ

1. Перекажіть перші чотири розділи від імені Мирослави. 2. Перекажіть перші чотири розділи від імені Максима. 3. Перекажіть перші чотири розділи від імені Тугара Вовка, обгрунтовуючи його почуття та вчинки.

Бесіда з учнями

– Що таке героїзм?

– Які вчинки можна вважати героїчними?

– Як ви гадаєте, чи можна вважати вчинки тухольців героїчними? У чому це виявилося? Чи можна вважати Тугара Вовка героїчною людиною?

– Чи можна вважати героїчним вчинок Максима, коли він урятував Мирославу від ведмедя? Чи можна сказати, що Мирослава є героїчною постаттю?

– Що вам відомо про боротьбу українців з татарами? Чи можна вважати цю боротьбу героїчною?

– Чому Захар Беркут звернувся до копної ради?

– Чи можна вважати прагнення тухольців зберегти свою незалежність від бояр героїзмом?

– У чому ви вбачаєте причину успіху завоювання Русі татарами? Чи вплинула на це феодальна роздробленість, чвари між князями?

V. ПІДСУМОК УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

► Дочитати історичну повість “Захар Беркут”. Написати короткий переказ твору від імені одного з головних персонажів.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

І. Я. ФРАНКО “ЗАХАР БЕРКУТ”. ЗМАЛЮВАННЯ ГЕРОЇЧНОЇ БОРОТЬБИ РУСИЧІВ-УКРАЇНЦІВ ПРОТИ МОНГОЛО-ТАТАРСЬКИХ НАПАДНИКІВ