“ПІСНЯ ПРО РОЛАНДА”ПАТРІОТИЧНА ТЕМА ТВОРУ, ЗОБРАЖЕННЯ ГЕРОЇЧНОЇ БОРОТЬБИ ФРАНКІВ ПРОТИ ІНОВІРЦІВ – СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ

Мета: виявити в учнів рівень знання змісту твору, проаналізувати композицію поеми, розкрити її тему та ідею; розвивати навички аналізу художнього тексту, виразного читання, переказу, зв’язного мовлення; виховувати повагу до таких цінностей, як шляхетність, вірність, віддане служіння ідеалам.

Обладнання: повний текст твору “Пісня про Роланда” в перекладі В. Пащенка та Н. Пащенко, ілюстрації до твору з його середньовічних видань.

Перебіг уроку

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

– Перевірка домашнього завдання

3-4 учні представляють складені вдома цитатні плани “Пісні про Роланда”.

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

– Бесіда

1. Яка подія є зав’‎язкою твору? (Карл Великий після семи років боротьби захопив майже всю Іспанію, лише Сарагоса залишалася під владою царя Марсилія. Марсилій зі своїми радниками вирішили обдурити Карла, пославши йому багаті дари й пообіцявши прийняти християнство. Прихід до Карла посольства маврів і є зав’‎язкою твору.)

2. Як франки прийняли посольство маврів?

3. Що вирішила рада у Карла Великого?

4. Чому було відхилено кандидатуру Роланда як посла до Сарагоси?

5. Хто з васалів короля запропонував відправити до Марсилія Ганелона? Чому?

6. Як сприйняв пропозицію пасинка Ганелон?

7. Про що Ганелон домовився з маврами?

8. Яким був план Ганелона?

9. Чи повірив Марсилій Ганелону? Проілюструйте відповідь цитатою з твору.

10. Куди пішов Карл зі своїм військом?

– Усне словесне малювання

Використовуючи текст “Пісні про Роланда”, опишіть війська маврів і франків.

– Переказ тексту

Розкажіть, як проходив бій у Ронсевальській ущелині.

– Бесіда

1. Як Карл дізнався, що Роланду і франкам загрожує смерть?

2. Чи вдалося Карлові врятувати загін Роланда?

3. Чи зрозумів Роланд, хто винен у загибелі франків?

– Виразне читання художнього тексту

З-4 учні по черзі зачитують епізод прощання Роланда зі своїм мечем (глава “Смерть Роланда”, пісні 171-173).

Пояснення вчителя. З літературних творів різних народів відомо, що воїни завжди з повагою і любов’‎ю ставилися до своєї зброї та коней – цих постійних супутників походів. Своїм мечам вони часто давали прізвиська, у яких відображувалися кращі якості металу, його твердість і міць. Так, назва меча Роланда – Дюрандаль – утворена від французького слова dur (“твердий”) або (hirer (“бути міцним”) та вказує на його надзвичайну твердість. Назву меча Турпіна Альмас можна перекласти як “свята сокира”; назва меча Карла Джойоз означає “радісна”, меча Олівера Альтеклер – “високосвітлий”.

Прощання головного героя поеми зі своїм мечем є одним із найпоетичніших епізодів твору. Мотив прощання зі зброєю часто використовувався в середньовічній літературі, адже меч був не тільки ознакою сили, доблесті та влади, а й релігійною реліквією: у його руків’‎я клали частинки мощей християнських святих.

Передсмертне звернення Роланда з прощальними словами до свого меча схоже на оплакування. Герой не може допустити, щоб його зброя потрапила до рук ворога. Він знаходить у собі сили для боротьби з сарацином, який намагався заволодіти його мечем. На полі брані, де не залишилося жодної живої душі, а лише гори трупів, Роланд перед смертю прикриває собою Дюрандаль і лягає обличчям до сарацинської землі:

Аби відразу стало зрозуміло

І Карлові, і лицарям-баронам,

Що він, Роланд, помер як переможець.

Відпущення гріхів у Бога просить

Й до Неба рукавицю простягає.

– Бесіда

1. Як Карл вирішив вчинити з Ганелоном?

2. Як Ганелон намагався уникнути розплати?

3. Як покарали Ганелона?

4. Чому, на вашу думку, в кінці твору зображено епізод хрещення цариці Брамімонди, дружини Марсилія?

5. Що сталося з нареченою Роланда? Як ви оцінюєте її рішення відкинути пропозицію Карла стати дружиною його сина?

6. Які події є кульмінацією та розв’‎язкою твору?

7. Визначте тему та ідею “Пісні про Роланда”.

– Підсумок учителя

Композиція поеми “Пісня про Роланда” тричастинна. Перша частина охоплює пісні 1-80, її можна назвати “Відданий Роланд”. Друга (пісні 81-178) – “Битва в Ронсевальській ущелині”. У третій частині описується покарання зрадника Ганелона й оплакування загиблого Роланда. Кожний із трьох етапів дії складається з двох подій, що контрастно протиставлені одна одній. Перша частина вміщує опис двох посольств: мавра Бланкандріна і християнина Ганелона. Друга частина – опис двох битв: першої, що принесла поразку маврам, і другої – в Ронсевальській ущелині, фатальної для франків, що стала кульмінацією твору. Третя частина містить розповідь про помсту маврам та Ганелонові. Покарання останнього є розв’‎язкою твору.

Тема поеми – зображення боротьби франків проти іноземців та іновірців за батьківщину і християнську віру.

Ідея – оспівування вірності королю, вірі й вітчизні, засудження зради батьківщині. Така ідея зумовила відступ від історичної правди: незначний короткий історичний епізод перетворився в поемі на картину боротьби Карла з сарацинами, що точилася довгих сім років.

Патріотичний пафос твору нерозривно пов’‎язаний з мотивом національно-релігійної боротьби проти мусульман і особливою місією в цій боротьбі Франції.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

– Літературна вікторина “Чи уважний ти читач?”

1. Прізвисько Карла. (Великий.)

2. Боги, яким вклонявся цар Сарагоси. (Аполлін та Магомет.)

3. Традиційний епітет, який характеризує у творі Францію. (Красуня.)

4. Ким доводився Роланд Кардові? (Племінником.)

5. Кличка коня Роланда. (Вельянтіф.)

6. Ім’‎я найближчого друга Роланда. (Олів’‎єр.)

7. Як звали наречену Роланда? (Альда.)

8. Де поховали Роланда та його воїнів? (У храмі Сен-Ромена.)

9. Ім’‎я сина Карла. (Луї.)

10. Місце, де билися барони Пінабел і Тьєррі. (Лука під Ахеном.)

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Скласти план характеристики Роланда. Дібрати цитати до образу Роланда.

Завдання за бажанням. Намалювати головного героя “Пісні про Роланда”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

“ПІСНЯ ПРО РОЛАНДА”ПАТРІОТИЧНА ТЕМА ТВОРУ, ЗОБРАЖЕННЯ ГЕРОЇЧНОЇ БОРОТЬБИ ФРАНКІВ ПРОТИ ІНОВІРЦІВ – СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ