Гомер. Іліада. Двобій Ахілла і Гектора, Пріам у Ахілла. Гомер та його значення в історії розвитку європейських літератур. Міфологічна основа гомерівського епосу

Мета: здійснити цілісний аналіз фрагментів поеми “Іліада” – “Ахілл і Гектор” та “Пріам у Ахілла”; розкрити принципи художньої ідеалізації воїна – героя в античному епосі на основі вказаних епізодів; розвивати й вдосконалювати навички порівняльного аналізу образів художнього тексту; сприяти формуванню читацької позиції учнів як особистостей, що прагнуть осмислити й оцінити найважливіші моральні та естетичні цінності культурно-історичних епох.

Обладнання: фрагменти художнього фільму “Троя” (виробництво США) – “Поєдинок Ахілла з Гектором” та “Пріам в шатрі Ахілла”, зображення всесвітньо відомих картин Рембрандта “Ахілл і Гектор”, Ж. Я. Давида “Андромаха біля тіла Гектора”, О. Іванова “Пріам благає в Ахіллеса тіло Гектора” тощо.

Перебіг уроку

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності учнів, оголошення теми уроку

На цьому уроці піде мова про героїв-воїнів поеми Гомера “Іліада”. У страшному двобої зіштовхнулися грецькі війська та військо троянців. Війна немилосердно справляє криваві бенкети. Невимовна жорстокість, невиправданий гнів, немилосердність і безжальність… Жорстокий час – жорстокі люди. Ореол трагізму оповиває голови майже всіх учасників Троянської війни: ніхто не знає, коли прийде його смертний час, але кожен готовий до нього щохвилини.

Як ми з’‎ясували на попередньому уроці, центральною темою “Іліади” Гомера є зображення гніву Ахілла та його наслідків для усього об’єднаного грецького війська. Ланцюг подій поєднує Ахілла з Троєю. Трагедія, яка насамкінець призвела Трою і всіх її мешканців до загибелі, почалася на весіллі Фетіди й Пелея, батьків Ахілла.

III. Актуалізація опорних знань учнів. Робота над темою уроку.

– Пригадайте, як у міфах троянського циклу пояснюється причина Троянської війни.

– Яку роль відвели боги Ахіллові в Троянській війні?

– Пригадайте, які дві життєві лінії були визначені Ахіллу Долею при народженні?

– Згадайте, за яких обставин Ахілл виявив бажання взяти участь у Троянській війні. (Завдяки хитрості Одіссея – серед товарів, призначених для царівен, були зброя та обладунки. Войовничий дух Ахілла переміг обережність, і юнак, вибравши зброю, вибрав свою долю… – шлях до незмірної слави та скорої смерті. Ахілл сам обрав життя коротке, але сповнене тривоги, болю, слави, жорстокості й героїзму.)

– Чи можна вважати шлях Ахілла до слави шляхом до смерті? Аргументуйте відповідь.

– Ми вже знаємо про причини гніву Ахілла, що призвело до страшних утрат у грецькому стані. Пригадайте, що змусило Ахілла стримати гнів і піти на примирення з Агамемноном? (Це смерть Патрокла, що був другом і побратимом Ахілла.)

– Що пов’‎язувало цих двох воїнів, чому тепер гнів Ахілла, посилений у сотні разів, обернувся проти троянців? (Патрокл гине в дуже відповідальний момент. Гомер детально й красномовно описує сварку й битву за тіло Патрокла, адже на ньому було озброєння Ахіллеса: “безсмертні обладунки сильного мужа”. Патрокла Гомер називає лагідним (“покірнодушним”), У дитинстві Патрокл пережив страшну трагедію, що залишила в його душу невигойну рану. У дитячій грі й сварці він випадково вбив свого ровесника, сина Амфідамаса. І вже не міг залишатися вдома. Менетій, його батько, привів хлопчика до Пелея, який і виховав Патрокла разом зі своїм сином Ахіллесом. З тих пір нерозривна дружба поєднувала двох героїв.)

Учитель. Ахіллес переконався, що його сварка з Агамемноном, його образа, його горде усамітнення і відокремлення від ахейців принесли багато страждань не лише їм, а й йому самому. Тепер він кинувся в бій проти троянців з шаленою пристрастю, з одним бажанням – помститися, терзати, вбивати… Так стверджується ідея сили дружби, сила побратимства у поемі Гомера.

З душевним трепетом розповідає про все це Гомер. Він не може дозволити собі нарікати на героя, адже він напівбог і онук Зевса, і не йому, бідному співцеві, судити про те, на чиєму боці у цій страшній битві народів правда та хто винний. Але, читаючи поему, ми відчуваємо, як внутрішньо здригається мудрий гуманний старець, описуючи шалену жорстокість Ахілла. Троянці в паніці тікають. Та скрізь їх дістає рука Ахілла, який не відає тепер милості. Особливо нещадним він стає до дітей Пріама. Втомившись від убивств, він бере у полон дванадцять юнаків-троянців, на яких чекає страшна смерть – вони мають згоріти на вогнищі Патрокла як жертви. Радість сповнює безжальне серце Ахілла – серед бранців наймолодший син Пріама Лікаон. Натуралістичною і страшною в своїй правдивій жорстокості є сцена вбивства юного Лікаона… Кульмінацією історії гніву Ахілла став його поєдинок з Гектором.

Головне завдання нашого уроку – зрозуміти сутність цієї великої людської трагедії, простежити, як Гомерові вдалося її зобразити та як у цьому трагізмі оспівується й ідеалізується античний герой – воїн. Під час детального опрацювання фрагмента з пісні XXII (“Ахілл і Гектор”) особливу увагу маємо звернути на образи головних героїв, їхню поведінку, дії, мову, а також на наші особисті відчуття й думки, що виникають під впливом цієї одночасно страшної й величної картини.

Цілісний аналіз фрагмента “Ахілл і Гектор” (пісня XXII, вірші 139-411) на основі герменевтичної бесіди за текстом

– Перш ніж ми почнемо осмислювати кульмінаційний епізод поеми “Іліада” – “Ахілл і Гектор” пригадаємо за повним текстом, що передувало поєдинку, як до нього готувалися герої. Розпочнемо з Гектора.

Виразне читання зарані підготовленими учнями сцени прощання Гектора з Андромахою в особах

Бесіда

– Яким постає перед вами у цьому фрагменті троянський герой? (Гектор людяний. Він ні разу не звинуватив Єлену, а це ж вона принесла на землю троянців страшні біди. Не дорікнув їй гірким словом. І до брата свого Паріса, винуватця Троянської війни, він не відчуває ненависті.)

– Знайдіть у цьому уривку слова, що характеризують Гектара як люблячого чоловіка й батька.

– Доведіть, що в стосунках саме Гектора і Андромахи втілена ідея подружньої вірності й високої любові. Поміркуйте, чому символом цієї ідеї не стали почуття і стосунки Паріса та Єлени.

– Як ви думаєте, з якою метою у сцену побачення Гектора і Андромахи Гомер вводить образ їхнього малолітнього сина Астіанакта? Ким є Гектор для дружини?

– Які моральні якості подружжя розкриваються перед читачем? Аргументуйте текстом.

– У чому полягає сутність прохання Андромахи?

– Якою і чому саме такою є реакція Гектора на її прохання?

– Чому заплакав син Гектора? Що зробив герой, щоб заспокоїти дитину? Про які якості Гектора свідчить цей учинок?

– Доведіть, спираючись на цей епізод “Іліади”, що Гектор не просто сильний і хоробрий воїн, а, насамперед, громадянин Трої.

Створення узагальнюючої характеристики образу Гектора

1. Троянський царевич, старший син Пріама і Гекуби

2. Мужній воїн

3. Люблячий чоловік і батько

4. Патріот і громадянин Трої

5. Сильний і витривалий

6. Один із кращих серед учасників Троянської війни

Аналіз фрагменту “Ахілл і Г ектор”

Перегляд відео “Поєдинок Ахілла і Гектора”.

– Де і чому саме тут відбувся поєдинок Гектора з Ахіллом?

– Виразно прочитайте епізод кульмінаційного фрагмента поеми “Іліада”, в якому зображено біг Гектора та його переслідування Ахіллом. Як ви вважаєте, що було головною причиною такої поведінки Гектора? Чи є цьому пояснення у творі? (Те, що Гектор спочатку тікає від могутнього Ахілла, аж ніяк не свідчить про його боягузтво. Просто на Олімпі ще остаточно не вирішена доля героїв. Ще не настав час їм боротися. За бігом героїв спостерігають зі стін Трої її жителі, серед яких ми бачимо Пріама, Гекторового батька, що вмивається гіркими слізьми, й усі боги дивилися на них. Добросердний Зевс співчуває Гекторові й уже був готовий визволити його із біди, але втручається Афіна й нагадує володареві Олімпу, що здавна доля накреслила людям “печальну смерть”. І Зевс прискорює криваву розв’язку…)

– Які художні засоби використовує автор у цьому уривку для характеристики героїв? З якою метою?

Художні засоби

Ахілл

Гектор

Постійні епітети

“багато дужчий”, “богосвітлий” (Зевсова характеристика), “прудконогий” (авторське), “ясний” (Афіна)

“СИЛЬНИЙ”, “невситимий в бою” (Афіна), “божистий”, “шоломосяйний”

Порівняння

“як сокіл у горах… гонить сполохану горлицю дику”, “як вихор”, наче “пес по узгір’‎ях ПОЛЮЄ”

“наче юний олень”

Гіпербола

“Так вони тричі оббігли навколо Пріамове місто…”

“Так вони тричі оббігли навколо Пріамове місто…”

Метафори

“впокірник коней”

– У яких словах поеми визначається доля Гектора? Виразно їх прочитайте. Як ви думаєте, чому Зевс – головний із богів – не владний чинити за своїми бажаннями та душевними порухами?

– Яка роль Афіни Паллади в прискоренні початку двобою між Гектаром і Ахіллом? Чому вона так чинить? Аргументуйте текстом. Чи можна Афіну назвати підступною? Чому?

– Оцініть роль промови Гектора до Ахілла. Як ви вважаєте, чому першим заговорив саме Гектор? Яку угоду пропонує Гектор Ахіллові?

– Чому Ахілл зневажливо ставиться до слів Гектора і не хоче укладати з ним жодної угоди? Що керує в цей момент діями й почуттями Ахілла? Які риси характеру Ахілла ви визначили б для себе з цього діалогу з Гектором?

– Виразно прочитайте відповідь Ахілла Гектару. З якою інтонацією її потрібно прочитати? (З інтонацією невтихаючого гніву.)

– Порівняйте звертання героїв один до одного Чим вони різняться? (У словах Гектора немає зневаги, зверхності. Він звертається як рівний до рівного. Ахіллес натомість виявляє повну зневагу до супротивника – “Гектаре клятий”, “як між вовками й ягнятами згоди ніколи не буде” (з ким себе асоціює Ахілл?), гнів і “сум мій по друзях своїх, повбиваних лютим тобою!” керують Ахіллом (хіба він сам менш лютий, ніж Гектор?)

– Знайдіть у тексті ще слова, що підтверджують гнівливість Ахілла та відвагу і достоїнство Гектора. На чиєму боці ваші симпатії у цьому поєдинку? Аргументуйте свої висновки. Як ви вважаєте, кому співчуває сам Гомер? (Як епічний автор, Гомер намагається не висвітлювати відкрито ні співчуття, ні давати оцінку діям і словам героїв. Він усе пов’‎язує з волею богів.)

– Зверніть увагу на слайд, що відображає картину Рембрандта “Ахілл і Гектор”. Який саме момент двобою відобразив на своєму полотні великий голландський художник? Як пози та вирази обличь передають внутрішнє напруження героїв і трагізм епізоду? Доведіть, що картина Рембрандта максимально близька до епічної оповіді Гомера. Яка роль кольорів, вибраних художником?

– Знайдіть у тексті фрагменту описи зброї героїв. Як вона характеризує воїнську доблесть Гектора, Ахілла?

– Чи знав Гектор про слабке місце Ахілла? Чому тоді він не скористався цим знанням?

– Як ви думаєте, чи легкою була смерть Гектора, адже спис Ахілла пробив йому сонну артерію? Чому він не вмирає миттєво? Яка роль останнього діалогу між Ахіллом і Гектором?

– Виразно прочитайте в особах епізод зі слів: “Саме туди своїм списом ударив Ахілл богосвітлий” до “Вб’‎ють біля Скейської брами тебе, хоч який ти хоробрий”. Спробуйте передати інтонаційно трагізм цього епізоду. Яких додаткових характеристик героям додає цей діалог? Поясніть, чому саме в цьому епізоді гнів Ахілла набуває небаченої сили. Чому Гектор все ж сподівається на вияв милосердя? (Бо він зробив би так сам. Гектор людяний і сподівається, що зможе пом’‎якшити серце Ахілла.)

– Поміркуйте, чому в цьому діалозі автор називає Гектора “шоломосяйним”, “шоломоносним”, а серед постійних епітетів Ахілла двічі використовує “богосвітлий” та “прудконогий”?

– Яка роль передсмертного пророкування Гектором близької загибелі Ахілла?

– Виразно прочитайте слова Ахілла, що були сказані ним вже після смерті Гектора. Чи змінилося ставлення Ахіллеса до переможеного супротивника? Порівняйте, як він називав Гектора до загибелі і після неї.

Слова Ахілла до живого Гактора

Слова Ахілла до мертвого Гектора

“Гектор клятий”, “лютий”, “пес”

“Гектор поліг богосвітлий”

– Яку роль, по-вашому, відіграє детальний опис знущань Ахілла над тілом загиблого Гектора? Як ви думаєте, навіщо Гомер з такими подробицями описує всі вияви жорстокості Ахілла?

– Поміркуйте, чому гнів Ахілла не вщухає навіть з перемогою над Гектором? Чому, завдавши болю всім троянцям і особливо рідним Гектора, він ще волочить його тіло навколо могили Патрокла? Якою була реакція богів на ці події, зокрема Аполлона?

– Порівняйте характерні риси Ахілла і Гектора. Визначте, що героїв об’‎єднує, чим вони відрізняються. Поміркуйте, в чому герої зіставлені, а в чому протиставлені. Запишіть висновок у свої зошити. (І Гектор, і Ахілл кращі з кращих серед учасників Троянської війни. Обидва сильні, мужні, справжні воїни, чудово володіють усіма видами тогочасної зброї. Не випадково Гомер по черзі називає їх “богорівними”. Проте головною відмінністю цих античних героїв-воїнів є надзвичайна людяність і порядність, глибокий патріотизм і вірність даному слову Гектора та незмірна гнівливість і жорстокість Ахілла, який є ідеальною “зброєю”, “машиною для вбивств”, проте він поступається троянцеві як людина.)

– Поміркуйте, як саме в образах Ахілла і Гектора втілюється художня епічна ідеалізація античного героя – воїна. Чи всі їхні риси автор оспівує? Поясніть.

– Поема закінчується знаменною сценою викупу тіла Гектора. Тож розглянемо епізод з пісні XXIV поеми “Іліада” (вірші 470-670).

Головний герой “Іліади” Ахілл безстрашний і мужній, але Гомер наголошує іншу рису його вдачі – схильність до гніву. Двічі в поемі Ахілла поймає нестримна злість: спочатку він розлючений через вчинок Агамемнона, що зганьбив його перед усім народом, потім – через загибель Патрокла. Прагнучи помститися за смерть друга, Ахілл стає кровожерливим і жорстоким. Убивши Гектора, він оскверняє його тіло. Однак

Дія поеми має передати душевну трагедію героя, його шлях від згубного гніву до душевного очищення й людяності. Тож коли жага помсти згасає, Ахілл постає великодушним і співчутливим. Він повертає Пріамові тіло Гектора й гірко ридає разом зі згорьованим батьком. Відтак серце героя огортає довгоочікуваний спокій.

Ахілл – відчайдушний, безжалісний воїн і водночас – вірний, турботливий друг. Загибель Патрокла не лише збурює душу героя, а й ставить його на межу життя і смерті.

Ахілл знає, що над ним тяжіє фатум: повернутися додому і дожити до старості або залишитися біля стін Трої і загинути, уславившись у віках. Спочатку герой спирається не на внутрішній вибір. Він продовжує воювати заради безсмертної слави, тому коли Агамемнон принижує його гідність, тобто позбавляє цієї слави, відмовляється від участі у війні.

Однак після втрати Патрокла відбувається переоцінка цінностей. Честь Ахілла відновлено тим, що ахейців спіткають “ганебні лиха”. Та яка в тім радість, коли поряд немає друга? Відтак вірність кодексу воїна, жага визнання поступаються місцем відповідальності перед близькою людиною, вдячності за дружбу. Герой вирішує мститися за Патрокла, але вже через прості людські почуття. Ба більше – Ахілл проклинає ворожнечу й гнів, які змушують людину шаленіти.

Ватажок троянців Гектор постає в поемі воїном-захисником, який щиро вболіває за батьківщину. Честь для Гектора – не лише героїчні подвиги заради слави, а й важка ноша відповідальності за долю співгромадян.

Так само як і Ахілл, троянський герой змушений обирати між життям і смертю на полі битви, але вибір його грунтується на інших міркуваннях і почуттях. Гектор – непохитний воїн, що дотримується кодексу честі, й водночас – люблячий чоловік, ніжний батько. Сцена прощання героя з коханою, яка просить його не приймати відкритого бою, щоб зберегти власне життя, пройнята невимовним сумом. Однак внутрішні переживання й любов до близьких лише зміцнюють Гектора. Обираючи бій, він не відмовляється від сім’‎ї. Навпаки, безпеку рідних герой ототожнює з безпекою всіх жителів міста. У своєму сині він бачить і власне майбутнє, і майбутнє Трої.

Гектору притаманні звичайні людські почуття. Опинившись віч-на-віч з розлюченим Ахіллом, він лякається, потім намагається домовитися з ворогом про те, щоб тіло загиблого переможець віддав для поховання близьким. Та коли засліплений гнівом Ахілл знущається з його пропозиції, Гектор позбувається страху й невпевненості. Утративши списи й розуміючи, що доведеться загинути, троянець відчайдушно нападає на ворога з мечем, являючи приклад героїчного життя і славної смерті.

Гомер. Іліада. Двобій Ахілла і Гектора, Пріам у Ахілла. Гомер та його значення в історії розвитку європейських літератур. Міфологічна основа гомерівського епосу

А. Лосенко. Прощання Гектора з Андромахою. 1773 р. Фрагмент

Людяність героїв “Іліади”, протиставлена жорстокості світу ворожнечі, несправедливості й утрат, змушує співчувати їм, перейматися їхніми долями. Арістотель вважав, що завдяки саме таким відчуттям читач або глядач може пережити Катарсис.

Літературознавча довідка

Катарсис – душевна розрядка, очищення, яке відчуває читач або глядач, співпереживаючи з героями художнього твору.

Термін “катарсис”, уведений Арістотелем у праці “Поетика”, пов’‎язаний з ученням про трагедію. На переконання філософа, трагедія викликає гнів, страх, співчуття, змушує глядача хвилюватися, тим самим виховуючи, очищуючи його душу.

Аналітико-психологічне дослідження сцени “Пріам у Ахілла”

– Спробуйте схарактеризувати позицію Гомера в сцені викупу Пріамом в Ахілла тіла Гектора. (Гомер виявив величне психологічне прозріння. Він змушує навіть надміру жорстокого Ахілла проявити милосердя.)

– Визначте композиційне місце сцени викупу в поемі Гомера про Троянську війну. (Сцена викупу за своєю сутністю є розв’‎язкою всього вузла подій та почуттів, що зав’‎язалися на самому початку поеми в слові “гнів”.)

– Доведіть, що ця сцена є моральною поразкою Ахілла і перемогою сили людської любові, втіленої у Пріамі. Оцініть роль Гомера в цьому епізоді.

– Який психологічний аргумент, використаний Пріамом, зламав жорстоку затятість Ахілла? Дайте оцінку психологічній знахідці автора. (Ахілл, гнівливий Ахілл, упокорює свій гнів, і перед читачем постає вияв людяності, який не був зазвичай властивий грецькому героєві. Автор-гуманіст прагне і в своїх героях знайти бодай крихту цього величного почуття – поваги до людини (навіть якщо вона є ворогом).

– Зверніть увагу на слайд, що містить зображення картини О. Іванова “Пріам благає в Ахіллеса тіло Гектора”. Чи вдалося художнику відповідно до Гомерового тексту передати трагедію батька та зміни, що відбулися в душі грецького ватажка. Наведіть аргументи.

– Яка роль спільного плачу Пріама та Ахілла? Кого оплакує кожен із них? Чим стали сльози для Ахілла? Розкрийте символіку образу “сліз” у цьому фрагменті, пов’‎яжіть його з поняттям “катарсису”. (Сльози стали очищенням Ахілла від гніву (нарешті вони пом’‎якшили жорстоку гнівливу душу героя, дали йому можливість, переживши катарсис, виявити людяність та милосердя.)

– Виразно прочитайте в особах діалог Пріама й Ахілла з “Іліади”. Яке враження він на вас справив? Про які звичаї та ритуали давніх греків ви дізналися з нього?

– Простежте за текстом “Іліади” скорботний шлях повернення Гекторового тіла до Трої.

– Яка роль Кассандриного голосіння у тексті? Як ви думаєте, чому саме вона першою побачила печальний повіз? Наскільки трагічна доля Гектора є передбаченням трагедії всієї Трої?

– Чому трагічна загибель Гектора є болем не лише його рідних, а й усього народу?

– Виразно прочитайте рядки, в яких описано обряд поховального відспівування Гектора. Що спільного ви бачите у цьому обряді стародавніх греків та у сучасних словянсько-християнських поховальних службах? Як ви думаєте, чому голосіння за померлим збереглося у різних народів, незважаючи на тисячолітній плин часу?

– Виразно прочитайте голосіння Андромахи (бажано це зробити на фоні звучання давньогрецьких поховальних обрядових пісень). Спробуйте передати інтонаційно-логічними засобами душевний стан молодої вдови. Чому в її плачі так багато слів про долю осиротілого сина Гектора? Виділіть з фрагмента ті слова, що найточніше й найвиразніше передають біль жінки. Яка роль пророцтв Андромахи для близьких Гектору людей та для всієї Трої?

– Розгляньте зображення картини Ж. Л. Давида “Андромаха біля тіла Гектора”. Поясніть, наскільки вдалося художникові передати скорботний стан героїні. Порівняйте художньо-мистецькі засоби, що їх використовують Гомер і Давид для зображення трагічної долі людини.

IV. Рефлексія

– Колись Гектор сказав Андромасі: “Війна – чоловіча турбота”. У чому він мав рацію, а в чому – ні?

– Доведіть, що герої “Іліади” надають особливого значення зброї та обладункам. Чому воїни різних часів не хотіли залишати свою зброю (чи щось особисте) ворогові? (На випередження учитель говорить про меч Роланда та люльку Тараса Бульби.)

– Яку поемі Гомера пояснюються причини перемог і поразок у війні, людського щастя і горя? Чому люди в цій епічній поемі справляють враження іграшок?

– Чи завжди боги-олімпійці справедливі до людей? Доведіть, що в поемі Гомера боги не ідеалізуються. Якими людськими рисами наділяються автором античні божества? Хто із богів і чому викликає ваші найбільші антипатії? Чому?

– Доведіть, що Гомер постає гуманістом, а головною ідеєю поеми “Іліада” є засудження війни. В чому полягає вражаюча реалістичність епічного полотна Гомера?

V. Домашнє завдання:

Прочитати С. 64-67, прокоментувати, що є спільного між образами міфологічних героїв Ахілла і Геракла*.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Гомер. Іліада. Двобій Ахілла і Гектора, Пріам у Ахілла. Гомер та його значення в історії розвитку європейських літератур. Міфологічна основа гомерівського епосу