… Бо прийшли ми у світ – любити! – СВІТ НАРОДИВСЯ ДЛЯ МЕНЕ
ЛІітературне читання – конспекти уроків 4 клас – (за підручником М. І. Чумарної) – 2015 рік
Матеріал уроку. Прислів’я. Загадка. Микола Руденко “Думає сонце житом-пшеницею”.
Мета. Вчити розрізняти різні жанри усної народної творчості; ознайомити учнів зі значенням слів “живопис”, “анімація”; удосконалювати вміння аналізувати прочитане: розвивати вміння читати віршовані твори; навчити створювати анімацію до вірша; виховувати почуття любові до рідної землі, прагнення оберігати її; розвивати творче мислення.
Обладнання. Твори живопису на тему творення світу. Тлумачний словник.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Мовна розминка.
1. Вправа для розвитку мовленнєвого апарату.
– Прочитайте текст, записаний на дошці.
У діброві – дуби,
Під дубами – гриби,
Трава – між грибами,
Хмарки – над дубами.
– До якого жанру усної народної творчості відноситься цей текст? (Скоромовка.)
– Заучування скоромовки напам’ять.
2. Робота над чистомовками.
– Хто придумає кінець – той буде молодець.
КА-КА-КА (полетіла хмарка)
БИ-БИ-БИ (пішли діти по гриби)
КО-КО-КО (світить сонечко)
ЛІ-ЛІ-ЛІ (у траві гудуть джмелі)
ЛЯ-ЛЯ-ЛЯ (наша матінка – земля)
III. Повідомлення теми і завдань уроку.
– Сьогодні на уроці ми повчимося аналізувати прислів’я, повправляємось у виразному читанні поезії, спробуємо створити анімацію до вірша Миколи Руденка “Думає сонце житом-пшеницею”.
IV. Робота над темою уроку.
1. Вступне слово вчителя.
Ми прийшли на цю землю, щоб жити, працювати, розвиватися, творити. Але не забуваймо про те, що кожен з нас невід’ємна частинка матінки-природи. Без неї людина не змогла б вижити, бо нікому з нас не обійтися ані без Сонця, ані без води. Світ навколо нас чарівний, квітучий і радісний, а людині доручено Творцем берегти і примножувати цю чарівну красу. Але людина часто забуває, що Земля жива – і людське тіло теж є її часткою. Тому наша матінка вимагає до себе дбайливого ставлення, а за бездумну жорстокість вона може покарати. Люди повинні не лише користуватись благами природи, а й відчувати її потреби, уважно прислухатись, про що співає Земля голосами всіх своїх істот. Бо весь світ створений думками Бога – і вони живуть у кожному творінні.
2. Робота над прислів’ями.
– Що таке прислів’я? (Короткий народний вислів з повчальним змістом.) Прочитайте прислів’я мовчки, виберіть, яке вам сподобалось найбільше, поясніть, чому.
– Розгляньте малюнок. До якого прислів’я він найбільше підходить? Поясніть свій вибір.
3. Робота над загадкою.
Що таке загадка? (Це стислий умовний опис когось, чогось, за яким треба відгадувати, про кого чи про що йде мова.) Загадка народилась задовго до того, як люди навчилися читати, писати, друкувати, тобто має тисячолітню історію.
– Від якого слова походить “загадка”? (Гадати.)
Читання загадки. Чи знайшли ви відгадку? Що допомогло вам відгадати загадку?
4. Споглядання творів живопису на тему творення світу.
– Що таке живопис? (Живопис – це мистецтво зображення предметів за допомогою фарб та уяви. Поверхня, на якій виконується живопис, може бути будь-якою – від звичайного паперу до каменю, дерева, тканини, скла або металу.)
– Які думки у вас викликали ці картини? Чи відповідають вони тим образам, які виникли у вас під час читання тексту?
5. Робота з віршем Миколи Руденка “Думає сонце житом-пшеницею”.
Пояснення вчителя.
– Зараз ми спробуємо створити анімацію до вірша. То що ж таке анімація? Це метод створення серії знімків, малюнків, кольорових плям, силуетів чи ляльок в окремих фазах руху, за допомогою яких під час показу виникає враження оживлення. Отже, ми будемо “оживляти” вірш “Думає сонце житом-пшеницею”.
> Робота в парах. На кожній парті лежить аркуш білого паперу. Завдання для пари: прочитати один рядочок вірша і намалювати малюнок до цього рядочка. Потім всі малюнки вивішують на дошці почергово, відповідно до рядочка. Вийшла анімація до вірша.
> Виразне читання вірша вчителем. Учні споглядають свою творчість, порівнюють, аналізують.
> Розвиток читацьких навичок.
> Творча робота над продовженням вірша.
Наприклад.
Думає небо хмарками білими.
Думають птахи піснями веселими.
Думає літо пригодами різними.
Думає осінь дощами пізніми.
V. Підсумок уроку.
– Чи сподобався вам урок?
– Який вид діяльності вам сподобався найбільше?
VI. Домашнє завдання.
Клас ділиться на три групи.
І група. Підготувати розповідь про те, що таке перекази.
ІІ група. Підготувати розповідь, що таке легенда.
ІІІ група. Чим перекази відрізняються від легенд.
За бажанням придумати вірш чи усну розповідь на тему “Про що думає бджілка?”, “Про що думає дощик?” і тому подібне.