Народ скаже – як зав’яже – СВІТ НАРОДИВСЯ ДЛЯ МЕНЕ

ЛІітературне читання – конспекти уроків 4 клас – (за підручником М. І. Чумарної) – 2015 рік

Матеріал уроку. “Про велетів і майбутніх людей” (переказ). “Лелеки” (легенда). “Соловейко” (легенда).

Мета. Поглиблювати знання дітей про різні жанри усної народної творчості; вчити розрізняти легенду і переказ. Розвивати вміння працювати в групах. Удосконалювати навички швидкого і виразного читання. Виховувати почуття прекрасного, бажання фантазувати, проявляти творчість.

Обладнання. Картки із завданнями для кожної групи; пам’ятка роботи в групі.

Хід уроку

І. Організаційним момент (3 хв).

Діти розміщуються за столами по групах. У кожної групи на столі лежить пам’ятка роботи в групі.

Пам’ятка роботи в групі

1. Розподіліть ролі:

Ведучий – надає слово, стежить за виконанням правил.

Секретар – записує всі пропозиції, думки.

2. Прочитайте правила роботи в групі.

Кожен учасник має можливість висловитися.

Всі учасники поважають думку один одного.

Всі учасники прагнуть створити дружню атмосферу.

Всі учасники розмовляють пошепки.

Якщо виникли труднощі, звернутися до вчителя.

II. Повідомлення теми і завдань уроку (1 хв).

– Сьогодні на уроці ми будемо працювати в групах, тож дотримуйтеся правил роботи в групі. Наше завдання – ознайомитися ближче з такими жанрами усної народної творчості як легенда і переказ. Отож – приступаємо.

Завдання 1. Відновити прислів’я, пояснити його значення (2 хв – підготовка, 2 хв – представлення роботи).

І група

З. МЛ. Н. ЙБ. Г. ТШ. – В. Д. Н ЙС. ЛЬН. Ш.

ІІ група

Д. Й З. МЛ., Т. . В. Н. Т. Б. Д. СТЬ

ІІІ група

З. МЛ. – Н. Ш. М. Т.. ВС. Х Г. Д. Є

Завдання 2. Естафета загадок (2 хв – підготовка, 1 хв – представлення).

– Відгадати загадки, пояснити, що допомогло з відгадкою.

І група

– Блиснула, зламалася,

Десь умить сховалася.

Не впіймати, не догнати,

Тільки од голос чувати. (Блискавка)

– Дуга з’єднала береги,

Немов у казці, гожа.

А от дзвіночка до дуги

Ніхто вчепить не може. (Веселка)

II група

– Літає часто він довкола,

Дерев чимало поламав,

Але ніде, ніхто й ніколи

Його не бачив, не тримав. (Вітер)

– Хто однаково всіх любить,

Всіх однаково голубить?

Кожний скоса тільки гляне,

А обняти не дістане. (Сонце)

III група

– На воді – не пливе і не топиться,

У вогні не тліє й не горить,

На піску – слідів не залишає,

По соломі йде – не шелестить. (Тінь)

– Росте вона вниз головою,

Не в літню пору, а зимою.

І тільки сонечко зігріє –

Вона заплаче й швидко гине. (Бурулька)

Завдання 3. Підготуватися до представлення домашнього завдання (3 хв підготовка, 3 хв – представлення).

І група

Підготувати розповідь про те, що таке перекази.

ІІ група

Підготувати розповідь про те, що таке легенда.

ІІІ група

Підготувати розповідь про те, чим перекази відрізняються від легенд.

Завдання 4. Прочитати текст у підручнику, дати відповіді на запитання (8-10 хв підготовка, 5 хв – представлення).

І група

“Про велетів і майбутніх людей”

– Про що розповідається в переказі?

– Розіграйте діалог між татом-велетом і сином-велетом.

– Пофантазуйте, якими ви уявляєте майбутніх людей.

ІІ група “Лелеки”

– Про що розповідається в легенді?

– Складіть чотири запитання за змістом тексту.

– Що пояснює ця легенда?

ІІІ група “Соловейко”

– Про що розповідається в легенді?

– Дайте відповіді на чотири запитання за змістом тексту.

✓ 3 яких країв прибув до нас соловейко?

✓ Чому пташина нудьгувала в саду?

✓ Коли серце соловейка звеселилося?

✓ Чому солов’ї щороку прилітають на нашу землю?

– Що пояснює ця легенда?

III. Підсумок роботи в групах (3 хв).

До дошки прикріплений аркуш формату А1, на якому зображене поле (“Поле самооцінки”).

– У вас на партах лежать квіточки трьох кольорів (червоного, жовтого і синього). Зараз кожен з вас вибере квіточку одного кольору і прикріпить до “Поля самооцінки”. Вибирати квіточку потрібно наступним чином:

– Квіточка червоного кольору означає: “Я дуже добре попрацював на уроці, я дуже старався”.

– Квіточка жовтого кольору означає: “Я добре працював на уроці”.

– Квіточка синього кольору означає: “Я міг працювати краще”.

– Вибирати квіточку потрібно чесно, як підказує ваша совість. (Вчитель може прослідкувати, у кого з дітей занижена чи завищена самооцінка.)

– Ви всі гарно працювали на уроці, у нас вийшло дуже гарне, квітуче поле.

IV. Підсумок уроку (3 хв).

– Чи сподобалось вам працювати в групах?

– Які твори ми сьогодні опрацьовували?

– Чи сподобалися вам ці твори?

– Які з цих творів є переказами, а які – легендами?

– Чим легенда відрізняється від переказу?

V. Домашнє завдання (1-2 хв).

Придумати свою легенду про будь-яку пташку.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Народ скаже – як зав’яже – СВІТ НАРОДИВСЯ ДЛЯ МЕНЕ