Є. ГУЦАЛО “СІМ’Я ДИКОЇ КАЧКИ”. ЛЮДСЬКА ДОБРОТА І ЖОРСТОКІСТЬ, МИЛОСЕРДЯ І СПРАВЖНЯ ТУРБОТА ПРО ПРИРОДУ
Мета: дослідити, як у творі Є. Гуцала “Сім’я дикої качки” на прикладі героїв оповідання зображена людська доброта і жорстокість, милосердя і справжня турбота про природу; охарактеризувати образи Тосі і Юрка; розвивати логічне мислення, увагу, спостережливість, пам’ять, уміння надавати об’єктивну оцінку подіям, вчинкам героїв, робити висновки; формувати кругозір, світогляд школярів; виховувати почуття поваги до творчості Є. Гуцала, любові до природи, її складових; риси доброти, милосердя; зневажливе ставлення до жорстокості, брехні.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: портрет Є. Гуцала, текст твору, ілюстративний матеріал на тему охорони природи, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Розгадування кросворду “Сторінками життя і творчості Є. Гуцала”
По вертикалі: 1. Прізвище автора твору “Олень Август”. (Гуцало)
По горизонталі: 1. Євген Пилипович закінчив Ніжинський педінститут ім. М. … (Гоголя) 2. Професія батьків письменника. (Учителі). 3. Діяльність Євгена Пилиповича окрім письменницької. (Кіносценарист) 4. Назва дитячої книжки письменника. (“Саййора”) 5. Книга без початку і кінця зі скрині баби Ликери. (Біблія) 6. Прізвище англійського письменника, твори якого полюбляв читати Є. Гуцало. (Лондон)
2. Бесіда за питаннями
– Який художній твір називають оповіданням? (Оповідання – невеликий прозовий твір, сюжет якого застосований на певному епізоді з життя одного персонажа (іноді кількох)
– На що звертає увагу Є. Гуцало у творі “Сім’я дикої качки”?
– Яке значення приділяє письменник перебуванню людини у природному середовищі. Свої міркування доведіть, посилаючись на текст твору.
– Які риси характеру намагається виховувати Є. Гуцало у читача на прикладі свого програмового твору?
– Для чого на території України та багатьох інших країн світу створені заповідники? Які з них вам відомі?
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності школярів
ІV. Основний зміст уроку
Не всяка стежечка без спориша,
Не в кожної людини добра душа.
Народне прислів’я
Головним завданням людини у будь-якій
Діяльності – бути людиною.
В. Белінський
1. Вступне слово вчителя
Одвічні поняття добро і зло, милосердя і жорстокість, над якими замислюється кожна людина. Вона, до речі, і є уособленням цих понять.
Доброта у кожної людини асоціюється з любов’ю, щирістю, чуйністю, а зло – жорстокістю, жадністю, бездуховністю. Щоб краще зорієнтуватися у цих поняттях, читачеві надається можливість оцінити вчинки, поведінку героїв, їх ставлення одне до одного. Висловити свої почуття, враження, спостереження. Саме таким є оповідання Є. Гуцала “Сім’я дикої качки”, де ми засуджуємо Юрка, захоплюємося Тосею, співчуваємо качці і її дітям.
2. Словникова робота
2.1. Складові добра:
– доброзичливість – щире бажання людям добра, приязне ставлення до людей, прихильність до них;
– людяність – співчутливе, зацікавлене ставлення до інших;
– чесність – відверта, щира поведінка з людьми;
– сміливість – здатність переборювати труднощі;
– ввічливість – дотримання добрих манер, вихованість, люб’язність. Уважність у поводженні з іншими людьми.
2.2. Компоненти зла:
– боягузтво – пасування перед труднощами;
– грубість – некультурна, неввічлива поведінка;
– егоїзм – себелюбство, нехтування інтересами інших людей заради задоволення власних забаганок;
– злість – недобре, сповнене злоби ставлення до інших;
– зазнайство – вияв зверхності, зневажливе ставлення до інших;
– скупість – надмірна ощадливість, що викликає осуд.
3. Характеристика образів твору
3.1. Образ Юрка.
3.1.1. Цитатна характеристика.
3.1.2. Орієнтовний план характеристики образу Юрка.
1) Юрко – міський хлопець.
2) Риси характеру героя: а) брехливий і жорстокий; б) грубий у ставленні до Тосі; в) байдужий до страждань качки-матері та її дітей; г) хвалькуватий та підступний.
3) Юрко – уособлення людської жорстокості.
3.1.3. Бесіда за питаннями.
– Які враження виникли у вас від першого знайомства з Юрком?
– Чому спілкування з Тосею дратувало хлопця?
– Для чого Юрко розповідав побрехеньки дівчині?
– В чому виявилася жорстокість хлопця до качки та її дітей?
– Яким вчинком Тосі був незадоволений Юрко?
– Чим пояснити самостійність хлопця наприкінці твору?
– Яким, на ваш погляд, буде Юрко, коли стане дорослим? Відповідь вмотивуйте.
– Чи можна вважати Юрка уособленням зла?
– Що б ви запропонували для перевиховання героя?
3.2. Образ Тосі.
3.2.1. Цитатна характеристика.
3.2.2. Орієнтовний план характеристики образу Тосі.
1) Сільська дівчина, яка прагнула пізнати міське життя.
2) Риси характеру: а) чемна і порядна; б) чуйна і добра; в) здатна до співпереживання; г) вміє прощати образи Юрка, його зневажливе ставлення до неї; д) любить природу, турбується про неї.
3) Тося – уособлення людської доброти, милосердя.
V. Підсумок уроку
Мікрофон: “Що символізує дика качка у творі Є. Гуцала?”.
VI. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів
VII. Домашнє завдання
Підготувати власну версію подальшого розвитку подій твору Є. Гуцала.