ТВОРИ СУЧАСНОГО МИСТЕЦТВА ДЛЯ ДІТЕЙ І ПРО ДІТЕЙ. СУЧАСНІ ДИТЯЧІ ЛІТЕРАТУРНО-ХУДОЖНІ ВИДАННЯ

Мета: дати уявлення про найкращі твори сучасної дитячої літератури; спонукати учнів до активного читання; розвивати навички самостійного пошуку літератури відповідно до своїх уподобань; розширювати світогляд та словниковий запас учнів; виховувати високі громадянські, моральні якості характеру, естетичні смаки.

Обладнання: книжкова виставка, фрагменти кінофільмів, вистав.

Тип уроку: комбінований.

Вчасно прочитана книга – це велике щастя.

П. Павленко

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань.

Бесіда.

– Які твори світової літератури, вивчені у 5-му класі, запам’яталися вам найбільше?

– Який літературний герой є вашим улюбленим? Чому?

– Що вам подобається найбільше: відвідувати театр, ходити до кінотеатру, дивитися телевізор удома? Пропоную вам об’єднатися в групи за уподобаннями й аргументувати свою точку зору.

– Які вистави чи фільми ви подивилися останнім часом? Чим вони вас зацікавили?

– Які твори сучасних письменників ви знаєте або читали?

(Учні працюють у групах: кожен висловлює свою думку, доходить певних висновків, далі виступає учень, обраний від імені групи.)

II. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. Твори, з якими ви ознайомилися на уроках світової літератури в п’ятому класі, – це лише часточка того, що написано для дітей. Адже таких творів дуже багато, і зорієнтуватися в цьому книжковому морі й буде нашим завданням. Кажуть, що для дітей писати важче, ніж для дорослих. Як ви думаєте, що потрібно зробити письменнику, аби дитячий твір був цікавим? (Звучать відповіді учнів.) Особисто я вважаю, що писати дитячий твір необхідно яскраво, цікаво, незвичайно, щоб вам захотілося наслідувати позитивних героїв та вчитися у них добра й справедливості. Діти вашого віку дуже люблять читати казки, оповідання і повісті про пригоди своїх ровесників. Але світ літератури значно ширший, тож аби бути всебічно розвиненою людиною, слід цікавитися також світом тварин, рослин, географічними відкриттями, історією, найпопулярнішими технічними винаходами, спортом, астрономією, реальним життям школярів та їхніми проблемами.

III. Робота з епіграфом до уроку.

– Як ви розумієте слова сучасного українського письменника П. Павленка?

IV. Оголошення теми і мети уроку.

V. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.

Слово вчителя.

Передусім хотілося б дізнатися про ваші вподобання. А для цього виконайте завдання – заповніть “Анкету читача”.

1. “Анкета читача”.

Кожному учневі роздається усно-письмова анкета читача, і вони ставлять відмітки у відповідній графі (табл. 1). Кожен учень може вибрати декілька вподобань. Учитель з помічниками підраховує голоси й робить висновки.

Таблиця 1

Казки, легенди Науково-популярна література, енциклопедії Вірші Фантастика

Література про природу Література про історію

2. Презентація улюблених творів.

Учні презентують свої улюблені (або нещодавно прочитані) твори сучасної світової літератури, а також ілюстрації до них.

3. Слово вчителя з елементами бесіди.

(Розповідь доповнюється презентацією портретів письменників та ілюстраціями до їхніх творів.)

Учитель. Ті твори, з якими ви ознайомилися на уроках світової літератури, ніколи не втратять свого значення. Про що ж писали дитячі письменники у XX ст., що пишуть у XXI?

Фантазія людей невичерпна, і життя підказує все нові й нові сюжети. Саме у XX ст. “народилися” улюбленці всієї дітвори Віннні Пух і П’ятачок англійського письменника Алана Мілна, Нільс Хольгерсон із “Чудесної мандрівки Нільса Хольгерсона з дикими гусьми” Сельми Лагерлеф. До речі, це єдина дитяча книжка у світі, за яку авторові вручили Нобелівську премію. І це не просто казка, а захоплюючий підручник із географії, зоології, ботаніки та історії Швеції. У XX ст. з’явилися Пеппі Довгапанчоха, Малюк і Карлсон – герої шведської письменниці Астрід Ліндгрен, маленькі гобіти Дж. Р. Толкієна, мумітролі С. Топеліуса-молодшого, Маленький Принц А. де Сент-Екзюпері та багато інших. Нарешті, книжки про пригоди маленького чарівника Гаррі Поттера Дж К. Ролінг, які розійшлися в усьому світі мільйонними тиражами, перевершивши всі досі відомі дитячі видання. Книжки й герої у ХХ-ХХІ ст. інші, а проблеми – ті самі. І найголовніша з них – це одвічна боротьба Добра та Зла. Тому багато творів було екранізовано або за їхніми мотивами поставлено вистави у театрах саме для дитячої аудиторії.

– А які фільми чи вистави за згаданими творами ви бачили? Чи сподобалися вони вам і чому? (Звучать відповіді учнів.)

4. Перегляд уривків із кінофільмів, вистав.

5. Бесіда.

– Як би ви оцінили гру акторів, роботу режисера?

– Які проблеми порушуються в цих роботах?

– Уявіть, що ви – кіно – або театральний режисер. Який дитячий твір ХХ-ХХІ ст. ви б екранізували? Чому?

6. “Зустріч з бібліотекарем” (підготовленим учнем).

Ви, звісно, знаєте, де зберігаються книжки. Так, у бібліотеці. Там дуже багато книжок. А як же знайти потрібну? Якщо автор відомий, то можна скористатися алфавітними покажчиками. Коли цікавить певна тема, можна скористатися тематичним каталогом (це картки, розміщені в алфавітному порядку, з назвами книжок та їхніми авторами, розкладені за різними темами). А коли не знаєш, що конкретно обрати, просто шукаєш на полиці цікаву книжку. У такому разі слід прочитати анотацію – стислий зміст книжки, розташований на другій сторінці. Там зазначено тему твору, основні особливості тощо. Можна акуратно погортати книжку, подивитися ілюстрації, прочитати кілька абзаців. І якщо вас щось зацікавило, отже, ця книжка – ваша.

Інколи на книжках власної бібліотеки ставлять позначку – екслібрис, який свідчить про приналежність примірника певній особі, родині. Це можуть бути ініціали, символи, щось на зразок родових гербів. Екслібриси виготовляються з дерева, гуми, силікону або іншого придатного матеріалу, на який наноситься фарба й робиться відбиток на книжці. Пропоную вам удома зробити ескіз (малюнок) власного екслібриса або виготовити його. А ще я хочу зазначити, що до бібліотек дуже часто звертаються ті, хто хоче увіковічити літературний твір на екрані чи на сцені.

VI. Закріплення знань, умінь та навичок.

Завдання може пропонувати вчитель або “бібліотекар”.

Тест.

Початковий і середній рівні (Кожна правильна відповідь – 1 бал.)

1. Країна, що прославилася жінками-письменницями, одна з яких навіть стала лауреатом Нобелівської премії:

А Росія;

Б Швеція;

В Англія.

2. Звідки походить вислів: “Ви вищі від риб, птахів, тварини, рослини. Маєте піклуватися про них”?

А з Біблії;

Б з творів Дж. К. Ролінг;

В з творів А. Ліндгрен.

3. Назвіть тему, яка об’єднує твори П. Маара, Р. Дала, Т. Янссон, Я. Екгольма, Дж. Строна.

4. Зазначте представника літератури фентезі:

А А. Ліндгрен;

Б Р. Дал;

В Дж. Р. Толкієн.

5. Кому з письменниць літератури ХХ-ХХІ ст. встановлено три пам’ятники ще за життя?

А А. Ліндгрен;

Б С. Лагерлеф;

В Дж. К. Ролінг.

6. Визначте головну думку, яка об’єднує твори П. Маара, Р. Дала, Т. Янссон, Я. Екгольма, Дж. Строна.

7. Закінчіть речення.

Фентезі – це…

Достатній рівень (Змістовна відповідь – 2 бали.)

За якими творами дитячої літератури XX-XXI ст. поставлено вистави? Що б ви могли порекомендувати акторам?

Високий рівень (Змістовна, оригінальна відповідь – 4 бали.)

Виконайте одне із завдань.

1. Напишіть твір-мініатюру на тему: “Мій улюблений твір сучасної дитячої літератури”.

2. Складіть діалог на тему: “Що краще – прочитати книжку чи подивитися фільм за її сюжетом?”

VII. Домашнє завдання.

Казку Роальда Дала “Чарлі і шкоколадна фабрика”


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ТВОРИ СУЧАСНОГО МИСТЕЦТВА ДЛЯ ДІТЕЙ І ПРО ДІТЕЙ. СУЧАСНІ ДИТЯЧІ ЛІТЕРАТУРНО-ХУДОЖНІ ВИДАННЯ