Твір на тему – Література і фольклор – скарбниця духовних багатств людства – Конспект уроку
Мета: засвоїти поняття про фольклор та його окремі жанри; розширити знання учнів про літературу та її роль у житті людини; сприяти залученню учнів до багатств світової культури; виховувати у школярів зацікавленість творами літератури і фольклору як скарбниці народної мудрості.
Епіграф Слово – найтонший дотик до серця
Василь Сухомлинський
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Вступне слово вчителя
Сьогодні вперше у вашому житті – перший урок зарубіжної літератури. Цей шкільний предмет ви будете вивчати протягом усього шкільного життя. Сподіваюсь, що для багатьох з вас він стане улюбленим. Якої професії ви б не набули література завжди буде займати певне місце у вашому житті. Що ж таке зарубіжна література? Що ви будете вивчати на цих уроках?
Щоб краще зрозуміти нам допоможе гра!
– Сьогодні на урок я принесла “чарівну скриньку”. Пропоную відкрити її і подивитися, що знаходиться всередині.
З якої казки уривки? Назвіть автора творів.
1. Враз опівніч кінь заржав…
Вартовий швиденько встав,
Подививсь під рукавицю –
І побачив кобилицю.
Чисто-біла та ясна,
Грива хвилями спадала,
Щирим золотом сіяла… “Горбоконик” П. Єршов українською мовою переклав М. Рильський
2.Якось увечері, коли сонце так красиво заходило, з-за кущів з”явилася зграя чудових великих птахів. Каченя ніколи не бачило таких прекрасних створінь. Сніжно-білі, з довгими гнучкимим шиями – то були лебеді. (Г. Андерсен “Гидке Каченя”)
3. Минав час, а солі в королівстві не бракувало. Марушка знала, де вона росте, і хоч скільки люди її брали, ніколи не могли вибрати до кінця. Батько над усе любив Марушку, і всі люди її любили й були безмежно вдячні за доброту та щедрість. (Божена Німцова “Сіль дороща за золото”)
4. Як дійде королівна п”ятнадцяти років, то вколеться веретеном і помре. (брати Грімм “Зачарована красуня”)
5. У нього була чорна, як вугілля, борода, довга, аж до землі; ходячи, він наступав на неї ногами. Рота мав широкого, як піч, очі блискали, як два червоні ліхтарі. В руках він тримав замашний нагай, сплетений із зміїних та лисячих хвостів. (Карло Коллоді “Пригоди Піноккіо”)
6. Мотор, що кашляє, – сказав він.- Треба буде залетіти до майстерні, щоб його там змастити. Звичайно, я й сам міг би зробити це, адже я найкращий у світі моторист. Та от часу нема… (“Повість про Карсона, що живе на даху” Астрід Ліндгрен)
ІІ. Засвоєння нового матеріалу
З давніх – давен найдорогоціннішим скарбом людини був розум. В усі чпаси люди, яких природа наділила надзвичайними розумовими здібностями. Вони ставали мудрецями і передавали свої знання через слово. Людська фантазія збирала їх, наче перлини, одне за одним, і народжувалися дивовижні перекази, легенди, казки, пісні. Усе це зберігалося у пам”яті, поповнювалося з роками, передавалося від покоління до покоління. Так з”явилася усна творчість народу, яку пізніше вчені назвали фольклором.
Фольклор – від слів народ і мудрість у широкому значенні – усі види народного мистецтва, а також звичаї, вірування. У вужчому значенні – усна поетична творчість народу.
Фолькло тісно пов”язаний із життям народу. Наприклад: під спів материнської колискової засинають малюки. Серед жанрів фольклору слід назвати пісні, легенди, казки, повір”я, загадки.
Література як вид мистецтва слова виникла значно пізніше. Її пов”язують з появою писемності, адже й саме це слово походить від латинського “Іітега” – буква. Література за допомогою слова відображає життя людини в усій його багатогранності й мінливості. Письменники саме через слово намагаються передати людству таємниці вічних істин.
ІІІ. Робота з висловами про книгу.
1. Книги – кораблі думки, що пливіть на хвиляк часу й обережно несуть свій дорогоцінний вантаж від покоління до покоління. Ф. Бекон, англійський учений-гуманіст
2. Книги – це своєрідні листи, написані людьми минулого майбутнім поколінням. Гекалп, турецький поет.
ІУ. Слово вчителя
Читаючи твори світової літератури, ми не просто довідуємося про життя людей далеких країн, але й доторкуємося до невичерпної скарбниці духовності. Однак для всіх людей спільним є віра в добро, боротьба з різними проявими зла, несправедливості, насильства, прагнення до любові, щастя, милосердя, взаєморозуміння.
А зараз давайте пограємо у вікторину “Чи знаєш ти казкових персонажів”
– Що це за дівчинка, яка могла поміститися у горіховій шкарлупці?
– Як звали наймогутнішу королеву, котра хотіла зробити крижаним увесь світ?
– В якій казці живе принцеса, що відчула горошину через дванадцять перин?
– Як звали хлопчика, від котрого плачуть усі злі люди королівства?
– Назвіть ім”я дівчинки, що носила найяскравіший капелюшок?
– Хто загубив кришталевий черевичок?
– Чи відомі вам троє веселих поросят, що перемогли вовка?
У. Закріплення вивченого матеріалу
– Що таке фольклор?
– Які жанри фольклору вам відомі?
Згадайте з якого слова походить термін “література”.
Домашнє завдання: Дібрати вислови про книгу, її роль у житті людини.