Олександр Сергійович Пушкін. Традиції світової літератури і культури у творі (вплив Дж. Байрона та ін.). Дзеркальна композиція (лист Тетяни – відповідь Онєгіна – дуель – лист Онєгіна – відповідь Тетяни) – І семестр
Мета: формування предметних компетентностей: визначити традиції світової літератури і культури в романі “Євгеній Онєгін” О. С. Пушкіна; розкрити поняття дзеркальної композиції; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв’язного мовлення, критичного мислення, ідейно-художнього аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників потребу у високих естетичних та гуманістичних цінностях; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колектив та толерантне ставлення до думок та почуттів інших; інформаційної: формувати вміння визначати роль деталі в тексті; розвивати навички роботи з книгою; загальнокультурної: виховувати естетичний смак та читацькі інтереси учнів; розширювати кругозір школярів.
Тип уроку: формування знань, умінь та навичок.
Основні терміни та поняття: дзеркальна композиція, художні образи, художні засоби.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Колективний аналіз сцени “Тетяна в кабінеті Онєгіна”
– Як інтер’єр кімнати характеризує її господаря?
– Що говорить нам, про романтичний образ героя?
– Він справді романтик, чи Онєгін вдає з себе романтика?
– Це романтичний чи реалістичний опис героя, його побуту?
2. Інтерактивна вправа “Гронування”
Пушкінський ідеал жінки: індивідуальність, любов до природи, вміння сприймати прекрасне, щирість почуттів, відвертість у стосунках, доброзичливість, вірність у коханні й подружньому житті.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Читання уривків VIII глави, коментування,
Слухання підготовлених учнями монологів-листів Тетяни та Онєгіна
2. Евристична бесіда
– Що трапилося з Онєгіним після дуелі з Ленським? (Онєгін покинув маєток, мандрував майже два роки.)
– Якою була реакція Ольги? (Дуже швидко забула його, вийшла заміж за улана.)
– Онєгін знову у Петербурзі. Яким постає головний герой у завершальній главі роману?
– Що відбулося з ним? У чому причина цих змін?
– Проаналізуйте образ княгині Тетяни. Що у ній змінилося?
– Як ви вважаєте, чи змінилася Тетяна внутрішньо? (Глибоко в душі вона залишилася тією вразливою дівчинкою, але це було приховано від сторонніх очей.)
3. Колективна робота з таблицею “Еволюція образу головного героя”
Еволюція образу головного героя
I глава | VIII глава |
Вищий світ прийняв Онєгіна із захопленням | Світ вважає його чужинцем |
Онєгін з презирством ставиться до світу | Тепер він його ненавидить |
Він постає як звабник, який спокушає заради розваги | Тепер кохає щиро, пристрасно |
– Доведіть, що Онєгін закоханий. (Онєгін зберігає лист Тетяни, як і всі закохані, ніяковіє в її присутності, він по-іншому сприймає поезію, переосмислює своє життя,.)
– З яким образом із світової літератури можна порівняти образ головного героя роману О. Пушкіна “Євгеній Онєгін”? (Байронівським Чайльд Гарольдом.)
4. Слово вчителя
– Восьма глава посідає особливе місце у композиції роману, бо вона є дзеркальним відображенням сюжету попередніх глав. Чи можете ви її прокоментувати цю особливість? (Історія Онєгіна та Тетяни повторюється з точністю, але навпаки: тепер він пристрасно закоханий у Тетяну, лист Тетяни змінюється листом Онєгіна, “проповідь” Єгенія змінюється “уроком”, який дає герою Тетяна. Він закоханий, не знаходить собі місця, вона не бажає його бачити, він пише листа й чекає на відповідь, вона не відповідає.).
5. Робота з таблицею “Порівняльна характеристика листів Тетяни та Євгенія”
Порівняльна характеристика листів Тетяни та Євгенія
Лист Тетяни | Лист Євгенія |
*** | *** |
Тепер, я знаю, в вашій волі | Яким презирством загориться |
Мене презирством покарать. | Ваш погляд, гордий повсякчас! |
Та як мене в нещасній долі | Чого я хочу? І для чого |
Хоч пожаліти ви ладні, То відгукнетеся мені. | Відкрию душу вам свою? |
*** | *** |
Кінець! Перечитать боюсь.. | Та годі вже: з собою сам |
На серці сором, страх і мука.. | Не встою більше в боротьбі я; |
Але ні з чим я не таюсь, | Нехай мана – моя надія, |
І ваша честь мені порука.. | Та віддаюсь на волю вам. |
Висновок. Ці листи побудовані за однаковим композиційним планом, в окремих частинах збігаються за синтаксичними конструкціями. Схожі закінчення листів: кожний з героїв довіряє свою долю іншому, розраховуючи на шляхетність. За принципом паралелізму побудовані й відповіді героїв.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа “Сенкан”
Євгеній Онєгін. | Тетяна Ларіна. |
Модний, освічений. | Ніжна, мрійлива. |
Розважається, фліртує, хандрить. | Читає, кохає, сумує. |
Залежав від думки вищого світу. | Пушкінський ідеал жінки. |
“Зайва” людина | Гідність |
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати цитати або презентацію про суспільство, яке описане О. Пушкіним у романі.