МОЇ ПЕРШІ ЕНЦИКЛОПЕДІЇ

Мета: ознайомити учнів з різновидами енциклопедій, з їх значенням у житті людини; вчити користуватися енциклопедіями; сприяти розвитку інтересу до книжок для пошуку відповідей на запитання, що цікавлять школярів; розвивати спостережливість, комунікативну компетентність; формувати читацькі смаки; прищеплювати бажання поповнювати свій словниковий запас; виховувати любов до читання та книги.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Вже дзвінок сигнал нам дав:

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

Роботу швидше починаймо.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Хорове читання вірша

Як краплин у Дніпрі,

Як зірок угорі,

Як листя на гіллі –

Стільки книг на землі!

Є великі й малі,

Є легкі і важкі.

На полицях, в столі –

Наші друзі книжки.

О. Пархоменко

– Тож сьогодні на уроці спробуйте зрозуміти, що книга – наше багатство, її треба читати, берегти, щоб передати цей скарб далі – новим поколінням.

2. Гра “Прочитай слово”

– Прочитайте слова.

Елеватор, навчання, цифра, (и), капелюх, ластівка, огірок, порох, емблема, двигун, інтерв’ю, ячмінь.

– Чи можете пояснити, що вони називають?

– Як ви вважаєте, чи можна якось об’єднати ці слова?

– А що ми можемо зробити, коли не знаємо, що називає слово?

– Яке слово можна прочитати за першими літерами цих слів? (Енциклопедія)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ми помандруємо у цікавий світ енциклопедій. На уроці ви дізнаєтеся про те, які саме бувають енциклопедії і як ними користуватися.

IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з виставкою енциклопедій

– Які книжки на виставці вам знайомі?

– Хто хоче ознайомити нас зі своєю енциклопедією?

– Назвіть книжку, яка вам найбільше сподобалася.

– Як називається ця енциклопедія?

– Де видано книжку?

2. Вступне слово вчителя

– Навіть найрозумніша людина не може все знати, довго пам’ятати події минулого та сучасного, численні дати, цифри, факти. Доповнюють пам’ять людини книги, які все знають: словники, довідники, енциклопедії та ін. Ці книги – наші друзі, вони дають відповідь на будь-яке запитання.

3. Робота в малих групах

Технологія “Навчаючись – навчаю”

– Що ж таке енциклопедії?

Енциклопедія (від грец.- “коло знань”) – це наукове або науково-популярне довідкове видання, яке містить найістотнішу інформацію з усіх (універсальна енциклопедія) або окремих (галузева енциклопедія) галузей знань та практичної діяльності. Інакше це слово перекладають як “інструмент на всі випадки життя”.

У наш час енциклопедіями називають книги, в яких коротко викладені наукові дані про культуру, природу, мистецтво, науку й техніку. В їх створенні брали участь учені, педагоги, письменники, художники. Кожен том присвячений певній галузі знань. Наприкінці кожного тому вміщуються таблиці та різні допоміжні покажчики: хронологічний, алфавітний, бібліографічний. Галузеві енциклопедії (географічна, хімічна, технічна та ін.) допоможуть вам поповнити знання зі шкільної програми.

Перший енциклопедичний словник створив грек Спевсіп, учень Платона. У римлян перша енциклопедія мала назву “Природнича історія”, її написав Пліній ще в І ст. до н. е. в Римі. Вона складалася з 37 томів, вміщувала понад 200 тис. статей. У I ст. н. е. енциклопедія історії виявилась настільки популярною, що тільки у XV ст. витримала 39 видань, а у XVI ст. – 89, не враховуючи 17 видань у перекладах. Цю енциклопедію перевидавали до 1536 р. 43 рази.

Справжня історія енциклопедій почалася із середини XVIII ст. з появою у Франції “Енциклопедії” Дені Дідро. У Росії 1825 р. московський видавець Селіванський видав “Енциклопедію”, яка складалася із 45 томів.

1890 р. в Петербурзі вийшов “Енциклопедичний словник” Брокгауза і Ефрона, який налічував понад 60 томів. У книжці було зібрано статті з усіх галузей знань світу. Ця енциклопедія була високо оцінена як довідкове видання, і в наш час теж залишається популярною.

Найбільшою вважають “Третю Китайську енциклопедію”, що складається з 5020 томів.

У нашій країні видається багато різних енциклопедій. Уперше читачі України отримали Універсальний Словник-Енциклопедію (УСЕ). Книга містить найновіші факти про історію та сучасність, відомості з галузей науки й техніки, культури й спорту, географії та медицини. Український Словник – Енциклопедія – джерело додаткової інформації, мета якого – збагатити зміст уроку та поглибити знання учнів.

У багатьох із вас удома є різні довідкові видання.

Діти, звертайтесь до шкільних словників та довідників постійно! Допомогу, яку вони нададуть вам під час вивчення різних предметів, ви, безперечно, оціните, а дружба з енциклопедіями збережеться у вас на все життя.

4. Ознайомлення з енциклопедією “Велика книга маленького українця”

(Харків: видавництво “Клуб сімейного дозвілля”, 2014)

Стаття “Звідки походить назва Україна”

1) Комбіноване читання статті.

2) Бесіда за змістом.

– Як українці називали себе в різні часи?

– Що цікавого про назву України ви дізналися?

5. Фізкультхвилинка

Раз! Два! Час вставати:

Будемо відпочивати.

Три! Чотири! Присідаймо,

Швидко втому проганяймо.

П’ять! Шість! Засміялись,

Кілька раз понахилялись.

Руки вгору, руки вниз,

Руки в боки, руки так,

Руки вгору, як вітряк.

Вище руки підніміть

І спокійно опустіть.

Плесніть, діти, кілька раз.

За роботу, все гаразд!

6. Ознайомлення з енциклопедією “Дітям про все на світі” (видавництво “Белкар”)

– Щодня ти прокидаєшся, дихаєш, моргаєш, розмовляєш, ходиш, їси, п’єш, ростеш, думаєш, відчуваєш, чуєш, бачиш – і все це лише мала частина того, що робить твоє тіло в кожен момент часу! Деякі його дії, а точніше – функції, ти усвідомлюєш і контролюєш, але про більшість навіть не здогадуєшся. Ця дитяча енциклопедія розповідає про будову людського тіла. Юні читачі дізнаються про різні таємниці організму: чому серце називають нашим мотором, від чого залежить колір шкіри, очей і волосся, чому ми бачимо сни, який шлях проробляє їжа, потрапивши до нас у рот… Прочитай цей розділ, і ти дізнаєшся, як робота всіх механізмів людського тіла веде до загального результату – життя. З другого розділу енциклопедії ви дізнаєтесь, чому в місяцях різна кількість днів, навіщо потрібен компас, чому повітряна куля може підніматися вгору та багато іншого.

Книжки серії “Дітям про все на світі” призначені для дітей молодшого та середнього шкільного віку. Вони можуть бути використані як цікавий додатковий матеріал у навчальному процесі.

7. Ознайомлення з енциклопедією “Атлас тварин” (Тумко І. М.-Видавництво “Пелікан”, 2015)

1) Вступне слово.

– Який же багатий і прекрасний тваринний світ! У Європі та Африці, Азії та Австралії, Північній і Південній Америці, а також Арктиці й Антарктиці мешкає стільки унікальних звіряток, що очі розбігаються!

Нашу планету населяє безліч унікальних тварин, дізнатися про яких допоможе ця чудова книжка. 250 видів різноманітних представників фауни, натуралістичні акварельні малюнки, цікаві факти, зручна класифікація тварин на наземних, летючих і водних, алфавітний покажчик – усе це основні особливості великого ілюстрованого “Атласу тварин”.

Також книжка містить карти всіх частин світу з відомостями про клімат, а біля кожної тварини розміщене умовне позначення, яке допоможе читачеві визначити на карті ареал її проживання.

Приємного вивчення і подорожей у різні куточки світу!

2) Читання статей енциклопедії (за вибором учнів).

8. Ознайомлення з енциклопедією “Де, що і коли?” (Аніта Ганері, Бренда Уолпол та ін.- Видавництво “Махаон – Україна”, 2014)

1) Вступне слово.

– Навколишній світ постійно і дуже швидко змінюється. І цілком природно, що запитання юних “чомусиків” стають дедалі складнішими і різноманітнішими.

Що таке еволюція? Чому у гір гострі вершини? Чим моря відрізняються від океанів? Що таке “чорні курильники”? Яка риба найбільша? Хто така Люсі? Чому кактуси колючі? Чому пищать комарі? Що таке сноуборд? Коли виникло землеробство? Що таке акведук? Де найкрутіший спуск?

Енциклопедія для дітей відповість на ці та багато інших дитячих запитань. Жива, зрозуміла мова, подання матеріалу в поєднанні з величезною кількістю кумедних ілюстрацій роблять читання одночасно пізнавальним і захопливим.

Книга “Де, що і коли?” – дитяча енциклопедія для допитливих – вікно у дивовижний світ відкриттів і цікавих фактів!

2) Читання статей енциклопедії (за вибором учнів).

V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ

Робота над прислів’ям

– Як ви розумієте це прислів’я?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– З якими книгами ви сьогодні зустрілися?

– Що ж таке енциклопедія?

– Як правильно користуватися енциклопедією?

– До яких уроків допоможе вам підготуватися ця цікава книга?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

– Наступний урок позакласного читання проведемо за темою “Ці милі, добрі книги”. Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

МОЇ ПЕРШІ ЕНЦИКЛОПЕДІЇ