МАЙСТЕР ВЕСЕЛОГО ЦЕХУ – ГРИЦЬКО БОЙКО
Мета: розширити знання учнів про життєвий і творчий шлях Грицька Бойка; вчити аналізувати прочитане; активізувати читацькі інтереси школярів; розвивати навички правильного, швидкого, виразного читання та декламування віршів; вправляти їх у читанні гумористичних творів; виховувати почуття дружби та колективізму, чуйність, доброзичливість, читацький смак.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Щоб урок пройшов немарно,
Треба сісти рівно, гарно
І виконувати те,
Про що мова на уроці йде!
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Гра “Склади вірш” (запис на дошці)
Усе, чим так цікавитесь, | На всі питання – відповідь |
Ви знайдете в книжках. | На їхніх сторінках |
– Чого можуть навчити книжки?
– Якими можуть бути книжки?
2. Гра “Склади прислів’я”
Веселий сміх – … | Здоровішим будеш! |
Умій пожартувати, та знай, … | Від бід спасіння. |
Веселощі – … | Коли перестати. |
Поглузуй сам над собою: … | Здоров’я. |
(Веселий сміх – здоров’я. Умій пожартувати, та знай, коли перестати. Веселощі – від бід спасіння. Поглузуй сам над собою: здоровішим будеш!)
– Як ви розумієте ці прислів’я?
– Чи може сміх образити?
– Яким повинен бути сміх?
– Хто з вас любить сміятися, веселитися, жартувати?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
– Саме сміх, жарти, веселощі, посмішки, хороший настрій пануватимуть на сьогоднішньому уроці. А подарує їх нам творчість Грицька Бойка. (Демонстрування портрета.)
IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Сторінка перша “Бібліотечна”
Робота з виставкою книг
– У народі кажуть, що день без книги – то хата без вікон.
– Як ви розумієте це прислів’я?
– Ви читали різні книги Грицька Бойка, і вони представлені на нашій виставці. Прорекламуйте книгу, яку ви прочитали.
2. Сторінка друга “Дослідницька”
Технологія “Мікрофон”
Народився Грицько Бойко (справжнє ім’я – Бойко Григорій Пилипович) 5 вересня 1923 р. в селі Оленівка на Донеччині в сім’ї службовця. Щодня Грицькові доводилося йти кілька кілометрів до школи, яка знаходилася далеко. Тому хлопець щодня прокидався о четвертій ранку, йшов до станції, щоб їхати робочим потягом до школи.
У 15 років районна газета надрукувала його перший вірш.
Але доля склалася нелегко. Після закінчення школи Грицько пішов на фронт захищати Батьківщину від навали фашистів. Брав участь у боях під Сталінградом, був поранений. Удостоєний бойових урядових нагород.
Після війни став студентом Донецького педагогічного інституту. Закінчивши його з відзнакою, працював у газеті “Радянська Донеччина”. Початком своєї літературної діяльності Грицько Бойко вважав 1950 р., коли була надрукована його перша збірка віршів “Моя Донеччина” для дорослих, а наступного року вийшла друком збірка його поезій для дітей “Будем шахтарями”. Відтоді поет не зраджував наймолодшим читачам.
Усього у творчому наробку автора близько 100 книжок для дітей.
Григорій Бойко не лише сам писав, а й робив переклади багатьох дитячих письменників. А ще на слова віршів Григорія Бойка створено понад 400 пісень. Твори виходили і за кордоном, їх перевидавали багатьма мовами.
Грицька Бойка справедливо можна назвати неперевершеним майстром сміху в поезії для дітей. Він, як ніхто інший, вмів не просто розважати молодших читачів, але й з теплим, добрим гумором дотепно й незлобливо показати найрізноманітніші вади дитячого характеру. Вереда, замазура, хвалько, брехун, ледар, базіка, невіглас, недотепа, боягуз, підлабузник, задавака, ябеда, роззява, симулянт – ось “знамениті” персонажі його чудових віршів та поем.
Помер Г. Бойко 25 вересня 1978 р.
3. Фізкультхвилинка для очей
– Поставте великий палець руки на відстані 20-30 см від очей, дивіться двома очима на кінець пальця протягом 3-5 секунд, заплющте одне око на 3-5 секунд, потім знову дивіться двома очима, заплющте інше око. Повторити 10-12 разів.
4. Сторінка третя “Скоромовки-спотикачки”
– Окремий розділ у збірках – це скоромовки-спотикачки. Насамперед, вони вчать правильної вимови. Але разом із тим Грицько Бойко змалював у них такі образи, які запам’ятовуються надовго.
Робота над скоромовками
ЧУЧЕЛО
Чом
Грачиха,
Чом
Грачата
Почали
Чимдуж
Кричати?
Чиєсь
Чудне
Чучело
Очам
Надокучило!
– Над вимовою якого звука пропонує попрацювати автор? (Звук [ч])
– Прочитайте скоромовку повільно, пошепки.
– Про що вона?
ЗОЯ І ЗІНА
Зоя
І Зіна
Знайшли
Лозини.
Лозина
До лозини –
І зроблені
Корзини.
Зоя
І Зіна
Взяли
Корзини,
Взялись
Завзято
Кизил
Збирати.
– Над вимовою яких звуків пропонує попрацювати автор? (Звуки [з], [з])
– Прочитайте скоромовку повільно, пошепки.
– Про що вона?
Цікаво знати, що…
Ягоди кизилу дуже корисні для людського організму.
Деревина у рослини дуже гнучка і міцна, її використовують для різних виробів.
Кизил сприяє очищенню повітря від шкідливих комах і бактерій.
– Навіщо Грицько Бойко писав скоромовки? (Щоб учити дітей правильно вимовляти звуки.)
5. Сторінка четверта “Перекладач”
– Грицько Бойко вважав, що в російській літературі дуже багато обдарованих та талановитих дитячих письменників.
Одного вечора він сидів за столом і замислився; а якщо спробувати перекласти твори російських письменників українською? Він переклав вірші таких відомих авторів, як Самуїл Маршак, Агнія Барто, Сергій Міхалков.
6. Сторінка п’ята “Загадки”
Загадки читають заздалегідь підготовлені учні.
– Дуже я потрібна всім –
І дорослим, і малим.
Всіх я розуму учу,
А сама завжди мовчу. (Книга)
– Висить в селі і в місті,
Збирає різні вісті.
Щодня її гінці
Спішать у всі кінці.
(Поштова скринька)
– Дерев’яний
Та довгенький,
Маю носик я
Гостренький.
На білому
Слід лишаю,-
І всіх діток
Потішаю. (Олівець)
– То холодним, то гарячим
Вдома кожен мене бачив.
І співаю
Я від жару,
І пускаю
З носа пару. (Чайник)
– Я блискуча, гостренька,
Маю вічко маленьке.
За собою несу
Довгу-довгу косу. (Голка)
– Два скельця,
Три дужки:
На ніс
І за вушки. (Окуляри)
– В печі боки обпекла
І в стіну міцну лягла. (Цеглина)
– Залізний кінь, фарбований
І гумою підкований. (Авто)
– Невеличкі дві хатини,
В них м’які і теплі стіни.
По п’ять братиків малих
Прожива в хатинах тих. (Рукавички)
– Без рук, а з ногами,
Без ребер, а з боками.
І спинка міцна є,
А голови немає. (Стілець)
– Я стою На ходу,
А спинюся –
Упаду. (Велосипед)
– Стаємо всім на дорозі,
Всіх спиняєм на порозі.
Хто іде – не обмине:
Нас рукою штовхоне. (Двері)
– Кристалиночки тверді,
Світлі – аж іскряться.
Народились у воді,
А води бояться. (Сіль)
– В небі я труджуся,-
Знає мене кожний.
Я на всіх дивлюся,-
На мене ж – не можна. (Сонце)
– Як навколо об’їси –
Серединки не проси.
Ми такі гостинці:
Дірка в серединці. (Бублики)
– Борознить Океан,
З голови
Б’є фонтан. (Кит)
– І у горах невидима,
І у лісі невловима.
Я кричу – вона мовчить,
Я мовчу – вона кричить:
Поверта мені назад
Всі кінцівки слів підряд. (Луна)
– Між берегів Текла, текла.
Мороз зміцнів –
Під скло лягла. (Річка)
– В зимовий, студений час
Люблять всі малята нас.
З гірки ми рушаєм в путь,
А на гірку – нас везуть. (Санчата)
– Взимку вкрили ми навкруг
Ліс, дорогу, поле й луг.
А як сонце припече –
Ми струмочком потечем. (Сніжинки)
– Не козлик, а рогатий.
Повільний, вайлуватий.
На собі носить дім
І ховається у нім. (Равлик)
– У морі купався,
Сухеньким зостався.
Під дзьобом – торбинка,
В торбинці – рибинка. (Пелікан)
7. Фізкультхвилинка
– Прокинулись ведмедики,
До сонця потягнулись.
Швиденько повернулись.
Присіли 2-3 рази,
А потім підстрибнули,
Повільно походили
Й зарядку закінчили.
8. Сторінка шоста “Поетична”
1) Читання за особами вірша “Булка з маслом”.
БУЛКА З МАСЛОМ
Стоїть і гірко плаче Надя:
– Віддайте булку з маслом, дядю!
– Та я ж не брав, дівчатко миле…
– А ви на неї, дядю, сіли!
– Чому віршик викликає посмішку?
2) Читання “ланцюжком” вірша “Виступайченко”.
ВИСТУПАЙЧЕНКО
Виступайченко Панас
Завжди виступає.
А для чого? В котрий раз?
Сам того не знає.
А рука його, рука –
Мов крило у вітряка.
А язик – ой леле! –
Лопотить та меле!
Захлинається, кричить
І веде до того,
Як в порожнє перелить
Воду із пустого.
Може, є і серед вас
Виступайченко Панас?
Ви йому, братове,
Не давайте слова!
– Як звали хлопчика?
– Чому в нього таке прізвище?
– Чи є у вашому колі знайомі, схожі на Панаса?
– Як ви розумієте вислів “перелити із пустого в порожнє”?
3) Читання вголос вірша “Вчотирьох від одного”.
ВЧОТИРЬОХ ВІД ОДНОГО
– Чого тікаєте в розгін?
Ви ж – вчотирьох, а він – один…
– А ми ж не знаєм,- каже Влас,-
За ким він гониться із нас!
4) Читання за особами вірша “Де п’ятий?”.
ДЕ П’ЯТИЙ?
Мне хустиночку в руці,
Гірко плаче Віра:
– В мене п’ять було стільців,
А тепер – чотири.
Взявся братик рахувать:
– Раз, два, три, чотири, п’ять!
Віро, плакати облиш:
Ти ж на п’ятому сидиш!
5) Читання вірша “Швидко відповів”.
ШВИДКО ВІДПОВІВ
Коли прийшов зі школи внук,
Дідусь щоденник взяв до рук:
– За віщо двійку ти схопив?
– За те, що швидко відповів…
– За те, що швидко? – гримнув дід.
За це ж п’ятірки ставить слід!
– Та що ви, діду, кричите?
Сказав я швидко, та не те…
– Чого вчать ці вірші?
– Чи сподобалась вам ця сторінка?
– Чим саме?
– У дитячій літературі не знайдеться, напевно, жанру, в якому б не працював Грицько Бойко: поеми, вірші, скоромовки, лічилки, загадки, п’єси-казки, тобто все, що подобається дітям, чарівним жителям країни Дитинства.
9. Сторінка сьома “Шкільні веселинки”
1) Читання вірша “Маринка та Галинка”.
МАРИНКА ТА ГАЛИНКА
Сьогодні Маринка
Уроків не знала.
Домашнє завдання
В Галинки списала.
Зі школи додому
Вернулись дівчатка,
І тут повторилось
Усе в них спочатку.
Удома Маринка
Отак міркувала:
– Сьогодні в Галинки
Уроки списала.
Чого ж я завдання
Робити спішу?
І завтра в Галинки
Уроки спишу!
Галинка ж удома
Отак міркувала:
– Сьогодні Маринка
У мене списала.
Чого ж я завдання
Робити спішу?
Його у Маринки
Я завтра спишу!
А ранком у школі
Зустрілися двоє.
Спочатку дівчатка
Зраділи обоє.
Та стала Маринка
Галинку питати:
– Чи можна іще раз
У тебе списати?
Галинка у сльози:
– От бачиш, яка ти,-
Я думала в тебе
Сьогодні списати!..
До столу учителька
Їх запросила
І порівну двійку
На двох розділила.
– Яка історія трапилась з дівчатами?
– Які оцінки вони отримали за домашнє завдання?
– Чому?
2) Читання вірша “Промахнувся”.
ПРОМАХНУВСЯ
От діла, так діла! –
Знов рогатка підвела
Нашого Матвійка.
На уроці в мух вціляв,
А якраз в журнал попав:
З поведінки – двійка.
– Як же промахнувся хлопчик?
– А куди ж він влучив?
– Чи можна відволікатись на уроці?
– Чи приємно вам читати такі вірші?
– Жартівливі поезії про дітей і для дітей. Як приємно їх читати!
– Що об’єднує вірші Грицька Бойка?
– Вірші Грицька Бойка – дотепні, життєрадісні, сповнені наснаги, любові до дітей. Адже тільки людина, яка любить дітей, так тактовно, з гумором і доброзичливістю навчає маленьких читачів бути добрими і чемними, чесними і порядними, завзятими до навчання і праці.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ
“Мозковий штурм”
– Надайте характеристику автору за літерами його імені.
Г – гуморний, громадянин, геніальний.
Р – розумний, роботящий.
И – (“И” великої немає, “и” слова не починає).
Ц – цікавий, цілеспрямований.
Ь –
К – коректний, кумедний.
О – обдарований, особливий.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– З творчістю якого поета ознайомились?
– Що ви запам’ятали про Грицька Бойка?
– Про що поет писав у своїх творах?
– Який із прочитаних творів вам сподобався найбільше? Чому?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
– Наступний урок позакласного читання проведемо за темою “Світ дитинства у творах Всеволода Нестайка”. Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.