“КРИХІТКА ЦАХЕС НА ПРІЗВИСЬКО ЦІННОБЕР”. СПЕЦИФІКА РОМАНТИЗМУ ГОФМАНА: ПЕРЕПЛЕТЕННЯ РЕАЛЬНОСТІ ТА НЕСТРИМНОЇ ФАНТАЗІЇЇ, КОНТРАСТ ВИСОКОГО, ПРЕКРАСНОГО І ЗАЗЕМЛЕНО-БУДЕННОГО, ПОТВОРНОГО – ДОБА ВІДРОДЖЕННЯ. ДОБА ПРОСВІТНИЦТВА

Мета: формування предметних компетентностей: проаналізувати сюжетну лінію, тематику і проблематику повісті; розвивати навички аналізу художнього твору, складання характеристики персонажу; виховувати кращі риси людського характеру; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колектив та толерантне ставлення до думок та почуттів оточуючих; інформаційної: формувати вміння визначати роль деталі в тексті; розвивати навички роботи з книгою; загальнокультурної: прищеплювати учням естетичний смак та читацькі інтереси; розширювати світогляд школярів.

Тип уроку: урок з елементами дослідницької роботи.

Обладнання: ілюстрації до твору.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашнього завдання

(Учні стисло розповідають про зміст казки-новели.)

2. Робота зі “Щоденниками подвійних нотаток”

(Учні за бажанням зачитують свої записи; однокласники додають власні коментарі до фраз, які зачитують.)

III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель. Сучасники згадували Ернста Теодора Амадея Гофмана таким: “…У ньому була зовнішня різкість: різкі рухи, гострі, високо підняті плечі, високо і прямо посаджена голова, неслухняне волосся, ходив підстрибом”; “… Він говорив дуже швидко і раптом замовкав”; “… Він був не такий, як усі, наче зітканий із суперечностей: м’‎який, лагідний погляд – й іронічна посмішка, добрий гумор – і зла іронія”; “… Друзів у нього було мало, більшість не розуміла дивака і не любила його”.

Хто він, цей шалений чоловік, єдиний з письменників такого роду у світовій літературі, з піднятими бровами, із загнутим донизу тонким носом, з волоссям, яке назавжди стало дибки? Є свідчення, що, пишучи, він настільки боявся того, що зображував, що просив дружину сидіти з ним поруч. Що ж такого він писав, щоб відчувати страх перед зображуваним?

Саме на ці запитання ми сьогодні спробуємо знайти відповіді.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ (АНАЛІЗ ТЕКСТУ ТВОРУ “КРИХІТКА ЦАХЕС…”)

1. Словникова робота

Філістер, – а, ч., кн.- самовдоволена, обмежена людина з міщанським світоглядом і святенницькою поведінкою; міщанин, обиватель.

2. Індивідуальна робота

– Знайдіть та випишіть у зошити приклади реального та фантастичного у творі. Поясніть свої записи.

3. Бесіда

– Як ви вважаєте, з якою метою автор поєднав у творі реальне та фантастичне? (Фантастика служила письменникові засобом розуміння умовностей життя. У творах Гофмана, який відкрив подвійність людської натури, нерідко відбувається роздвоєння особистості персонажа. Суперечності матеріалізуються у творчій свідомості в образах двійників.)

– Кого із героїв можна назвати головним? Назвіть основні риси його характеру. Якою є його постать: фантастичною чи реальною? (У новелі головний герой – студент Балтазар. Автор наділив свого героя даром прозорливості. Він – поет, але бачить людей, що поряд, такими, якими вони є насправді. Чаклунство не змусило Балтазара визнати потворного мерзотника і кар’‎єриста гідною слави особою. У постаті Балтазара немає нічого фантастичного, його життя є реальним, таким є і він сам.)

4. Складання колективної характеристики філістерів та мрійників

Учитель. Герої Гофмана поділяються на дві категорії: на щасливих обивателів, задоволених собою та своїм існуванням, які слухняно грають свої безглузді ролі, і на мрійників, ентузіастів, людей “не від світу цього”. Життя зазвичай вселяє в них жах, тому вони втікають у свій внутрішній світ, але й там не знаходять спокою. На які категорії поділяються герої цього твору? Складіть таблицю героїв.

Філістери

Мрійники

5. Бесіда

– Чим відрізняються філістери від мрійників?

– Хто, на ваш погляд, утілює ознаки авторського ідеалу?

– Як вплинув фольклор на творчість Гофмана? Яке значення має образ-символ золотих волосин?

– Хто піддається чарам, а хто – ні? Чому?

– Знайдіть у тексті опис малюка справжнього і те, яким його бачать філістери.

6. Ознаки романтизму в казці-новелі

– Назвіть риси романтичного героя.

– Чи можемо ми назвати Балтазара романтичним героєм? Чому? (Балтазар тому і є романтичним героєм, що вступає в поєдинок зі злодієм, перевертнем, який краде все, що потрапляє на очі. Знаючи, що Балтазар закоханий у Кандіду, Цахес відбирає у нього кохану. Тоді студент розшукує чародія Альпануса, і той розкриває таємницю Цахеса. Балтазар, за законами казки, одружується з коханою та отримує подарунок від Альпануса – помешкання та засоби до життя.)

– Знайдіть характерні риси романтизму в повісті-казці.

Очікувана відповідь

1) Основний конфлікт твору (протистояння митця Балтазара та філістера Цахеса) як утілення неприйняття романтиками буденності реального життя і звеличення “життя духу”.

2) Переплетення реальності та нестримної фантазії.

3) Контраст високого, прекрасного і заземлено-буденного, потворного у творі як конкретне втілення антитези: з одного боку – недосяжного романтичного ідеалу, з другого – ницої буденної реальності.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

– Напишіть твір-мініатюру за темою “Наскільки актуальною є казка-новела “Крихітка Цахес на прізвисько Циннобер” сьогодні?”.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Повторити значення термінів алегорія, сатира, гротеск, іронія, гумор; скласти кросворди за казкою “Крихітка Цахес…”; переглянути епізод уведення освіти у князівстві.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

“КРИХІТКА ЦАХЕС НА ПРІЗВИСЬКО ЦІННОБЕР”. СПЕЦИФІКА РОМАНТИЗМУ ГОФМАНА: ПЕРЕПЛЕТЕННЯ РЕАЛЬНОСТІ ТА НЕСТРИМНОЇ ФАНТАЗІЇЇ, КОНТРАСТ ВИСОКОГО, ПРЕКРАСНОГО І ЗАЗЕМЛЕНО-БУДЕННОГО, ПОТВОРНОГО – ДОБА ВІДРОДЖЕННЯ. ДОБА ПРОСВІТНИЦТВА