Антуан де Сент-Екзюпері. Маленький принц. Людські взаємини, моральні цінності в казці-притчі – Урок 2
Мета: простежити шлях Маленького принца у Всесвіті, зрозуміти сенс цієї подорожі; розкрити сутність алегоричних образів; працювати над виразним читанням; виховувати здатність критичного ставлення до явищ навколишнього світу.
Обладнання: портрет письменника, текст казки, схема “Подорож Маленького Принца”; карта зоряного неба.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
“Загадки Маленького принца”
□ Чому Маленькому принцові потрібно було виполювати паростки баобабів? (Щоб вони не виросли, не захопили всю планету і не розірвали її.)
□ Що означають баобаби і планета, якій вони загрожують? (Кожна група висловлює свою думку.)
(Баобаби – шкідливе, жахливе сім ‘я. Це зло, що оселяється в душі людини. Якщо не працювати над собою, не “виполювати” паростки зла у своїй душі, то воно розростеться, заполонить усю душу, серце людини і може розірвати його. (Пригадайте вислови “лопнути від злості”, “сійте розумне, добре, вічне”).)
– Як зрозуміти вислів “Встав уранці, умився, привів себе до ладу – й одразу ж упорядкуй свою планету”? (У прямому значенні – людині потрібно стежити як за чистотою, так і за порядком на своїй планеті. Треба не смітити, вчасно прибирати, захищати її, стежити за екологічним станом рідної планети. В переносному значенні – не можна забувати про чистоту духовну, треба берегти свою душу від паростків зла. Духовна чистота не менш важлива за фізичну.)
“Скарбничка золотих висловів”
Запишемо: “Встав уранці, умився, привів себе до ладу – й одразу ж упорядкуй свою планету”.
– Розкажіть про характер Троянди. (Горда, вередлива, кокетлива, уразлива)
□ Як складалися стосунки Маленького принца і Троянди? (Маленький принц піклувався про квітку, а вона весь час вередувала.)
□ Чому Маленький принц вирішив залишити свою планету? (Він страждав через непорозуміння з квіткою. Під час прощання Троянда зізналася Маленькому принцеві, що кохає його, але він вже прийняв рішення і не змінив його.)
– З’ясуйте алегорію образу Троянди.
В образі Троянди ми бачимо жінку, прекрасну, кохану, але вередливу, горду, егоїстичну.
□ Яких висновків дійшов герой казки? (“Нічого я тоді не розумів. Треба було судити не за словами, а за справами. Вона дарувала мені свій аромат, осявала моє життя, мов сонце”; “Я не повинен був тікати. За цими нелукавими хитрощами я повинен був відчути ніжність. Квіти такі непослідовні! Тая був ще дуже молодий, я ще не вмів любити”.)
□ Як ви розумієте останні слова хлопчика: “Та я був ще дуже молодий, я ще не вмів любити”? Що означає любити? (Розуміти, підтримувати, прощати…)
□ Яку фразу можна записати до “Скарбнички золотих висловів”? (“Треба було судити не за словами, а за справами”.)
II. Мотивація навчальної діяльності.
Карта зоряного неба.
– Чи хотіли б ви помандрувати Всесвітом, побувати на інших планетах? Ми зробимо це разом із Маленьким принцом і намалюємо карту Всесвіту Маленького принца.
III. Оголошення теми і мети уроку. Робота з текстом
1. Читання за особами X розділу
□ Яке враження справив на Маленького принца король? (Дивна людина, король без підданих.)
□ Чи можна назвати короля розумним? (І так, і ні. Він начебто говорить мудро: “Від кожного треба вимагати стільки, скільки він може дати. Влада насамперед повинна бути розумною… Я маю право вимагати слухняності, тому що веління мої розумні”. Але в цей же час пропонує Маленькому принцові судити старого щура, а потім помилувати його, щоб потім було кого судити знову. Так безглузді ідеї викликають сумнів у мудрості короля.)
□ Які слова короля можна записати у “Скарбничку золотих висловів”? (“Судити себе самого набагато важче, ніж інших. Якщо ти зумієш правильно судити себе, значить, ти дійсно мудрий”.)
Як ви розумієте ці слова?
□ Яку рису характера уособлює в собі король? (Владолюбність.)
Зображення на карті планети короля (див. схему).
2. Читання розділу XI
□ Хто жив на другій планеті? (Честолюбець)
□ У чому полягав сенс його життя? (Викликати захоплення, пошану до своєї особи: “Визнавати, що на цій планеті я найкрасивіший, найошатніший, найбагатший і найрозумніший”)
□ Що здивувало хлопчика у розмірковуваннях честолюбця? (Честолюбця зовсім не хвилювало, що його ні з ким порівнювати, він не прагнув чогось досягти, щоб викликати справжнє захоплення.)
□ Яка домінуюча риса цього героя? (Честолюбність.)
□ Які слова з цього розділу можна занести до “Скарбнички золотих висловів”? (“Марнославні люди глухі до всього, крім похвали”)
□ Як ви розумієте цей вислів? У чому полягає небезпека такої життєвої позиції? (Марнославні люди хочуть чути лише компліменти, не замислюючись над власними недоліками, які можна було б виправити, якби вони прислухались до критики. Небезпека такої життєвої позиції – в байдужості до навколишнього світу, небажанні допомогти тому, хто потребує допомоги та неможливості самовдосконалення.)
Зображення на карті планети честолюбця.
3. Читання розділу XII
□ Який герой жив на третій планеті? (П’яничка.)
□ Що здивувало Маленького принца у поясненнях цього героя? (Замкнене коло:
Нелогічність учинків героя, відсутність спроб розірвати це замкнене коло, змінити своє життя на краще.)
□ Які риси характеру переважають в образі п’янички? (Нелогічність, слабкість.)
Зображення на схемі планети п’янички.
4. Читання розділу XIII
□ Кому належала четверта планета? (Ділкові.)
□ Чим зайнята ця людина? (Він рахує зірки і “кладе” їх у банк; вважає цю справу серйозною.) Доведіть, що ділок – неромантична людина. (Увесь час працює, рахує зірки, але ніколи не милується їхньою красою, навіть не пам’ятає, як вони називаються: “Такі маленькі, золоті, усякий ледар як подивиться на них, так і замріється”; багатство потрібне йому для власного збагачення, а не для радощів життя.)
□ Чому у Маленького принца виникають сумніви щодо володіння зірками ділком? (“У мене є квітка, і я щоранку її поливаю. У мене є три вулкани, і я щотижня їх прочищаю. Усі три прочищаю і погаслий теж. І моїм вулканам, і моїй квітці корисно, що я ними володію. А зіркам від тебе немає ніякої користі…”)
□ Яку рису характеру уособлює ділок? (Любов до багатства, неромантичність.)
Зображення на схемі планети ділка.
5. Читання розділу XIV
□ Хто жив на п’ятій планеті? (Ліхтарник.)
Які почуття він викликав у Маленького принца? Чому? (Ліхтарник єдиний, хто викликав у Маленького принца повагу. “У його роботі все-таки є сенс. Коли він запалює свій ліхтар – немов народжується ще одна зірка чи ще одна квітка. А коли він гасить ліхтар – немов зірка чи квітка засинають. Чудове заняття. По-справжньому корисне, тому що красиве”. “Йому все більше подобалась ця людина, вірна своєму слову”. “Він думав не тільки про себе”. Маленький принц навіть хотів залишитися на цій планеті, подружитися з ліхтарником, людиною, що тримає свого слова, працює і думає не лише про себе.)
□ Які риси характеру уособлює цей герой? (Вірність слову, неегоїстичність.)
Зображення на схемі планети ліхтарника.
6. Читання розділу XV
□ Кому належала шоста планета? (Географові.)
□ Чому Маленький принц був розчарований після розмови з географом? (Спочатку Маленький принц зрадів, бо подумав, що географ займається “справжньою справою”. Але, виявляється, житель планети, що зайнятий “серйозними” справами, навіть не знає, чи є гори і океани на його астероїді. Він вважає себе надто важливою особою для того, щоб робити “живу” справу, її він замінив на “паперову”.)
□ Які риси характеру є головними в образі географа? (Відсталість – “ми пишемо про речі вічні й незмінні”, недопитливість.)
Зображення на схемі планети географа.
Упорядкування таблиці
Планета | Представник | Характеристика |
№1 | Король | |
№2 | Честолюбець | |
№3 | Пияк | |
№4 | Ділок | |
№5 | Ліхтарник | |
№6 | Г еограф |
IV. Рефлексія.
Висновки
– Майже після кожної розмови з жителями астероїдів Маленький принц промовляє такі слова: “Що за дивний народ ці дорослі!” Недоліки, що втілюють у собі ці герої, настільки очевидні для хлопчика, наскільки непомітні для них самих. Маленький принц, вирушаючи в подорож, мріяв пошукати собі заняття та навчитися чого-небудь. Поки що повчитися він міг лише у ліхтарника: його вірності своєму слову та неегоїстичності.
V. Домашнє завдання.
Дочитати казку, створити ілюстрації до улюблених епізодів.