Антуан де Сент-Екзюпері. Маленький принц. Філософський зміст твору

Мета: завершити аналітичне дослідження казки “Маленький принц” (від XVI розділу до кінця – перебування головного героя на Землі); з’ясувати жанрові особливості твору; з’‎ясувати роль алегорії й символу у втіленні авторського задуму; розкрити філософський зміст твору; узагальнити й систематизувати характеристики головних героїв твору; сприяти формуванню світоглядних та моральних цінностей учнів.

Обладнання: фрагменти мультиплікаційного фільму “Маленький принц” (1979), тексти твору, портрет письменника, ілюстрації до твору.

Дитинство – це величезний світ, звідки приходить кожен!

Звідки я родом? Я родом з мого дитинства, ніби з якоїсь країни…

Є тільки одна істинна цінність – це зв’язок людини з людиною.

Антуан де Сент-Екзюпері

Перебіг уроку

I. Організаційний момент. Актуалізація опорних знань учнів.

Кросенс.

Склавши кросенс, пояснити, які істини відкрив для себе Маленький Принц, подорожуючи Всесвітом.

Антуан де Сент Екзюпері. Маленький принц. Філософський зміст твору

1 – Був собі Маленький принц, і жив він на планетці, трошечки більшій від нього самого, і дуже тому принцові хотілося мати друга…. Він бачив захід сонця щоразу, коли тільки бажав, досить було пересунути свого стільця на крок, другий. На його планеті росла троянда, про яку він ніжно турбувався. Також кожного дня Маленький принц прочищав вулкани і виполював баобаби.

2 – Найближче до планети маленького принца були астероїди 325, 326, 327, 328, 329 і 330. Спершу він вирушив туди: треба ж знайти якесь діло та й чогось навчитися. На першім астероїді жив король. Убраний у шарлат і горностай, він сидів на престолі – дуже простому, а все ж величному. Непослуху він не стерпів би. Був то абсолютний монарх. Відвідавши планету короля, Маленький принц зрозумів: “Себе судити набагато важче, ніж інших. Якщо ти зумієш правильно судити самого себе, то ти справді мудрий”.

3 – на другій планеті жив шанолюб, який чекав на шанувальника. Той вимагав від свого гостя шанування. Шанувати – значить визнавати, що я найкращий, найчепурніший, найбагатший і найрозумніший на планеті.

– Але ж на твоїй планеті ти сам-один!

– Ну, то зроби мені ласку, все одно шануй мене!

– Я шаную,- мовив маленький принц і злегка знизав плечима.- Але яка тобі з цього радість?

4 – на дальшій планеті жив п’яничка. Маленький принц пробув там зовсім недовго, а все одно його пойняла глибока журба. П’яничка мовчки сидів перед цілою батареєю пляшок – порожніх і повних. Йому було дуже соромно, що він п’‎є, що потрапив у замкнене коло: п’‎є, щоб забути, що йому соромно від того, що він п’‎є. Ця людина була слабкодуха, а зі своїми слабкостями потрібно боротися.

5 – четверта планета належала ділкові. Цей чолов’яга був такий заклопотаний, що коли прийшов Маленький принц, навіть голови не звів. Він володів зірками і хотів бути багатим. Маленький принц йому зауважив: “Я маю квітку і щоранку її поливаю. У мене три вулкани, я щотижня їх прочищаю. Усі прочищаю: і діючі, і погаслий. Мало що може статися. I моїм вулканам, і моїй квітці корисно, що я ними володію. А зорям від тебе нема ніякої користі”

6 – п’ята планета була вельми цікава. Вона виявилася з усіх найменша. На ній тільки й ставало місця, що для ліхтаря та ліхтарника. Маленький принц ніяк не міг збагнути, навіщо серед небес, на планетці, де немає ні будинків, ні жителів, потрібні ліхтар та ліхтарник. Але він подумав: “Можливо, цей чолов’яга тут і недоречний. А проте він не такий недоречний, як король, шанолюб, ділок і п’яничка. Його праця має все ж якийсь глузд. Коли він запалює свого ліхтаря – буцімто народжується ще одна нова зірка або квітка. Коли гасить ліхтар – буцімто присипляє зірку чи квітку. Гарна робота! І він не думає про себе. Вона таки справді корисна, бо красива. От з ким я міг би заприятелювати подумав він. Але його планетка зовсім крихітна. Там нема місця для двох.

7 – шоста планета була вдесятеро більша од попередньої. На ній жив дід, він писав грубезні книжки. Книжки з географії – найцінніші з усіх книжок. Вони ніколи не застаріють. Саме на цій планеті Маленький принц зрозумів: “Моя рожа недовговічна – їй нема чим боронитися, окрім тих чотирьох колючок. А я покинув її вдома саму-самісіньку!”

8 – останньою планетою була Земля, на якій він познайомився з пілотом, змією, багато чого побачив і зрозумів. Тому захотів повернутися додому, де без нього сумує і поступово помирає його троянда.

9 – Маленький принц у процесі подорожі Всесвітом зрозумів деякі істини, серед яких – “Ми відповідаємо за тих, кого приручили”, “Зорко лише серце. Найголовнішого очима не побачиш”.

II. Оголошення теми й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів

III. Аналітичне дослідження розділів XVI-XXVII

Герменевтична бесіда

Учитель. “Отож сьома планета була Земля”.

– Виразно прочитайте другий абзац шістнадцятого розділу (“Земля – планета неабияка! На ній сто одинадцять королів (не поминаючи, звісно, і муринських), сім тисяч географів, дев’ять тисяч ділків, сім з половиною мільйонів п’яничок, триста одинадцять мільйонів шанолюбців, себто десь із два мільярди дорослих”). Як ви думаєте, хто дав Землі таку характеристику – пілот чи маленький принц? Аргументуйте свою відповідь.

– Який сенс серед характеристик Землі мають міркування про армію земних ліхтарників?

– Кого й навіщо шукав на Землі маленький принц? (Людей. Він шукав собі друзів.) Хто був першим, кого зустрів на Землі маленький принц? (Гадюка.) Де саме й чому там відбулася ця зустріч? Поясніть символічне навантаження образу пустелі. Пригадайте сенс цього образу на початку твору в історії з пілотом, що зазнав аварії саме в пустелі.

– Виразно прочитайте діалог маленького принца з гадюкою?

– Які афоризми з розмови маленького принца з гадюкою ви виписали? (“Серед людей також самотньо”, “Я розв’‎язую всі загадки”.) Поясніть їх смислове навантаження.

– Поясніть сенс фрази, сказаної гадюкою: “…моці у мене більше, ніж у пальці короля”? Чому гадюка не вкусила маленького принца?

– Як гадюка могла прислужитися маленькому принцові? Чи зрозумів він сенс її натяку? Чому відразу не скористався її послугами?

– Що про людей дізнався маленький принц із розмови з пустельною квіткою? Спробуйте витлумачити підтекстовий сенс міркувань квітки про людей: “Люди? Ага, їх, здається, всього шестеро чи семеро. Я бачила їх багато років тому. Та де їх шукати – хтозна. їх жене вітром. Вони без коріння, це дуже незручно”.

– Який досвід виніс маленький принц з перебування у горах? (“Яка чудна планета!”) Чому він так казав? Яку роль у цьому відіграла луна від його власних слів?

– Визначте головну подію XX розділу тексту. Доведіть, що саме цей розділ є кульмінацією твору. Які важливі цитати з цього розділу ви записали до своєї “Скарбнички важливих думок на все життя”? (“А всі дороги провадять до людей”).

– Чому після зустрічі з трояндами маленький принц почувався ще більш нещасним?

Висновок: головна відмінність у внутрішній сутності образів; земні троянди, гарні й досконалі зовні, були чужими маленькому принцу, хоча він спочатку цього не зрозумів (до пояснень лиса). Спочатку він прийняв їх як обман квітки з астероїда В-612, відчув спустошення й образу й ще більшу самотність. У цей момент він не думав, чим для нього була квітка з його планети. В ньому говорив егоїзм, а серце мовчало.

– Як ви думаєте, чому автор приводить до маленького принца лиса саме в хвилину його відчаю? (Лис стає для маленького принца провідником у світ моральних цінностей, він пояснює йому сутність простих речей – дружби, відповідальності, духовності, сприйняття серцем. Саме вони утворюють духовний стрижень особистості, саме вони є основою для побудови взаємин людини з людиною, вони є основою становлення особистості.)

– Виразно прочитайте в особах діалог маленького принца з лисом (розділ XXI) (або перегляньте відповідний фрагмент у одній з екранізацій твору). Розкрийте символічне навантаження образу лиса.

– Що означає “бути прирученим”? Як це пов’‎язано з однією із центральних проблем твору – проблемою дружби та пошуків друга?

– Які цитати з цього діалогу стали всесвітньо відомими афоризмами? Прокоментуйте їх. (“Ти для мене поки що лише маленький хлопчик, достоту такий, як сто тисяч інших. І ти мені не потрібний. І я тобі теж не потрібний. Я для тебе всього тільки лис, достоту, як сто тисяч інших лисів. Та як ти мене приручиш, ми станемо потрібні одне одному. Ти будеш для мене єдиний на цілім світі. І я буду для тебе єдиний на цілім світі… “, “Будь ласка… приручи мене!”, “Мова – це джерело непорозуміння”, “А як ти при – ходитимеш коли попало, то я ніколи не знатиму, на яку годину готувати своє серце… Повинні бути обряди”, “Ти зрозумієш, що твоя троянда – єдина на світі”, “Ви дуже гарні, але порожні, – сказав іще маленький принц. – Задля вас не схочеться померти. Звісно, випадковий перехожий і про мою троянду подумає, що вона така сама, як і ви. Але вона одна-єдина, над усе найдорожча. Я-бо полив її. Я-бо накрив її скляним ковпаком. Я-бо затулив її ширмою. Я-бо нищив задля неї гусінь, лишив тільки двох чи трьох, щоб повиводились метелики. Я чув, як вона нарікала і як хвалилась і навіть як замовкала. Троянда ця – моя”, “Ось моя таємниця. Вона дуже проста: лише серце добре бачить. Найголовнішого не побачиш очима”, “Твоя троянда дорога тобі тому, що ти присвятив їй стільки часу”, “Люди забули цю істину, – мовив лис, – але ти не забувай. Ти назавжди береш на себе відповідальність за тих, кого приручив. Ти відповідаєш за свою троянду”.)

– Як ви думаєте, чому після “приручення” лиса маленький принц зустрічає стрілочника (розділ XXIII)?

– Яке смислове навантаження несе в собі рух людей у просторі?

– Виокреміть найважливіші, на ваш погляд, цитати з розмови головного героя зі стрілочником. Спробуйте їх витлумачити та пов’‎язати з провідними проблемами твору. (“Люди вічно невдоволені там, де живуть”, “Лише діти знають, чого шукають, – сказав маленький принц. – Вони витрачають стільки часу на ганчір’яну ляльку, і лялька стає їм дорога, і якщо її заберуть, діти плачуть…”)

– Поясніть, чому стрілочник сказав про дітей, що вони плачуть, коли у них відберуть ляльку (“Їхнє щастя”)

– З ким зустрівся маленький принц після стрілочника? Що продавав крамар?

– Доведіть, що крамар і маленький принц по-різному ставляться до проблеми тамування спраги та заощадження часу (“за тиждень п’‎ятдесят три хвилини”, “От аби я мав витратити п’ятдесят три хвилини, – помислив маленький принц, – я просто пішов би до криниці…”)

– Який сенс у творі має пошук колодязя в пустелі? Прокоментуйте найважливіші фрази цього фрагменту (розділ XXIV). (“Добре, коли є приятель, навіть якщо треба сконати”, “Вода буває потрібна й серцю… “, “Зорі прегарні, бо десь там є квітка, хоч її й не видно звідси… “, “Знаєш, чому гарна пустеля? – спитав маленький принц. – Десь уній ховаються джерела”, “Найзворушливіше в цьому заснулому маленькому принці його вірність квітці, образ троянди, що сяє в ньому, ніби полум’я світильника, навіть коли він спить… ” І я зрозумів, що він ще тендітніший і безборонніший, ніж здається. Світильники треба старанно охороняти: порив вітру може погасити їх…”)

– Розкрийте символіку образу колодязя в пустелі, до якого прийшов пілот з маленьким принцом. Як розуміти слова маленького принца “Ми збудили колодязь, і він співає…”?

– Чому маленький принц захотів цієї води, хоча зазвичай не відчував спраги? У чому була унікальність цієї води? (“Була то не звичайна вода. Вона народилася від довгої дороги під зорями, від рипу корби, від зусилля моїх рук, люба серцеві, як дарунок”.) Прокоментуйте слова пілота: “І я зрозумів, чого він шукав”.

– Доведіть, що слова маленького принца про людей, які не знаходять того, чого шукають, та вислів “А те, чого вони шукають, можна знайти в одній-єдиній троянді, у ковтку води… ” пов’‎язані з проблемою пошуку сенсу життя. Що усвідомив маленький принц? (“Але очі не бачать. Шукати треба серцем”.)

– Чому пілот і маленький принц почали розуміти один одного майже без слів, з одних тільки натяків? На який рівень перейшло їхнє спілкування? (На рівень серця. Так буває тільки між справжніми друзями.)

– Скільки тривало перебування маленького принца на землі? Чому він знову повернувся в пустелю, туди, куди впав з неба? На що й чому зважився маленький принц? Як він це пояснив пілоту?

– Виразно прочитайте останній діалог маленького принца й пілота в особах. Спробуйте передати інтонаційно напругу моменту та безкраю ніжність і довіру героїв одне до одного. Доведіть, спираючись на текст, що пілот і маленький принц стали справжніми друзями.

– Прокоментуйте слова пілота: “Усе це загадкове й незбагненне. Для вас, тих, хто теж полюбив маленького принца, як і для мене, світ стане інший, коли десь, невідомо де, баранець, що його ми ніколи не бачили, можливо, з’їв рожу… “. Яка важлива думка в них міститься?

– Чому пустеля стала для пілота “найкращим й найсумнішим місцем у всьому світі”? На що він очікує? (“що він вернувся”)

Робота з епіграфами уроку

– Виразно прочитайте слова Антуана де Сент-Екзюпері, взяті за епіграфи до даного уроку.

– З якими провідними проблемами казки “Маленький принц” вони перегукуються?

IV. Складання характеристики головних героїв. Розкодування символічного навантаження художніх образів казки “Маленький принц”

– Який художній прийом є головним у створенні системи образів “Маленького принца”? (Алегорія)

– Поміркуйте, чому головними героями є пілот і маленький принц.

Складання характеристики головних героїв казки “Маленький принц”. Самостійна робота по варіантах

I варіант працює над характеристикою пілота,

II варіант – над характеристикою маленького принца.

Перегляд фінального фрагменту різних екранізацій “Маленького принца”

Мета перегляду:

– З’‎ясувати, в якій екранізації актори найбільш відповідають авторським описам та вашій особистій уяві про головних героїв? Чому не можна бути категоричними в їх оцінці? (Кожна екранізація є режисерсько – акторським утіленням розуміння “Маленького принца” Сент-Екзюпері; і кожна версія має право на життя, оскільки образи Антуана де Сент-Екзюпері позбавлені особистісної конкретики (автор не дає цілісних портретів героїв, для нього головне не зовнішнє, а те, що всередині людини, те, що рухає її діями, вчинками, почуттями), вони є образами-символами, що відображують загальні, філософські проблеми людей. Тому в кожного з нас “свій пілот” і “свій маленький принц”.)

– Який із фіналів найповніше передає духовний зв’язок головних героїв та трагізм ситуації розлуки назавжди? Аргументуйте відповідь.

Висновок. Формальна протилежність головних героїв: пілот – доросла людина, землянин; маленький принц – дитина, прибулець з космосу, – це тільки авторська маска, під якою він ховає те спільне, що приведе до дружби головних героїв. І пілот, і маленький принц сприймають світ з дитячою безпосередністю, серцем, але оточення їх не розуміє, і від цього вони невимовно страждають і почуваються ніби в пустелі, абсолютно самотніми. Проте їхня самотність до певної міри криється в них самих, у банальному людському егоїзмі. Головна мета обох героїв – знайти друзів, які б тебе розуміли на рівні биття серця, без слів. Але спочатку потрібно вчитися мистецтву дружби, відповідальності,

Турботи про ближнього, розумінню сенсу життя, не втрачаючи при цьому головного: сприймати світ серцем, адже головного очима не побачити.

– Доведіть, що всі художні образи казки Антуана де Сент-Екзюпері “Маленький принц” – це образи-символи. Спробуйте стисло розкрити їх сутність.

V. З’‎ясування жанрових особливостей твору та його філософського сенсу

Учитель. Аналізуючи зміст казки Антуана де Сент-Екзюпері, ми дійшли висновку, що не зовсім звична для нашого сприйняття казка. Спробуємо з’‎ясувати, в чому полягає секрет твору, чому майже над кожним рядком тексту доводиться міркувати, часто зупинятися й повертатися до окремих фрагментів та висловлювань.

– Пригадайте особливості жанру казки. Що втілили в собі народні казки? (Фольклорні казки втілили в собі певний досвід і знання людини про навколишній світ та мрію про краще життя й кращу людину.)

– Чим казка народна відрізняється від казки літературної? (Літературна казка більш близька до реального життя, часто вона є реакцією автора на певні проблеми сучасного йому світу.)

– Знайдіть ознаки літературної казки в “Маленькому принцові” Сент-Екзюпері.

– Визначте провідні проблеми, які порушує в “Маленькому принці” Антуан де Сент-Екзюпері. Запишіть їх у зошит.

Варіант запису:

Провідні проблеми казки А. де Сент-Екзюпері “Маленький принц”:

· взаємини дорослих і дітей, причини непорозуміння між ними;

· життєвий вибір людини, від чого він залежить;

· дружба;

· як будувати взаємини між людьми;

· егоїзм і альтруїзм;

· співвідношення матеріального й духовного в житті людини;

· людські та суспільні вади;

· турбота й відповідальність про світ навколо тебе;

· сенс людського життя.

– Поміркуйте, ці проблеми стосуються однієї людини чи мають загальнолюдський характер? Яка сфера пізнання світу людиною цікавиться цими питаннями? (Філософія.)

Висновок: казка Антуана де Сент-Екзюпері має філософський характер і торкається загальнолюдських питань і проблем, які не втрачають своєї актуальності з плином часу. Ми їх називаємо моральними цінностями людства. Вони важливі як для кожної конкретної людини, так і для всіх людей у цілому. Але секрет і полягає в тому, що кожен проходить цей шлях пізнання й духовної зрілості сам!

– Як ми відзначили, практично всі образи “Маленького принца” – це образи символи й головний художній прийом, використаний Екзюпері для їх створення, – це алегорія. Особливостями якого літературного жанру є ці ознаки, коли за допомогою інакомовлення стверджуються життєві цінності, вирішуються проблеми життєвого вибору? У яких текстах ви вже їх зустрічали? (Це ознаки притчі, яка стала одним із провідних жанрів у священних книгах народів світу. Ми знайомилися з притчами Ісуса Христа.)

– Сформулюйте остаточне жанрове визначення твору Антуана де Сент – Екзюпері “Маленький принц”. (“Маленький принц” – це філософська казка-притча.)

VI. Рефлексія

Учитель. Ми знаємо, що “Маленький принц” – це останній твір Антуана де Сент-Екзюпері, який став підсумком усього його життя й творчої біографії, у якому він в алегоричний формі виклав філософські міркування щодо сенсу людського життя, моральних цінностей, якими людина має керуватися в стосунках з іншими людьми. Проте ці важливі думки письменник-гуманіст проголошував і в інших своїх творах – “Військовому льотчику”, “Планеті людей”, “Листі до заручника”, цитати з яких, як і важливі думки з “Маленького принца”, стали всесвітньо відомими афоризмами.

– Виразно прочитайте афоризми Антуана де Сент-Екзюпері з різних творів письменника. Встановіть зв’язок проблем, що є сутністю кожного з висловлювань, зі спорідненими проблемами, відображеними у “Маленькому принці”. Надаємо можливу добірку афоризмів.

Афоризми Антуана де Сент-Екзюпері

– Вмирають тільки за те, заради чого варто жити.

– Потрібно, щоб те, заради чого вмираєш, було вартим самої смерті. (“Військовий льотчик”)

– Я не звертаю уваги на слова, я знаю: вони – вивіска, й прочитати її важко. (“Військовий льотчик”)

– Людина – всього лиш вузол стосунків. І тільки стосунки важливі для людини. (“Військовий льотчик”)

– Життя, що приносить й страждання, й радість, – це і є справжнє життя. (“Нічний політ”)

– Друже мій, ти потрібен мені, як гірська вершина, де вільно дихається! (“Лист до заручника”)

– Ти розумієш мене таким, який я є, й тому, якщо потрібно, примиришся з моїми міркуваннями й з вчинками. (“Лист до заручника”)

– Довго потрібно плекати дружбу, перш ніж друг заявить на тебе права. (“Лист до заручника”)

– Занадто багато у світі людей, яким ніхто не допоміг пробудитися. (“Планета людей”)

– Ні, ніхто не замінить загиблого товариша. Старих друзів не скоро створиш. (“Планета людей”)

– Земля допомагає нам зрозуміти самих себе, як не допоможуть ніякі книги. Адже земля чинить нам спротив. (“Планета людей”)

– Бути людиною – це й означає відчувати, що ти за все відповідальний. (“Планета людей”)

– Які з цих афоризмів ви занесли б до своєї “Скарбнички важливих думок на все життя”? Чому?

– Оберіть три найважливіших, по-вашому, висловлювання з “Маленького принца” й напишіть, спираючись на них, три головних правила, яких би ви хотіли дотримуватись усе своє життя. Свій вибір аргументуйте.

VII. Домашнє завдання

Прочитати твір В. Распутіна “Уроки французької”, сконструювати власний світ на зразок планети, на який жив Маленький принц*


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Антуан де Сент-Екзюпері. Маленький принц. Філософський зміст твору