А. МАЛИШКО “В ЗАВІЙНУ НІЧ З НЕЗВІДАНИХ ДОРІГ”. ЛІРИЗМ ПОЕЗІЙ А. МАЛИШКА

Мета: визначити особливості ліризму поетичних творів А. Малишка, проаналізувати його вірш “В завійну ніч з незвіданих доріг”, з’ясувавши ідейно-тематичне спрямування, жанр, художні особливості цієї поезії; розвивати вміння аргументовано висловлювати власні роздуми, спостереження; аналізувати зміст поетичних творів; формувати кругозір, світогляд школярів; виховувати пізнавальний інтерес до історичного минулого рідного краю.

Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.

Обладнання: портрет А. Малишка, бібліотечка його творів, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Перевірка домашнього завдання

III. Актуалізація опорних знань

Відгадування кросворду “А чи все ви знаєте про А. Малишка та його твори?”

По горизонталі: 1. Назва села, де народився поет-пісняр. (Обухів) 2. Композитор, який поклав слова поета “Пісні про рушник ” на музику. (Майборода) 3. Що “оживе” на рушникові з “Пісні про рушник” А. Малишка? (Розлука) 4. За “Піснею про рушник” А. Малишка мати водила сина у поля край… (Села) 5. Дерево, яке “шуміло” під вікнами батьківського дому з твору Андрія Самійловича “Вогник”. (Тополя) 6. Стежина у творі А. Малишка “Чому, сказати, й сам не знаю” – це символ. (Життя) 7. “Чорнокнижником” називали дядька А. Малишка – … (Микиту)

По вертикалі: 8. Прізвисько А. Малишка у шкільному середовищі. (Базелик)

IV. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

V. Основний зміст уроку

1. Вступне слово вчителя

Чесність, безкомпромісність викликає в душі А. Малишка почуття невдоволення зробленим, прагнення творити краще, сплатити народові борги за все прекрасне й величне, що він дав поетові. Це святе почуття вічної невдоволеності звучить у віршах “В завійну ніч з незвіданих доріг.”, “Приходять предки, добрі і нехитрі.”, “Заборгував тобі я, чорний хлібе”. Поет глибше, по-новому розуміє обов’язок перед тими, кого вже немає, хто жив і віддав життя за нас, за щастя нових поколінь.

2. Опрацювання поезії А. Малишка “В завійну ніч з незвіданих доріг”

2.1. Виразне і вдумливе читання твору.

2.2. Тема: відтворення страшних картин війни і тих випробувань, які вимушені були долати захисники рідного краю у боротьбі з фашизмом.

2.3. Ідея: возвеличення мужності, героїзму солдат, які йшли “незвіданими дорогами” війни, долаючи всілякі труднощі (“муку, розлуку”).

2.4. Основна думка:

А) тільки віра у перемогу над ворогом є тією силою, що змушує рухатися вперед кожного оборонця Батьківщини.

Б) Вставай, іди! – І я встаю, мов клен,

Пронизаний очима й голосами.

2.5. Жанр: громадянська лірика.

2.6. Художні особливості вірша.

Епітети: “завійна ніч”, “незвіданих доріг”, “від злих заграв”, “переправ жорстоких”, “невкрита сиза вода”.

Протиставлення (контраст): “Живих і мертвих”, “знаних і забутих”. Порівняння: “З обличчями притертими, як пил”, “В пороховім завзятті, як в надії”, “І я встаю, мов клен”.

Метафори: “Голоси вплітаються”, “спопеляють серце”, “спопеляють камінь жаром слів”, “Я… пронизаний очима й голосами”.

Повтори: “І спопеляють”.

Риторичний оклик: “Вставай, іди!”.

Інверсія: “пронизаний очима й голосами”.

2.7. Обговорення змісту твору. Бесіда за питаннями:

– Що вам відомо про події Великої Вітчизняної війни? Визначіть основні її історичні факти.

– Які твори художньої літератури, присвячені воєнній темі, ви знаєте? Що їх різнить і водночас об’єднує?

– Давайте згадаємо, за яких обставин А. Малишко потрапив на фронт? Що йому, військовому кореспонденту, допомогло реально відтворити жахливі картини тих подій у власних поезіях?

– Чому поет називає дороги незвіданими?

– Що на початку твору нагадує про воєнні часи?

– Чим викликана тривога А. Малишка? Як власне він сам ставиться до тих, хто творив історію?

– Які відтінки переважають у поезії? Про що це свідчить?

– Виявіть звукові елементи, які дають можливість відчути, що відбулося на війні.

– Що мав на увазі письменник, зазначаючи: І спопеляють камінь жаром слів, / І спопеляють серце.

– Якими почуттями і враженнями охоплений той, хто потрапив на війну?

– Чому А. Малишко ліричного героя порівнює з кленом? Що символізує це дерево?

– Про що сподівається той, хто перебуває у вирі важких воєнних подій?

– Що, на вашу думку, допомогло нашим захисникам подолати фашистських загарбників?

– Як зараз вшановується пам’ять “мертвих і знаних”, що полягли за наше світле і мирне життя?

2.8. Рубрика “Уяви героя”.

Словесно відтворити портрет воїна-захисника, застосовуючи зміст твору, у формі інформативного грона (Робота у малих групах)

2.9. Актуалізація власного досвіду.

Серед наведених нижче вивчених програмових творів, виокреміть ті, які пов’язані з подіями Другої світової війни. Власний вибір обгрунтуйте.

Б. Харчук “Планетник”, Л. Пономаренко “Гер переможений”, М. Стельмах “Гуси-лебеді летять”, Г. Тютюнник “Климко”, Б. Лепкий “Мишка”, А. Чайковський “За сестрою”.

2.10. Рубрика “Творчий експромт”. Скласти міні-діалог кореспондента і ліричного героя поезії на тему “Чого варта перемога у жорстокій боротьбі з ворогом?”

2.11. Інтерпретація змісту поезії. Робота в групах

Група 1 – “Дослідники – літературознавці”. Довести, що написання цього твору пов’язано з перебуванням А. Малишка на війні.

Група 2 – “Психологи”. Дослідити і стисло охарактеризувати внутрішній стан воїнів-захисників, зокрема ліричного героя.

Група 3 – “Художники”. Створити словесний фотомонтаж подій, які відповідають змісту вірша.

VI. Підсумок уроку

Скласти “доміно”, відповідаючи на питання “За що я вдячний тим, хто віддав своє життя заради миру на землі”.

VII. Домашнє завдання

Написати міні-твір на тему “Моя улюблена поезія А. Малишка”; скласти хронологічну таблицю “доміно” до життя і творчості А. Дімарова.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

А. МАЛИШКО “В ЗАВІЙНУ НІЧ З НЕЗВІДАНИХ ДОРІГ”. ЛІРИЗМ ПОЕЗІЙ А. МАЛИШКА