ПРОБЛЕМИ І МОТИВИ: РОЛЬ МИТЦЯ В СУСПІЛЬСТВІ, СЛУЖІННЯ МУЗІ Й НАРОДОВІ, СУТЬ ЛЮДСЬКОГО ЩАСТЯ, ВДЯЧНОСТІ В ЛІРО-ЕПІЧНІЙ ПОЕМІ ЛЕСІ УКРАЇНКИ “ДАВНЯ КАЗКА” – Світ української поезії
Мета: показати учням розуміння Лесею Українкою ролі митця в суспільстві, служіння музі й народові, розкрити високі моральні риси народного співця; розвивати асоціативне мислення, вміння висловлювати свою думку, опираючись на аргументи, складати порівняльні характеристики головних героїв; виховувати доброту, чесність, незламність, сприяти формуванню ідеалів справедливості, вірити в мирне майбутнє, шанувати духовні здобутки українців.
Тип уроку: урок засвоєння знань, умінь, навичок.
Обладнання: портрет Лесі Українки, текст твору, дидактичний матеріал (тестові завдання), картки.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Бліцпитання
· Хто в поемі-казці є уособленням добра і зла?
· Яка роль поета і поезії в суспільстві?
· У чому полягає проблема морального вибору людиною? Наведіть приклади з літератури чи власного життя.
· Визначте проблеми і мотиви твору та запишіть їх у зошит (з допомогою вчителя).
1. Роль митця в суспільстві.
2. Служіння музі й народові.
3. Суть людського щастя, вдячності.
4. Воїни заради збагачення, а не миру.
2. Гра “гарячий стілець”
Один із учнів сідає на уявний “гарячий стілець” і відповідає на будь-які запитання однокласників за текстом, образами твору, художніми особливостями (2-3 учні не більше, зразу ж їх оцінити).
IV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
V. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Слово вчителя
Леся Українка дедалі частіше називає слово вогнем, іскрою, зброєю, крицею, тому що у її творах так багато місця відведено образу митця – поета, образу слова – меча. Життя для поетеси – це змагання, боротьба, дружба і кохання. Вона запевняла читачів: “В серці знайшла я теє слово чарівне, що й озвірілих в люди повертає”. Як сильно і красиво сказано! А Іван Франко назвав “Давню казку” однією “з найкращих і найхарактерніших окрас нашої нової літератури”.
Упродовж поеми “Давня казка” Леся Українка показує поета в тісному зв’язку з простим народом. Своєю чесною і відданою працею він заслужив у них велику повагу, довіру, вдячність. Гордо і незалежно поводиться з паном, не схиляється перед його славою і владою, відмовляється від розкоші і слави, які пропонує йому Бертольдо:
Не поет, хто забуває
Про страшні народні рани,
Щоб собі на вільні руки
Золоті надіть кайдани.
2. Питання до учнів
· Чому, живучи самотньо, поет не був одиноким?
· У який спосіб він “оживляв сумну діброву”?
· Чому поет відмовляється від будь-якої нагороди за послугу лицарю? Як це його характеризує?
· Що є найцінніше для поета?
· Заради чого він живе?
· Чому герой твору на зло відповідає добром?
· Чому поет помирає? Яку справу він залишив по собі?
· Чи можна ототожнити образ митця з Лесею Українкою? Свої міркування доведіть.
3. Театралізоване дійство
Розіграти в ролях першу зустріч Бертольда з поетом від слів “А ти тут зажди, небоже, хай-но їхатиму з гаю…” до слів “Що за дивна сила слова! Ворожбит якийсь, та й годі!..” Прокоментувати діалог між поетом і графом.
4 Опрацювання образу лицаря Бертольдо
4.1. Бесіда.
· Чому лицар так зневажливо поставився до поета під час полювання? (Бо був самовпевнений, завжди жорстоко і грубо ставився до простого народу, а це виявляється у його вчинках і словах.)
· У чому виявилася жорстокість героя до простого народу після повернення з війни?
· Через що поет став небезпечним для пана?
· За що лицар пропонував поетові золото? Як це його характеризує?
· Ув’язнення поета – це помста Бертольда за добрі справи митця?
Відповідь обгрунтуйте.
· Що вас вразило в цьому образі?
4.2. Складання інформаційного грона до характеристики образу Бертольдо.
5. Інтерактивна вправа “кольористий портрет душі героя”
За допомогою кольорів передайте сутність героя, умотивовуючи власний вибір (світлі кольори – це поет, темні – Бертольдо).
6. За варіантами визначити художні засоби та їхню визначну роль у поемі (дописати у “візитку”)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Виконання тестів
1. Країна, у якій відбуватимуться події казки:
А Англія; Б Італія;
В невідома; Г Україна.
2. Укажіть, на якому музичному інструменті грає поет із “Давньої казки” Лесі Українки:
А на сопілці; Б на бандурі;
В на флейті; Г на мандоліні.
3. Герой твору – поет – не відчуває ні голоду, ні холоду, бо отримував допомогу від:
А Бога; Б простого люду;
В кобзарів; Г пана.
4. Своїм багатством поет уважав:
А сонце; Б море;
В землю; Г небо.
5. Слово поета “всім давало”:
А користь і впевненість у житті;
Б гордість і радість;
В розвагу і пораду;
Г бажання позбутися лихого.
6. Сутичка народного поета зі всевладним графом Бертольдом щодо захисту простого народу є:
А зав’язкою; Б експозицією;
В кульмінацією; Г розв’язкою.
7. Поет був задоволений тим, що мав:
А щастя;
Б можливість цінувати все живе на землі;
В можливість забувати все лихе;
Г багато золота.
8. На що не витрачав грошей Бертольдо?
А На розкоші; Б на турніри;
В на убрання прехороші; Г на відбудову храмів.
9. За жанром поема “Давня казка”…
А сатирична; Б гумористична;
В соціальна; Г психолого-філософська.
10. Залишивши рідний край, воїни відчули:
А смертельну небезпеку; Б себе сильними і мужніми;
В тугу за Батьківщиною; Г сміливими і хоробрими.
11. Щастя для поета мати:
А графство; Б багатство за свої поезії;
В пошану до себе від лицаря; Г волю.
12. Чим поет чарував всю громаду, яка до нього сходилась?
А Своїми думками і вчинками;
Б красою душі;
В вмінням розуміти проблеми народу;
Г чудовими поезіями.
Відповідь: 1 – В, 2 – Г, 3 – Б, 4 – Г, 5 – В, 6 – В, 7 – А, 8 – Г, 9 – В, 10 – В,11 – Г, 12 – Г.
VІІ. ОЦІНЮВАННЯ. АРГУМЕНТАЦІЯ ОЦІНОК
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виконати творче завдання – записати свої враження від знайомства із поемою “Давня казка” у вигляді есе.