КАЗКА Г. К. АНДЕРСЕНА “СНІГОВА КОРОЛЕВА”

Мета: ознайомити учнів з особистістю славетного казкаря; узагальнити і систематизувати знання учнів про казку Г. К. Андерсена “Снігова королева”; вдосконалювати вміння виразно продуктивно читати; розвивати мовлення, мислення, творчість; викликати в читачів інтерес до читання твору; виховувати любов, доброту, чуйність, сильну особистість, що не пасує перед труднощами.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Наш урок читання

І цікавий, і незвичайний.

Ледарів у нас немає,

Хто руки не піднімає?

Умощуйтеся зручніше

І працюйте веселіше.

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Технологія “Мікрофон”

Світ дивовижний вас вітає!

Всіх тих, хто вдумливо читає,

І тих, хто любить мандрувати

Та прагне більше пізнавати,

Кмітливих, добрих та відважних,

А ще, звичайно, і уважних,

Звеселить він і причарує,

Окрилить тим, що подарує

Казок чудовий хоровод…

2. Робота над загадками

Загадки читають заздалегідь підготовлені учні.

– Гномик цей казковий

Всім дітям знайомий.

Парасольку розкриває –

І малята засинають,

Всі до казки потрапляють. (Оле-Лукойє)

– Народилась в горошині,

В шкаралупі я жила,

Та мене одної днини

З дому жаба понесла.

В старої миші гостювала,

Крота у неї зустрічала.

А ластівка мене на крилах

В країну ельфів відвезла.

(Дюймовочка)

– Про мене казка є відома,

Я не люблю сидіти вдома,

Пригоди ждуть мене завжди –

Я не боюсь вогню, води.

Дисциплінований, слухняний,

Це я – …

(солдатик олов’яний).

– Заморозить все навкруг –

Поле, річку, ліс та луг.

Не почує серце бід,

Герда лиш розтопить лід. (Снігова королева)

– З яких казок ці герої?

– Хто автор цих казок? (Ганс Кристіан Андерсен)

3. Робота в парах. Читання деформованого тексту

АнсГ ріКстаін дерАненс-даткийсь ракзак. оЙог вотир назють в сьоуму вісіт. (Ганс Крістіан Андерсен – датський казкар. Його твори знають в усьому світі.)

– Прочитайте слова цього чудового казкаря (запис на дошці).

– Моє життя – прекрасна казка, багата на події, благословенна.

– Немає казок, кращих за ті, що створює саме життя.

– Які думки він висловив?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

– На сьогоднішньому уроці ми обговоримо казку Г. К. Андерсена “Снігова королева”, яку ви прочитали вдома (текст казки див. на сайті andersen. com. ua).

IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з виставкою книг

– Хто автор книг?

– Які казки Г. К. Андерсена ви читали?

– Які плануєте прочитати?

2. Самостійне читання тексту способом “Рибки” з позначками

Ганс Крістіан Андерсен народився 2 квітня 1805 р. в Оденсе на датському острові Фюн. Батько Андерсена був бідним башмачником, мати Ганна Марі Андерсдаттер була прачкою з бідної сім’ї.

У віці 14 років Андерсен поїхав до Копенгагена, мати відпустила його, адже сподівалася, що він побуде там трохи і повернеться. Коли вона запитала причину, з якої він їде, залишаючи її і будинок, юний Андерсен негайно відповів: “Щоб стати знаменитим!”. Він поїхав з метою влаштуватися на роботу в театр, мотивуючи це своєю любов’ю до всього того, що з ним пов’язано.

Незважаючи на його неефектну зовнішність, з жалю Ганс Крістіан був прийнятий у Королівський театр, де грав другорядні ролі.

Співчутливі люди клопотали перед королем Данії Фредеріком VI, який дозволив йому вчитися в школі в містечку Слагельсе, а потім – у іншій школі в Ельсінорі за рахунок скарбниці. Учні в школі були на 6 років молодші за Андерсена. Цей період він згадував як найпохмурішу пору свого життя.

У 1827 р. Андерсен завершив навчання. До кінця життя він писав з граматичними помилками – Андерсен так і не опанував грамоти.

Андерсен ніколи не був одружений і не мав дітей.

Він написав значну кількість літературних творів, 1835 р. “Казки” принесли йому справжній успіх (за 40 років написав 156 казок). У цьому жанрі найповніше виявився художній талант Андерсена.

У 1840-х роках вийшла збірка “Книга з картинками без картинок”. У другій половині 1840-х і в наступні роки Андерсен продовжував публікувати романи і п’єси, марно намагаючись прославитися як драматург і романіст.

1872 р. Андерсен упав з ліжка, сильно забився і більше вже не оговтався від травм, хоча прожив ще три роки.

Він помер 4 серпня 1875 р. і похований на кладовищі Ассістенс у Копенгагені.

– Що вас здивувало?

– Про що ви знали?

– Що було для вас новим?

3. Робота за картками

– Прочитайте.

Ця казка з такою холодною назвою уже майже 200 років зігріває мільйони дитячих сердець у всьому світі. Її автор – геніальний датський казкар Ганс Крістіан Андерсен.

“Це, мабуть, найдивовижніша дитяча книжка, яку я бачив у своєму житті”,- так відгукнувся про казку “Снігова королева” всесвітньо знаменитий бразильський письменник Пауло Коельо.

– Як ви вважаєте, чим вразила ця казка письменника?

4. Робота за змістом прочитаного. Вікторина

1. Де жили герої казки Кай і Герда? (У великому місті, у дешевих квартирах – у мансардах)

2. Чим розважалися діти? (Читали книжки, доглядали квіти.)

3. Які незвичайні властивості мало дзеркало троля? (Усе красиве зображувало потворним.)

4. Хто розважався із дзеркалом троля, доки воно не розбилося? (Учні троля)

5. Якого лиха завдавали людям скалки дивного дзеркала? (Робили їх злими.)

6. Що трапилося з Каєм, коли якось вони з Гердою читали книжку? (Скалка дзеркала потрапила через око до хлопчикового серця, зробивши його крижаним.)

7. Як змінився Кай? (Став злим і насмішкуватим, неслухняним.)

8. Скільки разів Кай зустрічався зі Сніговою королевою? (Двічі)

9. Як Снігова королева забрала Кая? (Він, розважаючись, прив’язав свої санчата до її саней.)

10. Про кого це: “Була вона дивовижно гарна й ніжна… Її очі блищали, як дві ясні зірки, проте не було в них ані лагідності, ані тепла”? (Про Снігову королеву)

11. У кого перетворилися сніжинки, які летіли разом зі Сніговою королевою та Каєм? (На величезних білих курей)

12. Чим стала для Кая краса Снігової королеви? (Взірцем досконалості)

13. Хто був упевнений у тому, що Кай живий і що необхідно його шукати? (Сонячні промінці, ластівки)

14. Як можна зрозуміти, що Герда заради порятунку друга готова на все? (Вона віддала свої нові черевички, продовжила пошуки босоніж.)

15. Які думки викликала у вас бабуся-чарівниця, як ви до неї ставитеся? (Вона егоїстична; зло може бути й у привабливому вигляді, маскуватися під добро.)

16. Чому бабуся відіслала під землю всі трояндові кущі у своєму саду? (Щоб дівчинка не згадала про свої кущі троянд під вікном і про Кая.)

17. Як крук і його наречена, королевич та королівна поставилися до дівчинки? (Зі співчуттям, прагненням допомогти)

18. Якою дівчинкою була Герда? (Ця дівчинка смілива, рішуча, самовіддана.)

5. Колективна робота “Не перерви ланцюжок”

– Розкажіть, про що казка, висловте ваше враження від прочитаної казки “Снігова королева” “ланцюжком”.

Орієнтовні відповіді

У казці “Снігова королева” розповідається про те, як дитяча любов і щира дружба допомогла розвіяти злі чари жорстокої володарки снігового королівства.

Невеликий шматочок льоду, який потрапив в око Кая, зробив хлопчика злим і жорстоким. Він почав сваритися з Гердою, а його серце зробилося глухим до чужого горя.

Тому він став легкою здобиччю для Снігової королеви, яка вирішила назавжди забрати хлопчика і поселити далеко від рідної домівки.

Але Герда не захотіла віддавати свого друга злій королеві. Вона пройшла через усі випробування, які послала їй доля.

Долаючи перешкоди, вона дісталася холодної країни.

Тільки добре серце, щирі почуття допомогли дівчинці подолати цей шлях. Кожен, хто зустрічався їй, намагався допомогти, підтримати її.

Ця казка багато чого мене навчила. Злі і жорстокі люди не можуть мати друзів, їм важко спілкуватися з іншими. Їх бояться, їм не довіряють, намагаються уникнути.

У народі кажуть: “Багато друзів – мало проблем”. Тільки друзі прийдуть на допомогу завжди.

У казці “Снігова королева” саме дружба допомагає дівчинці знайти Кая і розтопити його серце. Коли Кай відчув, що Герда плаче в нього на грудях, він ніби прокинувся від довгого і холодного сну. Побачив, що знаходиться в незнайомому місці, серед красивих, але холодних брил льоду.

І знову дружба допомогла двом друзям – вони змогли перемогти злу Снігову королеву й повернутися додому. А вдома вони знову почали милуватися своїми чудовими трояндами, які разом виростили. І квіти зацвіли ще краще, бо саме дружба, взаємодопомога стають основою щасливого життя.

6. Фізкультхвилинка “Метелики”

Ми метелики чудові,

Маєм крильця кольорові,

Над квітками літаємо,

Втоми ми не знаємо,

Пташки ми злякалися,

Під квітку заховалися.

7. Гра “Мозаїка”

– Відновіть шлях, подоланий Гердою у пошуках Кая. О Фінка

О Маленька розбійниця

О Ворон і ворона

О Принц і принцеса

О Чаклунка

О Палац Снігової королеви

О Лапландка

О Річка

О Олень

V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Робота в групах. Технологія “Акваріум”

1- ша група. Чому саме Каєві потрапив шматочок скла в око і в серце?

2- га група. Навіщо Сніговій королеві знадобився Кай?

3- тя група. У царстві Снігової королеви панує розум. Чого в ньому немає?

4- та група. Як повівся би Кай, якби на його місці опинилася Герда?

5- та група. Чи варта людина того, щоб за неї боротися?

2. Технологія “Мозковий штурм”

– Як ви розумієте слова фінки про Герду: “Я не можу дати їй більше сил, ніж у неї є зараз. Їй підкоряються і люди, і тварини. Адже вона боса обійшла півсвіту. Не в нас позичати їй сили. Сила – в її серці”?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Гра “Закінчи речення”

– Сьогодні на уроці я вчився…

– Найбільше мені сподобалося…

– Хочу прочитати…

– Свою роботу на уроці оцінюю…

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

– Наступний урок позакласного читання проведемо за темою “Школа добрих учинків” (за творами Василя Сухомлинського). Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

КАЗКА Г. К. АНДЕРСЕНА “СНІГОВА КОРОЛЕВА”