“СВІТЛО” І “ТЕМРЯВА” ДОЛІ ДОРІАНА ГРЕЯ. РОЗВИТОК ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ДИСКУСІЯ “ЧИ МОЖНА ВВАЖАТИ “ПОРТРЕТ ДОРІАНА ГРЕЯ” “МОРАЛЬНОЮ” АБО “АМОРАЛЬНОЮ” КНИГОЮ?” – ТРАДИЦІЇ І НОВАТОРСЬКІ ЗРУШЕННЯ В ПОЕЗІЇ СЕРЕДИНИ – ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XIX СТ

Мета: формування предметних компетентностей: допомогти учням розкрити образ головного героя, його ідейно-художні особливості, специфіку втілення; розвивати навички характеризування героїв, аналізування філософських та морально-етичних ідей, що в них утілені, уміння вести дискусії; прищеплювати любов до літератури, естетичний смак; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі та толерантне ставлення до думок та почуттів оточуючих; інформаційної: формувати вміння визначати роль деталі в тексті; розвивати навички роботи з книгою; загальнокультурної: прищеплювати естетичний смак та інтерес до читання; розширювати світогляд школярів.

Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення.

Обладнання: портрет письменника, видання його твору, ілюстрації до нього.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

– “Краса душі надає чарівності навіть непоказному тілу, точнісінько так, як потворність душі покладає на найчудовішу статуру і на найпрекрасніші члени тіла якийсь особливий відбиток, який викликає в нас незрозумілу відразу”,- писав німецький філософ Г. Лессінг. І це твердження якнайточніше відображає суть головного героя роману О. Уайльда “Портрет Доріана Грея”, його духовну деградацію. Над проблемою “прекрасне – потворне” ми й працюватимемо сьогодні на уроці.

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Евристична бесіда

– Яким і ким був Доріан для Безіла до зустрічі з лордом Генрі?

– Зачитайте епізод про те, яким побачив Генрі портрет Доріана, прокоментуйте його.

– Яка мрія з’‎являється в юнака?

– Чим є мистецтво для головних персонажів твору?

– Чому портрет так вражає Доріана? Чому почуття радості змінюється в героя на почуття страху?

– За що Доріан покохав актрису Сібілу Вейн і чому швидко розчарувався в ній?

– Коли й чому у Грея виникло бажання сховати портрет?

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Творчо-практична робота

– Зобразіть графічно (або словесно) сходинки падіння (деградацію особистості) Доріана Грея, зробіть висновки.

Очікувані відповіді

1) Усвідомлення героєм своєї вроди, страх її втратити, а водночас – і любов людей, їхнє захоплення ним.

2) Розрив із Сібілою Вейн, яку він покохав як актрису з її театральними мовою, жестами, костюмами, пристрастями, а не як реальну людину, дівчину.

3) Захоплення книгою, що розбудила в ньому нездорові марення та мрії.

4) Пересичення, розпуста.

5) Убивство Безіла, доведення до самогубства Алана Кемпбела.

6) Відчуття постійного страху, манія переслідування після зустрічі з братом Сібіли – Джеймсом Вейном.

7) Убивство власної совісті, душі.

Висновок. Людина без совісті, без душі не може існувати. Духовний світ, замкнений на самому собі, бідний і не може розвиватися. Краса і злочин – поняття несумісні.

– Визначте зміни, художні деталі, які відбулися в “портреті-душі” Доріана Грея після його вчинків та дій.

Зміни в “портреті-душі” Доріана Грея

Зміни зовнішності героя

Художні деталі – зміни в портреті-душі

Вчинки й дії Доріана Грея

Краса й пишність молодості

Складка жорстокості біля рота

Егоїстичне ставлення до Сібіли Вейн

Розквіт краси й привабливості

Хтива посмішка, огидна волога, червона й лискуча

Убивство Безіла Голуорда

Незмінно вродливий

Жахлива зіпсованість зсередини

Смерть Алана Кембела

Такий само молодий і красивий

Хитрувата лицемірна посмішка

“Пощада” Гетті Мертон

Мрець у вечірньому костюмі, змарнілий, аж погляд вернуло

Кров із пальців рук і ніг ніби крапала

“Убивство” портрета – “душі”

3. Постановка та розв’язання проблемного питання

– Хто, на вашу думку, винен у трагедії Доріана Грея? Що є “світлом”, а що – “темрявою” у його долі?

Очікувані відповіді

Передусім, сам герой, тому що у нього був вибір “іти сходинками вниз чи вгору”; лорд Генрі, який прищепив юнакові – недосвідченій людині – небезпечні думки, “розбудив” і “підігрів” темні пристрасті в його душі; суспільство, яке спостерігало за його моральним падінням; “отруйні” книги і та ін.

4. Міні-диспут “чи може краса бути “моральною” або “аморальною”?”

Учитель. Ф. Достоєвський говорив, що краса врятує світ. Герої О. Уайльда й сам автор у передмові так висловлюються про красу:

– “Краса є прояв Генія, та навіть вища за Генія”;

– “Краса – це одна з великих істин світу”;

– “Краса – поза всякими сумнівами, їй дано божественне право на верховенство”;

– “Краса… не така тлінна, як Думка”;

– “Для мене Краса є дивом із див”.

Стендаль писав, що “краса є лише обіцянкою щастя”.

– То що ж таке Краса, як вона співвідноситься з Моральністю, Добром та іншими загальноприйнятими морально-етичними категоріями? (Припущення учнів.)

5. Складання “асоціативного куща” до слова краса

(Крилатість, казка, колорит, кульмінація; радість, романтизм; алюзія, аналогія; сила, символ, синтез, стиль; апогей)

6. Слово вчителя з елементами бесіди

– Як бачимо, поняття про красу й асоціації, пов’‎язані з цим словом, у кожного різні. Мабуть, не існує абсолютної краси. Це категорія відносна, для кожної епохи, нації, категорії вона може бути своєю.

Згадаймо казку “Дюймовочка”, зокрема те, як Жук відрекомендував приятелям свою наречену і якою була їхня реакція…

Отже, сама по собі краса не може бути ні моральною, ні аморальною. Зовнішність обов’‎язково пов’‎язана з внутрішньою сутністю, намірами й діями.

– Якщо вважати синонімами слова вродливий, хороший, щасливий, то чи може бути хорошою людина, яка живе в гармонії із собою і в розладі з іншими хорошими людьми?

– Чи можна бути щасливим, коли довкола багато нещасних?

– Чи можна насолоджуватися життям, відмежовуючись від біди й проблем? Над цими питаннями варто поміркувати ще не раз.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа “Мікрофон”

– Продовжте речення:

– Образ Доріана Грея примусив мене замислитися над. .

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Уміти характеризувати образ Доріана Грея, розмірковувати про співвідношення й значення краси та моралі в житті людей.

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 62

Дискутування за романом О. Уайльда

– Чи можна вважати “аморальною” книгою роман “Портрет Доріана Грея”? Учитель. У романі О. Уайльда є згадка про “отруйну книгу”, що так вплинула на головного героя і підштовхнула його до аморального способу життя, виправдання пороків. Тому, можливо, твір “Портрет Доріана Грея” також є такою книгою, як стверджувало багато сучасників Уайльда?

Очікувані відповіді (за і проти)

За. Абсолютизуючи красу, Мистецтво, показуючи привабливість пороку, богемного життя, автор викликає заздрість, бажання наслідувати, “спробувати все”. Тому книга є “аморальною”.

Проти. Звільняючи красу від моралі, автор показує, як таке вивільнення діє на особистість. За скоєне Греєм розплачується портрет – уособлення душі героя. Чим бридкішими є вчинки, тим відразливішою стає душа. Зрештою, вони гинуть разом.

Ані за, ані проти. Книга сама по собі не може бути ані “моральною”, ані “аморальною”. Усе залежить від того, як сприймає читач, що думає, що відзначає для себе. На підтвердження цього наведемо висловлювання філософів:

– “Щоб запобігати усім гріхам і перемогти їх, передусім потрібно визнати, що корінь кожного гріха – у поганих думках. Ми всі – тільки наслідки того, що ми думаємо” (Будда);

– “Визначає долю людини те, як вона розуміє себе” (Торо);

– “Усе, що відбувалось у житті окремої людини і людських суспільств, мало початок у думці. І тому пояснення всього того, що відбувалося з людьми,- не в попередніх подіях, а в думках, що передують цим подіям” (Л. Толстой);

– “Працюй над очищенням твоїх думок. Якщо у тебе не буде поганих думок, не буде й поганих учинків” (Конфуцій);

– “Намагайся не думати про те, що вважаєш поганим” (Епіктет);

– “Навряд чи є щось більш потрібне для знання, для спокійного життя і для успіху будь-якої справи, ніж уміння людини володіти своїми думками” (Дж. Локк).

Самого життя, скільки на ідейних, теоретичних суперечках, які точаться між героями. Інтелектуальними, тобто насиченими глибокою думкою, є майже всі визначні твори світової літератури. Але, як говорив російський критик Віссаріон Бєлінський, художник тим і відрізняється від ученого, що мислить образами, а не силогізмами (поняттями). І в “Гамлеті” В. Шекспіра, і у “Фаусті” Й. Гете думки письменника розкриваються через характери героїв, а характери і події психологічно вмотивовані. Термін інтелектуальний роман, або роман-концепція, застосовують щодо таких творів, у яких хоча й намічені характери і події, але сутність виявляється не в них, тому що автор мислить не стільки образами, скільки поняттями. Роман перетворюється на притчу.

3. Робота зі словником літературознавчих термінів

4. Визначення ознак інтелектуального роману в “Портреті Доріана Грея”

5. Слово вчителя

– Пізно вночі, наодинці із самим собою в розкішному лондонському особняку, Доріан кидається з ножем на портрет, прагнучи знищити його. Слуги, які піднялися на крик, виявляють у кімнаті мертве тіло старого у фраку і портрет, не підвладний часу, у своїй сяючій величі. Так закінчується роман-притча про людину, для якої “в інші хвилини Зло було лише одним із засобів здійснення того, що він вважав красою життя”. Чисте мистецтво виявляється проповіддю моралі. Декадентський проект Оскара Уайльда зазнає краху. “Портрет Доріана Грея” виявляється послідовним запереченням ідей, виражених у маніфесті-передмові.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Слово вчителя

– Проблеми, порушені Оскаром Уайльдом у романі, привертають увагу, спонукають до подальших роздумів. Підтвердженням тому є і численні екранізації цього твору. Перша з’‎явилася майже одночасно із появою кінематографа – 1910 р. Остання на сьогодні – два роки тому. Роман не раз інсценізували на театральних підмостках різних країн світу, за його мотивами створено мюзикли.

2. Перегляд відеозаписів фрагментів екранізацій та театральних постановок роману “Портрет Доріана Грея”

3. Заключне слово вчителя

– Оскар Уайльд прожив недовго, лише сорок шість років. Він помер у Парижі в грудні 1900-го. З ним закінчилося XIX століття – і календарне, і за своєю сутністю. Уайльдові судилася слава, яка рідко випадає на долю письменника. Для сучасників він був більш ніж есеїст, драматург і автор казок: він був постаттю, що втілила дух свого часу.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Записати визначення поняття інтелектуальна проза. Повторити вивчений матеріал із розділу. Підготуватися до написання контрольної роботи.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

“СВІТЛО” І “ТЕМРЯВА” ДОЛІ ДОРІАНА ГРЕЯ. РОЗВИТОК ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ДИСКУСІЯ “ЧИ МОЖНА ВВАЖАТИ “ПОРТРЕТ ДОРІАНА ГРЕЯ” “МОРАЛЬНОЮ” АБО “АМОРАЛЬНОЮ” КНИГОЮ?” – ТРАДИЦІЇ І НОВАТОРСЬКІ ЗРУШЕННЯ В ПОЕЗІЇ СЕРЕДИНИ – ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XIX СТ