ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ “В НЕБІ ЖАЙВОРОНКИ В’ЮТЬСЯ…” – ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 2 – З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ – IІ семестр

Мета: дати учням уявлення про творчість Олександра Олеся; вчити правильно, свідомо, виразно читати віршовані твори; виробляти вміння обгрунтовувати свої міркування; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

Біля баби баба сіла.

Баба бабі бубоніла.

Бубоніла з півгодини

Баба бабі про новини.

2. Робота над чистомовкою

Че-че-че – бабуся калачі пече.

Ча-ча-ча – дай, бабусю, калача.

Па-па-па – розсипана крупа.

Пе-пе-пе – кошеня сліпе.

По-по-по – річка Лімпопо.

3. Слухайте, повторюйте, продовжуйте!

Со-со-со – сонце, сорока, сода, солома.

Са-са-са – сад, сапа, сарай, сачок.

Су-су-су – сум, сумка, сутінки, сушка.

Сі – сі-сі – сітка, сіль, сірка, сівалка.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Учні виконують завдання рубрики “Повтори і пригадай” (с. 59).

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні ми почнемо ознайомлення з творчістю відомого українського поета Олександра Олеся.

Олександр Олесь – псевдонім відомого поета, казкаря, драматурга і перекладача Олександра Івановича Кандиби. Народився він 4 грудня 1878 р. на Сумщині. Батько майбутнього поета походив із чумаків, а мати – з кріпаків. Першою вчителькою хлопчика була мати. Вона в 4 роки навчила сина читати і писати, а в 9 років він написав свій перший вірш. Удома в них був “Кобзар”, а поезії з нього хлопчик знав напам’ять. Олександра Олеся називають королем української поезії. 80 композиторів написали понад 200 музичних творів на слова цього митця.

– Послухайте одну з таких пісень.

Звучить пісня “Айстри” (сл. Олександра Олеся, муз. Андрія Селезньова, виконує Андрій Селезньов).

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота над загадкою

– Угорі тремтить сіренька цятка

І пісні співає голосні,

Та жаль, що тільки навесні.

Скажи скоріше, без відмовок,

Що за пташка?.. (Жайворонок).

– Вірш, який ми будемо сьогодні читати, Олександр Олесь присвятив цій дивовижній пташці.

2. Виразне читання вірша вчителем (с. 60)

– Яка пора року описується у вірші?

3. Словникова робота

1) Довідкове бюро.

Мла – прозорі випари, рух яких ледве помітний у жаркий день; марево.

2) Читання стовпчиків слів на одному диханні.

Грають дзвонять

В’ються заливаються

Сміються щебечуть

Виглядають полохливо

– Назвіть слова з м’якими приголосними звуками.

– Які букви позначають м’якість цих приголосних?

Фізкультхвилинка

4. Робота в парах

Учні в парах читають одне одному вірш.

– З якою інтонацією читається вірш? (Радісно, піднесено, із захопленням)

5. Читання вірша учнями за строфами

6. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання

– Прочитайте слова, якими поет описує спів жайворонка, передайте голосом захоплення.

– З чим вітають жайворонки своїми піснями?

– Які квіти полохливо виглядають із землі?

7. Гра “Відшукай риму”

В’ються… (сміються);

День… (пісень);

Співають… (вітають);

Впали… (сказали);

У млі… (з землі);

Диво… (полохливо).

8. Гра “Рибки”. Самостійне мовчазне читання тексту Олеся Гончара

– Яку особливість жайворонка описав Олесь Гончар?

– Якими словами?

– Виберіть з двох текстів про жайворонків слова за зразком: в’ються, заливаються, сміються… Запам’ятайте їх.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– З творчістю якого поета почали знайомитися на сьогоднішньому уроці?

– Який твір поета читали?

– Що нового дізналися на уроці?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1-ша група. За змістом виділених слів складіть розповідь на тему “Світ очима пролісків”.

2-га група. Складіть розповідь на тему “Як співає жайворонок?”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ “В НЕБІ ЖАЙВОРОНКИ В’ЮТЬСЯ…” – ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 2 – З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ – IІ семестр