Зв’язна мова. Письмовий докладний переказ тексту, що містить опис предмета
Тема: Зв’язна мова. Письмовий докладний переказ тексту, що містить опис предмета
Мета уроку:
– навчити учнів переказувати тексти, що містять опиc предмета;
– розвивати вміння учнів розпізнавати опис серед всіх інших типів висловлювання;
– виробляти навички підпорядковувати переказувані текст темі та головній думці;
– удосконалювати вміння складати простий план;
– виховувати любов до природи.
Тип уроку. Застосування знань, умінь і навичок.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
1. Опитування.
– Які типи висловлювання вам відомі?
– Для чого людині необхідне вміння описувати?
– Що ми можемо описати?
– Чим опис відрізняється від інших типів висловлювання – розповіді та роздуму?
2. Слово вчителя.
Опис – це висловлювання, в якому йдеться про ознаки, властивості предмета чи явища.
Описувати можна увесь предмет і його окремі частини.
3. Пам’ятка учневі.
– Описуючи предмет, ти маєш дати точне уявлення про той предмет чи явище, яке привернуло твою увагу.
– До опису завжди можна поставити питання який?
4. Прослухайте тексти. Який з них є описом? Поясніть, чому.
* * *
На світанку недалеко від мене хтось зашелестів листям. Хруснула суха гілляка, почулися тихі звуки.
Зовсім поряд пробіг круглий їжачок. На його голках розташувалися якісь зеленуваті кульки, їжак проліз під густий кущ і довго там хазяйнував. Трохи згодом він вийшов і попрямував у невідомому напрямку. Невдовзі їжак повернувся із здобиччю. Він приніс різнокольорові лісові груші. Хвилину дивився на мене мовчки, потім подався до своєї домівки.
Усе повторилося наступного дня. Але я вже отримав від нього гостинець – маленьке наливне яблучко (За Ю. Збанацьким).
* * *
Хлопчик уперше в житті бачив цього трохи страшнуватого звіра. Маленька голівка стирчала з-під гори гострих голок, до яких доторкнутися навряд чи хтось наважиться. Чорні оченята виблискувати якимсь хитруватим блиском, а гострий носик щось постійно винюхував.
Це був їжачок – звичайний лісовий мешканець, який завітав у До маленького хлопчика.
II. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Робота з підручником. Виконайте впр. 480, 481.
III. Основна частина уроку.
1. Прочитайте текст.
Золота квітка
Зійшли, станули з полів сніги. Духмяним вітром війнув над землею чарівник-квітень. І ось уже повсюди з’явились яскраво-жовті, сонячно-променисті суцвіття. На дніпрових схилах пробудилася зі сну весняна квітка – мати-й-мачуха.
Подекуди на пагорбах суцвіть буває так багато, неначе хтось щедро розсипав тут пригорщами золоті монети. Придивишся ближче – на верхівках стебел поодиноко розташовані суцвіття-кошики завбільшки з наручний годинник. Формою і кольором квіти нагадують мініатюрні соняшники.
Щоб не застудити ніжну квітку, надвечір мати-й-мачуха закриває свій жовтий кошик. У похмуру погоду вона зовсім не розкривається.
Цікаво, що з листочками пов’язана народна назва цієї рослини. Зверху вони темно-зелені, глянсуваті, холодні на дотик, а внизу густо вкриті м’якою білою ворсою, тому здаються теплими. З одного боку віє холодом, як від мачухи, а з другого – теплом, наче від рідної неньки.
2. Бесіда. Дайте відповіді на запитання.
– Як автор передає загальне враження від того, що описує?
– За якими ознаками описано квітку?
– З ким порівнюється опис листя?
3. Визначте тему й основну думку тексту.
4. Поділіть текст на частини, складіть план.
5. Випишіть слова, образні вислови, використані в описі. Доберіть слова, близькі за значенням, до слів духмяний (запашний, ароматний), війнув (повіяв, майнув), ненька (матінка, матуся), пригори (жменя), мініатюрний (малий, дрібний, крихітний).
6. Які слова в тексті вам не відомі? З’ясуйте їхнє значення за словником, запам’ятайте.
7. Перекажіть текст.
IV. Узагальнення вивченого на уроці. Оцінювання учнів відповідно до результатів засвоєння навчального матеріалу.
V. Домашнє завдання. У підручнику “Зарубіжна література” знайдіть уривок, у якому описується предмет. Складіть план. Усно перекажіть цей уривок.