Золоті зернята поезії Т. Г. Шевченка – ТАРАС ШЕВЧЕНКО: СТОРІНКИ ЖИТТЯ І ТВОРЧОСТІ
Матеріал уроку. Т. Г. Шевченко “Тече вода із-за гаю”.
Мета. Продовжити ознайомлювати дітей з ліричними творами Т. Г. Шевченка, розвивати уміння виразно читати, вникаючи у кожне слово, думку поета, відчувати і передавати мелодику шевченківського слова; виховувати любов до історії свого народу, його мови.
Обладнання. Портрет Т. Г. Шевченка, книжкова виставка (збірка поезій для дітей, де вміщений вірш “Тече вода з-під явора”), пейзажні малюнки; таблиця №1 (додаток 1), картки зі словами.
Хід уроку
І. Вправи на розвиток читацьких навичок.
1. Розпитування.
За таблицею № 1 (додаток 1) стовпчик з “я”.
2. Гра “Знайди слово”.
– Утворіть слова зі складів.
3. Гра “Віднови вірш”.
А) Вправи на швидке сприймання слів.
Слова на картках-блискавках: над, явір, яром, з-під, лози, калина, пишається, верболози.
Б) Читання з дошки вірша з пропущеними словами.
Тече вода… явора
… на долину.
Пишається… водою
Червона… .
… калинонька,
… молодіє,
А кругом їх…
Й… зеленіють.
Учитель в довільному порядку ще раз показує картки-блискавки, а діти знаходять місце слова у вірші. Учитель прикріплює картку на дошку.
4. Синонімічна хвилинка.
– Перед вами (на дошці чи картці) три значення слова пишатися. Яке з них використав поет?
– До якого значення слова можна дібрати близькі за значенням слова: Буяти, буйніти, розкошувати, квітнути, розцвітати?
II. Повідомлення теми і мети уроку.
– Чи пригадали ви автора вірша? (Тарас Шевченко.)
– Це лише уривок з поезії “Тече вода з-під явора”, а сьогодні на уроці ми дочитаємо його до кінця.
Поезія “Тече вода з-під явора” створена Т. Шевченком за місяць до його смерті. Саме в цей час хворий поет душею рвався в Україну, на рідну землю, і в поезії оживала її чарівна краса.
III. Опрацювання вірша Т, Шевченка “Тече вода із-за гаю
1. Виразне читання вірша вчителем напам’ять.
– Яких птахів поет змалював у вірші?
– Де тече вода й куди?
2. Словникова робота.
Читання “сходинок” слів.
Гай зять
Качур ряска
Качечка погуляти
Качаточка порадитись
– Які слова споріднені? Доберіть до них ще спільнокореневі.
– Що означає слово “гай”? Доберіть до нього синоніми (Ліс, бір, дубняк, пуща, діброва, лісопарк).
– Чи знаєте ви, що слово гай – наше праслов’янське слово і його первісне значення було пов’язане зі словом гоїти, тобто залишати жити, вирощувати.
А в індоєвропейській мові Даі (Гай) мало первісне значення Співати. Правда ж, дивовижа! Поміркуйте над значеннями слова Гай, який йому надавали наші предки.
– Яке значення слова “зять”? (Чоловік дочки.)
– Яке із записаних слів називає багаторічну трав’янисту дрібну плаваючу круглолисту рослину, що покриває стоячу воду і є їжею для водоплавних птахів?
3. Повторне читання вірша учнями (вголос).
– Яка пора зображена поетом?
4. Осмислення змісту вірша.
– Як зображено природу у вірші? Що робить качечка? Яка в неї сім’я? З чого видно, що вона – дбайлива мати?
– Куди прийшло дівча? Про що свідчить поведінка дівчинки?
– Яку розмову ведуть між собою її батьки?
– Які рядки вірша свідчать про те що краса та спокій природи співзвучні настрою людей?
5. Вправи на вдосконалення навичок читання.
А) Читання “ланцюжком” по рядочку.
Б) Вибіркове читання.
– Прочитайте, які рослини і які живі істоти згадуються у вірші.
– Прочитайте, що із зображеного у вірші ви могли б сприйняти зором, а які – відчути слухом.
В) Читання “Незнайком”.
Тече вода Серед гаю | А Гусочка випливає |
Та Межи горою. | З Качкою за ними, |
Хлюпаються качаточка | Ловить Рибку, розмовляє |
Поміж Травою. | З Дітьми своїми. |
Г) Гра “Знайди рими”.
Горою (Осокою), погуляти (Звати), випливає (Розмовляє), своїми (Ними).
6. Робота з ілюстрацією до вірша.
– Розгляньте малюнок в підручнику. Яка строфа проілюстрована? Що треба змінити на малюнку, щоб проілюструвати І строфу? II? IV?
7. Виразне читання вірша.
А) Опрацювання пам’ятки “Щоб прочитати виразно” (с. 138).
Б) Вправляння у виразному читанні вірша (робота в парі).
В) Конкурс на кращого читця вірша.
8. Робота в зошиті (с. 54).
IV. Підсумок уроку.
– Над яким віршем ми сьогодні працювали? Хто його автор?
– Які ще твори Шевченка вчили? Чого вчать ці твори?