Змалювання природи в поезіях Г. Гейне – спосіб бачення і пізнання світу та власної душі
Мета: Продовжити вивчення творчості Генріха Гейне; учити учнів виразно читати поезії напам’ять; активізувати читацький інтерес учнів.
Обладнання: картки для вправи “Збережи останнє слово за мною”.
Тип уроку: Комбінований.
Хотів би я в слово єдине
Вмістити всю думу смутну,
Віддати його вільному вітру –
Нехай би відніс вдалину.
Г. Гейне
ХІД УРОКУ
I. Актуалізація опорних знань
“Збережи останнє слово за мною”
Учні озвучують запитання, підготовлені вдома, їх однокласники відповідають.
II. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. На попередніх уроках ми познайомилися з ліричним героєм Генріха Гейне, який є відвертим і щирим у своїх почуттях, душа його вразлива та ніжна. Трагедію кохання він сприймає як світову катастрофу, тому образи, пов’язані з коханою, часто асоціюються в його уяві зі смертю, загибеллю. Розширюючи інтимну тему до глобально-філософського звучання, Гейне надає образу ліричного героя особливого, універсального значення. Не менш талановито поет говорить і про любов до природи, змальовує її красу та неповторність.
III. Робота над темою уроку
1. Виразне читання учнями віршів Генріха Гейне напам’ять
2. Розв’язання проблемного запитання
Запитання до учнів
– Як ви розумієте вислови Гейне?
“Доброта завжди переможе красу”.
“Євреї несли Біблію крізь століття наче свою переносну батьківщину”.
“Чим більше я пізнаю людей, тим більше мені подобаються собаки “.
“У жодного народу віра в безсмертя не була такою сильною, як у кельтів; у них можна було позичати гроші за умови, що повернеш їх в іншому світі”.
“Наше літо – тільки пофарбована в зелений колір зима”.
“Усі здорові люди люблять життя”.
3. Запис у зошити
Переклади поезій Гейне українською
Учитель. В Україні серед тих, хто знав і шанував поезію Гейне, першим слід назвати Тараса Шевченка. Молода Леся Українка зробила першу вдалу спробу передати засобами української мови не лише зміст, але й поетичну форму ліричних творів Гейне.
Переклади 92 поезій з “Книги пісень”, які належать її перу, малюють образ юного Гейне, побачений очима нашої поетеси. Леся Українка вловила не лише романтичні настрої раннього Гейне, які привертали увагу її попередників. Вона тонко відтворює гумор по-ета, що втілюється часом у примхливих образах. Твори німецького поета перекладали також І. Франко, П. Грабовський, М. Коцюбинський, В. Стефаник, М. Рильський, П. Тичина, М. Бажан, В. Сосюра, А. Малишко, Л. Первомайський, М. Славинський, Д. Паламарчук, Є. Дроб’язко та інші.
4. Виразне читання учителем вірша
“ГІМН”
Я – меч, я – полум’я.
Я світив вам у темряві, і коли битва розпочалась, я бився попереду, в першім ряду.
Круг мене лежать трупи моїх друзів, але ми перемогли. Ми перемогли, але навколо скрізь лежать трупи моїх друзів. У радісних вигуках тріумфальної пісні похоронні хорали звучать. Та в нас нема часу ані для радості, ані для суму. Знову сурмлять сурми, провіщаючи нову боротьбу.
Я – меч, я – полум’я.
(Переклад П. Тичини)
Запитання до учнів – Як ви зрозуміли щойно прочитаний твір?
ІV. Рефлексія
Усне словесне малювання на тему “Яким я бачу Генріха Гейне”
V. Домашнє завдання
Повторити вивчене, підготуватись до тематичної атестації № 4.
Related posts:
- Т. ШЕВЧЕНКО “ЗА СОНЦЕМ ХМАРОНЬКА ПЛИВЕ…”. КРАСА НАВКОЛИШНЬОГО СВІТУ ПРИРОДИ В ПОЕЗІЯХ Т. ШЕВЧЕНКА – Рідна Україна. Світ природи Мета: – ознайомити учнів з картинами довколишнього світу, природи в поезіях Т. Шевченка, створених уявою за допомогою образної мови; – розвивати навички аналізу художніх творів, уміння висловлювати власні відчуття, емоції; – виховувати почуття прекрасного, усвідомлення естетичної насолоди від твору мистецтва, любов до природи України. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. Обладнання: портрет Т. Шевченка, репродукції […]...
- ЄДНІСТЬ СВІТУ ПРИРОДИ І СВІТУ ДИТЯЧОЇ ДУШІ (У ВЧИНКАХ, ПОВЕДІНЦІ, РОЗДУМАХ, ПЕРЕЖИВАННЯХ) Мета: – навчальна: продовжувати роботу над автобіографічною повістю М. Стельмаха “Гуси-лебеді летять”, розкрити значення пейзажних описів, пояснити роль образного бачення світу в житті людини; – розвивальна: формувати вміння обгрунтовувати власне ставлення до прочитаного, складати план окремих розділів повісті; – виховна: виховувати естетичні смаки, любов до рідної природи. Тип уроку: засвоєння нових знань. Обладнання: підручник, портрет […]...
- М. СТЕЛЬМАХ “ГУСИ-ЛЕБЕДІ ЛЕТЯТЬ”. ЄДНІСТЬ СВІТУ ПРИРОДИ І СВІТУ ДИТЯЧОЇ ДУШІ Мета: продовжити знайомити школярів із змістом твору, зокрема його ІІІ, іV розділами; дослідити, як у творі поєднується світ природи зі світом головного героя твору у його вчинках, поведінці, роздумах, переживаннях; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, увагу, спостережливість, уміння грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження, бажання навчатися та пізнавати нове, цікаве, захоплююче, життєво необхідне; виховувати […]...
- Генріх Гейне. “Книга пісень”. Поезії “На півночі кедр одинокий…”, “Не знаю, що стало зо мною…”. Специфіка німецького романтизму та творчість Г. Гейне – І семестр Мета: формування предметних компетентностей: визначити місце ліричних творів у творчому доробку Гейне; визначати провідні ідеї; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв’язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників потребу у високих естетичних та гуманних цінностях; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в парі та […]...
- ГЕНРІХ ГЕЙНЕ. ЗАДЗВЕНИ ІЗ ГЛИБИНИ. ВТІЛЕННЯ КРАСИ ВЕСНЯНОЇ ПРИРОДИ У ВІРШІ. ЗВ’ЯЗОК ІЗ ФОЛЬКЛОРОМ Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю німецького поета Г. Гейне; розвивати вміння знаходити у творах описи природи, розкривати їхнє емоційне забарвлення, визначати ставлення поета до природи, навички виразного читання поетичних творів; виховувати вдумливого читача. Обладнання: портрети Г. Гейне, його дружини, ілюстрації з весняними пейзажами, аудіозапис вокального циклу Р. Шумана “Любов поета”, тексти віршів. Хід […]...
- МАКСИМ РИЛЬСЬКИЙ “ОСІНЬ-МАЛЯР ІЗ ПАЛІТРОЮ…”. ЄДНІСТЬ ЛЮДИНИ І ПРИРОДИ, ЗВ’ЯЗОК МІЖ СТАНОМ ЛЮДСЬКОЇ ДУШІ ТА ДОВКІЛЛЯМ – Рідна Україна. Світ природи Мета: – навчити розкривати глибинний зміст і красу віршів через виразне читання; показати єдність людини та природи; – розвивати навички виразного читання, спостереження над художнім текстом; – виховувати в учнів естетичні почуття, любов до природи і людей, життєвий оптимізм. Тип уроку: комбінований. Обладнання: портрет М. рильського, виставка книг письменника. Природа і її краса повсякчасно супроводять […]...
- Тарас Шевченко. Садок вишневий коло хати. Картини довколишнього світу, природи в поезіях Т. Шевченка – інша, художня реальність, створена уявою митця за допомогою засобів образної мови. Виразне читання творів Т. Г. Шевченка Мета: продовжити ознайомлення учнів з поезіями Т. Шевченка, навчити відтворювати настрої пейзажної лірики; розвивати вміння виразно читати поетичні твори, аналізувати їх; виховувати почуття прекрасного. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Засоби навчання: підручник, репродукція картини Т. Шевченка “Селянська родина”; запис пісні “Родина” (слова В. Крищенка, муз. О. Злотника), запис романсу “Садок вишневий коло хати…”, мультимедійні […]...
- ПОВТОРНЕ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО ЗА ІІ СЕМЕСТР, ЗА РІК – Рідна Україна. Світ природи Мета: – повторити матеріал, вивчений за рік, перевірити рівень засвоєння знань учнів з тем ІІ семестру, уміння застосовувати здобуті знання практично; – розвивати увагу, пам’ять, образне мислення; збагачувати словниковий запас учнів; формувати кругозір, світогляд; – виховувати в учнів повагу до однокласників, їхньої думки; виховувати пошану до багатств української літератури. Тип уроку: урок узагальнення й систематизації […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ №3. ОСОБЛИВОСТІ НІМЕЦЬКОГО РОМАНТИЗМУ. ТВОРЧІСТЬ ГЕНРІХА ГЕЙНЕ – РОМАНТИЗМ Мета: ознайомити учнів зі специфікою німецького романтизму, біографією Г. Гейне, історією створення та композицією збірки поета “Книга пісень”; розвивати зв’язне усне мовлення, навички роботи в групі, вміння виступати перед аудиторією, узагальнювати; прищеплювати інтерес до особистості та творчості Г. Гейне, виховувати естетичний смак. Компетентності, що формуються: предметні – уміння презентувати доповідь за темою уроку-конференції, називати основні […]...
- УМР № 3. Складання уявних картин образного бачення світу Мета: удосконалювати вміння учнів зв’язно висловлювати свої думки, створювати художній образ, влучно добирати слова для передачі власного бачення стежки, дощу, сонця, вітру тощо; розвивати творчу уяву, образне мислення; виховувати любов до рідного слова. Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь і навичок. Засоби навчання: портрети українських письменників, фотографії, ілюстрації до віршів циклу “Дивосвіт”, звукозапис п’єси Г. […]...
- Майстерне відтворення краси природи в поезіях П. Тичини, вираження життєрадісності, патріотичних почуттів засобами художнього слова. Мелодійність віршів П. Тичини Мета: вчити учнів знаходити засоби художнього слова, що відтворюють красу природи; виховувати любов до рідного слова, до рідної землі, до прекрасного; удосконалювати навички виразного читання ліричної поезії. Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок. Засоби навчання: підручник, музичний запис “Гаї шумлять” (композитор – Г. Майборода), мультимедійні засоби, роздавальні матеріали. Епіграф до уроку: Краса безборонна […]...
- КОНТРОЛЬНА РОБОТА №2 ЗА ТВОРЧІСТЮ Г. ГЕЙНЕ ТА ДЖ. БАЙРОНА – РОМАНТИЗМ Мета: перевірити рівень знань учнів за темами “Творчість Г. Гейне” і “Творчість Дж. Байрона”; розвивати письмове зв’язне мовлення, вміння узагальнювати, формулювати та обстоювати власну думку, формувати вміння концентрувати увагу на виконанні завдання, застосовувати набуті знання; виховувати відповідальність, зібраність. Компетентності, що формуються: предметні – уміння застосовувати знання з теми, писати творчу роботу на одну з запропонованих […]...
- Григір Тютюнник. Коротко про письменника. Дивак. Зміст твору. Ідея неповторності й багатства внутрішнього світу людини. Паралельність і єдність двох світів – природи і людини, зображених в оповіданні. Точність і лаконізм описів природи Мета: ознайомити учнів з основними відомостями про письменника; розвивати вміння давати характеристику літературного героя, удосконалювати навики виразного читання; виховувати особисті якості дітей як важливі чинники їх самореалізації. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Засоби навчання: підручник, портрет Григора Тютюнника, мультимедійні засоби, ілюстрації до твору, роздавальний матеріал. Перебіг уроку I. Організаційний етап. II. Актуалізація і корекція […]...
- УРОК-ПІДСУМОК. СЕМЕСТРОВЕ ТА РІЧНЕ ОЦІНЮВАННЯ – Рідна Україна. Світ природи Мета: – повторити матеріал, вивчений за рік, перевірити рівень засвоєння знань учнів з тем за рік, уміння застосовувати здобуті знання практично; оцінити знання учнів; – розвивати увагу, пам’ять, образне мислення; збагачувати словниковий запас учнів; формувати кругозір, світогляд; – виховувати в учнів відповідальність, об’єктивне ставлення до себе, повагу до багатств української літератури. Тип уроку: урок-підсумок. ПЕРЕБІГ […]...
- Зразок шкільного твору – ЄДНІСТЬ СВІТУ ПРИРОДИ Й ДИТЯЧОЇ ДУШІ (за твором “Гуси-лебеді летять” М. Стельмаха) – 7 КЛАС Варіант 1 1. Образ “гусей-лебедів” у народній творчості. 2. Гуси-лебеді дитинства. 3. Краса навколо нас. Варіант 2 1. Творчість М. Стельмаха для дітей. 2. Образ дитинства у повісті “Гуси-лебеді летять”. 3. Невмирущий символ любові. ЕПІГРАФИ ДО ТВОРУ Краю мій зелений, вічная дорога Та безсмертник в полі, в небесах гроза – Припаду я серцем до твого […]...
- ПЕЙЗАЖ ВІДПОВІДАЄ НАСТРОЮ ПЕРСОНАЖІВ ТВОРУ (гарно на душі гарно навколо) – Лірика – КРАСА СВІТУ В ХУДОЖНЬОМУ ТВОРІ Мета: почати ознайомлення учнів з новим розділом “Пейзаж у прозових творах”; удосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити аналізувати прочитане; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над скоромовкою Скільки важать пироги? Покладу їх на ваги. Їх не треба рахувати, Краще […]...
- ВИРАЗНЕ ЧИТАННЯ НАПАМ’ЯТЬ ПОЕЗІЙ ГЕТЕ, ГЕЙНЕ Мета: закріпити поняття поняття про специфіку віршованої мови, ритм та риму на матеріалі поезій Гете, Гейне; розвивати навички виразного читання віршованих творів: розстановку пауз, логічних наголосів, дотримання темпу і тембру читання; розвивати пам’ять, увагу, вміння оцінювати власну виразність читання та читання товаришів; виховувати культуру мовлення. Обладнання: портрети Гете, Гейне; тексти поезій. Тип уроку: урок узагальнення. […]...
- Контрольна робота за творчістю Г. Гейне, Дж. Байрона – І семестр Мета: формування предметних компетентностей: перевірити вміння та навички учнів із вивченої теми; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів, уміння систематизувати та узагальнювати; комунікативної: формувати навички аналізу художніх творів; загальнокультурної: виховувати естетичний смак та читацькі інтереси учнів; розширювати кругозір школярів. Тип уроку: контроль і корекція знань, умінь та навичок. Основні […]...
- Максим Рильський. Осінь-маляр із палітрою пишною, Люби природу не як символ. Єдність людини і природи, зв’язок між станом людської душі та довкіллям Мета: ознайомити учнів з поезіями М. Рильського, учити їх розуміти й аналізувати пейзажну лірику, її настрої; розвивати навички виразного читання, уміння висловлювати свої враження від прочитаного; виховувати почуття прекрасного, любов до природи, бережне ставлення до навколишнього середовища. Тип уроку: урок формування практичних умінь та навичок. Засоби навчання: підручник, портрет письменника, ілюстрації до творів, музичні та […]...
- Урок позакласного читання. О. Кобилянська. Майстерне змалювання картин природи, виступ на її захист у новелі Битва – НЕОРОМАНТИЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ О. КОБИЛЯНСЬКОЇ, ЛЕСІ УКРАЇНКИ Мета: обговорити з учнями зміст новели “Битва”; розкрити, у чому полягає майстерне змалювання картин природи у творі; розвивати навички роботи з текстом; формувати вміння виразного читання уривків з описом природи; виховувати бережливе ставлення до довкілля, зацікавлення творчістю письменниці. Теорія літератури: повторення поняття “пейзаж”. Обладнання: текст новели. Тип уроку: урок позакласного читання. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ […]...
- ГРИГІР ТЮТЮНИК “ДИВАК”. ІДЕЯ НЕПОВТОРНОСТІ Й БАГАТСТВА ВНУТРІШНЬОГО СВІТУ ЛЮДИНИ. ОБРАЗ ОЛЕСЯ – Рідна Україна. Світ природи Мета: – допомогти учням усвідомити провідну ідею твору; – розвивати вміння оцінювати поведінку персонажів; помічати художні деталі у творі, робити висновки; формувати усвідомлення особливого призначення кожної людини на землі; – виховувати прагнення до самореалізації і розкриття своїх кращих рис. Тип уроку: комбінований. Найголовнішого очима не побачиш. Найглибше бачить тільки серце. Антуан де Сент-Екзюпері ПЕРЕБІГ УРОКУ […]...
- МІФИ ПРО СТВОРЕННЯ СВІТУ ТА ЛЮДЕЙ – ЩО БУЛО НА ПОЧАТКУ СВІТУ Матеріал уроку. Ольга Бондарук “Міфи про створення світу та людей”. Мета. Продовжувати ознайомлювати учнів із міфами; навчати дітей аналізувати твір; збагачувати словниковий запас; удосконалювати навички читання; поглибити уявлення учнів про світове значення слов’янської міфології. Обладнання. Картки зі словами. Хід уроку І. Вправи на підвищення швидкості читання. 1. Гра “Пройди лабіринт – прочитай словосполучення”. – Чи […]...
- Формування нового бачення світу і людини в епоху бароко. Видатні представники європейського бароко та їхні здобутки – БАРОКО І КЛАСИЦИЗМ Мета: – Навчальна: охарактеризувати художнє та стильове новаторство барокової культури й літератури; – Розвивальна: розвивати навички опису творів різних видів мистецтва; – Виховна: виховувати почуття краси. Тип уроку: засвоєння нових знань. Обладнання: репродукції картин П.-П. Рубери, Берніні Джованні Лоренцо Франсіско Сурбарана “Христос на хресті”, “Немовля Христос”, Хусепе Рібера “Аполлон і Марсій”, Дієго Веласкеса, Ж. де […]...
- На півночі кедр одинокий… – Не знаю, що стало зо мною…: Генріх Гейне – Романтизм *** На півночі кедр одинокий В холодній стоїть вишині, І, сніжною млою повитий, Дрімає і мріє вві сні. Він мріє про пальму чудову, Що десь у східній землі Самотньо і мовчки сумує На спаленій сонцем скалі. Переклад М. Рильського Запитання і завдання до прочитаного 1. Знайдіть у прочитаному вірші епітети, метафори, інверсії. Яку роль відіграють […]...
- Зіставлення двох світів: людського, дисгармонійного, смертоносного, і гармонійного, досконалого, життєствердного світу природи. Зображення природи як засобу відтворення психологічного стану героя – ІМПРЕСІОНІЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ М. КОЦЮБИНСЬКОГО Мета: продовжити роботу над змістом новели “Intermezzo”; розвивати навички аналізу епічних творів малої форми, вміння пояснювати символічні образи; допомогти учням осягнути психологізм новели; виховувати розуміння ролі природи для підтримання душевної рівноваги людини. Теорія літератури: імпресіонізм, психологізм, модернізм, автобіографічна основа. Обладнання: портрет письменника, текст новели, репродукції картин із зображенням польових пейзажів. Тип уроку: комбінований. ПЕРЕБІГ УРОКУ […]...
- ЗЛО НА ПЕРЕХРЕСТЯХ ЛЮДСЬКОЇ ДУШІ. ГОГОЛІВСЬКЕ БАЧЕННЯ ПРОБЛЕМИ – Тези робіт Новокшанова Олена Сергіївна Учениця 11 класу Першої української гімназії ім. М. Аркаса Миколаївської області Останнім часом посилюється науковий інтерес до козацтва в економічній, історичній, політичній, педагогічній, художньо – естетичній та інших сферах. Усе більше з’являється досліджень, присвячених традиціям козацтва, їхньому виховному впливу на молодь. Звертання до даної теми пов’язане з рядом причин: зацікавленим відношенням до […]...
- Генріх Гейне “Коли розлучаються двоє…”. “Книга пісень”: особливості композиції збірки, образ ліричного героя, фольклорні елементи (образи, мотиви, символи, жанрові ознаки пісні та ін.). Утілення високого почуття кохання у віршах митця. Особливості поетичної мови творів. Виразне читання напам’ять – І семестр Мета: формування предметних компетентностей: познайомити учнів із твором Гейне “Коли розлучаються двоє…”; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв’язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників потребу у високих естетичних та гуманних цінностях; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в парі та в колективі; інформаційної: […]...
- Мацуо Басьо (1644 -1694) – ПОЕТИЧНЕ БАЧЕННЯ СВІТУ Мацуо Басьо – видатного поета XVII століття – називають національною гордістю Японії. У цій країні здавна особливо цінували поетів і їхнє мистецтво. Японці вважали, що, якою б людина не була розумною, її освіта залишалась неповною без уміння складати вірші. У ті часи одним з найвідоміших учителів поезії був Мацуо Басьо. Слава про його мистецтво поширилася […]...
- Ми всі – природи рідної частинки – ЦІКАВА КНИГА ПРИРОДИ Матеріал уроку. Ганна Черінь “Чи ми з природою єдині…”, Василь Сухомлинський “Соромно перед соловейком”. Мета. Формувати уміння аналізувати віршовані і прозові твори, вчити учнів захоплюватися красою природи, розвивати уяву і фантазію; виховувати бережне і розумне ставлення до природи. Обладнання. Таблиця № 3 (додаток 3), картки зі словами для контролю швидкості читання. Хід уроку I. Мовна […]...
- ЛИСТІВКИ З ВИДАМИ МІСТ – ДЖИННІ РОДАРІ – ПОЕТИЧНЕ БАЧЕННЯ СВІТУ ДЖИННІ РОДАРІ Італійський письменник Джанні (Джованні) Франческо Родарі – відомий автор творів для маленьких читачів, лауреат Премії імені Г. К. Андерсена, що вважається найвищою відзнакою в галузі дитячої літератури. Письменник народився 23 жовтня 1920 р. в містечку Оменья. Батько його був пекарем і помер, коли Джанні виповнилося дев’ять років. Матері довелося утримувати трьох синів самотужки. […]...
- Дивовижний світ рідної природи в поезіях Е. Гуцала – Зразок твору – С. ВАСИЛЬЧЕНКО, Т. ШЕВЧЕНКО, К. МАЛИЦЬКА, Б.-І. АНТОНИЧ, Е. ГУЦАЛО, ОЛЕНА ПЧІЛКА, М. РИЛЬСЬКИЙ, М. ВІНГРАНОВСЬКИЙ – РІДНА УКРАЇНА. СВІТ ПРИРОДИ – УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА – 5 КЛАС Є. Гуцало більше відомий як автор оповідань та повістей. Але з-під його пера виходили й вірші. У них автор опоетизував рідну землю, природу рідного краю, людину – творця всього прекрасного на землі. Та найцікавішими й надзвичайно оригінальними є твори письменника про природу. Так, у поезії “Зірка”, змальовуючи це небесне тіло, Є. Гуцало пише, що зірка […]...
- ХАЙКУ – МАЦУО БОСЬО – ПОЕТИЧНЕ БАЧЕННЯ СВІТУ МАЦУО БОСЬО ХАЙКУ *** Старий Ставок! Жабка Стрибне – Сплеск пролунає. Переклад Г. Туркова *** Метелик літає. Одна-однісінька тінь На всьому полі. Переклад Г. Туркова *** Все вибілив ранковий сніг. Одна прикмета для погляду – Стрілки цибулі в саду… Переклад А. Сіренка *** Квітучі сливи, Ніжні верби… І подібні до них Молоді хлопці, жінки! Переклад […]...
- Вірші зарубіжних поетів про дружбу і кохання (Р. Бернс “Любов”, Г. Гейне “Коли настав чудовий май…”, К. М. Симонов “Жди мене…” та інші – ДРУЖБА І КОХАННЯ Тема. Вірші зарубіжних поетів про дружбу і кохання (Р. Бернс “Любов”, Г. Гейне “Коли настав чудовий май…”, К. М. Симонов “Жди мене…” та інші (2-3 за вибором учнів і вчителя)). Поетизація високого почуття, розкриття його сутності Мета: навчальна: ознайомити учнів із кращими зразками інтимної лірики у світовій літературі; розвивальна: розвивати основні вміння аналізу та інтерпретації […]...
- МОЄ СЕРЦЕ В ВЕРХОВИНІ – РОБЕРТ БЕРНС – ПОЕТИЧНЕ БАЧЕННЯ СВІТУ РОБЕРТ БЕРНС Надзвичайно близьким до персонажа народних пісень був і ліричний герой Бернса. Літературознавча довідка Ліричний герой – образ автора в ліриці, його поетичне “я”. Ліричний герой багато в чому схожий на автора, але, як і будь-який персонаж, містить елементи художньої вигадки. Тому не слід ототожнювати його із самим поетом. Ліричний герой Бернса – син […]...
- ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ. КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ Мета: познайомити учнів із казками народів світу; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до читання. Обладнання: збірки казок народів світу. Хід уроку I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань Бесіда. ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. Робота над темою урока. 1. Вікторина “У світі казок”. 2. Інформаційна хвилинка “Звідки взялась Баба Яга?” 3. Переказ самостійно прочитаних […]...
- Шкільний твір на тему – Тривоги дитячої душі (Неповторний світ дитинства в поезіях Лесі Українки) Я була малою горда, – Щоб не плакать, я сміялась. Леся Українка Кожен поет чи письменник вкладає у свій твір часточку власної душі, висловлює власні почуття і переживання, своє бачення світу. Відома українська поетеса Леся Українка вже з дитячих років дуже тонко відчувала добро і зло, правду і кривду. Хоча її власне дитинство можна було […]...
- ЛЮЛЬКА ЗГОДИ – ГЕНРІ ВОРДСВОРТ ЛОНГФЕЛЛО – ПОЕТИЧНЕ БАЧЕННЯ СВІТУ ГЕНРІ ВОРДСВОРТ ЛОНГФЕЛЛО Він писав вірші й подорожні нотатки, художньо обробляв фольклорний матеріал. Чимало письменник зробив для популяризації літературних і культурних надбань інших країн. Він перекладав європейську поезію з вісімнадцяти мов, випускав збірки зарубіжних авторів. Завдяки його зусиллям американські читачі долучилися до найзначніших досягнень світового письменства. У своїх поетичних творах Лонгфелло Часто звертався до теми […]...
- ПОЛЬ ВЕРН – КОРОЛЬ СИМВОЛІЗМУ. ЕСТЕТИЧНІ ПОГЛЯДИ ПОЕТА У ВІРШІ ПОЕТИЧНЕ МИСТЕЦТВО. ЗОБРАЖЕННЯ ПЕЙЗАЖІВ ПРИРОДИ І ДУШІ В ОСІННІЙ ПІСНІ – СИСТЕМА УРОКІВ ЗА ТЕМОЮ ЛІРИКА ХІХ СТОЛІТТЯ Мета: ознайомити учнів із життям П. Верлена й особливістю його поезії; розвивати навички визначати індивідуальний стиль поета, аналізувати поетичні твори, висловлювати своєї думки про них; розвивати навички художнього аналізу та інтерпретації поетичного тексту, дослідницької роботи, виразного читання, оцінювання культурно – мистецьких явищ; виховувати любов до поезії, естетичні смаки. Обладнання: тема та епіграфи уроку, портрет П. […]...
- На півночі сосна самотня – ГЕНРІХ ГЕЙНЕ (ГАЙНЕ) (1797-1856) – ЗАГЛИБЛЮЮЧИСЬ У ВНУТРІШНІЙ СВІТ: ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РОМАНТИЗМУ На півночі сосна самотня Стоїть на безлюдній горі, Дрімаєсь1 їй… Снігом і льодом Зима оповила її. І сниться їй пальма зелена, Що ген десь у южній землі Стоїть, і дрімає, і в’яне На голій, жарущій скалі. Переклад з німецької Івана Франка Ein Fichtenbaum steht einsam… Ein Fichtenbaum steht einsam Im Norden auf kahler Höh’. Ihm […]...
- Як людина з’явилася на Землі… Вступ до теми: “Я народився для світу” – Я НАРОДИВСЯ ДЛЯ СВІТУ Матеріал уроку. Акровірш “Людина”. Марія Чумарна “Перші люди на Землі”. Мета. Уточнити й розширити уявлення учнів про світ, родину, сім’ю, їх значення для людини; розвивати навички правильного та виразного читання; вчити учнів висловлювати власну думку, давати повні відповіді на запитання; виховувати любов і повагу до Батьківщини. Обладнання. Ілюстрації із зображенням перших людей. Хід уроку І. […]...