ЗІРКА МЕНЗАТЮК “ТАЄМНИЦЯ КОЗАЦЬКОЇ ШАБЛІ”. СПРАВЖНІ ЖИТТЄВІ ЦІННОСТІ У ТВОРІ. СТОСУНКИ МІЖ ДОРОСЛИМИ Й ДІТЬМИ. РОБОТА З ТЕКСТОМ – Світ фантазії, мудрості (продовження)

Мета:

– вчити учнів аналізувати художній твір, оцінювати вчинки героїв; вдосконалювати вміння переказувати найяскравіші фрагменти твору, характеризувати образи головних героїв, висловлювати власні думки про прочитаний твір, дискутувати про значення історичної пам’яті для сучасної людини;

– розвивати аналітичні здібності учнів, уміння робити грунтовні висновки;

– сприяти вихованню в дітей почуття товариськості, доброзичливості, любові до читання, сприяти формуванню національної свідомості, патріотичних почуттів, громадянської позиції, усвідомленню актуальності цих понять у нашому житті.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет письменниці, текст повісті, учнівські малюнки; дидактичний матеріал (тестові завдання, літературний диктант).

Пізнай свій край, себе, свій рід, свій народ,

Свою землю – і ти побачиш свій шлях у житті.

Григорій Сковорода

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

· Назвіть персонажів твору Зірки Мензатюк “Таємниця козацької шаблі”.

Дружна родина Руснаків: тато, мама, їхня донечка Наталочка; легкова машина на ім’я Машка; дядько Богдан; національно свідомий, дуже патріотично налаштований привид; пластуни зі Львова Северин та Василь; родина національно несвідомих чортів: мати, батько та їхній син – молодий, чепурний чортик Антип; “Добірне товариство”, яке складалось із чортів, відьом та відьмаків, пан Щуровський (нині щур) колись був козаком, який зрадив своїх у бою під Берестечком; миршавий та дебелий.

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Слово вчителя

Дорогі діти! Ви любите своє рідне село, місто, нашу прекрасну Україну. Дещо з її історії ви вже знаєте. А прочитавши пригодницьку повість Зірки Мензатюк “Таємниця козацької шаблі”, дізналися ще багато цікавого про козацькі часи в Україні, разом з героями відвідали фортеці, замки, історичні заповідники. У своїй казці Зірка пише про вічні цінності українського народу: героїзм, патріотизм, доброзичливість, рішучість та товариськість.

2. Робота з епіграфом

(Учитель читає вголос епіграф уроку, коментує його, залучає до бесіди учнів.)

Який крилатий вираз співзвучний із епіграфом нашого уроку? (Без минулого немає майбутнього)

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

(Учні записують у зошити тему уроку, епіграф)

V. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Бесіда

· Пригадайте, як звучала загадка в повісті. (“Не горіх, а тверде; не пани, а в узорах жупани; стрілець їх сватав, та й голову склав”)

· Про який злочин ідеться в повісті? (Коштовну українську реліквію, старовинну козацьку шаблю мають за великі гроші продати за кордон.)

· Хто попередив про цей злочин? (Привид)

· Чим скріпила угоду Наталка з юним чортиком Антипом? (Кров’ю)

· Хто врятував Наталку від відьмаків? (“Ясні кришталеві очі” машини)

· Які річки траплялися на шляху героїв? (Ірпінь, Золочівка, Стрипа, Серет, Гнізна, Золота Липа, Смотрич)

2. Прийом “слідопит”

У повісті багато народних приказок. Згадайте їх.

– Пихи на три штихи.

– Або волю добудеш, або вдома не будеш.

– Вперта коза вовку користь.

– Шелеп щастя в хату.

– Мандрівочка – рідна тіточка.

– Дай, Боже, нашому теляті вовка з’їсти.

3. Характеристика образів

Наталка

Антип

Сміливість

Хитрість

Довірливість

Підступність

Уміння дружити

Самовпевненість

Патріотизм

Риси характеру

Безжальність

Розвинута фантазія

Відсутність патріотизму

Любов до пригод

Нахабство

Наполегливість

Насмішкуватість

4. Розв’язування тестових завдань

1. Наймення “Машка” було для машини придумане…

А Наталочкою; Б мамою;

В татом; Г паном Богданом.

2. Уперше машина викликала в Наталочки симпатію…

А своєю новизною; Б своєю красою;

В наклейкою; Г забарвленням.

3. Пан Богдан був…

А письменником; Б математиком;

В політиком; Г істориком.

4. Фортеці й замки є в таких українських містах.

А Олеську, Хусті, Кам’янці-Подільському, Дубні;

Б Кам’янці-Подільському, Кривому Розі, Хусті, Олеську;

В Хусті, Донецьку, Олеську, Моршині;

Г Дубні, Хусті, Ковелі, Олеську.

5. Слово “реліквія” означає.

А річ, що зберігається як пережиток з давніх епох;

Б річ, дорога як пам’ять про минуле;

В відтворення мистецького твору;

Г вид стародавньої зброї.

6. Наталка впала у глибокий кам’яний колодязь.

А у Хотинській фортеці; Б у Тараканівському форті;

В у Дубенському замку; Г в Олеському замку.

7. Роль привида в сюжеті…

А зацікавив Наталочку українською історією;

Б дав усю необхідну інформацію про реліквію;

В дав поштовх до пошуку реліквії;

Г переконав людей в існуванні потойбічного світу.

8. Своє знання вітчизняної історії Наталочка підтвердила тим, що…

А знала значення слова “реліквія”;

Б зацікавилася патріотично налаштованим привидом;

В знала про найбільш визначну козацьку битву під Берестечком;

Г мріяла побувати на місцях козацьких битв.

9. Патріотичну налаштованість Наталчиної родини засвідчує те, що…

А тато носив вишиванку;

Б батьки знали давні замки й фортеці;

В Наталочка мріяла побачити реліквію;

Г усі її члени щиро вирішили врятувати реліквію.

10. Наталочка прагнула вирушити на пошуки реліквії тому, що…

А хотіла покататися на новій машині;

Б мріяла помандрувати Україною;

В цікавилася історією України;

Г хотіла заспокоїти привида.

11. Тато й пан Богдан були подібні захопленістю…

А автомобілями; Б мандрами;

В історією; Г географією.

12. В основу повісті покладено тип мовлення.

А розповідь; Б опис;

В роздум; Г розповідь та опис.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

1. Рефлексія

(Фрази записані на дошці, учні по черзі продовжують одну фразу за бажанням.)

– Я можу порівняти себе з таким героєм твору:… Тому що…

– Мені зовсім не сподобався. Тому що.

2. Слово вчителя

Будьте патріотами! А невід’ємними складниками патріотизму є віра в себе, у свій народ, вірність Батьківщині. Ознаками патріотизму є також шляхетність, висота духу, розуміння важливості збереження живої історичної пам’яті.

V ІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до контрольної роботи за темою “Історичне минуле нашого народу”. Літописні оповіді. Творчість Леоніда Глібова, Олександра Олеся, Зірки Мензатюк”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ЗІРКА МЕНЗАТЮК “ТАЄМНИЦЯ КОЗАЦЬКОЇ ШАБЛІ”. СПРАВЖНІ ЖИТТЄВІ ЦІННОСТІ У ТВОРІ. СТОСУНКИ МІЖ ДОРОСЛИМИ Й ДІТЬМИ. РОБОТА З ТЕКСТОМ – Світ фантазії, мудрості (продовження)