ЗІРКА МЕНЗАТЮК “ТАЄМНИЦЯ КОЗАЦЬКОЇ ШАБЛІ”. СПРАВЖНІ ЖИТТЄВІ ЦІННОСТІ У ТВОРІ. СТОСУНКИ МІЖ ДОРОСЛИМИ Й ДІТЬМИ. РОБОТА З ТЕКСТОМ – Світ фантазії, мудрості (продовження)
Мета:
– вчити учнів аналізувати художній твір, оцінювати вчинки героїв; вдосконалювати вміння переказувати найяскравіші фрагменти твору, характеризувати образи головних героїв, висловлювати власні думки про прочитаний твір, дискутувати про значення історичної пам’яті для сучасної людини;
– розвивати аналітичні здібності учнів, уміння робити грунтовні висновки;
– сприяти вихованню в дітей почуття товариськості, доброзичливості, любові до читання, сприяти формуванню національної свідомості, патріотичних почуттів, громадянської позиції, усвідомленню актуальності цих понять у нашому житті.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: портрет письменниці, текст повісті, учнівські малюнки; дидактичний матеріал (тестові завдання, літературний диктант).
Пізнай свій край, себе, свій рід, свій народ,
Свою землю – і ти побачиш свій шлях у житті.
Григорій Сковорода
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
· Назвіть персонажів твору Зірки Мензатюк “Таємниця козацької шаблі”.
Дружна родина Руснаків: тато, мама, їхня донечка Наталочка; легкова машина на ім’я Машка; дядько Богдан; національно свідомий, дуже патріотично налаштований привид; пластуни зі Львова Северин та Василь; родина національно несвідомих чортів: мати, батько та їхній син – молодий, чепурний чортик Антип; “Добірне товариство”, яке складалось із чортів, відьом та відьмаків, пан Щуровський (нині щур) колись був козаком, який зрадив своїх у бою під Берестечком; миршавий та дебелий.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Слово вчителя
Дорогі діти! Ви любите своє рідне село, місто, нашу прекрасну Україну. Дещо з її історії ви вже знаєте. А прочитавши пригодницьку повість Зірки Мензатюк “Таємниця козацької шаблі”, дізналися ще багато цікавого про козацькі часи в Україні, разом з героями відвідали фортеці, замки, історичні заповідники. У своїй казці Зірка пише про вічні цінності українського народу: героїзм, патріотизм, доброзичливість, рішучість та товариськість.
2. Робота з епіграфом
(Учитель читає вголос епіграф уроку, коментує його, залучає до бесіди учнів.)
Який крилатий вираз співзвучний із епіграфом нашого уроку? (Без минулого немає майбутнього)
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
(Учні записують у зошити тему уроку, епіграф)
V. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда
· Пригадайте, як звучала загадка в повісті. (“Не горіх, а тверде; не пани, а в узорах жупани; стрілець їх сватав, та й голову склав”)
· Про який злочин ідеться в повісті? (Коштовну українську реліквію, старовинну козацьку шаблю мають за великі гроші продати за кордон.)
· Хто попередив про цей злочин? (Привид)
· Чим скріпила угоду Наталка з юним чортиком Антипом? (Кров’ю)
· Хто врятував Наталку від відьмаків? (“Ясні кришталеві очі” машини)
· Які річки траплялися на шляху героїв? (Ірпінь, Золочівка, Стрипа, Серет, Гнізна, Золота Липа, Смотрич)
2. Прийом “слідопит”
У повісті багато народних приказок. Згадайте їх.
– Пихи на три штихи.
– Або волю добудеш, або вдома не будеш.
– Вперта коза вовку користь.
– Шелеп щастя в хату.
– Мандрівочка – рідна тіточка.
– Дай, Боже, нашому теляті вовка з’їсти.
3. Характеристика образів
Наталка | Антип | |
Сміливість | Хитрість | |
Довірливість | Підступність | |
Уміння дружити | Самовпевненість | |
Патріотизм | Риси характеру | Безжальність |
Розвинута фантазія | Відсутність патріотизму | |
Любов до пригод | Нахабство | |
Наполегливість | Насмішкуватість |
4. Розв’язування тестових завдань
1. Наймення “Машка” було для машини придумане…
А Наталочкою; Б мамою;
В татом; Г паном Богданом.
2. Уперше машина викликала в Наталочки симпатію…
А своєю новизною; Б своєю красою;
В наклейкою; Г забарвленням.
3. Пан Богдан був…
А письменником; Б математиком;
В політиком; Г істориком.
4. Фортеці й замки є в таких українських містах.
А Олеську, Хусті, Кам’янці-Подільському, Дубні;
Б Кам’янці-Подільському, Кривому Розі, Хусті, Олеську;
В Хусті, Донецьку, Олеську, Моршині;
Г Дубні, Хусті, Ковелі, Олеську.
5. Слово “реліквія” означає.
А річ, що зберігається як пережиток з давніх епох;
Б річ, дорога як пам’ять про минуле;
В відтворення мистецького твору;
Г вид стародавньої зброї.
6. Наталка впала у глибокий кам’яний колодязь.
А у Хотинській фортеці; Б у Тараканівському форті;
В у Дубенському замку; Г в Олеському замку.
7. Роль привида в сюжеті…
А зацікавив Наталочку українською історією;
Б дав усю необхідну інформацію про реліквію;
В дав поштовх до пошуку реліквії;
Г переконав людей в існуванні потойбічного світу.
8. Своє знання вітчизняної історії Наталочка підтвердила тим, що…
А знала значення слова “реліквія”;
Б зацікавилася патріотично налаштованим привидом;
В знала про найбільш визначну козацьку битву під Берестечком;
Г мріяла побувати на місцях козацьких битв.
9. Патріотичну налаштованість Наталчиної родини засвідчує те, що…
А тато носив вишиванку;
Б батьки знали давні замки й фортеці;
В Наталочка мріяла побачити реліквію;
Г усі її члени щиро вирішили врятувати реліквію.
10. Наталочка прагнула вирушити на пошуки реліквії тому, що…
А хотіла покататися на новій машині;
Б мріяла помандрувати Україною;
В цікавилася історією України;
Г хотіла заспокоїти привида.
11. Тато й пан Богдан були подібні захопленістю…
А автомобілями; Б мандрами;
В історією; Г географією.
12. В основу повісті покладено тип мовлення.
А розповідь; Б опис;
В роздум; Г розповідь та опис.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
1. Рефлексія
(Фрази записані на дошці, учні по черзі продовжують одну фразу за бажанням.)
– Я можу порівняти себе з таким героєм твору:… Тому що…
– Мені зовсім не сподобався. Тому що.
2. Слово вчителя
Будьте патріотами! А невід’ємними складниками патріотизму є віра в себе, у свій народ, вірність Батьківщині. Ознаками патріотизму є також шляхетність, висота духу, розуміння важливості збереження живої історичної пам’яті.
V ІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуватися до контрольної роботи за темою “Історичне минуле нашого народу”. Літописні оповіді. Творчість Леоніда Глібова, Олександра Олеся, Зірки Мензатюк”.