Жуль Верн. П’‎ятнадцятилітній капітан. Тема духовного випробування людини в романі Ж. Верна

Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Жуля Верна, показати його внесок у створення жанру науково-пригодницького роману, новаторство письменника в поетизації романтики подорожей, величі науки й знань; розкрити особливості сюжету й композиції твору; здійснити текстуальний аналіз перших двох розділів роману; з’ясувати особливості науково-пригодницького роману; сприяти формуванню в учнів сталого потягу до опанування основ наук, які допоможуть у подальшій соціалізації особистості; активної життєвої позиції школярів.

Обладнання: відео-презентація “Жуль Верн”, виставка книг письменника, фрагмент фільму “П’ятнадцятирічний капітан”.

Єдине благо – знання…

Діоген

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань учнів. Мотивація навчальної діяльності.

На столі вчителя предмети: корабель, перо, книга, глобус.

– Як вони пов’‎язані між собою? Якій людині вони можуть належати? (Людині, що любить мандри, книги.)

– Такі речі могли належати й відомому французькому письменникові Ж. Верну, який розповідав у своїх творах про подорожі й пригоди, про розумних та сміливих людей.

II. Оголошення теми й завдань уроку.

Отже, Жуль Верн запрошує у мандрівку сторінками своєї книги “П’ятнадцятирічний капітан”. Що ж нам відомо про автора? До французького портового міста Нант, де він народився, приходили кораблі з різних країн. Дивлячись на них, хлопчик мріяв про таємничі острови і незвичайні пригоди. Але мрії мріями, а життя життям. Батько майбутнього письменника твердо вирішив,, що його син стане юристом, і відправив його до Парижа, в університет. Однак Жуль Верн не зрадив мрії свого дитинства. Часто голодуючи, працюючи дрібним урядовцем за мізерну зарплату, він все ж таки був твердо переконаний, що стане письменником, і став ним. Він багато і наполегливо працював! У своїх творах передбачив багато відкриттів і винаходів задовго до того, як вони з’явилися в житті. В його книгах змальовані підводний човен, літак, аеростат, радіо, телебачення, кіно, електродвигуни. Він передбачив і космічні польоти, і проникнення в таємниці океану, і пересадку органів.

Творчість Жуля Верна ще за його життя була відома в світі. “Романи Жуля Верна чудові”, – стверджував Лев Толстой. В паперах російського письменника було знайдено малюнки, зроблені ним для своїх дітей. Учений-хімік Д. І. Менделєєв називав французького письменника “науковим генієм” і постійно перечитував його книги. В Україні творчість Жуля Верна була відома завдяки перекладам Марка Вовчка, котра була особисто знайома з письменником.

Перегляд відеофільму про письменника.

Літературна спадщина Жуля Верна налічує понад 1000 томів. Де тільки не побували хоробрі й благородні його герої! Про їхні незвичайні пригоди красномовно свідчать самі, назви жульвернівських книг: “П’ять тижнів на повітряній кулі”, “Навколо світу за 80 днів”, “Таємничий острів”, “Двадцять тисяч льє під водою”, “Із Землі до Місяця”, “Подорож до центру Землі”. Герої його романів – безстрашні мандрівники, вчені, дослідники. Вони потрапляють у дивовижні й

Нестандартні ситуації: розшукують корабель, який зазнав катастрофи (“Діти капітана Гранта”), вирушають у подорож на підводному човні морями і океанами, досліджуючи підводний світ (“Двадцять тисяч льє під водою”), мандрують на повітряній кулі (“П’ять тижнів на повітряній кулі”), здійснюють експедицію в Арктику на завоювання на той час ще не дослідженого Північного полюсу (“Пригоди капітана Гаттераса”).

“Винаходи” жуля Верна

Учитель. Захоплені сучасники називали Ж. Верна “всесвітнім мандрівником”, “чарівником”, “пророком”, “провидцем”, “винахідником без майстерні”. Що ж “винайшов” Ж. Верн? Про це ви дізнаєтесь, якщо пройдете лабіринтом. (Космічний корабель, підводний човен, гелікоптер, ракета з реактивним двигуном, звукове кіно, далекобійна артилерія)

Жуль Верн. П‎ятнадцятилітній капітан. Тема духовного випробування людини в романі Ж. Верна

– Сьогодні ми розпочинаємо знайомство з одним із найвідоміщих науково-пригодницьких романів Жуля Верна “П’ятнадцятирічний капітан”, який разом із романами “Діти капітана Гранта” й “Таємничий острів” складають знамениту так звану географічну трилогію уславленого письменника. Перш за все з’ясуємо, в чому полягають жанрові, сюжетні та композиційні особливості цього твору, а потім розпочнемо його текстуальне дослідження, адже вибір жанру та його побудова приховують у собі ключі до розуміння головного в творі, сенсу авторського задуму, тобто того послання, з яким він звернувся до читачів.

Письменник працював над твором у той час. коли його синові Мішелю було приблизно стільки ж років, скільки й головному героєві – Діку Сенду. Як і для всіх своїх романів. Ж. Верн скрупульозно обирав місце розвитку подій, вибудовував сюжет, а основою для роботи його фантазії були заздалегідь дбайливо підготовлені картки (записи, зроблені з газет і журналів, систематизовані за темами для його майбутніх книжок). Перед тим як сісти за стіл і писати книжку, Ж. Верн чітко окреслював для себе схему майбутнього роману, він уже знав зав’язку, розвиток дії, кульмінацію й розв’язку, дуже добре уявляв головних героїв. “П’ятнадцятирічний капітан” став сімнадцятим романом із серії “Незвичайні морські подорожі”.

Не випадково місцем дії в романі (в його другій частині) було обрано Африку. Це був найменш досліджений на той час континент, тому чимало наукових експедицій було споряджено до Африки в середині XIX ст. Серед них усесвітньо відомими були відкриття славетного англійського мандрівника Девіда Лівінгстона (на його авторитетні дослідження повсякчас посіпається Ж. Верн у романі).

Коли друга частина роману була опублікована у видавництві Етцеля (листопад 1878 р.), письменник на власній яхті “Сен-Мішель III” (у червні того ж року) подорожував Середземним морем, дістався Алжиру, країни на півночі Африки, де на власні очі побачив природу, населення й культуру цього краю.

Жуль Верн. П‎ятнадцятилітній капітан. Тема духовного випробування людини в романі Ж. Верна

Карта до роману “П’ятнадцятирічний капітан” з оригінального видання П. Ж. Етцеля. 1878 р.

Робота зі словником літературознавчих термінів.

Роман – великий за обсягом і складний за будовою твір, часто зі значною кількістю дійових осіб, у якому докладно зображаються життєві події чи явища. Роман дає змогу автору показати історію формування того чи іншого характеру, дослідити певну проблему та вільно пересуватися у просторі й часі.

Пригодницький роман – один із різновидів роману, що наповнений великою кількістю пригод та надзвичайних подій. Йому притаманний напружений, динамічний сюжет, насичений таємницями, загадками, незвичайними подіями і несподіваними поворотами у їхньому розвитку.

Географічний роман – науково обгрунтований роман, в основі сюжету якого лежить географічна помилка.

Самостійна робота в мікрогрупах.

I група.

Користуючись визначенням “пригодницький роман”, довести, що твір Жуля Верна “П’ятнадцятирічний капітан” належить до різновиду пригодницького роману.

II група.

Користуючись визначенням “географічний роман”, довести, що твір Жуля Верна “П’ятнадцятирічний капітан” містить елементи географічного роману.

III. З’ясування рівня первинного сприйняття учнями Тексту роману Жуля Верна “П’ятнадцятирічний капітан”

– Хто з вас читав повний текст роману? Хто читав тільки фрагменти, вміщені у підручнику?

– Поділіться враженнями від прочитання роману Жуля Верна “П’ятнадцятирічний капітан”. Які події вас привабили найбільше? Чим?

– Які герої викликали ваші симпатії, а які – обурення? Чому?

– Що для себе ви відкрили нового В ОПИСІ подій? (Використання наукової інформації.)

– Чи є щось у тексті, що потребує додаткового пояснення? (Морська термінологія, наукова термінологія.)

IV. Аналіз І розділу роману Жуля Верна “П’ятнадцятирічний капітан”

Учитель. Запрошую вас на борт “Пілігрима”. Ми розпочинаємо аналітичне дослідження твору, йдучи “слідом за автором”. Сьогодні місцем нашої мандрівки є І розділ роману “П’ятнадцятирічний капітан”.

– Пригадайте, яку назву має цей розділ та про що в ньому йдеться?

– Поміркуйте, чим є І розділ роману з точки зору композиції? (Це своєрідний пролог і зав’язка сюжетної лінії. Автор знайомить читача з кораблем, його капітаном та пасажирами.)

– Виразно прочитайте перше речення першого розділу. Як ви думаєте, чому Жуль Верн розпочинає роман з точної вказівки часу й місця перебування шхуни-бригу “Пілігрим”?

– Який корабель називають “шхуною-бригом”? Знайдіть пояснення в підручнику або в повному виданні твору.

– Які науки використовують вказівку на координати (“на 43° 37″ південної широти і 165° 19″ західної довготи (від Грінвічського меридіана)”)? (Географія, геодезія, навігація.)

– Знайдіть у тексті І розділу описи шхуни-бригу “Пілігрим”? З’ясуйте призначення корабля. (Китобійна шхуна.) Доведіть, використовуючи ключові слова, що “Пілігрим” був одним із кращих вітрильників свого часу.

Словникова робота.

Слово “Пілігрим” має два значення:

1. Богомолець, прочанин, що мандрує по святих місцях.

2. Мандрівник.

– У якому значенні це слово вжите в якості назви шхуни-бригу?

– Поясніть, як було організовано щорічне полювання на китів. Чому такою малочисельною була постійна команда? Доведіть цитатами з тексту, що китобійний промисел був дуже небезпечною справою. (Описані події відбуваються у 1873 році, коли людині вполювати кита було надзвичайно важко й небезпечно.)

– Доведіть текстом, що головним на “Пілігримі” був Капітан Халл.

– Які важливі проблеми відразу порушує в своєму творі Жуль Верн? (Хижацьке винищення китів з метою наживи.)

– У чому пролягала проблема тогорічного полювання на китів для команди “Пілігрима”?

– Поясніть, чому на борту китобійної шхуни опинилися жінка, дитина, вчений та стара негритянка?

– Знайдіть в тексті І розділу інформацію про місіс Уелдон. Що це була за жінка?

– Що ви дізналися про сина місіс Уелдон?

– Хто Такий кузен Бенедікт? Які новаторські художні засоби використовує Жуль Берн для того, щоб познайомити читачів з цим дивакуватим героєм? (Використання наукової інформації.)

– У сферу яких наук вводить автор читача під час знайомства з кузеном Бенедіктом?

– Поясніть, як ви розумієте характеристику кузена Бенедікта: “в усій довжелезній особі кузена Бенедікта вгадувався вчений, одна з отих сумирних і добрих натур, які все своє життя – ба навіть у сто років! – залишаються дітьми”?

– Хто з вас читав інші романи Жуля Верна? Якого персонажа-науковця вам нагадує кузен Бенедікт? Чим вони схожі? (Це образ географа Паганеля. Обидва вчені одержимі своєю сферою науки й зовсім не пристосовані до життя.)

– Доведіть, що кузен Бенедікт був одержимий своєю роботою? (“…кузен Бенедікт застрахував свою колекцію, заплативши високий внесок. Він уважав її ціннішою за весь китовий жир і вус у трюмі “Пілігрима”.)

– Як перебування на борту “Пілігрима” місіс Уелдон та її супутників змінило плани Капітана Халла?

V. Підсумок.

Учитель. Розвиток науки і техніки в наші дні далеко випередив найсміливіші фантазії Жуля Верна. Нам, власникам мобільних телефонів і персональних комп’ютерів, користувачам Інтернету, сучасникам атомних підводних човнів, корабель капітана Немо не здається чудом. І про космічні польоти ми знаємо сьогодні набагато більше, ніж герої роману Жуля Верна “Із Землі до Місяця”. Але книги письменника і сьогодні залишаються серед найулюбленіших: у них живуть і діють люди сміливого, допитливого розуму і благородного серця. Люди, які щиро вірять в перемогу добра і всіма силами душі ненавидять зло. Саме тому сьогоднішні читачі завжди готові вирушити в будь-яку далеку мандрівку разом із героями Жуля Верна – безстрашним Гаттерасом, веселим Мішелем Арданом, розгубленим Паганелем, благородним Діком Сендом.

VI. Домашнє завдання:

Знати зміст ІІ-ХІІІ розділів І частини роману Жуля Верна “П’ятнадцятирічний капітан”.

У робочих зошитах записати перелік пригод, які сталися з героями роману на морі.

Прослідкуйте на фізичній карті світу маршрути, яким щорічно ходив “Пілігрим”? Чому ці мандрівки були такими довгими за кілометражем та часом? *

Жуль Верн. П‎ятнадцятилітній капітан. Тема духовного випробування людини в романі Ж. Верна


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Жуль Верн. П’‎ятнадцятилітній капітан. Тема духовного випробування людини в романі Ж. Верна