ЖИТТЄВИЙ ШЛЯХ МИХАЙЛА ОПАНАСОВИЧА БУЛГАКОВА. УКРАЇНСЬКІ СТОРІНКИ БІОГРАФІЇ ПИСЬМЕННИКА. ЗНАЙОМСТВО З ПОВІСТЮ БУЛГАКОВА СОБАЧЕ СЕРЦЕ: СЮЖЕТ І ОПОВІДНА СИСТЕМА ТВОРУ – ЛІТЕРАТУРА XX-XXI СТОЛІТЬ
Мета: ознайомити учнів із біографією М. О. Булгакова, її українськими сторінками, проаналізувати сюжет і оповідну систему твору; розвивати аналітичне та критичне мислення, уміння працювати в групі та в парі, створювати проект; прищеплювати інтерес до особистості та творчості Булгакова.
Компетентності, що формуються: предметні – уміння розповідати про життя і творчість М. О. Булгакова, зміст повісті “Собаче серце”, називати етапи розвитку сюжету твору, характеризувати оповідну систему повісті; ключові – інформаційно-цифрова компетентність (уміння діяти за алгоритмом; уміння використовувати інтернет-ресурси для отримання нових знань), спілкування державною мовою (уміння тлумачити поняття, висловлювати думки, почуття, погляди).
Обладнання: повний текст повісті М. О. Булгакова “Собаче серце”, матеріали для презентації повідомлення (проекту) учнів.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу та первинного закріплення знань, умінь, навичок.
Перебіг уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Учитель ознайомлює учнів із результатами контрольної роботи, вказує на типові помилки, зачитує найкращі роботи.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Бесіда
(Запитання для бесіди див. у 1-му варіанті уроку №62.)
Слово вчителя
(Текст подано в електронному додатку.)
III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ, ФОРМУЛЮВАННЯ РАЗОМ З УЧНЯМИ МЕТИ УРОКУ
IV. СПРИЙНЯТТЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Повідомлення учнів
Група біографів презентує розповідь (або проект) про біографію М. О. Булгакова, зв’язок письменника з Україною. Клас складає хронологічну таблицю “Життя М. О. Булгакова”.
(Зразок розповіді подано в електронному додатку.)
Слово вчителя
ПЛАН
1. Літературні джерела повісті М. О. Булгакова “Собаче серце”.
2. Основні персонажі та події твору.
3. Походження назви повісті.
(Текст виступу вчителя подано в електронному додатку.)
Гра “Хто? Як? Чому?” (робота в групах)
Складіть 5 питань за змістом твору М. О. Булгакова “Собаче серце”. Перша група складає питання, що починаються словом хто, друга група – словом як (або словами яким чином), третя група – словом чому.
Групи перевіряють знання тексту твору за допомогою складених у класі питань.
Бесіда
1. Що вас вразило під час читання повісті? Із яким почуттям ви закінчили її читати?
2. Поміркуйте, чому повість має підзаголовок “Жахлива історія”.
3. Простежте, від чийого імені ведеться оповідь у різних частинах повісті.
4. Для чого, на вашу думку, Булгаков застосував прийом зміни оповідача?
Словесне малювання
1. Опишіть день Пилипа Пилиповича до зустрічі з Шариком. Що вам імпонує в його поведінці, а з чим ви не згодні?
2. Словесно намалюйте дві ілюстрації: “Шарик і професор Преображенський” та “Шариков і професор Преображенський”.
Виконання завдання (робото в порох)
Виділіть у повісті елементи сюжету: експозицію, зав’язку, розвиток дії і т. д. Запишіть їх.
Пара учнів представляє результати роботи, клас корегує відповідь.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО НА УРОЦІ
Бесіда
1. У який період жив і писав Михайло Булгаков?
2. Твори яких жанрів створив письменник?
3. Якими були відносини письменника з офіційною владою?
4. Що пов’язувало Булгакова з Україною? Творчістю кого зі співвітчизників він захоплювався?
5. Коли було створено та опубліковано повість “Собаче серце”?
6. Із яким твором ця повість близька за сюжетом?
VI. ОГОЛОШЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Написати твір-мініатюру на тему “Чому експеримент професора Преображенського зазнав невдачі?”.





Related posts:
- ОСОБЛИВОСТІ КОНФЛІКТУ ПОВІСТІ М. О. БУЛГАКОВА СОБАЧЕ СЕРЦЕ. ДИНАМІКА ОБРАЗУ ШАРИКОВА У ТВОРІ – ЛІТЕРАТУРА XX-XXI СТОЛІТЬ Мета: розглянути з учнями конфлікт повісті “Собаче серце”, визначити його учасників, простежити за розвитком образу Шарикова, обговорити зміст назви твору; розвивати аналітичне та критичне мислення, вміння узагальнювати, формулювати та аргументувати власну позицію, коректно вести дискусію; виховувати людяність, повагу до моральних цінностей. Компетентності, що формуються: предметні – уміння презентувати рецензію на твір кіномистецтва, розкривати особливості конфлікту […]...
- Аналіз повісті Булгакова “Собаче серце” Михайло Булгаков це визнаний автор, твори якого користуються популярністю у читачів і сьогодні. Такі твори як Майстер і Маргарита, Фатальні яйця, Біла гвардія проходять навіть за шкільною програмою. Ми ж хочемо зробити розбір іншого літературного шедевру від Булгакова. Читайте нижче аналіз повісті “Собаче серце”. Історія створення повісті “Собаче серце” Повість написана в 1925 році, опублікована […]...
- Твір за повістю “Собаче серце” Булгакова Улюблений багатьма письменник двадцятого століття Михайло Булгаков є, по своїй суті, містичним автором, так як він часто пророкував в своїх творах. В іронічній повісті “Собаче серце” автор дав волю уяві, думаючи, що твір ніколи не буде надруковано. У своєму творі Булгаков відкрито показав до чого можуть привести наслідки революції. Письменник гостро показує державний і соціальний […]...
- ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ МИХАЙЛА БУЛГАКОВА. БУЛГАКОВ І КИЇВ. РОМАН “МАЙСТЕР І МАРГАРИТА”, ЙОГО ДЖЕРЕЛА. ОСОБЛИВОСТІ КОМПОЗИЦІЇ – “РОМАН У РОМАНІ” – ПОЕЗІЯ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ ХХ ст Мета (формувати компетентності): предметні (поглиблені знання про особливості розвитку літератури першої половини ХХ ст.; знання про життя та творчість М. Булгакова, про роман “Майстер і Маргарита”; читацьку активність); ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності; комунікативні: навички спілкування в колективі; інформаційні: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її; громадянські: повагу до Батьківщини, гордість за її талановитих […]...
- Минуле, дійсне і майбутнє Шарикова – за повістю М. А. Булгакова “Собаче серце” – 11 клас – МИХАЙЛО БУЛГАКОВ – ТВОРИ З ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ Останнім часом дуже гостро постає питання про відповідальність кожної людини за результати своєї праці. Праці в найширшому смислі слова. Численні безвідповідальні експерименти над природою призвели до екологічної катастрофи. Результати непродуманих соціальних експериментів ми постійно відчуваємо на собі. Про один біосоціальний експеримент мова йде в повісті М. Булгакова “Собаче серце”. Суто наукова цікавість професора Преображенського, який […]...
- СТЕНДАЛЬ. ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ ПИСЬМЕННИКА. СИНТЕЗ РОМАНТИЗМУ Й РЕАЛІЗМУ В ЙОГО ТВОРЧОСТІ. НОВЕЛА “ВАНІНА ВАНІНІ”. ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ. СЮЖЕТ. КОМПОЗИЦІЯ ТВОРУ. ІСТОРИРИЧНА ОСНОВА ТВОРУ – ВІД РОМАНТИЗМУ ДО РЕАЛІЗМУ Мета: формування предметних компетентностей: ознайомити учнів із основними етапами життєвого та творчого шляху Стендаля, історією створення новели “Ваніна Ваніні”; розвивати вміння визначати особливості творчої манери письменника; виховувати повагу до життєвих цінностей, розуміння призначення справжнього митця; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в групі; інформаційної: розвивати навички роботи […]...
- Фатальні експерименти – за повістю М. А. Булгакова “Собаче серце” – 11 клас – МИХАЙЛО БУЛГАКОВ – ТВОРИ З ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ Повість “Собаче серце” була написана в 1925 році. Головний герой – професор медицини Пилип Пилипович Преображенський, який займається модною на той час проблемою омолодження людського організму. М. Булгаков не випадково наділяє героя прізвищем, яке відповідає його якостям. Професор займається євгенікою, тобто наукою про поліпшення, цілковиту зміну біологічної природи людини. Це дуже талановитий учений, відданий своїй […]...
- Сенс і тема повісті “Собаче серце” Булгакова Булгаков написав багато оповідань і повістей, але жодні з них не були написані просто так, без якогось таємного, тонкого натяку. У кожному своєму творі він розкриває за допомогою дотепної і спритною сатири якусь таємницю або давав відповідь на давно хвилює всіх. Так і повість “Собаче серце” несе в собі щось більше, ніж розповідь про перетворення […]...
- Аналіз повісті Булгакова “Собаче серце” – коротко Повість “Собаче серце” є одним з культових творів М. Булгакова, чия біографія була оповита містичними подіями. Варто сказати, що твір було написано в 1925 році, але через жорстку цензуру отримало право на публікацію лише в 1987 році. На перший погляд здається, що твір з роду фантастики. В його основу лягає сюжет про неймовірний експерименті, в […]...
- Л. М. ТОЛСТОЙ. ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ ПИСЬМЕННИКА. ТВОРЧІСТЬ Л. М. ТОЛСТОГО ЯК ЯВИЩЕ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ. ДУХОВНІ Й ТВОРЧІ ШУКАННЯ ТА ЗДОБУТКИ ПИСЬМЕННИКА – ВІД РОМАНТИЗМУ ДО РЕАЛІЗМУ Мета: формування предметних компетентностей: згадати разом із учнями про особливості доби реалізму у мистецтві та літературі, ознайомити із біографією Л. М. Толстого; визначитися із духовними та творчими пошуками й прагненнями Толстого; розвивати навички аналізу життя митця і впливу на його творчість; сприяти формуванню інтересу до літератури; виховувати мислячу людину, що вміє аналізувати, порівнювати, висловлювати свою […]...
- ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ РЕЯ ДУГЛАСА БРЕДБЕРІ. ПОНЯТТЯ ПРО АНТИУТОПІЮ. ТРИВОГА ЗА МАЙБУТНЄ СУСПІЛЬСТВА В РОМАНІ-АНТИУТОПІЇ 451 ЗА ФАРЕНГЕЙТОМ – ЛІТЕРАТУРА XX-XXI СТОЛІТЬ Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю Р. Д. Бредбері, поняттям “антиутопія”, історією розвитку жанру роману-антиутопії, визначити риси антиутопії в романі “451° за Фаренгейтом”; розвивати літературознавчу компетентність, уміння працювати в групі, усне мовлення; прищеплювати інтерес до творчості Бредбері, науково-фантастичної літератури. Компетентності, що формуються: предметні – уміння розповідати про життя і творчість Р. Д. Бредбері, визначати […]...
- Сенс двох перетворень Шаріка в повісті Булгакова “Собаче серце” Видатним створенням М. Булгакова стала повість “Собаче серце”. Написана в 1925 році, вона не була надрукована за життя письменника. Рукопис була конфіскована у автора при обшуку в 1926 році і заборонена до друку. Опублікувати її вдалося лише в 1987 році. Безліччю ниток повість була пов’язана з дійсністю 1920-х років. У ній показані епоха непу, засилля […]...
- Композиція повісті Булгакова “Собаче серце” Булгаков для повісті “Собаче серце” вибрав кільцеву композицію. Вся історія починається з розповіді пса Шарика, про його важкої голодної долі на вулиці. Композиційними елементами стає післяреволюційний настрій, погана погода, роздум собаки про своє існування і життя простого народу. Далі Шарика “підбирає” Преображенський. Тут закладається сюжет твору. Пес потрапляє в обстановку де його лікують, годують і […]...
- Річард Бах (нар. 1936). Чайка Джонатан Лівінгстон. Сюжет твору Р. Баха як філософська метафора людського буття – ЛІТЕРАТУРА ХХ-ХХІ ст. У ПОШУКАХ СЕБЕ І ВИСОКОГО ПОЛЬОТУ Мета: – Навчальна: продовжити знайомство з творчістю Річарда Баха; опрацювати зміст повісті та її проблематику; працювати над умінням учнів аналізувати прозовий твір; – Розвивальна: розвивати уміння переказувати текст; розвивати читацьку активність учнів; – Виховна: виховувати в учнів прагнення долати стереотипи, бажання розкривати в собі безмежні можливості людської особистості. Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань. […]...
- Проблема моральної свідомості особистості в повісті Булгакова “Собаче серце” Розповідь Булгакова Собаче серце присвячений ролі інтелігенції та її участі в долі народу, причому типовий для 1920-х років в Росії побутової фон поєднується в оповіданні з елементами фантастики. Головний герой оповідання, професор Преображенський – це типовий інтелігент, який служить науці і хоче, як лікар, допомагати будь-якому нужденному в цьому людині, гарному або поганому. Цими його […]...
- Головний підсумок повісті Булгакова “Собаче серце” Булгаков своєю повістю “Собаче серце” піднімає дуже актуальні на той час теми. В першу чергу це відношення до простої людини в післяреволюційні роки. Адже не завжди політичні дії збігалися з бажанням робітничого класу. Життєвий занепад в країні і розруха не тільки на вулицях, але і в “головах” давали невтішні підсумки. Більшість громадян просто розчарувалися в […]...
- ДЖЕРОМ ДЕВІД СЕЛІНДЖЕР. ЖИТТЄВИЙ ТА ТВОРЧИЙ ШЛЯХ ПИСЬМЕННИКА. ФІЛОСОФСЬКО-ЕСТЕТИЧНА КОНЦЕПЦІЯ ТВОРЧОСТІ ДЖ. Д. СЕЛІНДЖЕРА – СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА Мета: формування предметних компетентностей: ознайомити учнів із життям та творчістю Дж. Д. Селинджера, розкрити особливості філософсько-естетичної концепції творчості письменника; розвивати навички роботи у групах, культуру усного мовлення; прищеплювати любов до літератури, естетичний смак; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в групі; інформаційної: розвивати навички роботи із джерелами […]...
- ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ АМЕРИКАНСЬКОГО ПИСЬМЕННИКА ЕРІКА СІГЕЛА. ПОВІСТЬ Е. СІГЕЛА ІСТОРІЯ ОДНОГО КОХАННЯ І ФЕНОМЕН МАСОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ – ЛІТЕРАТУРА XX-XXI СТОЛІТЬ Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю Е. Сігела, поняттям “масова література”, перевірити знання змісту повісті “Історія одного кохання”, виявити у творі ознаки належності до масової літератури; розвивати аналітичне та критичне мислення, вміння узагальнювати, коректно вести дискусію; прищеплювати інтерес до творчості Е. Сігела, виховувати літературний смак. Компетентності, що формуються: предметні – уміння розповідати про життя […]...
- ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ ФРАНЦА КАФКИ – АВСТРІЙСЬКОГО ПИСЬМЕННИКА-МОДЕРНІСТА. СВОЄРІДНІСТЬ СВІТОБАЧЕННЯ ТА ЙОГО ХУДОЖНЬОГО ВТІЛЕННЯ В НОВЕЛІ “ПЕРЕВТІЛЕННЯ” – ІЗ ЛІТЕРАТУРИ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ ХХ ст Мета (формувати компетентності): предметні (поглиблені знання про модернізм та його вплив на літературу; знання про життя та творчість Ф. Кафки; читацьку активність); ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності; комунікативні: навички спілкування в колективі та толерантне ставлення до почуттів і думок оточуючих; інформаційні: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її; загальнокультурні: прагнення до літературної освіти, естетичний […]...
- ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ КЛАСИКА ЄВРЕЙСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ XIX-XX СТОЛІТЬ ШОЛОМ-АЛЕЙХЕМА. ТЕМАТИКА ТА ЖАНРОВА СВОЄРІДНІСТЬ ТВОРУ ТЕВ’Є-МОЛОЧАР – ЛІТЕРАТУРА XX-XXI СТОЛІТЬ Мета: ознайомити учнів з біографією Шолом-Алейхема, історією створення повісті “Тев’є-молочар”, схарактеризувати оповідну систему твору, його жанр, сформулювати тему повісті та теми її частин; розвивати навички аналізу епічного твору, критичне мислення, літературознавчі компетентності, розширювати історичний світогляд; прищеплювати інтерес до особистості та творчості письменника, повагу до національних традицій інших народів. Компетентності, що формуються: предметні – уміння розповідати […]...
- ДО ВИВЧЕННЯ ПОВІСТІ СОБАЧЕ СЕРЦЕ – МИХАЙЛО ОПАНАСОВИЧ БУЛГАКОВ (1891-1940) – НА ЗАХИСТІ ВІЧНИХ ЦІННОСТЕЙ: ІЗ ЛІТЕРАТУРИ ХХ СТОЛІТТЯ У ТВОРЧІЙ МАЙСТЕРНІ ПИСЬМЕННИКА ПРО ІСТОРІЮ СТВОРЕННЯ ТА ПУБЛІКАЦІЮ ПОВІСТІ “СОБАЧЕ СЕРЦЕ” У січні 1925 р. на замовлення часопису “Недра” Михайло Булгаков розпочав роботу над новою повістю. Спочатку вона називалася “Собаче щастя. Жахлива історія”, але незабаром письменник змінив назву на “Собаче серце”. Його сюжет перегукується з романом відомого англійського письменника-фантаста Герберта Веллса “Острів доктора Моро”, […]...
- Аналіз “Собаче серце” Булгаков Рік написання – повість написана в 1925 році. Історія створення – твір створюється швидко – за три місяці, розходиться в самвидаві, однак опубліковано на батьківщині тільки в 1986 році в період перебудови. Тема – неприйняття насильницького втручання в історію, політичних змін в суспільстві, тема людської натури, її природи. Композиція – кільцева композиція, заснована на образі […]...
- Твір “Актуальність повісті “Собаче серце”” Творчість Михайла Булгакова актуальне в будь-який час. Так його твір “Собаче серце” піднімає проблеми, які існують і в наш час. Хоч повість була написана близько 100 років тому. Зміст твору Михайло Булгаков застав складні часи. Країна переживала серйозні зміни. Все старе і звично йшло в небуття. Росія звикала до інших принципів і звичаїв. Так зароджувався […]...
- ЖИТТЄВИЙ ШЛЯХ М. ДЕСЕРВАНТЕСА. ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ РОМАНУ “ДОН КІХОТ”. ПАРОДІЙНИЙ ХАРАКТЕР ТВОРУ – ВІДРОДЖЕННЯ Мета: ознайомити учнів із біографією Сервантеса, поняттям “пародія”, історією створення роману про Дон Кіхота, виявити відмінності між твором Сервантеса і лицарськими романами; розвивати вміння конспектувати лекцію, навички порівняльного аналізу; розширювати культурний світогляд, прищеплювати інтерес до творчості Сервантеса. Обладнання: хрестоматія, портрет М. де Сервантеса, таблиця “Порівняльна характеристика лицарських романів і роману М. де Сервантеса “Дон Кіхот”” […]...
- Написання твору-роздуму “Що в житті людини найцінніше?” (за повістю Ч. Діккенса “Різдвяна пісня в прозі”) – ЛІТЕРАТУРА І МОРАЛЬНЕ ВДОСКОНАЛЕННЯ ЛЮДИНИ – І семестр Мета: вчити писати твір-роздум, складати план до твору; розвивати зв’язне мовлення; виховувати повагу до справжніх життєвих цінностей. Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення. ХІД УРОКУ I. Актуалізація опорних знань Перевірка домашнього завдання Які уроки я виніс із повісті Ч. Діккенса “Різдвяна пісня в прозі”? (Діти можуть зазначити, що вони зрозуміли: не можна бути жадібними, байдужими […]...
- Стилістика повісті “Собаче серце” За стилістикою повість відноситься до політичного памфлету, науково-фантастичної антиутопії або пародії на пролетаріат. Критики трактували цю повість по-різному, висловлюючи свою думку. Все це через неоднозначність сприйняття твору і різноманіття використовуваних художніх засобів. Стиль мови в творі розмовний, рідше науковий і художній. Розмовний стиль проявляється у висловлюваннях, властивих персонажам по їх соціальному статусу. Так, Швондер використовував […]...
- А. П. ЧЕХОВ. ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ ПИСЬМЕННИКА. ТВОРЧІСТЬ АНТОНА ЧЕХОВА ЯК ЯВИЩЕ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ. ОПОВІДАННЯ “АГРУС” – ВІД РОМАНТИЗМУ ДО РЕАЛІЗМУ Мета: формування предметних компетентностей: зацікавити учнів особистістю А. П. Чехова, ознайомити з поняттями комічне, гумор, іронія, сатира, епічний твір, оповідання, темою та ідеєю оповідання “Агрус”; розвивати навички роботи з конспектом, текстом, творчу уяву, мислення; прищеплювати інтерес до літератури, читання, спонукати до уважності, швидкої реакції; сприяти вихованню найкращих рис характеру; формування ключових компетентностей: уміння навчатися: розвивати […]...
- ОЛЕКСАНДР БЛОК “НЕЗНАЙОМА”. ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ ПИСЬМЕННИКА О. БЛОК – НАЙВИДАТНІШИЙ ПОЕТ РОСІЙСЬКОГО СИМВОЛІЗМУ. ОБРАЗ НЕЗНАЙОМОЇ ЯК ВТІЛЕННЯ ВІЧНОЇ ЖІНОЧНОСТІ, ЙОГО ПРОТИСТАВЛЕННЯ СВІТУ НИЦОЇ ПРОЗИ ЖИТТЯ – ПОЕЗІЯ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ ХХ ст Мета (формувати компетентності): предметні (поглиблені знання про поезію Срібної доби; знання про життя та творчість О. Блока; читацьку активність); ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності; комунікативні: навички спілкування в колективі та толерантне ставлення до думок оточуючих; інформаційні: уміння самостійно знаходити потрібну інформацію та презентувати її; здоров’язбережувальні: розуміння необхідності здорового способу життя; загальнокультурні: прагнення до літературної […]...
- ОСКАР УАЙЛЬД. ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ. ЕСТЕТИЗМ, ІМПРЕСІОНІСТИЧНІСТЬ СТИЛЮ УАЙЛЬДА – ПИСЬМЕННИКА АНГЛІЙСЬКОГО РАННЬОГО МОДЕРНІЗМУ – ТРАДИЦІЇ І НОВАТОРСЬКІ ЗРУШЕННЯ В ПОЕЗІЇ СЕРЕДИНИ – ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XIX СТ Мета: формування предметних компетентностей: ознайомити з життям і творчістю письменника, зацікавити ними; допомогти усвідомити ідейно-художні особливості “Передмови” до роману “Портрет Доріана Грея”; розвивати навички сприйняття інформації на слух, виокремлення головного, уміння розкривати зміст афоризмів, пояснювати парадокси; виховувати високі моральні якості, естетичний смак; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички […]...
- Суперечка професора Преображенського і доктора Борменталя про “собаче серце” У повісті Булгакова між двома видатними умами медицини професором Преображенським і доктором Борменталем виник якийсь спір, з приводу Шарикова. Операція увінчалася успіхом і “пес” почав змінюватися. Що ж буде далі? Теорія Івана Арнольдовича про те, що “піддослідний” зможе “перерости” в повноцінну і розвинену особистість викликала явне сумнів у Преображенського. І дійсно, чи зможе Шариков стати […]...
- ТРАДИЦІЇ РЕАЛІЗМУ XIX ст. ТА ЇХНЯ ВЗАЄМОДІЯ З НОВИМИ ЛІТЕРАТУРНИМИ ТЕЧІЯМИ НА ПОЧАТКУ ХХ ст. ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ ОЛЕКСАНДРА КУПРІНА. КУПРІН ТА УКРАЇНА. РОМАНТИЧНЕ КОХАННЯ – ОДНА З ПРОВІДНИХ ТЕМ ТВОРЧОСТІ ПИСЬМЕННИКА – ІЗ ЛІТЕРАТУРИ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ ХХ ст Мета (формувати компетентності): предметні (поглиблені знання про реалізм та його вплив на літературу; знання про життя та творчість О. Купріна; читацьку активність); ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності; комунікативні: навички спілкування в колективі; інформаційні: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її; загальнокультурні: прагнення до літературної освіти, естетичний смак, світогляд). Тип уроку: урок засвоєння нових знань […]...
- ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ РОМАНУ У ВІРШАХ ЄВГЕНІЙ ОНЄГІН. СПЕЦИФІКА ЖАНРУ, СЮЖЕТ І КОМПОЗИЦІЯ ТВОРУ – ВЗАЄМОДІЯ РОМАНТИЗМУ І РЕАЛІЗМУ Мета: ознайомити учнів з історією створення О. С. Пушкіним роману у віршах “Євгеній Онєгін”, поняттям “роман у віршах”, виявити ознаки жанру в творі, проаналізувати сюжет і композицію роману; розвивати літературознавчу компетентність, аналітичне мислення, вміння формулювати та обстоювати свою позицію, вміння узагальнювати та працювати в парі; прищеплювати інтерес до творчості Пушкіна. Компетентності, що формуються: предметні – […]...
- Андрій Малишко. Життєвий та творчий шлях письменника Мета. ознайомити одинадцятикласників з біографією та творчими здобутками поета, розкрити неповторну образність поезії А. Малишка. Тип уроку. комбінований. Обладнання. портрет А. Малишка, виставка творів, епіграф. Хід уроку I. Організаційна частина. II. Актуалізація і корекція опорних знань. Запитання для учнів. 1. У чому, на вашу думку, секрет особливої популярності роману “Тигролови” І. Багряного на Заході? 2. […]...
- ВОЛТ ВІТМЕН. ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ ПИСЬМЕННИКА. ВІТМЕН – АМЕРИКАНСЬКИЙ ПОЕТ-НОВАТОР. ЗБІРКА “ЛИСТЯ ТРАВИ”, ЇЇ ПРОВІДНІ ТЕМИ Й МОТИВИ – ТРАДИЦІЇ І НОВАТОРСЬКІ ЗРУШЕННЯ В ПОЕЗІЇ СЕРЕДИНИ – ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XIX СТ Мета: формування предметних компетентностей: допомогти учням з’ясувати тенденції розвитку світової літератури в ІІ половині ХІХ століття; ознайомити з особистістю й новаторськими шуканнями Волта Вітмена; розвивати навички самостійної роботи з додатковою літературою, сприйняття інформації на слух, виокремлення головного, коментування художніх творів новаторської форми; виховувати естетичні почуття, прагнення пізнання, розширення свого світогляду; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: […]...
- Розвиток усного зв’язного мовлення. Дискусія “Що таке істина?” за романом Михайла Булгакова “Майстер і Маргарита” – ІЗ ЛІТЕРАТУРИ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ XX СТ. – І семестр Мета: підсумувати й узагальнити знання учнів про ідейно – художні особливості роману “Майстер і Маргарита”, поглибити розуміння його проблем та майстерності автора; розвивати усне зв’язне мовлення, уміння обгрунтовувати свою думку, наводити приклади з тексту, проводити паралелі з життям; виховувати толерантність, культуру поведінки, найкращі людські якості. Обладнання: пам’ятка для ведення дискусії, портрет письменника, видання твору, ілюстративні […]...
- ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ МИХАЙЛА СТЕЛЬМАХА “Мене все життя ваблять і хвилюють зорі – Їхня довершена і завжди нова краса і Таємнича мінливість, і дивовижні розповіді Про них. Та й перші спогади мого дитинства Починаються з зірок.” Михайло Панасович Стельмах народився 24 травня 1912 року в селі Дяківцях Літинського району на Вінничині в незаможній родині. Його дід Дем’ян був невільником пана […]...
- ШАРЛЬ БОДЛЕР. ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ ПИСЬМЕННИКА. Ш. БОДЛЕР – ПІЗНІЙ РОМАНТИК І ОДИН ІЗ ЗАЧИНАТЕЛІВ СИМВОЛІЗМУ. СВІТОГЛЯД Й ЕСТЕТИЧНІ ПОГЛЯДИ БОДЛЕРА. ЗБІРКА “КВІТИ ЗЛА”. ПРОТИСТАВЛЕННЯ ДІЙСНОСТІ Й ІДЕАЛУ ЯК СЕМАНТИКО-ОБРАЗНА ВІСЬ ЗБІРКИ. ТРАДИЦІЙНІСТЬ І СВОЄРІДНІСТЬ РОЗВ’ЯЗАННЯ ПРОБЛЕМИ “ПОЕТ І НАТОВП” У ПОЕЗІЇ “АЛЬБАТРОС” – ТРАДИЦІЇ І НОВАТОРСЬКІ ЗРУШЕННЯ В ПОЕЗІЇ СЕРЕДИНИ – ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XIX СТ Мета: формування предметних компетентностей: ознайомити учнів із життям та творчістю, естетичними поглядами Ш. Бодлера; розкрити роль поета у формуванні мистецтва символізму; розвивати навички виразного читання та аналізу поетичного твору, вчити учнів виражати власні судження; прищеплювати прагнення розуміти мову мистецтва; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування […]...
- Твір за повістю “Записки юного лікаря” Булгакова Сьогодні я прочитала повість Булгакова Записки юного лікаря. Дана робота являє собою цикл із семи оповідань, які в цілому знайомлять нас з життям молодого доктора. А зараз ми напишемо твір за повістю Записки юного лікаря, зробивши її короткий аналіз. Почавши читання перших сторінок роботи Булгакова, яка відноситься до ранніх творів письменника, розумієш, що неможливо зупинитися. […]...
- ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ МІЛОРАДА ПАВИЧА. УТІЛЕННЯ В ОПОВІДАННІ “КІМНАТА, У ЯКІЙ ЗНИКАЮТЬ КРОКИ” ОЗНАК ПОСТМОДЕРНІЗМУ – ЛІТЕРАТУРА ОСТАННІХ ДЕСЯТИЛІТЬ ХХ – ПОЧАТКУ ХХІ ст Мета (формувати компетентності): предметні (знання про життя і творчість М. Павича, розуміння особливостей його постмодерністських творів; читацьку активність); ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності; комунікативні: навички спілкування в колективі; інформаційні: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її; загальнокультурні: прагнення до літературної освіти, естетичний смак, світогляд). Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їхній […]...
- І. Багряний. Життєвий і творчий шлях письменника. Публіцистика І. Багряного. Лист Чому я не хочу вертатись до СРСР Мета. розповісти учням про трагічну долю письменника-емігранта; дати уявлення про велику популярність творів за кордоном; виховувати старшокласників сильними особистостями на прикладі життя письменника та його літературних героїв. Тип уроку. комбінований. Обладнання. портрет І. Багряного, лист І. Багряного “Чому я не хочу вертатись до СРСР”, критичний матеріал, епіграф. Хід уроку I. Організаційна частина. II. Перевірка засвоєних […]...