Жартівлива народна пісня – НАРОДНІ ПІСНІ
Матеріал уроку. Українська жартівлива народна пісня “Грицю, Грицю”.
Мета. Ознайомити учнів з жанром української пісенної творчості – жартівливими піснями; розкрити природний гумор, відображення розуму, спритності та дотепності у жартівливих піснях; розвивати навички виразного читання, пам’ять, увагу; виховувати шанобливе ставлення до української пісенної культури.
Обладнання. Запис пісні “Грицю, Грицю”, таблиця для розпитування № 3.
Хід уроку
I. Мовна розминка.
1. Вправа на формування уміння слухати і говорити. Гра “Збільш речення”.
Учитель пропонує дітям речення з двох слів. Вони повинні доповнювати його щоразу новим словом.
Гриць працює.
Гриць працює на заводі.
Гриць довго працює на заводі…
2. Гра “Доберіть риму”.
– Швидко слово називай,
Йому риму добирай.
Чоботи – … їсти – … хліб – …
Телята – … дрова – … робити – …
3. Розпитування.
За таблицею № 3 (додаток 3) рядочки 4-5 з голосними [и], [о], [е].
II. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Слухання легенди.
– Послухайте одну народну легенду: “Якось Бог вирішив наділити дітей світу талантами. Французи обрали елегантність і красу, угорці – любов до господарювання, німці – дисципліну і порядок, росіяни – владність, поляки – здатність до торгівлі, італійці одержали хист до музики.
Обдаруваши всіх, підвівся Бог зі свого трону і раптом побачив у куточку дівчину. Вона була босою, одягнутою у вишивану сорочку, руса коса переплетена синьою стрічкою, а на голові вінок із червоної калини.
– Хто ти? Чого плачеш? – запитав Господь.
– Я – Україна, а плачу, бо стогне земля моя від пролитої крові та пожеж. Сини мої на чужині, на чужій роботі, у своїй хаті немає правди і волі.
– Чого ж ти не підійшла до мене раніше? Я всі таланти роздав. Як же зарадити твоєму горю?
Дівчина хотіла вже йти, та Господь Бог, піднявши правицю, зупинив її,
– Є у мене дар, який уславить тебе на цілий світ. Це – пісня.
Узяла дівчина-Україна дарунок і міцно притисла його до серця. Вклонилася низенько Всевишньому і з ясним обличчям і вірою понесла пісню в народ. З тих пір дивують увесь світ українські пісні”.
2. Бесіда.
– Як ви гадаєте, чому я почала свою розповідь саме про пісню?
– Яку тему ми сьогодні будемо продовжувати вивчати?
– Що таке народна пісня?
– Які народні пісні знаєте?
– Сьогодні на уроці ми ознайомимося з одним із яскравих музичних жанрів української пісенної творчості. Але щоб назвати цей жанр, вам потрібно буде знайти одну із його основних рис, відгадавши загадку. Ось вона:
Негренята босоногі
Жартували з носорогом.
Глянь, шкарпетку носоріг
Начепив собі на ріг.
– Це – жарт. Українському народу притаманна ця риса. Жарт, гумор, дотепність допомагають у житті, створюють гарний настрій.
– А як же тоді називаються пісні, яким властива ця особливість виконання? (Жартівливі.)
– Жартівливі пісні створювались українським народом надзвичайно легко і швидко, неначе з однієї іскорки. Вони потребують аудиторії, бо розраховані на співучасть, на те, щоб дотеп, каламбур, жарт був почутий, розрадив і розвеселив слухачів. Жартівливі пісні часто виконують як приспівки до танцю. У народних жартівливих піснях звучить протиставлення бідних і багатих, щедрих і скупих, роботящих і ледарів, скромних і хвалькуватих, примітних і незугарних, кмітливих і недотеп, красивих і поганих на вроду.
III. Опрацювання пісні “Грицю, Грицю”.
1. Слухання пісні у записі.
– Хто є головним персонажем пісні?
2. Словникова робота.
Читання колонок слів за вчителем у різному темпі.
Де хліб
Іди їсти
Печи сісти
Рубай дрова
Порвані болять
Ніженьки чоботи
3. Самостійне читання пісні учнями.
– Про що ця пісня?
– Що в ній засуджується?
– Доведіть, що вона жартівлива.
– Яким ви уявляєте Гриця? Опишіть його.
4. Вправи на розвиток швидкості читання.
А) Мовно-логічне завдання.
– Користуючись текстом пісні, утворіть зі слів словникової роботи словосполучення, які зустрічаються у творі.
Б) Інтонаційне читання (робота у парі).
– Прочитайте ці словосполучення з інтонацією, якої вимагають розділові знаки, що є у пісні.
5. Інсценізація пісні (робота в групах).
6. Хвилинка творчості.
– Що можна зобразити на ілюстрації до жартівливої пісні “Грицю, Грицю”?
7. Робота в зошиті (с. 26).
IV. Підсумок уроку.
– Із яким жанром української народної пісенної творчості ви ознайомилися на уроці?
– Які особливості жартівливих пісень?
– Що народ засуджує у пісні “Грицю, Грицю”?