Жанрово-тематичне розмаїття лірики О. Пушкіна
Мета: поглибити знання учнів про лірику О. Пушкіна; формувати читацькі навички дослідницького характеру, уміння формулювати та висловлювати власні судження, аналізувати ліричні твори; сприяти формуванню гуманної особистості.
Обладнання: портрет О. Пушкіна, гроно на тему “Пушкін”.
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування на їх основі умінь та навичок.
…І думи в голові хвилюються безсонні,
І рими легко так назустріч їм ідуть,
І пальці до пера вже тягнуться в розгоні,
Перо – до аркуша, і вірші потечуть.
О. Пушкін. “Осінь” (уривок)
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань
Гронування на тему “Пушкін”
Робота ведеться на дошці й у зошитах: учні по черзі виходять до дошки, записують слово-асоціацію та коротко коментують його.
II. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Пушкіна ще у двадцятирічному віці було визнано першим, тобто найкращим поетом Росії. І в російській столиці, і в степах України, і на Кавказі, і в Криму, і в Одесі, і в степах Молдавії – усюди, де поет побував за чотири роки південного заслання, він зустрічав хоробрих офіцерів і чарівних жінок, які знали його вірші напам’ять. Чим же вірші Олександра Пушкіна хвилювали та чарували, викликаючи бажання вивчити їх, щоб тим самим залишити у своєму серці? Про лірику поета, її жанрово-тематичне розмаїття ми говоритимемо сьогодні. (Учні записують тему, а після коментарів учителя – і епіграф уроку в зошити.)
III. Робота над темою уроку
1. Робота в групах
Основні мотиви лірики О. Пушкіна
Завдання для групи 1
Прочитайте та проаналізуйте вірші “До моря”, “Осінь”, “Зимовий ранок”; підготуйте повідомлення.
Орієнтовна схема аналізу вірша “Осінь”
2. У якій частині вірша йдеться про цілющий та такий, що дарує натхнення, вплив осені на поета?
2. Які кольори осені називає Пушкін у своєму вірші? Які асоціації вони викликають? Чи можливо намалювати пушкінську осінь?
2. Як ви зрозуміли зміст 12-тої частини? Чи пов’язаний зміст цієї частини з тим, про що йшлося у попередніх частинах? Яка функція крапок у цій частині?
2. Що сприяє емоційності поезій Пушкіна?
2. Якими є характерні особливості написання поезії?
Орієнтовна схема аналізу вірша “До моря”
2. Якою є форма вірша?
2. Якою є композиція вірша?
2. Що ви можете сказати про систему образів твору? Як розвиваються почуття та думки у творі?
2. Визначте ідею вірша, сформулюйте своє судження про думки автора.
Завдання для групи 2
Прочитайте та проаналізуйте вірші “Я вас любив…”, “Я мить чудову пам’ятаю…”, “Мадонна”, визначте ідею кожного вірша; підготуйте повідомлення.
Орієнтовна схема аналізу віршів
2. Визначте тему кожної частини та тему вірша взагалі.
2. Визначте сюжетну лінію вірша й засоби, якими вона зображена.
2. Визначте систему образів вірша.
2. Визначте способи створення образів.
Завдання для групи 3
Прочитайте та проаналізуйте вірші “Пам’ятник”, “Пророк”, “Поету”, визначте ідею кожного вірша; підготуйте повідомлення.
Орієнтовна схема аналізу віршів
2. Укажіть основний образ поезії.
2. За допомогою яких художніх засобів він створюється?
2. Яким, на думку автора, є призначення поета?
Завдання для групи 4
Прочитайте та проаналізуйте вірші “Вольність”, “До Чаадаєва”, “19 жовтня 1827”; підготуйте повідомлення.
Орієнтовна схема аналізу вірша “Вольність”
2. Якою є основна тема вірша?
2. Якою є система образів твору? Що ви можете сказати про головний образ-хвилювання? Визначте, які події вплинули на появу цього образу.
2. Визначте ключові фрази вірша, його ідею.
2. Якою є форма написання вірша?
Орієнтовна схема аналізу вірша “До Чаадаєва”
2. Яке почуття пронизує вірш, як це почуття пов’язане з адресатом?
2. Якою є основна думка вірша? Визначте ідею вірша?
2. ) Знайдіть елементи російського романтизму у вірші. Примітка. Під час презентації результатів роботи учні виразно читають поезії, запропоновані для аналізу (якщо є можливість, напам’ять).
2. Узагальнення
Робиться колективно і записується учнями в зошити.
2. Рефлексія
Виразне читання напам’ять віршів О. Пушкіна
“Мікрофон”
Учні стисло висловлюються на тему “Якого Пушкіна я відкрив для себе”.
2. Домашнє завдання
Випереджувальне завдання для 3 – 4 учнів: підготувати виразне читання поезій М. Лермонтова (можна напам’ять).