ЖАНРОВА І СТИЛЬОВА СВОЄРІДНІСТЬ РОМАНУ О. УАЙЛЬДА “ПОРТРЕТ ДОРІАНА ГРЕЯ “. ФІЛОСЛФСЬКО-ЕСТЕТИЧНІ ТА МОРАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ТВОРУ – ТРАДИЦІЇ І НОВАТОРСЬКІ ЗРУШЕННЯ В ПОЕЗІЇ СЕРЕДИНИ – ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XIX СТ
Мета: формування предметних компетентностей: визначити місце роману “Портрет Доріана Грея” у творчому доробку О. Уайльда; охарактеризувати роман як вершину творчості письменника; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв’язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників потребу у високих естетичних та гуманних цінностях; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі та толерантне ставлення до думок та почуттів оточуючих; інформаційної: формувати вміння визначати роль деталі в тексті; розвивати навички роботи з книгою; загальнокультурної: прищеплювати естетичний смак та інтерес до читання; розширювати світогляд школярів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет письменника, видання його твору, ілюстрації до нього.
Книжки, які світ називає аморальними,- це книжки, які демонструють світу його ганьбу.
О. Уайльд
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Бесіда
– Опишіть (усно) свої враження від прочитаного роману “Портрет Доріана Грея” О. Уайльда.
– Які епізоди вас вразили найбільше? Чому?
2. Складання “сюжетного ланцюжка” твору (робота в малих групах)
Художник Безіл Голуорд пише портрет юного красеня Доріана Грея ®під впливом слів лорда Генрі у Доріана виникає бажання, щоб старів його портрет, а не він сам, і готовність за це віддати “все” ® здійснення бажання Грея ® життя в насолоді ® самогубство Сібіли Вейн ® відображення змін на портреті ® убивство Безіла Холлуорда ® шлях насолоди, розпусти й деградації, вплив на інших людей Доріана ® самогубство Алана Кембела ® знищення портрета і смерть Доріана Грея.
III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Виступ учнів із повідомленнями про виникнення задуму роману “Портрет Доріана Грея”, історію написання роману
– “Портрет Доріана Грея” – єдиний роман О. Уайльда. Його задум виник 1884 р. Про це розповідає автор книжки “Життя О. Уайльда” Хескет Пірсон: “Уайльд мав звичку зазирати в майстерню художника Безіла Уорда, одним із натурників якого був юнак разючої краси… Після завершення портрета юнак пішов, і Уайльд вигукнув: – Ах, як шкода, що таке прекрасне створіння рано чи пізно постаріє! – На жаль,- погодився художник, а потім додав: – Як було б добре, якби його зовнішність ніколи не змінювалася, а замість нього старів і вкривався зморшками його портрет!” Оскар Уайльд подякував своєму другу за ідею, надавши художникові в романі ім’я Безіла Голуорда”. Твір, який посів почесне місце серед найвизначніших шедеврів світової літератури, був написаний 1890 р. лише за три тижні. Після його публікації в суспільстві виник скандал. Англійська критика одностайно визнала роман аморальним. Окремі критики навіть вимагали заборонити його, а автора засудити. Уайльда звинувачували в образі суспільної моралі. Однак пересічні читачі сприйняли роман із захопленням.
2. Робота над епіграфом
3. Розкриття сюжетної лінії роману
– Які події покладено в основу сюжету?
– Назвіть інші відомі вам твори світової літератури, в яких звучать подібні мотиви.
– Як вводиться в роман фаустівська тема?
– Чому відбулася угода з таємничими силами?
– Чи усвідомлює герой, що загубив свою душу?
3. Інтерактивна вправа “Мозковий штурм”
– Визначте проблематику роману О. Уайльда “Портрет Доріана Грея”.
Очікувані відповіді
– Співвідношення насолоди й моралі (етики й естетики).
– Роль і вплив краси в житті.
– Роль мистецтва.
– Доброчесність і гріх.
– Добро і зло.
4. Усна екскурсія виставкою видань творів світової літератури, у яких звучить мотив продажу власної душі
Учитель. У романі О. Уайльда простежуються алюзії на низку художніх творів світової літератури: “Шагренева шкіра” О. де Бальзака, “Портрет” М. Гоголя, інші твори, менш відомі широкому колу читачів. Однак найтісніші зв’язки роману з “Фаустом” Й. В. Гете: у сюжеті роману є схожі ознаки з легендою про Фауста; у головному герої яскраво проявляються риси нового Фауста. Доріан Грей, як і Фауст, дістає вічну молодість. У ролі Мефістофеля виступає лорд Генрі, адже саме він протягом всього роману спокушає Доріана Грея ідеями насолоди, перетворює невинного талановитого юнака на чудовисько. Образ Маргарити – невинної жертви кохання – близький до образу Сібіли Вейн; а брата Маргарити Валентина, який прагнув помсти за смерть сестри,- до образу Джеймса Вейна.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Аналітичне коментування
– Прокоментуйте фразу О. Уайльда й висловіть свою думку про те, як вона співвідноситься з романом “Портрет Доріана Грея”: “Мистецтво – не іграшка і не забаганка, а неодмінна передумова людського життя… Це наочне виховання моралі. навчитися любити природу простіше за допомогою Мистецтва. Воно ушляхетнює кожну польову квітку. І хлопчина, що бачить, якою дивовижно прекрасною є пташка, вирізьблена з дерева чи намальована на полотні, можливо, не жбурне. каменюки в живого птаха. нам необхідна духовність у повсякденному житті…”
3. Інтерактивна вправа “Мікрофон”
– Продовжте речення.
– Найбільше в романі мене вразило… .
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Знати зміст твору, уміти характеризувати його проблематику, жанрові та стильові особливості.
Прокоментувати парадокси О. Уайльда про мистецтво.