Загальнокультурне значення священних книг народів світу, найвідоміші з них. Священні книги як вихідна основа світових релігій, етичних уявлень, мистецтва різних народів – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’‎ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ

Мета:

– Навчальна: ознайомити з найвідомішими зі священних книг народів світу; осмислити їхнє значення для розвитку світових релігій, культури, мистецтва; розкрити гуманістичні цінності, втілені у священних книгах людства; активізувати читацькі інтереси школярів;

– Розвивальна: розвивати увагу та усне мовлення учнів;

– Виховна: формувати уявлення учнів про справжні життєві цінності; виховувати високі духовні та моральні якості.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: ілюстративний матеріал (або мультимедійна презентація). …

Я вірю в Бога, як вірю у сонце. Вірю не тому, що бачу Його,

А тому що в Його світлі бачу решту.

Клайв Льюїс

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

– “У кожної книги своя доля, свій вік. Є книжки-одноденки, і є книги, які проходять від покоління до покоління” – так про книги сказав відомий російський поет, драматург, перекладач, сценарист та літературний критик Самуїл Маршак. І мав рацію, адже у світі справді є такі книги, вік яких вважається найдовшим. Це – священні книги народів світу, які упродовж тисячоліть спонукають людей до пошуку власних життєвих шляхів. Тож запрошую долучитися до скарбниці світової мудрості і вас.

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Бесіда

– Що ви можете сказати про перші художні твори?

– Що спонукало людей до їх створення?

– Про кого або про що вони розповідали?

– Чи дістали ці теми продовження в літературі?

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Робота з епіграфом уроку

Бесіда

– Як ви розумієте епіграф уроку?

2. Лекція вчителя (з використанням мультимедійної презентації чи ілюстрацій)

(Учні роблять короткі нотатки в зошити.)

– У багатьох народів світу є книги, шановані людьми як священні. Це – Веди, Біблія і Коран. Вони пов’‎язані з релігійними віруваннями людей і справили великий вплив на духовний розвиток усього людства.

Веди – одна з найдавніших книг світу, пам’‎ятка давньоіндійської літератури, що стала основою для створення різних релігійних і філософських учень. Власне слово веда означає священне знання.

У ті давні часи, коли створювали веди, художня творчість ще не була відокремлена від інших видів духовної діяльності людини. Основні засади релігії, міфології і моралі було втілено в художніх образах вед. Веди стали не тільки пам’‎яткою релігійної культури, але й літератури.

У грецькій мові слово бібліа означає книги. Але для багатьох поколінь різних народів це слово стало символом віри.

Біблія – збірник текстів, до якого увійшли відібрані поколіннями й освячені церквою твори, що розкривають сутність релігійного вчення. Віряни сприймають Біблію як єдиний текст Святого Письма, хоча вона містить багато творів, написаних у різні часи різними авторами й різними мовами.

Дві частини Біблії – Старий і Новий Заповіти – пов’‎язані з постаттю Ісуса Христа і відбивають складний розвиток християнського віровчення. Саме слово “заповіт” виникло під час перекладу Біблії з давньоєврейської мови грецькою. В оригіналі слово, яке переклали як “заповіт”, ближче за значенням до слів договір, угода або союз, тобто, по суті, у цих книгах йдеться про “угоду” між Богом і людиною, “народом божим”: люди приймають заповіді Бога і чинять на землі Його волю, а Бог за це охороняє і “рятує” людей.

Коран – священна книга мусульман. Мусульманство, або іслам, одна з трьох провідних, нарівні із християнством і буддизмом, світових релігій. Виникнення ісламу було пов’‎язано із появою священної книги – Корана, який через ангела Гавриїла послав людям Аллах. Вона була явлена пророку Мухаммеду у формі одкровення, а той вже передав ці одкровення своїм одноплемінникам.

Коран – це збірка проповідей Мухаммеда, звернутих до язичників, які ще не прийняли ісламу. Коран має 114 розділів (сур), розташованих не за змістом чи хронологією, а за принципом зменшення розміру. У Корані немає систематичного викладення основ мусульманської релігії, тут подано лише найважливіші положення, які вже значно пізніше систематизували мусульманські богослови. Відповідно до вчення ісламу, все суще у світі створене Аллахом, і всі явища та події, які сталися і мають статися у Всесвіті аж до кінця світу і Страшного суду, визначено ним і відбуваються за його волею. Мухаммед проголошував пророками багатьох персонажів і пророків Біблії та Євангелія. У Корані трапляються імена Адама і Ноя, Авраама і Йосипа, Мойсея та Ісуса Христа. Але сам Мухаммед ніби завершує весь цей ряд пророків, вивищуючись над усіма ними як останній і головний пророк.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа “Асоціативний кущ”

– Дібрати по три слова-асоціації до назв священних книг людства Веди, Біблія, Коран.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

На основі складеного в класі конспекту заповнити першу та другу колонки таблички “ЗХД”:

Знаю

Хочу дізнатись

Дізнався

Випереджальне завдання для двох учнів: підготувати короткі повідомлення про історію створення, композиційні та художні особливості, тематику і систему образів Вед.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Загальнокультурне значення священних книг народів світу, найвідоміші з них. Священні книги як вихідна основа світових релігій, етичних уявлень, мистецтва різних народів – СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ’‎ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ