Ярослав Стельмах. Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера. Таємничі, веселі й незвичайні події в повісті, передані образним словом – Урок 2
Мета: навчати учнів переказувати найцікавіші епізоди повісті; розвивати навички аналізу змісту твору, поведінки героїв повісті; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, увагу, пам’ять, спостережливість, творчу уяву школярів; виховувати почуття любові до краси рідного краю, до книги.
Тип уроку: урок практичного застосування знань.
Засоби навчання: підручник, портрет Я. Стельмаха, ілюстрації до твору, роздавальні матеріали.
Епіграф до уроку:
Книга – казкова лампа, яка дарує людині світло…
Василь Сухомлинський
Перебіг уроку
І. Організаційний етап.
II. Актуалізація опорних знань і суб’єктного досвіду учнів.
Фронтальне опитування.
– Чи можна вважати твір Я. Стельмаха “Митькозавр із Юрківки…” пригодницьким?
– Що свідчить про любов Митька до природи, уміння орієнтуватися на місцевості?
– Чим хлопців захоплювало перебування в лісі біля озера?
– Чому Я. Стельмах намагається протиставити Васю Троша і Сергія з Митьком?
– Які стосунки складаються між Сергієм і Митьком під час їх перебування на природі, біля озера?
Робота з розвитку усного мовлення.
– Перекажіть улюблений епізод повісті від власного імені або від імені одного з персонажів твору.
III. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя.
Світ природи дуже різноманітний і гармонійний. Найважливіше – зуміти побачити його красу, відчути гармонію природи і людини, долучитися до цієї земної краси, пізнати навколишній світ.
IV. Самостійне виконання учнями завдань.
Робота з текстом.
Виразне читання VI розділу.
Бесіда за питаннями.
– Як бібліотекарка оцінила читацьку активність хлопців?
– Як читання книг вплинуло на їх кругозір?
– Що цікавого вичитав Митько в книжках?
– Чому льотчику, єдиному свідку, хто бачив драконів, не повірили?
– Що цікавого дізналися хлопці про хохулю?
– Які думки виникли у хлопців щодо походження назви села Юрківка?
– Як Сергій запропонував назвати істоту, що, на думку хлопців, живе в озері?
– Що остаточно переконало юних дослідників у наявності чудовиська в озері?
Інтерактивна вправа “Розв’язування ситуативних завдань”.
1. Уявіть, що ви випадково провинилися, зробили якусь шкоду. Признаватися в цьому вам незручно. І тут вас викрили. Як ви будете діяти і чому саме так?
2. Уявіть, що ви з другом (подругою) придумали якусь гру, але посварилися за розподіл ролей. Вам, як завжди, на вашу думку, випала гірша роль. Що ви будете робити?
– А як, на вашу думку, вчинили б Митько та Сергій у таких ситуаціях? Про це дізнаємось із наступного розділу.
Робота з текстом.
Виразне читання VII розділу.
Дослідницька робота над композицією VII розділу.
Експозиція: розповідь Митька про особливості полювання на тигрів та необхідність застосування цього методу для того, щоб спіймати чудовисько.
Зав’язка: хлопці впіймали курку, викопали яму й очікували на появу невідомого звіра.
Кульмінація: до ями замість чудовиська потрапляє дід Трохим.
Розв’язка: виправдовування перед дідом Трохимом, провал операції “Курка”.
V. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.
Інтерактивна вправа “Мікрофон”.
– Чи можна, на вашу думку, засудити хлопців за те, що обдурили старого Трохима? Як це їх характеризує?
– Чим пояснити доброзичливе ставлення діда Трохима до Сергія з Митьком, хоча через них він мало не покалічився? Обгрунтуйте свою думку.
– Чи можна ставати на шлях брехні заради власних потреб, шкодити іншим людям?
VI. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
– Обов’язкове: прочитати VIII-IX розділи, скласти запитання до головних героїв твору.
– За бажанням: намалювати, якими ви уявляєте Сергія і Митька.