Якби всі жили у мирі і злагоді… – ФАНТАСТИЧНІ МАНДРІВКИ У СВІТІ ЧУДЕС І В КОСМОСІ

Матеріал уроку. Марія Чумарна “Планета рожевого світанку”.

Мета. Опрацювати казку Марії Чумарної “Планета рожевого світанку”. Вчити аналізувати твір, висловлювати свої припущення, доводити свою думку. Розвивати увагу, творче мислення. Виховувати бажання жити там, де є доброта і любов, взаєморозуміння і терпимість, де між усіма налагоджені добрі стосунки.

Обладнання. Книга “Казки для друга””, репродукції картин на тему “Світанок”.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Представлення домашнього завдання.

III. Мотивація навчальної діяльності.

Вправа “Роз’єднай слова”.

Світстрепенувся! Скількиспати!

Співаютьсотнісолов’їв!

Скоренькосталоскрізьсвітати:

Стрижі – стрілою! Сонце! Спів!

– Яку картину ви собі уявили?

– Чим цікавий цей вірш? (Всі слова починаються з букви “С”.)

IV. Повідомлення теми і завдань уроку.

Весь світ довкола – справжня казка: якщо уважно приглянутися до життя різних рослин, тварин, то ми дізнаємося багато цікавого й неймовірного про те, що оточує нас щодня.

А якщо заглянути в далекий космос? Уявити собі, що там живуть схожі на нас істоти, які теж хочуть з нами дружити? Про казкові пригоди своїх героїв розповідає нам автор Марія Чумарна. Сьогодні ми познайомимося з жителями незвичайної Планети рожевого світанку. Будемо вчитися висловлювати свої припущення, доводити власну думку.

V. Опрацювання казки “Планета рожевого світанку”.

1. Робота над заголовком.

– Прочитайте заголовок казки.

– Як ви думаєте, про що буде ця казка?

– Що означає світанок? (Пора доби перед сходом сонця, початок ранку; ранкова зоря.)

– Які прикметники хочеться дібрати до слова “світанок”? (Легкий, прозорий, світлий, ясний, рожевий, чудовий, загадковий, прекрасний.)

2. Словникова робота.

Серпанок – ледве помітний прояв якого-небудь стану.

Астероїди малі планети Сонячної системи, що обертаються навколо Сонця переважно між орбітами Марса і Юпітера.

Маг – у країнах Стародавнього Сходу жрець, який виконував релігійні обряди й провіщав майбутнє.

Дюни – піщані горби, які наносяться і пересуваються вітром.

3. Вправа “Читання з передбаченням”.

> Читання І частини казки, яку визначив вчитель. (Це пролунало як запрошення на відвідини.)

– Які планети входили до веселої сімейки?

– Як вони жили між собою?

– Чим займалися жителі зеленої планети?

– Що цікавого було на голубій планеті?

– Чим приваблювала жовта планета?

– Про які планети ми ще не згадали, що цікавого там відбувалося?

– Як ви гадаєте, що несла з собою красива червона кулька? (Діти висловлюють свої припущення.)

> Читання II частини казки, визначеної вчителем. (І з тією надією мудреці розлетілися по своїх світах.)

– Чи справдилися ваші припущення?

– Чи сподівалися ви, що червоною кулькою буде космічний пірат?

– Як виглядала кулька?

– Чим займалися космічні пірати?

– Чим пірати були схожі на планетарний світ, а чим відрізнялися?

– Що відбувалося з мандрівником, котрий потрапляв у червону квітку?

– Для чого космічні пірати поглинали мандрівників?

– Хто відкрив таємницю червоних піратів?

– З якою надією мудреці розлетілися по світах?

– Як ви думаєте, хто буде тим рятівником, що переможе розбійників? (Діти висловлюють припущення.)

> Читання III частини казки. (До кінця.)

– Чи справдилися ваші припущення щодо рятівника?

– На якій планеті народилася дівчинка?

– Чому її називали Королевою пісків?

– Яке диво з’явилося “біле на чорному”?

– Що відбулося, коли дівчинка кинула білу квітку?

– Якими стали червоні квіти?

– Яка планета прийняла їх до себе? Чому?

– Як закінчилася казка?

– Чи сподобалася вам казка?

4. Робота з ілюстраціями до казки.

– Розгляньте ілюстрації. Знайдіть і зачитайте епізоди казки, що стосуються кожного малюнка.

– Які ще малюнки ви б намалювали до цієї казки?

– Як ви думаєте, чому художник не зобразив піратів?

5. Вправи на розвиток читацьких навичок.

> Повторне читання казки учнями.

> Вибіркове читання.

– Що сказано про рожеву планету?

– Як виглядала червона кулька?

– У чому полягала небезпека потрапити в червоний клубочок?

– Що вирішили мудреці?

– Що вміла робити Королева пісків?

– Як дівчинка піднімалася на чорну вершину?

– Як автор ставиться до своїх героїв?

VI. Підсумок уроку.

– Чи є серед казкових планет наша Земля? Якого вона кольору? Доведіть свою думку.

– Якими дарунками інших планет ви наповнили б Землю?

– Чого навчає ця казка?

VII. Домашнє завдання.

Прочитати казку, намалювати ілюстрації до твору. За бажанням придумати свою казочку про Планету рожевого світанку.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Якби всі жили у мирі і злагоді… – ФАНТАСТИЧНІ МАНДРІВКИ У СВІТІ ЧУДЕС І В КОСМОСІ