“ЯК УМРУ, ТО ПОХОВАЙТЕ…” – ТВІР, ЩО ЄДНАЄ МИНУЛЕ, ТЕПЕРІШНЄ І МАЙБУТНЄ. ІСТОРІЯ ЙОГО НАПИСАННЯ. ІДЕЯ ЄДНАННЯ З РІДНОЮ ЗЕМЛЕЮ. МРІЯ ПРО ЩАСЛИВЕ МАЙБУТНЄ СВОГО НАРОДУ

Мета:

– навчальна: поглибити відомості школярів про творчу особистість Тараса Шевченка, подати інформацію про історію написання твору “Як умру, то поховайте…”;

– розвивальна: розвивати логічне мислення, уміння вдумливо й виразно читати твори, розвивати спостережливість, уміння знаходити та визначати засоби художньої виразності;

– виховна: виховувати загальнолюдські цінності, прищеплювати любов до творчості Т. Г. Шевченка, повагу до цього майстра слова, формувати національну гідність, патріотичні почуття.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник, портрет Т. Г. Шевченка, виставка творів Кобзаря, переклади твору “Заповіт” різними мовами, аудіозапис пісні “Заповіт”.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

IV. ЗАСВОЄННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ У ПРОЦЕСІ ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ

Навчальна лекція

Свій знаменитий “Заповіт” Тарас Шевченко написав 25 грудня 1845 р. в м. Переяславі під час важкої хвороби.

У грудні 1845 р. Шевченко гостював на Переяславщині в поміщика-декабриста С. Н. Самойлова. Тут він, застудившись, захворів. 24 грудня стан його різко погіршав – запалення легенів. Самойлови, побоюючись ще гіршого, відправляють поета в Переяслав до Козачковського. Тяжко було в дорозі, не легше й по прибутті, хоч лікар-приятель зробив усе можливе. Прийшла невесела думка, що це, може, останні години його життя. Так не хотілося вмирати, бо ж тільки почав по-справжньому жити. Але до всього треба бути готовому. Якщо, отже, смерть, то треба сказати людям останнє слово. Нелюдськими зусиллями перемагаючи хворобу, якось підвівся й ослаблими руками запалив свічку. На папір лягли перші такі страшні для молодої людини слова:

Як умру, то поховайте Мене…

Отакі події наштовхнули Шевченка до написання “Заповіту”. Але поштовх ще не є причиною. Якби тільки хвороба поета була причиною, то ми мали б суто особистий, так би мовити, приватний, а не громадянський заповіт. Насправді ж вірш був викликаний суспільно-політичними умовами життя країни в 3040-х роках ХІХ століття, сповнений глибокого революційного змісту.

Поет викриває соціальне зло, про яке спочатку наслухався, а потім побачив на власні очі 1843-1845 рр. Відвідавши знедолену свою Вітчизну, проїхавши сотні сіл Полтавщини і Київщини, він чув відгомін спалахів селянських повстань Україною. Побувавши і в панських палацах, і в мужицьких хатинках, він побачив, що пани влаштували собі рай, а селянам – пекло. Він побачив усе, вислухав усіх і зробив висновок:

…вставайте, кайдани порвіте.

Уперше поезія була надрукована під назвою “Думка” у збірнику “Новые стихотворения Пушкина и Шевченка” (лейпциг, 1859). В автографі вонане має заголовка. Загальновідома назва “Заповіт” з’явилася як редакційна у виданні “Кобзаря” 1867 року.

Прослуховування аудіозапису пісні

Виразне читання поезії “Заповіт”

Бесіда за змістом прочитаного

– Чому твір називають “Заповіт”? Навіщо люди складають заповіти?

– Над чим спонукає замислитися поезія Т. Г. Шевченка?

– У чому полягає відмінність між темою та ідеєю твору? Яка тема твору “Заповіт”? Яка його ідея?

– Поміркуйте, чому в такому пафосному вірші, як “Заповіт”, немає знаків оклику.

– За яких умов написав Т. Г. Шевченко свій твір?

– Чи можна сказати, що ця поезія справді є заповітом митця для всіх без винятку українців? Свої міркування доведіть.

Робота з таблицею

Художні засоби

Приклади з тексту

Метафори

Персоніфікації

Епітети

Порівняння

Розгадування кросворда

По вертикалі: 1. Прізвище щирого приятеля Шевченка, лікаря, який урятував його від хвороби в листопаді-грудні 1845 року. (Козачковський) 2. Автор музики до “Заповіту”, яка стала найбільш популярною. (Гладкий) 3. Місто, у якому Т. Шевченко створив “Заповіт”. (Переяслав) 4. Прізвище відомого композитора, який першим поклав “Заповіт” на музику. (Лисенко) 5. Село, у якому Т. Шевченко перебував під час хвороби, працюючи в Археологічній комісії. (В’юнище) 6. Місто, у якому похований Кобзар. (Канів) 7. Інша назва Чернечої гори. (Тарасова) По горизонталі: 1. Твір Т. Шевченка (“Заповіт”)

V. ПІДСУМОК УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

► Вивчити твір “Заповіт”, підготуватися до контрольної роботи.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

“ЯК УМРУ, ТО ПОХОВАЙТЕ…” – ТВІР, ЩО ЄДНАЄ МИНУЛЕ, ТЕПЕРІШНЄ І МАЙБУТНЄ. ІСТОРІЯ ЙОГО НАПИСАННЯ. ІДЕЯ ЄДНАННЯ З РІДНОЮ ЗЕМЛЕЮ. МРІЯ ПРО ЩАСЛИВЕ МАЙБУТНЄ СВОГО НАРОДУ