Як Робін Гуд став розбійником. Ідея свободи і служіння народові. Образ народного захисника Робіна Гуда

Мета: ознайомити учнів із баладою як жанром фольклору й літератури; розкрити характерні ознаки балади; здійснити аналітичне дослідження англійської балади про Робіна Гуда “Як Робін Гуд став розбійником”, закцентувати увагу учнівської аудиторії на образі Робіна Гуда як утіленні мрій народу про героя-захисника; формувати навички аналізу балад; розвивати образне та критичне мислення; сприяти вихованню уважного читача.

Обладнання: фрагменти художнього фільму “Стріли Робіна Гуда” (СРСР, 1975), мультимедійна презентація, ілюстрації до балади.

В прошлом слуги и холопы, ныне – вольные стрелки.

Здесь того, кто все теряет, защитят и сберегут.

По лесной стране гуляет славный парень – Робин Гуд!

В. Висоцький

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

– Що таке билина? Назвіть найвідоміших билинних героїв.

– Яка форма властива билинам? На які художні засоби багата билина?

– Про які цикли билин ви дізналися?

– Чим билина відрізняється від казки?

– Кого й чому прославляє билина?

– У чому полягає секрет популярності образу Іллі Муромця?

– Як билина про Іллю Муромця висвітлює трагічні та героїчні сторінки історії Київської Русі?

III. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Прослуховування пісні про Робін Гуда.

Учитель. Ми вирушаємо до неповторного та загадкового світу народних балад, вчимося розпізнавати баладу як жанр фольклору та літератури. На нас чекає зустріч зі славним Робіном Гудом – захисником знедолених. Ми увійдемо у світ героїзму й доблесті. Спробуємо дослідити особливості художнього світу однієї з циклу балад про Робіна Гуда, зрозуміти секрети шаленої популярності образу Робіна Гуда в усьому світі.

Історія створення балад про Робіна Гуда

– У 5 класі ми вивчали повість Марка Твена “Пригоди Тома Сойєра”. Перевіримо, наскільки ця книга увійшла у ваше життя. Пригадайте епізод, коли Гек Фінн утік від надмірної опіки вдови Дуглас та життя за розкладом. Поміркуйте, чому саме Тому Сойєру вдалося повернути втікача до опікунки? Який аргумент він використав для впливу на Гекльберрі? (Том сказав Гекові, що не візьме його до своєї ватаги благородних розбійників, яку очолюватиме як славетний Робін Гуд.) Чи знаєте ви, хто такий Робін Гуд?

Перегляд мультимедійної презентації.

Учитель. В основі надзвичайно популярних англійських балад про стрільця Робіна Гуда лежать легенди про ватажка селян та ремісників, які, не витримавши утисків феодалів, залишили свої домівки і втекли в ліси. Особливими рисами цих балад є пригодницький зміст та оптимістичний настрій. Відомо близько 40 баладних сюжетів про пригоди Робіна Гуда, в яких він постає то простим йоменом, то нащадком розореного графського роду, то грабіжником на лісових дорогах, то борцем проти норманських завойовників. Чи був Робін Г уд із селища Локслі реальною особою і коли жив (у XII чи у XIV столітті) – невідомо, але в кількох англійських середньовічних літописах згадується це ім’я, як ім’я людини, яка очолювала ватагу із сотні вільних стрільців. Очевидно, що Робін Гуд став у народних баладах узагальненим образом вільної особистості, незалежної від свавілля феодалів.

У баладах ватага Робіна Гуда осіла у величезному Шервудському лісі, через який пролягав один із головних шляхів Англії – Велика Північна дорога. Звісно, цією дорогою постійно пересувалися торговці з товарами, вельможі з розкішним почетом, королівські чиновники. Усі вони були ласою здобиччю для лісових розбійників. Проте балади називають їх “чесними злодіями” – “лісові брати” грабували лише зажерливих баронів-феодалів, продажних суддів та неправедних священиків, а відібрані багатства роздавали злидарям, удовам та сиротам. Розбійники вправно володіли луком і стрілами, тому відчували себе в абсолютній безпеці перед баронами-рицарями та їхніми озброєними слугами. А для того, щоб стрільців важче було помітити у лісовій гущавині, вони носили зелені плащі. Королівська влада за всяку ціну намагалася знешкодити лісових братів та їхнього ватажка. Проте кмітливість, хоробрість і взаємовиручка завжди допомагали їм знайти вихід зі скрутного становища. І, безумовно, найвинахідливішим, найвправнішим, найсправедливішим серед них був Робін Гуд. Він завжди приходив на допомогу всім, хто потрапив у біду: старій матері трьох синів, яких шериф Ноттінгемський

Прирік на страту; юнакові, чию наречену відібрав старий феодал; бідному рицареві, якого розорили хитрі монахи і судді, тощо.

Найзапеклішим ворогом стрільців був шериф Ноттінгемський – людина жорстока і підступна, від необмеженої влади якої потерпає все графство. Шериф обстоює інтереси багатих рицарів-завойовників, які, за реальним свідченням англійського історика XII століття, “вважали

Для себе все дозволеним, проливали за забавку кров, виривали у бідняка кусок хліба з рота, відбирали усе: гроші, майно, землю”. Також у баладах змальовано образ короля Англії. Бажаючи розібратися, що відбувається в його володіннях, він переодягненим з’явився у Шервудському лісі. Король, гостюючи у вільних стрільців, заприятелював з Робіном Гудом і запросив його служити при дворі. Але волелюбному стрільцеві швидко набридло ситне життя, і він повернувся до своїх друзів у ліс.

В образі Робіна Гуда англійці втілили найкращі риси національного характеру. У ньому відобразилися сила і нездоланність народу, його волелюбність і рішучість, уміння співчувати чужому горю та життєвий оптимізм. Пісні про Робіна Гуда були настільки популярними серед

Простолюду, що протягом століть під час весняних свят селяни і ремісники ходили у ліс, де залюбки співали балади у хороводах. Одягнувши зелене вбрання, вони влаштовували інсценізації пригод легендарної ватаги та брали участь у змаганнях зі стрільби з лука.

VI. Аналітичне дослідження балади “Як Робін Гуд став розбійником”

Перегляд фрагментів екранізацій балад про Робіна Гуда.

1. Бесіда на з’ясування первинного рівня сприйняття тексту

– Що найбільше вразило вас у тексті?

– Чи можна відразу сказати, чому англійський народ уславив саме людину, що прожила своє свідоме життя поза законом? Чим сподобався вам образ головного героя?

– Які риси героя вас вразили найбільше? Чому?

– Про які проблеми, утілені в баладах про Робіна Гуда, ви хотіли б поговорити на уроці?

2. Аналіз тексту балади

– Зверніть увагу на поетичний епіграф до балади. (“Хто щастя зичить бідакам І волелюбний сам…) Зробіть висновки, на яких слухачів (читачів) розрахований цей твір?

– Визначте в тексті балади “Як Робін Гуд став розбійником” ключові цитати, що характеризують головного героя з народної точки зору. (“Розбійник долею він був /І лицар у душі.”) Поясніть їх та зробіть висновок, ким для простого народу є Робін Гуд? (Робін Гуд – захисник знедолених та лютий ворог багатіїв. Його образ став утіленням найкращих рис людини, чия тяжка доля та любов і повага до простого поневоленого народу змусила стати на шлях розбійника.)

– Де й коли відбуваються події, зображені в тексті? (В Англії, в Шервудському лісі, в XII столітті.) Що вам відомо з уроків історії про цей період саме в Англії? Поміркуйте, чому в баладі так чітко окреслені рамки художнього часопростору? (Балада розповідає про складні часи середньовічної Англії та про захисника простих людей, на якого так чекав народ.)

– З чого починається балада? Поміркуйте, чому безіменні автори не відразу знайомлять нас з Робіном Гудом, а створюють правдиву картину нелегкого життя народу? Наведіть з тексту приклади тих утисків, від яких потерпав простолюд. Наскільки це відповідає історичній правді?

– Що нам відомо про Робіна Гуда? Чому спочатку мова йде про його батька? Що це була за людина?

– Розкажіть про дитинство маленького Роба? Наведіть аргументи з тексту.

(Дитинство Робіна було щасливим та безхмарним: він жив на лоні прекрасної природи, в оточенні люблячих батьків та вірних друзів. Понад усе хлопчик любив гуляти лісом разом з друзями, слухати цікаві розповіді батька та стріляти з лука: “…Роб, як тільки міцно зіп’явся на ноги, одразу й понад усе вподобав блукати з батьком по лісі. А коли змужніла його рука, він навчився спритно натягати лук і пускати несхибну стрілу.” Від лагідної матері хлопчик отримав гарну освіту – вчився не тільки грамоти, а й повазі до інших: “…бути правдивим і чесним як із сановитими лордами, так і з простими селянами…”)

– Яку роль, по-вашому, відіграє у баладі розповідь про дитинство Робіна Гуда? Яку композиційну роль відіграє ця інформація про героя?

(Читач розуміє, що Робін Гуд походить зі шляхетної родини, з дитинства вчиться /побити та поважати природу й людей, його серце сповнене любов’ю та вдячністю до оточення. Просто неможливо, щоб така людина виросла розбійником у загальноприйнятому розумінні цього слова, а отже з самого початку читач розуміє, що Робін Гуд – незвичайний розбійник.)

– Яка трагедія сталася в сім’ї Роба? Як ви вважаєте, ця трагедія загальнонаціональна чи особиста? (Злочин, учинений проти батька Роба, був насамперед зумовлений тією соціальною несправедливістю, що панувала в суспільстві, – можновладці на свій розсуд керували долями людей.)

– Хто винен у смерті батьків Роба? Чи сталося б це, якби в країні на той час панували чесні закони?

– Чому туга за Шервудським лісом враяла серце хлопчика так само сильно, як і за батьками? (Образ лісу в баладі й зокрема в долі героя уособлює вільне щасливе життя, недарма й вільне братерство обрало місцем свого перебування Шервудський ліс.)

– Чому Роб радо погодився на пропозицію дядька взяти участь у змаганнях лучників у Ноттінгємі? (Це певною мірою данина пам’яті померлому батьку, адже саме він навчив сина влучно стріляти. Окрім того, хлопець був активним та життєрадісним і понад усе любив управлятися з луком.)

– Що сталося з Робом по дорозі на змагання? (Роб зустрів ворога своєї родини й убив його.)

– Як проявляє себе герой у сутичці з дорослими чоловіками? (Роб проявляє безстрашність, запальну вдачу, гостре відчуття несправедливості.)

– Поміркуйте, чому пригода, яка поставила Роба поза законом, сталася саме у Шервудському лісі? (Образ Шервудського лісу набуває в баладі все більшого значення, для героя це справжній рідний дім, який захищає його й сам потребує захисту. Можна з упевненістю сказати, що Шервудський ліс у баладі – це образне втілення мрії народу про вільну землю: “Поки лісники и(е не отямились, він кинувся тікати й біг усе далі й далі в зелену лісову гущавину. Дерева, розгойдуючись проти вітру, гостинно розкривали перед ним обійми гілок, ніби вітали з поверненням додому.”)

Створення опорно-смислової схеми “Образ Шервудського лісу у смисловому просторі балади”

Воля

Уособлення найкращих рис народу

Щастя

Символ боротьби проти гнобителів

Рідна земля

Народний незламний дух

– Про що дізнався Роб у старої вдови, що жила на узліссі? Як слова жінки доповнюють загальну картину несправедливості, що панувала у країні? Підтвердьте текстом свою відповідь.

(“… Пекельний вітер гуляє по Шервуду,- сумно похитавши головою, мовила стара. – Багатії зовсім розперезались і грабують бідноту, як самі знають.”)

– Чому Робін, не вагаючись, вирішив приєднатися до розбійників із Шервудського лісу? Чи тільки через те, що сам став в очах закону розбійником? (Хлопець на прикладі власної родини та доль багатьох людей бачить, яка страшна несправедливість коїться в країні. Герой вперше приймає доросле зріле рішення – стати на захист власного народу та рідної землі.)

– Як ви думаєте, чому в розбійників не було ватажка? Чому вони вирішили обрати ватажком того, хто переможе у змаганнях в Ноттінгємі? (Важливо, щоб народний захисник був не тільки спритним, але й розумним, людиною, гідною оспівування.)

– Як почувався Робін, прибувши до Ноттінгема? Схарактеризуйте цей світ. Доведіть текстом, що для Робіна він був ворожим. (Усюди хлопець бачив і чув оголошення про самого себе як небезпечного злочинця.)

– Чому в баладі акцентується увага читача на поведінці шерифа? Який сенс має цитата “його ненависть до батька тепер цілком перейшла на сина”. (Шериф – один із головних супротивників Робіна Гуда. Саме через нього на головного героя чекає попереду багато небезпек.)

– Виразно прочитайте епізод змагання лучників. Які риси головного героя розкриваються у цьому епізоді? (Роб виявився не тільки найкращим лучником, а й розумним і кмітливим. Він зміг не тільки таємно взяти участь у змаганнях та перемогти, а й дошкулити шерифові, подарувавши золоту стрілу своїй подрузі дитинства Маріан.)

– Які почуття у Роба викликала Маріан після тривалої розлуки? (“Якщо й раніше Роб поклав собі будь-що завоювати золоту стрілу, то тепер, коли він побачив любе обличчя Маріан, це рішення стократ зміцніло.” Читач розуміє, що Маріан для Роба – єдине палке кохання.)

– Чим стали змагання у Ноттінгемі в долі героя? (Роб зрозумів, що шлях до минулого життя для нього закритий, він усім довів, що гідний стати ватажком розбійників. Хлопець зустрів свою подругу дитинства, своє кохання. Не випадково саме вона дає йому нове ім’я – “Робу каптурі”, англійською “Rob in hood” – Робін Гуд.)

– Чому Робін Гуд, повернувшись до Шервудського лісу, відмовляється бути ватажком, а проситься до ватаги простим лучником? (По-перше, немає нікого, хто б міг підтвердити слова Робіна; по-друге, герой виявляє справжню скромність, благородство та великодушність.)

– Оцініть поведінку “одноокого”, який виявився теж одним із лісових братів. Чи випадково на змаганнях він став одним із кращих лучників після Робіна? (Вілл Стютлі виявився не менш благородним, ніж сам Робін Гуд. У баладі наголошується, що розбійники Шервудського лісу втілюють у собі найкращі риси англійського народу.)

– Виразно прочитайте фрагмент клятви розбійників? Доведіть, що клятва відображує благородні наміри та цілі лісового братерства.

Складання цитатної характеристики до образу Робіна Гуда за текстом твору

План-характеристика образу Робіна Гуда

1. Риси вдачі Робіна Гуда, що сформувалися в дитинстві (або Роль батька й матері у формуванні світогляду Робіна Гуда).

2. Роль природи у сприйнятті світу Робіном.

3. Роль простих людей у формуванні характеру Робіна Гуда.

4. Роль Ноттінгемського змагання в долі Робіна Гуда.

5. Характерні риси Робіна Гуда: шляхетність, сміливість, людяність, справедливість, чесність, вірність даному слову, скромність, відвертість, любов до рідного краю, готовність прийти на допомогу всім приниженим і знедоленим.

6. Образ Робіна Гуда – ідеалізований народною уявою месник і захисник простого люду.

1. “… Роб, як тільки міцно зіп’явся на ноги, одразу й понад усе вподобав блукати з батьком по лісі. А коли змужніла його рука, він навчився спритно натягати лук і пускати несхибну стрілу”.

2. “У Роба засвітилися очі. – За це справді варто позмагатися, дядечку, – сказав він. – Я з великою радістю поміряюся силами з ким завгодно”.

3. “Ставний і гінкий, він був убраний із голови до п’ят у все зелене й ішов швидким, бадьорим кроком”.

4. “- Мій лук не гірший від вашого, а стріли мої летять далеко й влучно, – отже, не вам мене вчити!”

5. “Хоч Роб і був іще дуже юний, проте тримався він так сміливо, а очі його палали таким вогнем,

Що всі троє братів схопили його за руку й в один голос гукнули:

– Браво, Локслі! Браво! Якщо здобудеш золоту стрілу на змаганнях, ти станеш ватажком усіх розбійників Шервудського лісу!”

6. “Якщо й раніше Роб поклав собі будь-що завоювати золоту стрілу, то тепер, коли він побачив любе обличчя Маріан, це рішення стократ зміцніло”.

7. “Роб додав: – Я буду радий, коли ви приймете мене у вашу сім’ю простим лучником.

Бо тут, я бачу, є старші й досвідченіші люди, ніж я… Ватага подарувала Робінові Гудові ріжок, яким він мав скликати своїх бійців. Усі врочисто поклялися, що, забираючи гроші та добро в багатіїв, вони всіляко допомагатимуть бідним і знедоленим і ніколи не заподіють лиха жінці, – нехай то буде дівчина, заміжня молодиця чи вдова”.

VII. Рефлексія.

– Визначте риси жанру балади у творі.

– Перегляньте початок екранізацій балад про Робіна Гуда. Чи всі вони дотримуються хронології подій, зображених у циклі? Як ви вважаєте, що важливого втрачається у тих кіноверсіях, які відразу знайомлять глядача з дорослим Робіном Гудом?

– Як ви думаєте, чому Робін Гуд став улюбленим літературним героєм для читачів різних країн і різних поколінь? Наведіть приклади з раніше вивчених текстів, у яких образ народного месника Робіна Гуда виступає як кумир інших літературних персонажів. (Марк Твен “Пригоди Тома Сойєра”, Марина Цветаева “Книги в червоній палітурці”.)

– Доведіть, що в баладах про Робіна Гуда втілилося народне уявлення про героя-захисника. Чи тільки це стосується образу головного героя? Який сенс у контексті балад мають образи представників лісового братства?

– Як слова з пісні В. Висоцького, що стали епіграфом до нашого уроку, допомогли вам усвідомити головні ідеї балади та сутність образу Робіна Гуда?

– Що спільного ви помітили в образах Робіна Гуда та Іллі Муромця?

– Чим, на ваш погляд, балада про Робіна Гуда відрізняється від билини про Іллю Муромця?

– Як ви вважаєте, у чому криється секрет надзвичайної популярності образу Робіна Гуда в усьому світі?

– Які риси Робіна Гуда ви б хотіли виховати в собі?

– Чим особисто вас збагатила розмова про Робіна Гуда?

Перегляд відео про Робін Гуда (пісні у виконанні В. Висоцького, групи “Кармен”).

VIII. Домашнє завдання.

Прочитати С. 47-50, дати письмову відповідь на питання “Чому саме Робіна Гуда було обрано ватажком лісових розбійників?” або порівняти образи Робіна Гуда та Іллі Муромця як билинного та баладного героїв.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Як Робін Гуд став розбійником. Ідея свободи і служіння народові. Образ народного захисника Робіна Гуда