Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса “Пригоди Олівера Твіста”. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса – ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ – ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ – I семестр

Мета: допомогти учням усвідомити зміст твору, його ідейно-художні особливості, суспільну значущість; розвивати навички спостереження над текстом художнього твору, виділення ключових епізодів, їх коментування; виховувати гуманістичне світосприйняття, повагу до морально-етичних цінностей людства.

Оснащення: портрет письменника, видання його твору, ілюстрації до нього.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. “Не лише спостережливий розум, а й… любов, якої він, за власним висловлюванням, “носив цілий океан” у собі, допомогли йому описати всю Англію в живих, безсмертних картинах і образах”,- писав про Чарльза Діккенса відомий російський письменник І. Гончаров. Саме любов до бідних, знедолених людей, які, попри всі випробування долі, зберегли в собі людську душу, спонукали Діккенса взятися за перо й так написати, що за його книгами навіть парламент змушений був ухвалювати рішення.

III. Оголошення теми та мети уроку

IV. Актуалізація опорних знань

1. Розповідь про життєвий і творчий шлях Ч. Діккенса

2. Складання “сюжетного ланцюжка” за романом

“Пригоди Олівера Твіста”

Очікуваний результат

Народження Олівера Твіста в робітному домі, боротьба за життя, смерть матері Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр голодне існування дітей, їх “бунт” – Олівер просить добавки їжі Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр суд відмовляється віддати хлопця сажотрусові, який уже замордував кількох дітей Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр Твіста віддають у найми до трунаря Соуерберрі Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр бійка з Ноєм Клейполом через образу пам’яті матері Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр втеча Олівера до Лондона Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр хлопець знайомиться з вуличним крадієм Джеком Даукінсом, і той відводить його до старого злодія Феджіна Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр Олівер учиться красти Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр пограбування хлопцями старого джентльмена з книгою Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр Олівера хапають, б’ють і відводять до суду Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр власник книжкової крамнички заступається за хлопця Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр Твіста звільняють, він непритомніє, і містер Браунлоу, якого нібито пограбував Олівер, забирає його додому Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр про Олівера Твіста в домі Браунлоу піклуються, як ніхто й ніколи в житті, лікують Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр щоб віддячити своїм рятівникам, він виконує різні доручення Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр коли Олівер відносить гроші за книгу в крамничку, його з допомогою Ненсі хапають і приводять до Феджіна, який боїться, що хлопець може їх виказати Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр злодій Сайкс планує пограбувати будинок у Чертсі й на допомогу бере Олівера, який мав пролізти у кватирку й відчинити двері Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр зчиняється шум, пограбування не вдається Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр пораненого Олівера злодії кидають у канаві Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр хлопець доповзає до будинку, у ньому впізнають грабіжника, але надають йому притулок і допомогу Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр лікар Лосберн рятує хлопця від в’язниці Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр Олівер живе у місіс Мейлі й Рози, прощений та оточений любов’ю Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр хвороба Рози й переживання Олівера Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр шпигування за хлопцем незнайомців Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр історія Гаррі та Рози Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр одруження сторожа робітного дому містера Бамбла з наглядачкою місіс Корней Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр містер Монкс забирає у місіс Бамбл золотий медальйон і золоту обручку, які розкривають таємницю народження Олівера Твіста, та викидає їх Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр Ненсі зустрічається з Розою й розповідає їй про Монкса та Феджіна, про їх підступні наміри проти Олівера Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр Олівер зустрічається з містером Браунлоу й пояснює своє зникнення Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр Ной і Шарлотта, прислужники трунаря, тікають до Лондона й потрапляють до злодіїв Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр Проноза потрапляє до в’язниці Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр Ной Клейпол за дорученням Феджіна стежить за Ненсі на мосту Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр Сайкс убиває Ненсі й утікає Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр містер Браунлоу розмовляє з Монксом, сином давнього друга, який переслідував свого брата Олівера, щоб не ділитися спадщиною, і той під тиском доказів зізнається в злочинних намірах Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр загибель злочинця Сайкса і його пса Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр Гаррі, син місіс Мейлі, зрікається розкошів, стає сільським священиком і одружується з Розою Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр злодій Феджін потрапив у в’язницю й був страчений Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр подружжя Бамбл позбавили посад, і воно зубожіло, дійшовши до того самого робітного дому Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса Пригоди Олівера Твіста. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса   ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ   I семестр Роза, яка виявилася тіткою Олівера, узялася за його виховання та створила для нього справжній родинний затишок.

V. Сприйняття та засвоєння нового навчального матеріалу

Слово вчителя

У “Пригодах Олівера Твіста” Діккенс чи не вперше в англійській літературі позбавив злочинний світ будь-якої романтики. Тим і відрізнялася його інтерпретація від популярних на той час пригодницьких “ньюгейтських” романів (Ньюгейт – знаменита лондонська в’язниця) та історій про благородних розбійників, якими зображували їх деякі письменники (наприклад, Е. Булвер – Літтон). У передмові до третього видання роману Діккенс писав, що свідомо відмовився від баских коней, які мчать вересовою рівниною під місячним сяйвом, від змалювання смачних трапез у затишній печері та від інших аксесуарів роману “великої дороги”: “Холодні, сірі, нічні лондонські вулиці, де не знайдеш притулку, брудні, смердючі лігва, де живуть усі пороки; кубла голоду й хвороб; жалюгідне лахміття, яке ось-ось розсиплеться,- що в цьому привабливого?” Літературним критикам здалося неприпустимим, навіть непристойним, що серед героїв роману – покидьки суспільства. Але автор “Пригод Олівера Твіста” вперто захищав своє право зображувати злодіїв у всій їх потворності, такими, якими вони були насправді: “І тому я не приховав жодної дірки в сюртуку Пронози, жодної папільйотки у скуйовдженому волоссі Ненсі. Я зовсім не вірив у делікатність тих, кому несила їх бачити. Я не бажав здобувати прихильності таких людей. Я не поважав їх думки, хорошої чи поганої, не прагнув їх схвалення й не для їх втіхи писав”.

Так, Діккенс писав не для розваги обивателя, який нудьгує. Зобразити життя таким, яким воно є, означало для нього прислужитися суспільству. Ці сподівання здійснилися. Щире слово молодого прозаїка допомогло внести зміни до закону про ув’язнення за борги, а страхітливу в’язницю Фліт, у якій побував містер Піквік, лондонська влада зруйнувала-таки в 1842 році. Сатиричне зображення порядків у йоркширських приватних школах (“Життя і пригоди Ніколаса Ніклбі”) спричинило спеціальне розслідування, що підтвердило факти жорстокого знущання з дітей. Справа в тому, що за англійськими законами “будь-яка людина, що довела свою непридатність до якоїсь іншої професії, мала право без екзаменів і без перевірки відкрити школу в будь-якому місці. причому йоркширські вчителі займали найнижчий й найгниліший щабель сходів”. Винуватців покарали й ужили заходів, щоб запобігти подібним випадкам у майбутньому.

Слово Діккенса спонукало й до ревізії парафіяльних порядків, і до перегляду застарілих норм судочинства.

VI. Закріплення набутих знань, умінь та навичок

Прийом “Добери епітет”

Учитель. Оберіть із запропонованих слова, що характеризували б гуманізм творів Діккенса: утопічний, дієвий, відсторонений, сумнівний, войовничий, усепрощенський, ідилічний. Свій вибір обгрунтуйте.

VII. Домашнє завдання

Ознайомитися зі змістом твору, охарактеризувати час і суспільство, що зображені в ньому.

VIII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа “Мікрофон”

Продовжте речення:

¦ Ознайомившись із сюжетом твору Діккенса “Пригоди Олівера Твіста”, я…


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Художнє втілення ідеї гуманізму в романі Ч. Діккенса “Пригоди Олівера Твіста”. Співчуття письменника до принижених і знедолених, передусім дітей. Соціальна дієвість творчості Діккенса – ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ – ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ – I семестр