ХЛОПЧИК-ЗІРКА. КАЗКОВІ ПЕРСОНАЖІ КАЗКИ, ЇХНЯ ХАРАКТЕРИСТИКА
Мета уроку: вчити дітей аналізувати прочитаний твір, розкрити поняття внутрішньої і зовнішньої краси, показати в чому полягає справжня краса людини, розвивати асоціативне мислення, навички переказу тексту; виховувати доброту, милосердя, прищеплювати учням поняття про справжню красу.
Обладнання: портрети О. Вайльда, його твори; намальовані сніжинка, жаба,
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.
Гляди не забудь: людиною будь.
Прислів’я
Хід уроку
I. Актуалізація знань учнів
Перевірка домашнього завдання.
План до казки “Хлопчик-зірка”
1. Шлях лісорубів до дому:
А) суперечка в лісі
Б) несправедливість панує в світі винаходження дитини
2. Життя хлопчика-зірки в сім’ї лісоруба:
А) божественна краса хлопчика-Зірки
Б) бездушність і жорстокість до інших нещасних дітей
В) завороженість казковою вродою
3. Зустріч з жебрачкою:
А) кам’яне серце
Б) безжалісність хлопчика до рідної матері жебрачки
4. Перетворення хлопчика-Зірка на потвору.
5. Пошуки рідної матері.
6. Зустріч з дідуганом Чаклуном:
7. Розвіяння чарів:
А) зустріч з матір’ю
Б) король і королева
В) добре царювання хлопчика-Зірки
Г) рання смерть хлопчика-Зірки
II. Мотивація навчальної діяльності
1. Асоціативна робота
Вчитель. Перед вами (закріплені на дошці) сніжинка і жаба. Що краще: сніжинка чи жаба? Давайте простягнемо руку і уявимо, що сніжинка впала нам на руку. Яка она? Схарактеризуйте сніжинку. (Красива, біла, холодна)
– А що ви відчуваєте, коли промовляєте слово “сніжинка?” З якими словами вона асоціюється? (Зима, холод, сніг, хурделиця, мороз, віхола, завірюха.)
– Що ви можете сказати, дивлячись на жабу? Чи можемо ми ось так простягнути руку, щоб вона стрибнула нам на руку, роздивитися її і схарактеризувати (Неприємна, неприваблива, холодна і навіть бридка.)
– А що корисніше: сніжинка чи жаба? Чому? (Жаби поїдають протягом літа тисячі комах, які нас кусають, слимаків, які поїдають листя на рослинах, а ще жаби є своєрідним індикатором водойм. Якщо жаби відсутні у водоймі, то це означає, що вода у водоймі забруднена.)
Висновок.
Отже, гарна зовні сніжинка ніякої користі не приносить, до того ж вона холодна. А від бридкої і непривабливої зовні жаби ми маємо користь. Таким чином, однієї зовнішньої краси замало.
– А чим визначається краса людини: її зовнішністю чи вчинками?
Те, що ми бачимо очима, дивлячись на людину (гарне обличчя, ясні очі, чарівну посмішку), називаємо зовнішньою красою. Але цього недостатньо, щоб сказати, що людина добра і гарна. Краса визначається вчинками людини, такими рисами її характеру, як милосердя, доброта, людяність. Саме це ми називаємо внутрішньою красою. З поняттями внутрішньої і зовнішньої краси ми зустрічалися на попередніх уроках.
ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку
Бліц-опитування.
– Де відбувається дія казки? (У зимовому лісі, у селищі, знову у лісі, але в іншу пору року (можливо, це осінь, адже герой спить на купі листя), потім чергуються селища, місто, ліс, знову місто.)
– Який художній час охоплюють події твору? (Майже 16 років. Це твердження доводиться текстом: Хлопчика-зірку знайшли немовлям, потім ми з ним зустрічаємось, коли йому вже було 10-11 років, З роки він блукає по світу у пошуках матері, З роки править містом до своєї смерті. Отже, це приблизно 16-17 років.)
– Коли, де і за яких обставин було знайдено Хлопчика-зірку? (Взимку, “був такий холод, що навіть пташки і звірі не знали, як його перебути”, дитя знайшли на місці, яке вказала зірка, що впала з неба.)
– Як кожен із Лісорубів поставився до цієї знахідки?
– Як відреагувала дружина Лісоруба на те, що він приніс додому дитя? Якого подарунка вона чекала від чоловіка?
– Як можна назвати вчинок Лісоруба? (Милосердним.)
– Як ви гадаєте, є якийсь смисл у тому, що саме зірка вказала місце, де знаходилося немовля? Звідки зірка, з якого світу? Коли саме вона впала і де? (З небес. Впала взимку в лютий мороз у лісі. Зазвичай зорепад спостерігається влітку.)
– Що ви можете сказати про зірку? (Яскрава, блискуча, ніби золота, прекрасна, холодна.)
– Чи випадково хлопчик носить ім’я “зірка”? (Не випадково, він дуже гарний зовні, гарний блискучою красою, але холодний в душі.)
– Та чи виправдовує головний герой звання людини? Чого в ньому більше – від людини, чи від зірки?
Заповнення таблиці “Характеристика казкових персонажів”
– Яка риса об’єднує обох Лісорубів? (Бідність)
Визначити риси характеру того, кого стосуються такі деталі тексту:
“обережно взяв дитинча”, “вкутав”
“…побажавши йому доброго здоров’я, підійшов до своєї хатини..”
“Покиньмо…ходімо своєю дорогою”. “…дивувався з його дурості та м’якосердості”
“…було б лихе діло-залишити дитину…”
Що автор протиставляє в образах Лісорубів?
Висновок: протиставляється егоїзм, безсердечність, кам’яне серце людяності, м’якосердості
Учитель. Давайте прослідкуємо за змістом, як змінюється зовнішність хлопчика і якого значення цьому надає автор. Знайдіть у тексті портрет Хлопчика-зірки. Зачитайте.
– Чи викликає у вас захоплення, замилування ця блискуча краса героя? (Ні, вона яскрава, але якась штучна, фальшива. Вона ніби насторожує, що щось тут негаразд. Його краса нежива. Автор не випадково у його портреті поєднує ознаки слонової кістки, пелюсток нарциса і троянди та фіалки. Такий букет при всій яскравості і вишуканості його компонентів ніколи не буде довершеним гармонійним цілим. Пахощі нарциса (легенда про Нарциса – надмірного самолюбця) та фіалки (своїм ароматом здатна викликати задуху або майже наркотичний сон) здатні згубити красу троянди. Автор поєднує те, що в природі ніколи не буває поряд, а за законами естетики взагалі є грубим порушенням поняття краси і гармонії.)
– Якими були вчинки Хлопчика-зірки і чому? (Не мав співчуття до всіх, скривджених долею. Себе любив надзвичайно (милувався своїм відображенням). Повиколював очі кротові, підрізав крильця коноплянці, вбив білку. “Реготав” – отримував насолоду від знущань над слабкими і беззахисними.)
– Яка головна риса його характеру? (Немилосердний!!!)
– Чи любив Хлопчик-зірка когось, крім себе? (Ні! І це страшно!)
– А його хоч хтось любив? Діти? Лісоруб? Селяни? (Діти боялися і корилися йому, вважали його най-кращим. Про Лісоруба і його дружину сказано, що вони йому весь час дорікали, але чи любили? Про їхні почуття до врятованої дитини нічого не сказано. Селяни дивувались його красі. І все! Єдина людина, яка його любила, – це його мама!)
– Що довелося витерпіти матері Хлопчика-зірки, поки вона його шукала? (За 10 років обійшла весь світ, перетворилась на старчиху, збила у кров ноги, серце її краялося від болю та жалю за втраченим синочком.)
– І от вони зустрілись! Зачитайте цей уривок. Чому Хлопчик-зірка так себе повів? Оцініть його вчинок. (Це страшний гріх – відмовитися від матері, принизити, зганьбити її.)
– Як ви гадаєте, чому Хлопчика-зірку було перетворено на бридку жабу-ропуху? (Холодне серце. Жаби та гадюки теж холоднокровні, тож і ночує він у лісі в їхній компанії.)
– Чи зміг би він задуматись над своїми вчинками, якби з ним самим не сталося біди? (Ніколи, адже він вважав себе досконалістю. А тепер він потрапив у такі умови, в які своїми вчинками ставив нещасних та слабких.)
Отже, Хлопчик-зірка отримав заслужене чи незаслужене покарання? Обгрунтуйте свою точку зору.
– Проте це ще тільки половина казки. Як ви думаєте, чому Оскар Уайльд не залишив героя казки потворою назавжди? (По-перше, за законами жанру казки герой має виправитися, змінитися на краще. По-друге, кожен читач має пройти разом з героєм твору нелегкий шлях випробувань і спокутування провини, щоб усвідомити цінності людського життя, навчитися розмежовувати добро і зло, істинну і штучну красу, прагнути щирості взаємин та долати в собі негативні риси.)
– Який шлях пройшов Хлопчик-зірка до свого виправлення?
IV. Підбиття підсумків уроку
– Тож на основі всього сказаного на даному уроці спробуємо визначити сутність головного конфлікту казки.
Основний конфлікт твору полягає у невідповідності яскравої, досконалої (на перший погляд) зовнішньої краси Хлопчика-зірки та його потворної жорстокої душі, його самозакоханості та немилосердності. Герой казки перетворюється на потвору: тепер його зовнішність та внутрішня сутність відповідають одне одному.
Гра “Терези”
На шальки терезів віртуально розмістити яскраві зірки-символи та камінці. Яскраві – позитивні якості, камінці – негативні. Що переважить: краса зовнішня чи внутрішня?
– Хлопчик – зірка – ваш ровесник. Уявіть, що він прибув до нас у клас. Хто з ним сяде з вас?
– Яку рису власного характеру виявили ви?
V. Домашнє завдання
Написати листа-пораду Хлопчику-зірці або проілюструвати епізод казки.