ХАРАКТЕРИСТИКА ОБРАЗІВ ЗАХАРА БЕРКУТА, МАКСИМА, МИРОСЛАВИ, ТУГАРА ВОВКА

Мета:

– навчальна: продовжувати роботу над аналізом ідейно-художнього змісту історичної повісті Івана Франка “Захар Беркут”, охарактеризувати образи головних дійових осіб: Захар Беркута, Максима, Тугара Вовка та Мирослави; допомогти школярам виявити глибинні зв’язки історії із сучасністю;

– розвивальна: розвивати логічне мислення, спостережливість, уміння аналізувати, зіставляти, робити висновки;

– виховна: виховувати любов до рідного краю, повагу до історичного минулого, почуття національної гордості.

Тип уроку: формування вмінь та навичок.

Обладнання: підручник, портрет Івана Франка.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

IV. ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ

Літературний диктант “скажи одним словом”

1. Події в повісті “Захар Беркут” відбуваються… 2. Головний герой твору… 3. Дочку Тугара Вовка звали… 4. Назвіть ім’я сина Захара Беркута… 5. Хто зрадив тухольську громаду?.. 6. Захар Беркут передбачив нещастя у… 7. Тугар Вовк вирішив в останню хвилину врятувати. 8. Захар Беркут – це. 9. Тухольці вирішили. 10. “Захар Беркут” – це. твір. 10. Соціальний статус Тугара Вовка. 11. Рід діяльності Максима. 12. Як називався стовп, який “пильнував” вхід у тухольську долину?

Бесіда з учнями

– Хто такий Максим? Коли вперше автор демонструє нам цей образ?

– Яке враження справляє герой?

– Як тухольці ставляться до Максима?

– Як еволюціонує ставлення Тугара Вовка до Максима? Чим це зумовлене?

– За яких умов познайомилися Максим та Мирослава?

– Як Максим потрапив у полон?

– Як ви гадаєте, чи можна вважати хлопця зрадником?

– За що Мирослава полюбила Максима?

Робота з текстом. складання цитатної характеристики Максима беркута

Знайдіть у тексті та зачитайте, як автор зображує героя. Розподіліть цитати на дві групи: зовнішні риси, портрет Максима та особливості характеругероя.

Бесіда з учнями

– Якою ви уявляєте Мирославу?

– Хто займався вихованням дівчинки? Як це вплинуло на формування характеру?

– Як Мирослава поводиться в таборі татар?

– Як вона ставиться до батька?

– Чому дівчина відстоювала інтереси тухольців?

– Як Мирослава поставилася до загибелі батька?

Робота з текстом. Складання цитатної характеристики Мирослави

Знайдіть у тексті та зачитайте, як автор зображує героїню. Розподіліть цитати на дві групи: зовнішні риси, портрет Мирослави та особливості вдачі дівчини.

Літературна гра “Характеристика героя”

1. …був мужчина, як дуб. Плечистий, підсадкуватий, з грубими обрисами лиця і грубим, чорним волоссям, він і сам подобав на одного з злющих тухоль – ських ведмедів. (Тугар Вовк)

2. Товариші поводились з ним так само, як він з ними, свобідно, несилувано, сміялись і жартували з ним, а проте виповлювали його розкази точно, швидко і так весело та радо, немов і самі без розказу були би в тій хвили зробили те саме. (Максим Беркут)

3. Але в чім не мала вона пари між своїми ровесницями, так се в природній свободі свого поводження, в незвичайній силі мускулів, у сміливості й рішучості, властивій тільки мужчинам, що виросли в ненастанній боротьбі з супротивними обставинами. (Мирослава)

4. Се був сивий, як голуб, звиш 90-літній старець, найстарший віком у цілій громаді. Батько вісьмох синів. Рани ніякий знахар не вмів так скоро і гарно зарадити, як він. (Захар Беркут)

Бесіда з учнями

– Хто такий Тугар Вовк? Як ви думаєте, чи випадково автор добирає саме таке прізвище для свого персонажа?

– У яких умовах Тугар Вовк жив у Тухлі?

– Чому Тугар Вовк вирішив зрадити тухольців?

– Як він ставився до Мирослави?

– Чим, на вашу думку, можна пояснити співчуття Тугара Вовка до полоненого Максима?

– Хто такий Захар Беркут? Як ви гадаєте, про що свідчить прізвище цього героя?

– Як тухольці ставилися до Захара Беркута?

– У чому він убачав причини поразки русичів?

– До чого закликав Захар Беркут?

– Як Захар Беркут поставився до пропозиції зберегти життя Бурунді в обмін на волю Максима? Якої думки Мирослава з цього приводу?

– Чому Захар Беркут почав вчитися лікувати?

Робота з таблицею

Випишіть художні засоби, які допомагають письменникові увиразнити зовнішні та внутрішні риси головних персонажів твору. Охарактеризуйте ці засоби та поміркуйте, чому автор обирає саме їх.

Герой твору

Художні засоби

Максим

Мирослава

Тугар Вовк

Захар Беркут

Переказ “по ланцюжку”

Кожен учень говорить по одному реченню, намагаючись стисло навести основні відомості, наявні в повісті.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

► Написати характеристику однієї з головних дійових осіб повісті, висвітливши як зовнішні риси, так і показавши внутрішню характеристику персонажа.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4.00 out of 5)

ХАРАКТЕРИСТИКА ОБРАЗІВ ЗАХАРА БЕРКУТА, МАКСИМА, МИРОСЛАВИ, ТУГАРА ВОВКА