Вступ. Книжка в житті людини. Письменник – особливо обдарована людина, його праця над художнім твором. Розповідь про те, як робиться книжка. Сучасний читач і його роль у новому житті твору

Мета: визначити разом із шестикласниками значення книжки в житті людини, роль письменників у їх створенні, збагатити читацький досвід школярів; розвивати культуру мовлення, увагу, спостережливість, читацькі смаки; виховувати шанобливе ставлення до писемного слова та його творців, прищеплювати почуття любові до художньої літератури.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Засоби навчання: підручник, кросворд, тематична книжкова виставка, портретна галерея українських письменників, мультимедійні засоби.

Випереджувальне завдання: одна учениця готує слова і костюм для ролі Книги, а четверо учнів – слова для ролей Павлуші, Яви (герої твору В. Нестайка “Тореадори з Васюківки”), Митька і Сергія (герої твору Я. Стельмаха “Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера”).

Епіграфи до уроку:

Сонце освітлює людині шлях, книжка дає їй крила.

Народна творчість

Вклоняюсь Слову, бо воно – початок,

Вклоняюсь Слову, бо воно – й кінець.

Мій древній предок, але й мій нащадок,

Тяжкий мій хрест і зоряний Вінець.

Катерина Степчин

Книги – морська глибина:

Хто в них пірне аж до дна,

Той, хоч і труду мав досить,

Дивнії перли виносить.

Іван Франко

Перебіг уроку

І. Організаційний етап.

II. Повідомлення теми, мети, цілей уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Вступне слово вчителя.

Ось і закінчилось літо – дивовижна пора відпочинку, цікавих подорожей, нових знайомств і захопливих зустрічей. Літо взяли на свої крила гуси-лебеді й понесли в далекий вирій. Ми ж знову зібрались до школи, щоб поділитися власними враженнями, набути нових знань, здійснюючи пізнавальні подорожі в унікальну Країну знань.

Сьогодні ми помандруємо звивистими стежками української літератури, пригадаємо казки й пісні, з якими виростали ще наші батьки. Прокоментуємо найцікавіші фрагменти прочитаних у 5 класі творів, поринемо в незбагненний світ художніх образів. А допоможе нам у цьому загадкова гостя, яка ось-ось прибуде: щойно ми розгадаємо кросворд – прочитаємо її ім’я.

Розгадування кросворда.

1. Епічний твір чарівного, пригодницького чи побутового характеру, що розповідає про вигадані події. (Казка)

2. Назва країни, у якій Аля – героїня твору Галини Малик – зазнає незвичайних пригод. (Недоладія)

3. Прізвище автора казки “Цар Плаксій та Лоскотон”. (Симоненко)

4. Прізвище автора повісті “Сіроманець”. (Вінграновський)

5. Прізвище автора віршів “Блакить мою душу обвіяла”, “Гаї шумлять…”. (Тичина)

Учитель. Правильно відповівши на запитання кросворда, ми зможемо по вертикалі у виділених клітинках прочитати слово. (Книга)

Отже, гостею на нашому сьогоднішньому уроці буде Її Величність Книга.

У клас заходить дівчинка в костюмі Книги.

Читання віршів з елементами бесіди.

Учитель

Молитва до книги

Відкрий мені свічадо своїх дум,

Відкрий свічадо мудрості своєї.

Я виросту – і мій глагол на глум

Підняти вже не зможуть фарисеї.

На ниві Слова, на твоїй ріллі

Не для гордині піт проллю – то тлінне,

А щоб себе на Божій знать землі

І Божим гідно зватися творінням.

Не пожалій мені своїх щедрот –

Я їх примножу і роздам по світу.

Коли ти є – у мене єсть Народ,

Любов, Надія, Віра і Молитва.

Олександр Чекмишев

– А що каже про книги фольклор? Пригадайте відповідні прислів’я та приказки.

(З книгою жити – з добром дружити. Книга для розуму – що теплий дощ для зерна. Книга вчить, як на світі жить).

Дівчинка-Книга

– Перші книги з’явилися дуже давно.

Давним-давно, вже кілька тисяч років,

Чи то монах, чи, може, хтось з пророків

Папірус взяв, перо і записав

Те віще слово, що колись сказав.

Отак з’явилась наша перша книга,

Шляхи до мудрості від неї почались,

Напевно, до комп’ютера від книги

В XX віці людство привели.

А що ж комп’ютер? Він нам і підкаже,

И складні задачі часом всі розв’яже,

Але і за прогрес, і за комп’ютер теж

Тобі, о Книго, вдячні ми без меж.

Літературний диктант.

· Пригадайте і назвіть твори, прочитані в 5 класі, їх авторів та героїв. Хто вам найбільше сподобався?

· Хто написав казку “Фарбований Лис”?

· Назвіть автора вірша “Садок вишневий коло хати”.

– Ви добре пам’ятаєте вивчене в 5 класі, тому сміливо вирушайте в загадковий світ літератури.

Робота з підручником.

Опрацювання інформаційної статті

Бесіда.

– Що вам відомо про переписувачів книг? про Нестора Літописця?

– Яка роль у поширенні української книги належить Ярославові Мудрому?

– Що ви дізналися про слов’янські стародруки?

– Назвіть найдавніші місця України, пов’язані з книгодрукуванням.

Фізкультхвилинка.

“Зустріч” з письменником.

Учитель розповідає про роль книги в житті людини, про письменника – особливо обдаровану людину – та його працю над художнім твором.

Бесіда.

– Коли Ви написали свій перший твір? Яку він мав назву?

– Що спонукало Вас до написання цього твору?

– Як Вам вдалося його надрукувати?

– Про що Ви найбільше любите писати?

III. Ознайомлення з програмовими творами, що пропонуються для вивчення в 6 класі.

У класі сформовано тематичну книжкову виставку.

Вбігають Ява і Павлуша (герої повісті “Тореадори з Васюківки”).

Ява. А ось і ми! Без нас література в 6 класі не обійдеться. Звичайно ж, ні! Як же без нас? Навіть не буде цікаво. Тим паче, я знаю: у вашому класі є хлопчики, дуже подібні до нас.

Павлуша. Ми з вами обов’язково потоваришуємо, адже в нас так багато спільного. Тож пропоную познайомитися ближче: я – Павлуша, а це мій друг Ява. З нами вам не буде сумно. Не вірите – перевірте!

Заходять Митько, який тримає розгорнуту книжку, і Сергій (герої повісті “Митькозавр із Юрківки…”).

Митько (бурчить). Стільки читати – з глузду можна з’їхати.

Сергій. Невже тобі нецікаво?

Митько. Цікаво. От тільки не звик я подовгу над книжками сидіти. Це ж подумати тільки – дев’ята за якийсь тиждень. (Перегортає сторінку). “Багато віків серед жителів східної частини Індонезії побутували легенди про страшних ненажерливих драконів. Казали, що з їхніх пащ вилітає вогонь, а здобич вони вбивають одним поглядом… Ученим здалося, що опис жахливих драконів нагадує давно вимерлих хижаків – динозаврів. У 1912 році один голландський льотчик… на власні очі побачив драконів острова Комодо”.

Сергій. От би й собі там побувати.

Митько. “Гігантський варан був відомий ученим з палеонтологічних знахідок… Лохнеське чудовисько, про яке ми вже прекрасно знаємо, в Шотландії… Це набагато північніше від України”.

Сергій. То ти хочеш сказати…

IV. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

Інтерактивна вправа “Мікрофон”.

– Що вам найбільше запам’яталося із сьогоднішнього уроку?

– Чи досягли ви цілей, про які говорили на початку уроку?

– Як ви оцінюєте свою роботу на уроці?

V. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

– Опрацювати відповідний матеріал підручника.

– Виписати прислів’я та приказки про книжку.

– Випереджувальне завдання: троє учнів готують повідомлення про русальні пісні, а двоє – про жниварські (Орієнтовний матеріал для повідомлень – у конспектах уроків 2-3).




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Вступ. Книжка в житті людини. Письменник – особливо обдарована людина, його праця над художнім твором. Розповідь про те, як робиться книжка. Сучасний читач і його роль у новому житті твору