Виразне читання напам’ять календарно-обрядових пісень літнього циклу
Мета: розвивати навички виразного читання народних пісень напам’ять, висловлення власної думки, вражень щодо прочитаного; розвивати акторські здібності школярів.
Очікувані результати: учні мають уявлення про засоби виразного читання, виразно читають вірші напам’ять, висловлюють власні думки з приводу прочитаного, цитують висловлювання відомих людей про українські народні пісні.
Теорія літератури: пауза, інтонація, логічний наголос, темп, виразне читання.
Обладнання: підручник, тексти.
Тип уроку: виразне читання напам’ять.
І. Актуалізація опорних знань учнів
Перевірка домашнього завдання.
(Розповідь учнів про пісні літнього циклу; виразне читання й аналіз їх.)
II. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку
Вступне слово вчителя.
Виразне, вдумливе читання народних пісень – це прилучення до чогось давнього, поетичного й магічного. Нашим завданням на сьогоднішньому уроці буде передати голосом почуття й переживання пращурів та зрозуміти таємний зміст їхніх зашифрованих духовних послань.
ІII. Основний зміст роботи
1. Повторення відомостей із теорії виразного читання.
Темп читання – це швидкість читання. Буває повільний, середній, пришвидшений та швидкий. Найчастіше твори читаються в середньому темпі.
Інтонація відповідно до мети висловлювання буває розповідною, питальною, спонукальною, окличною, здивування, захоплення, зіставлення, пояснення тощо. За допомогою інтонації виражаються почуття, емоції.
Пауза – це коротка зупинка голосу. Коротка пауза використовується найчастіше, коли в реченні стоїть кома, середня – при двокрапці, довга – при тире, крапці, трикрапці, у кінці віршового рядка.
Логічний наголос – це виділення голосом слова, найважливішого для розуміння змісту висловлювання.
Кожен жанр усної народної творчості має свої особливості читання. Народні пісні читаються відповідно до змісту: сумні, трагічні – протяжно, із сумом; жартівливі – весело, бадьоро.
2. Робота в парах.
(Повторення віршів напам’ять.)
3. Розповідь віршів напам’ять.
(Можна провести у вигляді конкурсу.)
IV. Закріплення знань, умінь і навичок.
Гра “Шифрувальник”.
Розгадайте три ключових слова до теми
Відповідь: Купайло.
Відповідь: русалка.
Відповідь: жнива.
V. Домашнє завдання
Виписати з народних пісень художні засоби, пояснити їхню роль. Підготувати розповідь про улюблене зимове свято.
VI. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа “Мікрофон”.
– Найкращим читцем, на мою думку, був (була)…
Related posts:
- Виразне читання напам’ять календарно-обрядових пісень зимового циклу Мета: розвивати навички виразного читання народних пісень напам’ять, висловлення власної думки, вражень щодо прочитаного; розвивати акторські здібності школярів. Очікувані результати: учні мають уявлення про засоби виразного читання, виразно читають вірші напам’ять, висловлюють власні думки з приводу прочитаного, цитують висловлювання відомих людей про українські народні пісні. Теорія літератури: пауза, інтонація, логічний наголос, темп, виразне читання. Обладнання: […]...
- ВИРАЗНЕ ЧИТАННЯ НАПАМЯТЬ ВІРШІВ Т. ШЕВЧЕНКА ТА ЛЕСІ УКРАЇНКИ – Світ української поезії Мета: ознайомити учнів з методикою виразного читання; розвивати пам’ять, навички вдумливого читання напам’ять поетичних творів, їх аналізу; виховувати моральні якості, естетичний смак, любов до поезії, удосконалювати творчі акторські здібності. Обладнання: портрети Т. Шевченка, Лесі Українки, ілюстрації до творів, плакати з теорії виразного читання. Тип уроку: урок виразного читання. ПЕРЕБІГ УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ ІІ. ОГОЛОШЕННЯ […]...
- Виразне читання напам’ять гімну “Ще не вмерла України…” Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст твору, його символічне значення; розвивати пам’ять, навички виразного читання, творчі здібності. Очікувані результати: учні вміють виразно розповідати напам’ять вірш-гімн, актуалізувати його, пояснювати символічне значення; шанують державні символи. Теорія літератури: пауза, інтонація, логічний наголос, темп, виразне читання. Обладнання: підручник, державні символи України. Тип уроку: виразне читання напам’ять. І. Актуалізація […]...
- ВИРАЗНЕ ЧИТАННЯ НАПАМЯТЬ № 1. ПРОЗИ Мета (формувати компетентності): Предметні: уміння виразно читати напам’ять прозовий твір, дотримуючись усіх вимог засобів виразного читання; читацьку активність; здатність вимальовувати художні образи; уміння і навички творчої діяльності; Ключові: уміння вчитися: уміння сприймати інформацію на слух; комунікативну: навички спілкування в колективі; толерантність; культуру поведінки; інформаційну: навички роботи з таблицею, схемою та вміння застосовувати теоретичний матеріал під […]...
- Виразне читання напам’ять байки Л. Глібова “Щука” Мета: розвивати пам’ять, навички виразного читання напам’ять гумористичних творів, викликати інтерес до гуморесок. Очікувані результати: учні добре знають напам’ять текст самостійно обраних для вивчення гуморесок, уміють коментувати їхній зміст, виділяти художні засоби та прийоми, цікавляться творами гумористичної літератури. Теорія літератури: інтонація, темп, пауза, логічний наголос. Обладнання: портрет письменників; видання творів, ілюстрації до них. Тип уроку: […]...
- Календарно-обрядові пісні літнього циклу. “У ржі на межі”, “Ой біжить, біжить мала дівчина”, “Проведу я русалочки до бору” (русальні); “Заплету віночок”, “Ой вінку мій, вінку”, “Купайло, Купайло!” (купальські); “Маяло житечко, маяло”, “Там у полі криниченька” (жниварські) Мета: ознайомити з календарно-обрядовими піснями літнього циклу; розвивати вміння виразно та вдумливо читати їх, коментувати їхній зміст; формувати прагнення вивчати оригінальну народну творчість. Очікувані результати: учні розповідають про календарні обряди літнього циклу; розрізняють основні ознаки русальних, купальських і жниварських пісень; виразно та вдумливо читають народні пісні, коментують їх. Теорія літератури: повтори (рефрен), анафора. Обладнання: збірки […]...
- Пісні Марусі Чурай. “Засвіт встали козаченьки”. Виразне читання поезії напам’ять Тема. Пісні Марусі Чурай. “Засвіт встали козаченьки”. Виразне читання поезії напам’ять Мета: допомогти усвідомити за допомогою засобів виразного читання поетичну красу пісень Марусі Чурай, силу почуттів, яка в них виражена; розвивати образне та критичне мислення, творчі здібності, навички виразного читання напам’ять, уміння аналізувати пісні, характеризувати образ легендарної народної поетеси, висловлювати власні судження про її твори; […]...
- Виразне читання віршів Лесі Українки напам’ять Мета: повторити основні теоретичні відомості про виразне читання; розвивати навички виразного читання, розкриття через інтонацію змісту й основної думки твору; розвивати акторську майстерність, пам’ять учнів. Очікувані результати: учні добре знають вірш Лесі Українки напам’ять, уміють виразно та вдумливо читати його, коментувати й аналізувати, порівнювати із сучасністю й робити висновки. Теорія літератури: інтонація, темп, пауза, логічний […]...
- Календарно-обрядові пісні зимового циклу Мета: ознайомити учнів зі змістом та художніми особливостями календарно-обрядових пісень зимового циклу; розвивати навички виразного читання пісень, коментування їхнього змісту, виділення та пояснення художніх засобів, що в них ужиті. Очікувані результати: учні знають про виникнення та особливості обрядових пісень зимового циклу; пояснюють відмінність між колядками та щедрівками; знаходять у текстах пісень відображення народних уявлень про […]...
- Виразне читання вірша Т. Шевченка напам’ять Мета: повторити основні теоретичні відомості про виразне читання; розвивати навички виразного читання, розкриття через інтонацію змісту й основної думки твору; розвивати акторську майстерність, пам’ять учнів. Очікувані результати: учні добре знають вірш Т Шевченка напам’ять, уміють виразно та вдумливо розповідати його, коментувати й аналізувати, порівнювати із сучасністю й робити висновки. Теорія літератури: інтонація, темп, пауза, логічний […]...
- Купальські пісні – КАЛЕНДАРНО-ОБРЯДОВА ЛІРИКА ЛІТНЬОГО ЦИКЛУ – КРАСНЕ ЛІТЕЧКО ПРИЙШЛО КУПАЙЛО. КУПАЙЛО Купайло, Купайло, Де ти зимувало? Зимувало в лісі, Ночувало в стрісі; Зимувало в пір’ячку, Літувало в зіллячку. ЗАПЛЕТУ ВІНОЧОК Заплету віночок, Заплету шовковий, На щастя, на долю, На чорні брови. Ой пущу віночок На биструю воду. На щастя, на долю, На милого вроду. Ой, поплинь, віночку, Прудко1 за водою, На щастя, на долю […]...
- ТАМ У ПОЛІ КРИНИЧЕНЬКА – ЖНИВАРСЬКІ ПІСНІ – ПІСНІ ЛІТНЬОГО ЦИКЛУ – КАЛЕНДАРНО-ОБРЯДОВІ ПІСНІ – ЗАГАДКОВО ПРЕКРАСНА І СЛАВНА ДАВНИНА УКРАЇНИ Там у полі криниченька. Навколо пшениченька. Там женчики жали. Золоті серпи мали, Срібнії юрочки, Що в’язали снопочки. Добрії були женці – Дівчата й молодиці. Дівчата – косаті, А хлопці – вусаті, Молодиці – білолиці. Жниця ПОМІРКУЙ НАД ПРОЧИТАНИМ 1. Визнач мотив пісні. 2. Опиши, яку пісні змальовано женців. Відповідаючи, цитуй текст твору. 3. Назви знаряддя […]...
- ПРОВЕДУ Я РУСАЛОЧКИ ДО БОРУ – РУСАЛЬНІ ПІСНІ – ПІСНІ ЛІТНЬОГО ЦИКЛУ – КАЛЕНДАРНО-ОБРЯДОВІ ПІСНІ – ЗАГАДКОВО ПРЕКРАСНА І СЛАВНА ДАВНИНА УКРАЇНИ Проведу я русалочки до бору, Сама вернуся додому! Проводили русалочки, проводили, Щоб до нас вже русалочки не ходили, Да нашого житечка не ламали, Да наших дівочок не лоскотали, Бо наше житечко в колосочку, Анаші дівочки у віночку. ПОМІРКУЙ НАД ПРОЧИТАНИМ 1. Розкажи, які уявлення наших предків про русалок відображено в русальних піснях. 2. Опиши, якими […]...
- Календарно-обрядові пісні весняного циклу Мета: ознайомити учнів із народними обрядовими піснями весняного циклу; розвивати навички виразного читання, пояснення змісту й визначення художніх особливостей фольклорних творів. Очікувані результати: учні знають про давні обряди зустрічі весни; пояснюють художні особливості веснянок; знаходять у текстах пісень відображення язичницьких вірувань давніх українців; виразно та вдумливо читають веснянки; уміють робити висновки щодо естетичної привабливості народних […]...
- Виразне читання напам’ять віршів поетів “срібної доби” – ІЗ ЛІТЕРАТУРИ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ XX СТ. – І семестр Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст віршів російських поетів; розвивати навички виразного, вдумливого читання поезії напам’ять, обгрунтовування свого вибору; уміння аналізувати ліричний твір; виховувати наполегливість, любов до поезії, естетичний смак. Обладнання: опорно-логічні таблиці, схеми з теорії виразного читання; аудіо-записи зі зразками художнього читання. Тип уроку: урок виразного читання напам’ять. ХІД УРОКУ I. Оголошення теми […]...
- Урок виразного читання. Виразне читання та аналіз поезій Байрона Мета: навчати виразного читання поетичних творів; перевірити якість заучування поезій напам’ять; розвивати пам’ять та артистизм; учити презентувати власні ілюстрації, виховувати прагнення передавати своє бачення поезії у зорових образах; розвивати навички публічного виступу, творчі здібності учнів. Обладнання: учнівські ілюстрації до творів Байрона. Тип уроку: Виразне читання. ХІД УРОКУ І. Мотивація навчальної діяльності Учитель. Творчість Байрона була […]...
- Виразне читання вірша Ш. Петефі “Коли ти муж, будь мужнім…” – ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ – IІ семестр Мета: вдосконалювати навички виразного читання, працювати над інтонацією, логічним наголосом, навчати особливостей прочитання ліричного твору на прикладі поезії Ш. Петефі “Коли ти муж…”; виховувати культуру мовлення. Обладнання: картки з позначками для розбору вірша, текст поезії. ХІД УРОКУ I. Актуалізація опорних знань Перевірка домашнього завдання. Читання відповіді на запитання “Що таке справжня мужність”. II. Мотивація навчальної […]...
- Генріх Гейне “Коли розлучаються двоє…”. “Книга пісень”: особливості композиції збірки, образ ліричного героя, фольклорні елементи (образи, мотиви, символи, жанрові ознаки пісні та ін.). Утілення високого почуття кохання у віршах митця. Особливості поетичної мови творів. Виразне читання напам’ять – І семестр Мета: формування предметних компетентностей: познайомити учнів із твором Гейне “Коли розлучаються двоє…”; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв’язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників потребу у високих естетичних та гуманних цінностях; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в парі та в колективі; інформаційної: […]...
- Тарас Шевченко. “Мені однаково, чи буду…”. Виразне читання поезії напам’ять Тема. Тарас Шевченко. “Мені однаково, чи буду…”. Виразне читання поезії напам’ять Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст філософських творів Шевченка, їхню поетичну довершеність за допомогою засобів виразного читання; розвивати образне та критичне мислення, творчі здібності, навички виразного, вдумливого читання віршів напам’ять, їхнього аналізу в контексті біографи поета, уміння висловлювати власні міркування та доводити їх; виховувати […]...
- Леся Українка. “Хотіла б я піснею стати…”. Тема гармонійного єднання людини з природою. Виразне читання напам’ять Тема. Леся Українка. “Хотіла б я піснею стати…”. Тема гармонійного єднання людини з природою. Виразне читання напам’ять Мета: допомогти учням засобами виразного читання глибше сприйняти ідейно-художній зміст і значення поезії Лесі Українки; розвивати пам’ять, виконавську майстерність, уміння висловлювати свої судження, аргументувати їх; виховувати любов до природи, усвідомлення важливості формування та розвитку індивідуальності, неповторності творчої особистості. […]...
- Скорочено – У РЖІ НА МЕЖІ – РУСАЛЬНІ ПІСНІ – ПІСНІ ЛІТНЬОГО ЦИКЛУ – КАЛЕНДАРНО-ОБРЯДОВІ ПІСНІ – 6 КЛАС Календарно-обрядові пісні – це пісні, що виконуються під час народних свят та обрядів. Спочатку вони були пов’язані з язичницькими віруваннями в сили природи, в духів природи тощо. Завдяки обрядовим пісням люди намагалися улестити духів та приманити багатство, здоров’я, щастя… До кожної пори року існують свої пісні: вони, як вважали у давнину, забезпечують успіхи в господарюванні, […]...
- Урок виразного читання. Виразне читання поетичних творів Т. Г. Шевченка Мета: продовжити вдосконалювати вміння і навички школярів щодо виразного і вдумливого читання поезій Т. Г. Шевченка напам’ять, формувати вміння висловлювати власні думки, враження щодо прочитаного; розвивати акторські здібності учнів, пам’ять, зв’язне мовлення; виховувати почуття поваги до постаті Великого Кобзаря, естетичний смак. Тип уроку: урок формування вмінь та навичок. Обладнання: таблиця “Виразне читання поетичних творів”, портрет […]...
- Урок виразного читання. Виразне читання байок Леоніда Глібова Мета: вдосконалити вміння учнів виразно читати, передаючи настрій змісту байок та застосовуючи знання з теорії літератури; осмислено сприймати ідейно-художнє спрямування твору; сконцентрувати увагу на виразності читання у ролях; розвивати творчі здібності школярів, культуру зв’язного мовлення, артистизм, пам’ять, увагу, емоційність сприйняття художнього слова, спостережливість; виховувати почуття любові до творів художньої літератури, її героїв; пошани до творчості […]...
- Виразне читання поезій Роберта Бернса Мета: закріпити поняття поняття про специфіку віршованої мови, ритм та риму на матеріалі поезій Роберта Бернса; розвивати навички виразного читання віршованих творів: розстановку пауз, логічних наголосів, дотримання темпу і тембру читання; розвивати пам’ять, увагу, вміння оцінювати власну виразність читання та читання товаришів; виховувати культуру мовлення. Обладнання: портрет Роберта Бернса; тексти поезій. Тип уроку: урок узагальнення. […]...
- Виразне й усвідомлене читання поезій Мета: повторити засвоєні раніше засоби виразного читання; через поезії С. Чернілевського, І. Жиленко, І. Калинця розкрити учням красу поетичного слова; розвивати навички виразного читання, акторські здібності, образне мислення; виховувати естетичний смак. Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок. Засоби навчання: підручник, пам’ятки “Реєстр основних партитурних знаків”, “Як навчитися виразно читати віршовані твори”, пам’ятка декламатора […]...
- ОДА “ДО РАДОСТІ” Й. К. Ф. ШИЛЛЕРА. ПАФОС ТВОРУ, ЯКИЙ СТАВ ГІМНОМ ЄВРОСОЮЗУ. ВИРАЗНЕ ЧИТАННЯ НАПАМ’ЯТЬ – ПРОСВІТНИЦТВО Мета (формувати компетентності): предметні (розуміння завдяки засобам виразного читання ідейно-художнього змісту оди Ф. Шиллера “До радості”; словниковий запас; навички виразного читання напам’ять, зв’язного мовлення; критичне мислення; навички компаративного аналізу поетичних творів; прагнення сповідувати загальнолюдські цінності); ключові (уміння вчитися: активну пізнавальну діяльність; комунікативні: навички оцінювання та самооцінювання результатів праці; інформаційні: вміння знаходити потрібну інформацію та подавати […]...
- ВИРАЗНЕ ЧИТАННЯ НАПАМ’ЯТЬ ПОЕЗІЙ ГЕТЕ, ГЕЙНЕ Мета: закріпити поняття поняття про специфіку віршованої мови, ритм та риму на матеріалі поезій Гете, Гейне; розвивати навички виразного читання віршованих творів: розстановку пауз, логічних наголосів, дотримання темпу і тембру читання; розвивати пам’ять, увагу, вміння оцінювати власну виразність читання та читання товаришів; виховувати культуру мовлення. Обладнання: портрети Гете, Гейне; тексти поезій. Тип уроку: урок узагальнення. […]...
- М. Басьо. Виразне читання хоку напам’ять – ЛІТЕРАТУРА І СВІТ ПРИРОДИ – II семестр Мета: за допомогою засобів виразного читання сприяти усвідомленню учнями глибинного змісту та художньої довершеності японських віршів; розвивати творчу уяву, навички виразного і вдумливого читання хоку напам’ять, уміння їх аналізувати, розкривати прихований зміст і висловлювати своє ставлення; виховувати допитливість, любов до природи, до людини, толерантне до неї ставлення, естетичні смаки. Обладнання: портрет письменника, збірки його віршів […]...
- ЖНИВАРСЬКІ ПІСНІ – ПІСНІ ЛІТНЬОГО ЦИКЛУ – КАЛЕНДАРНО-ОБРЯДОВІ ПІСНІ – ЗАГАДКОВО ПРЕКРАСНА І СЛАВНА ДАВНИНА УКРАЇНИ Попрацюй у парі. Прочитай прислів’я. Поясни, про яку пору трудового року хлібороба вони розповідають. Не той урожай, що в полі, а той, що в коморі. Добрий жнець не питає, чи широкий загонець. Цінуй в жнива хвилину більше, ніж взимку годину. Порівняй свою відповідь із відповіддю однокласника/однокласниці. З бирання врожаю – завершальна, найвідповідальніша частина трудового року […]...
- Виразне читання фрагментів драматичних творів. І. Котляревський “Наталка Полтавка” Мета: удосконалювати навики виразного читання; вчити практично застосовувати знання з теорії літератури; розуміти зміст творів; розвивати вміння помічати художні деталі, емоційність сприйняття поезії; виховувати повагу до художнього слова. Обладнання: ілюстрації до творів І. Котляревського, таблиця “Основи виразного читання”; фонозапис народних пісень з “Наталки Полтавки”. Багато води утекло в море забуття; в протяг такого довгого часу […]...
- ЩО БАЙКОЮ ЗБАГАЧУЮТЬ ЛЮДЕЙ – Виразне читання (інсценування) творів відомих байкарів Сократ і Бабрій, Федр і Лафонтен, Сковорода, Крилов – всім вистачило тем. Всім шлях премудрий розкривався, Хто до Езопа добувався, Хто позичав сюжетів та ідей, Що байкою збагачують людей. М. Годованець Мета: удосконалювати вміння учнів виразно читати байки; розвивати творчі здібності; прищеплювати смак до літератури та театрального мистецтва. Обладнання та матеріали: виставка книг найвідоміших байкарів […]...
- Виразне читання епізодів казки Фарбований Лис Мета: удосконалювати вміння і навички учнів щодо виразного читання тексту прозового твору; з’ясувати особливості виразності, її роль у сприйнятті змісту твору, характеристиці героїв; розвивати творчі здібності учнів, культуру мовлення, артистизм; виховувати в учнів переконання, що добро завжди перемагає зло, що основою людських взаємин повинна бути справедливість, повага, правдивість. Тип уроку: урок формування практичних умінь і […]...
- Виразне читання гумористичних творів – за розділами “З української прози” та “Український гумор та сатира” Тема. КР № 6 за розділами “З української прози” та “Український гумор та сатира”. ВЧ № 4. Виразне читання гумористичних творів. Мета: перевірити знання учнів з розділів “З української прози” та “Український гумор та сатира”; удосконалити вміння виразно читати гумористичні твори; розвивати навички володіння словом; виховувати почуття гумору. Обладнання: збірники гумористичних творів, ілюстрації до них, […]...
- РУСАЛЬНІ ПІСНІ – ПІСНІ ЛІТНЬОГО ЦИКЛУ – КАЛЕНДАРНО-ОБРЯДОВІ ПІСНІ – ЗАГАДКОВО ПРЕКРАСНА І СЛАВНА ДАВНИНА УКРАЇНИ Попрацюй у парі. Пригадай, під час якого свята в Україні прикрашають оселі лепехою, гілками дерев, іншим зелом. Розкажи, як називають це свято в народі і які обряди виконують. Чи відзначають його твої рідні? Порівняй свою відповідь із відповіддю однокласника/ однокласниці. Ти цілком маєш рацію, коли згадуєш про християнське свято Трійці. Його в Україні вшановують у […]...
- Виразне читання поезій В. Сосюри Тема. ВЧ № 3. Виразне читання поезій В. Сосюри. Мета: повторити засвоєні раніше засоби виразного читання; через поезію В. Сосюри розкрити учням тонкі почуття синівської любові до Батьківщини, почуття національної свідомості; відтворити за допомогою поетичного слова щастя молодості; розвивати образне мислення; виховувати почуття громадянського обов’язку. Обладнання: виставка творів В. Сосюри, таблиці “Інтонація”, “Паузи”, “Темп”, портрет […]...
- Пролог до поеми О. Пушкіна “Руслан і Людмила”. Виразне читання напам’ять – ЛІТЕРАТУРНА КАЗКА – I семестр Мета: допомогти учням глибше засвоїти поняття про літературну казку; ознайомити з життям і творчістю основоположника європейської літературної казки Шарля Перро; розвивати навички виразного читання, переказу казок; виділення головної думки та виховних моментів; виховувати доброту, працьовитість, почуття справедливості, допитливість, фантазію та любов до читання художньої літератури. Обладнання: портрет письменника, збірки його казок різних видань, ілюстрації до […]...
- Календарно-обрядові пісні. Роль і місце пісні в житті українців. Головні календарні обряди. Народна обрядова пісня, її різновиди. Пісні літнього циклу: У ржі на межі, Ой біжить, біжить мала дівчина, Проведу я русалочки до бору (русальні); Заплету віночок, Ой вінку мій, вінку, Купайло, Купайло (купальські); Маяло житечко, маяло, Там у полі криниченька (жниварські) – на вибір Мета: подати відомості про народні пісні загалом та календарно-обрядові зокрема, їх різновиди; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, формувати світогляд; виховувати любов та повагу до славного минулого нашого народу, його історії, звичаїв і традицій, загальнолюдських цінностей. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Засоби навчання: підручник, проектор, таблиця “Різновиди календарно-обрядових пісень” (її зміст – у конспекті […]...
- Виразне читання. Декламування творів Т. Г. Шевченка Мета: виявити найкращих читців серед учнів, сприяти вдосконаленню виразного читання учнів; прищеплювати любов до літератури, поезії як мистецтва слова; розвивати акторські здібності, формувати навички художнього читання. Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок. Засоби навчання: ілюстрації до творів Т. Г. Шевченка. Епіграф до уроку: Поезія – це завжди неповторність, Якийсь безсмертний дотик до душі. […]...
- “КНИГА ПІСЕНЬ” Г. ГЕЙНЕ (“НА ПІВНОЧІ КЕДР ОДИНОКИЙ…”, “КОЛИ РОЗЛУЧАЮТЬСЯ ДВОЄ…”): ОСОБЛИВОСТІ КОМПОЗИЦІЇ ЗБІРКИ, ОБРАЗ ЛІРИЧНОГО ГЕРОЯ, ФОЛЬКЛОРНІ ЕЛЕМЕНТИ (ОБРАЗИ, МОТИВИ, СИМВОЛИ, ЖАНРОВІ ОЗНАКИ ПІСНІ ТА ІН.). УТІЛЕННЯ ВИСОКОГО ПОЧУТТЯ КОХАННЯ У ВІРШАХ МИТЦЯ. ОСОБЛИВОСТІ ПОЕТИЧНОЇ МОВИ ТВОРІВ. ВИРАЗНЕ ЧИТАННЯ НАПАМ’ЯТЬ – РОМАНТИЗМ Мета (формувати компетентності): предметні (розуміння завдяки засобам виразного читання ідейно-художнього змісту поезій Г. Гейне; словниковий запас; навички виразного читання напам’ять, зв’язного мовлення; критичне мислення; навички компаративного аналізу поетичних творів; прагнення сповідувати загальнолюдські цінності); ключові (уміння вчитися: активну пізнавальну діяльність; комунікативні: навички оцінювання та самооцінювання результатів праці; інформаційні: вміння знаходити потрібну інформацію та подавати її; загальнокультурні: […]...
- МАЯЛО ЖИТЕЧКО, МАЯЛО – Жниварські пісні – Пісні літнього циклу – КАЛЕНДАРНО-ОБРЯДОВІ ПІСНІ – ЗАГАДКОВО ПРЕКРАСНА І СЛАВНА ДАВНИНА УКРАЇНИ Під час жнив селяни співали величальних пісень, висловлюючи вдячність природі за врожай: ці пісні називають жниварськими. День закінчення жнив перетворювався на свято завершення польових робіт. Воно супроводжувалося цікавими дійствами й піснями. Женці залишали в полі жито, яке називали бородою. Дівчата сплітали вінок із жита чи пшениці, уплітали в нього маки, волошки, калину, одягали його на […]...