Василь Симоненко. Цікава сторінка з життя митця. Казкова історія і сучасне життя у творі Цар Плаксій та Лоскотон

Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю В. Симоненка (стисло); визначити ідейно-тематичне спрямування казки, розвивати вміння висловлювати особисте ставлення до зображуваного; пунктуальність, формувати світогляд, оптимістичний погляд на світ; виховувати почуття пошани, поваги, любові до українських письменників, зокрема до В. Симоненка, інтерес до наслідків власної праці.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Засоби навчання: підручник, проектор, портрет письменника, ілюстрації до твору, текст казки, картки для створення асоціативного грона.

Випереджувальне завдання: учнів класу об’єднано у групи – біографи та типці. Біографи під керівництвом учителя підготували короткі цікаві повідомлення з життя В. Симоненка; читці під керівництвом учителя дібрали відповідні цитати із творів В. Симоненка, що ілюструють факти повідомлень, навчилися їх виразно читати.

Перебіг уроку

І. Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку.

_________________________________________________

_________________________________________________

II. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. Мотивація учіння.

Учитель. Усі ми з дитинства дуже любимо казки. Твір, який ми сьогодні будемо вивчати, належать перу прекрасного українського поета, Василя Симоненка. Казку “Цар Плаксій і Лоскотон” він написав за одну ніч, а вже наступного дня читав своєму синочку Лесикові, першому “критику”.

_________________________________________________

_________________________________________________

III. Сприймання й усвідомлення учнями фактичного матеріалу, осмислення зв’язків і залежностей між елементами вивченого матеріалу.

Учні-біографи зачитують повідомлення про життя і творчість В. Симоненка (стисло). Читці цитують окремі уривки з поезій письменника.

Орієнтовний матеріал для повідомлень

Біограф. Життя В. Симоненка часто порівнюють зі спалахом блискавиці: таким яскравим і коротким воно було. Народився Василь Андрійович Симоненко 8 січня 1935 року в селі Біївці на Полтавщині. Ріс хлопчик без батька.

Читець

В мене була лиш мати.

Та був ще сивий дід.

Нікому не мовив “тату”

І вірив, що так і слід.

Біограф. А хлопчикові так хотілося, щоб у нього був батько.

Читець

Ну нехай би смикнув за вухо,

Нехай погримав би раз чи два, –

Все одно він би тата слухав

І ловив би його слова.

Біограф. Порадником хлопця був його дід Федір. Він не ходив до школи, але самотужки навчився читати і розповідав онукові про історичне минуле нашого народу. А ще славився вишиванням рушників та сорочок. Смерть діда була для хлопчика великою втратою.

Читець

Поховали хорошу людину,

Повернули навіки у лоно землі.

Та невже ж помістились в тісну домовину

Всі турботи його, всі надії, жалі?

Біограф. Складати вірші Василь почав іще в шкільні роки і вміщував їх у стінгазеті. Перша збірка його поезій “Тиша і грім” вийшла у 1962 році. Потім у нього з’явився син, якому він присвятив поему “Кирпатий барометр”.

Читець

Ти лежиш іще впоперек ліжка –

Ну до чого мале й чудне!

А до тебе незримі віжки

Прив’язали цупко мене.

Кажуть, носа ти вкрав у баби,

Губи й ноги забрав мої,

Взяв у матері синю звабу

І в очах своїх затаїв.

Біограф. Поет міг би створити ще багато чудових поезій, але не судилося: через відстоювання правди його жорстоко побили, і він помер у 28 років від невиліковної хвороби нирок. Похований у місті Черкаси, де 16 листопада 2010 року було відкрито пам’ятник поету. На надгробку викарбувані слова “Можна все на світі вибирати, сину, вибрати не можна тільки Батьківщину”.

Слово вчителя.

– Отже, сьогодні ми з вами розглянемо казку поета, яку він написав за одну ніч для свого маленького Олеся.

– Визначимо тему казки. Про що в ній розповідається? (Розповідь про казкову країну Сльозолий, де панує сум, сльози, жорстокість, і ту силу, яка протистоїть цьому злу в образі дядька Лоскотона).

“Мікрофон”.

Учні по черзі висловлюють свої думки. Учитель коригує їх.

– Отже, ми визначили, що темою цієї казки є розповідь про казкову країну Сльозолий, де панує сум, сльози, жорстокість, і ту силу, яка протистоїть цьому злу в образі дядька Лоскотона. (Записати в зошити).

_________________________________________________

_________________________________________________

Слово вчителя.

– А тепер протягом уроку ми з вами повинні визначити основну думку твору.

– Згадайте, що таке головна думка.

– Але перш ніж узятися до обговорення змісту твору, нам потрібно визначити його жанр.

_________________________________________________

_________________________________________________

Робота з текстом казки.

– А тепер згадаймо героїв казки.

– Який образ є протиставленням цареві Плаксію?

– Разом спробуймо назвати риси характеру головних героїв.

Складання асоціативного грона.

Учні висловлюють свої думки. На дошці вчитель прикріплює заздалегідь підготовлені картки, на яких написані риси характеру головних героїв.

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

Коментоване читання вчителем казки.

Робота над сюжетом казки.

– Читаючи казку, ви сміялися. З кого? З чого?

– Яку назву мала країна, про яку йдеться в казці? Чому так?

– Що вимагав цар Плаксій від мешканців свого царства? Чи справедливою була вимога?

– Коли до людей приходив дядько Лоскотон?

– У чому носив сміх Лоскотон? (“В розмальованій торбині, в пальцях лагідних своїх”)

– Хто звільнив Лоскотона з темниці?

– Що сталося з царем Плаксієм і його сім’єю?

– Які роздуми про себе і власну поведінку викликала у вас казка В. Симоненка?

– Чого вчить казка? (Доброти, життєрадісності, волелюбності)

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

Гра “Знайди протиставлення”.

– Герої казок часто змальовуються за допомогою протиставлення. Наприклад: “Було два брати – один бідний, а другий – багатий” (“Мудра дівчина”). Знайдіть такі протиставлення в казці “Цар Плаксій і Лоскотон”.

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

IV. Узагальнення і систематизація знань.

Розгадування кросворда учнями (на дошці).

1. Ім’я автора казки “Цар Плаксій і Лоскотон”. (Василь)

2. Хто був першим слухачем і читачем казок Симоненка? (Лесик)

3. Хто з родини Симоненка був свідком перших поетичних спроб Василя? (Мама)

4. Яке гучне ім’я дали Василеві у школі, дізнавшись про його перші вірші? (Поет)

5. Місце, де відбувалися гомінкі ярмарки неподалік від рідного села В. Симоненка. (Криниця)

6. Місто, де жив і працював поет. (Черкаси)

7. Очі в царя Плаксія були, ніби… (Кавуни)

8. Ім’я царя країни Сльозолий. (Плаксій)

9. Хто

Ходив по всій країні

І носив з собою сміх

В розмальованій торбині,

В пальцях лагідних своїх? (Лоскотон)

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

V. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

Бесіда.

– Хто з дійових осіб казки найбільше запам’ятався? Чому?

– Чого вчить казка?

_________________________________________________

_________________________________________________

Метод незакінчених речень.

– Свою роботу на уроці я оцінюю як…

– На уроці мене:

· найбільше вразило…

· здивувало те, що…

· обурило…

· навчили…

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

VI. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

– Обов’язкове: навчитися виразно читати казку, звертаючи увагу на ритм, риму, особливий порядок слів віршованої мови; виписати з казки у зошит рядки, які найбільше сподобалися, вивчити їх напам’ять; опрацювати матеріал підручника, що стосується біографії письменника.

_________________________________________________

_________________________________________________

– За бажанням: намалювати епізод з казки, який сподобався.

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Василь Симоненко. Цікава сторінка з життя митця. Казкова історія і сучасне життя у творі Цар Плаксій та Лоскотон