Василь Симоненко “Цар Плаксій та Лоскотон”

Тема: Тільки правд в брехні не розмішуй

Не ганьби все підряд без пуття,

Бо на світі той наймудріший,

Хто найдужче любить життя

(В. Симоненко).

Василь Симоненко “Цар Плаксій та Лоскотон” Цікаві сторінки з життя. Казкова історія і сучасне життя. Характеристика дійових осіб тору. Різний спосіб життя поведінки дійових осіб.

Мета:

Навчальна: Вчити виразно й осмислено читати казку, звертати увагу на ритм, риму, особливий порядок слів віршової казки.

Виховна: Виховувати оптимістичне бачення світу.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет В. Симоненка, збірка його творів, ілюстрації до них.

Міжпредметні зв’язки: історія, природознавство, українська мова.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Дзвоник всім нам дав наказ –

До роботи швидше в клас.

Біля парти стань чемно –

Хай мине час недаремно.

Будьте уважні й старанні всі –

Сядьте рівненько на місця свої!

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

1. Хто випросив дарунки для дітей? Як? (Мамина молитва)

2. Як ви розумієте сенс подарунків, які зробила Доля близнятам?

3. Як хлопці використали дарунки Долі у житті?

4. Чи можна стверджувати, що поведінка братів уособлює різні життєві шляхи, розмаїття власного вибору.

5. Поясніть, як ви розумієте вислів “лукаво посміхались”.

6. Чому письменник уживає вислів “Люди були немовби щасливі?”

7. Яка деталь свідчить про мудрість другого брата.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Усі ми з дитинства любимо дуже казки.

– Твір, який ми сьогодні вивчатимемо належить перу прекрасного українського поета Василя Симоненка.

Казку “Цап Плаксій та Лоскотон” письменник написав за одну ніч, а вже наступного дня читав своєму синочкові, першому “критикові”.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Вступне слово. Розповідь про Василя Симоненка.

Його життя часто порівнюють зі спалахом блискавки – таким воно було яскравим і коротким. Прожив Василь Симоненко всього 28 років. Народився Василь Андрійович Симоненко в селі Біївці на Полтавщині. Його біографія – це доля людей воєнного і повоєнного покоління.

Зростав хлопчик без батьків. “В мене була лиш мати. Та був ще сивий дід. – Нікому не мовив “тату”. І вірив, що так і слід” – згадував поет дитинство. А так хотілося, щоб був батько!

Ну нехай би смикнув за вухо,

Нехай погримав би раз чи два, –

Все одно він би тата слухав

І ловив би його слова, – писав поет

Парадником хлопчика був рідний дід Федір. Дідусь не ходив до школи, але самостійно навчився читати, любив книжки, часто розповідав онукові про історичне минуле нашого народу. А ще славився тим що майстерно вишивав рушники і сорочки.

Перші уроки життя, доброти і ласки брав Василько від матері. Ганна Трохимівна чудового співала, часто виступала на сільській сцені і мріяла стати вчителькою. Складати вірші В. С. почав ще в шкільні роки і вміщував їх у стінгазеті. Перша збірка поезій “Тиша і грім” вийшла у світ в 1962 р.

В. Симоненко був люблячим батьком. Син Олесь згадував, як батько грався з дітьми, розповідав їм казки, читав вірші. Багато він міг ще створити, але не судилося. Помер В. Симоненко від невиліковної хвороби.

Похований В. Симоненко у Черкасах. На надгробку поета викарбувані слова з вірша “Лебеді материнства”

“Можна все на світі вибирати сину,

Вибрати не можна тільки Батьківщина”.

V. Коментоване читання вчителем казки.

1. Слова вчителя.

Казки В. Симоненка не можуть не цікавити дітей, бо ж написані “вони з великою любов’ю. “Близнята” написана прозовою мовою, а “Цар Плаксій та Лоскотон” – віршованою. Схожа на пісенну, ритмічна.

2. Робота над містом казки.

– Читаючи казку, ви сміялися. Над ким? Чи на д чим?

– Як назвалася країна, про яку йдеться в казці, і чому так.

– Що вимагав цар Плаксій від мешканців свого царства. Чи справедливою була вимога?

– Коли до людей приходив дядько Лоскотон.

– У чому носив сміх Лоскотон. (У розмальованій торбині, у пальцях лагідних своїх).

– Хто звільнив Лосконота з темниці.

– Що сталося з царем Плаксієм та його родиною?

– Які роздуми про себе і власну поведінку викликала у вас казка В. Симоненка.

– Чого вчить казка (Доброти, життєрадісності, волелюбності).

3. Гра “Знайди протиставлення”

Герої казок часто змальовуються за допомогою протиставлення. Наприклад: “Було два брати – один убогий, а другий – багатий” (“Мудра дівчина”). Знайдіть такі протиставлення в казці: “Цар Плаксій і Лоскотон”.

VІ. Закріплення вивченого матеріалу.

Розв’язування кросворда учнями на дошці.

1. Ім’я автор казки “Цар плаксій та Лоскотон” (Василь)

2. Хто був першим слухачем та читачем казок Симоненка( Лесик)

3. Хто з родини Симоненка був свідком перших поетичних спроб Василя? (Мама).

4. Яке гучне імення дали Василеві у школі, дізнавшись про його перші вірші. (Поет).

5. Місце, де відбувалися гомінкі ярмарки неподалік від рідного села В. Симоненка (Криниця).

6. Місто, де жив і працював поет (Черкаси).

7. Очі в царя Плаксія були, ніби… (кавуни).

8. Ім’я царя країни Сльозовий (Плаксій).

9. Хто Ходив по всій країні

І носив з собою сміх

В розмальованій торбині

В пальцях лагідних своїх? (Лоскотон).

VІІ. Підсумки уроку, оцінювання результатів роботи учнів.

– Хто з дійових осіб казки найбільше запам’ятався. Чому?

– Чого вчить казка?

VІІІ. Пояснення домашнього завдання.

1. Намалюйте епізод з казки який сподобався.

2. Випишіть з казки зошит рядки, які вам найбільше сподобалися, вивчіть їх напам’ять. Перечитати біографію письменника, і скласти хронологічну таблицю.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Василь Симоненко “Цар Плаксій та Лоскотон”